6-merkaptopuryna

6-Merkaptopuryna (6-MP) tak jak azatiopryna jest analogiem zasad purynowych i zaburza syntezę DNA w dzielących się komórkach. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na lek. oraz upośledzenie czynnością wątroby lub nerek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Posty: 1479
Rejestracja: 22 sty 2009, 17:20
Choroba: CD u dziecka
województwo: śląskie
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: izo.sim » 31 mar 2013, 23:50

Baby pisze:Po jakim czasie powinnam zrobić badania krwi i jakie bo już nie pamiętam a skierowania nie dostałam - może dostanę z wypisem w czwartek lub piątek.

Po jakim czasie badają pierwsze stężenie tioguaniny i jak długo czeka się na wynik?
Pierwsze badania po tygodniu (morfologia z rozmazem, alat, aspat, kreatynina i chyba amylaza), tioguanina dopiero po 3 miesiącach jest miarodajna.
https://marcinsim.wordpress.com/

02.05.2011 - 25.01.2012 HUMIRA
REMICADE:
05.06.2012, 19.06.2012, 16.07.2012,
11.09.2012, 6.11.2012, 2.01.2013, 27.02.2013 po kilku minutach odłączony z powodu reakcji alergicznej czyli wykluczenie z programu lekowego

Operacje Marcina:
I. 6.01.2012 uchyłek Meckela
II. 10.02.2012 resekcja ileo-cekalna
III. 27.04.2012 resekcja zespolenia z II operacji i wstępnicy

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: Baby » 31 mar 2013, 23:53

izo.sim, a jak długo czeka się na jej wynik?

Czy jest jakaś zależność między 6-MP a jedzeniem i piciem? Można ją brać na czczo albo na noc? Czy trzeba spożywać zwiększone ilości płynów przy tym leku czy nie ma takiej konieczności? Ulotka niewiele mówi, na forum także nic więc może opiszecie z własnego doświadczenia.

izo.sim, jak się czuje Marcin na samej 6-MP?
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Osóbka
Aktywny ✽✽✽
Posty: 692
Rejestracja: 16 lis 2011, 09:28
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Wwa

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: Osóbka » 31 mar 2013, 23:58

Baby, z tego co pamiętam, to ja miałam zrobić morfologię chyba już po tygodniu, a potem po miesiącu, jeśli po tygodniu była OK. Głównie chodziło o leukocyty, czy nie lecą na łeb na szyję. A pentasę to chyba już dłużej niż 2 tyg. bierzesz..?
izo.sim, a czemu pentasa i 6-MP jest wybuchowa? Ja tak wsuwam od ponad 1/2 roku i wyniki niezłe, inna sprawa, czy działa, bo jest przewężenie w ostatniej kolonoskopii..
Leczenie: CSK MSW

Główką do przodu!!!

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: Baby » 01 kwie 2013, 09:47

Osóbka pisze:Baby, z tego co pamiętam, to ja miałam zrobić morfologię chyba już po tygodniu, a potem po miesiącu, jeśli po tygodniu była OK. Głównie chodziło o leukocyty, czy nie lecą na łeb na szyję.

Ja coś czytałam o kreatyninie, enzymach wątrobowych i trzustkowych jeszcze. Tobie dała dr skierowanie na badania prowadząca z poradni? Chyba muszę się upomnieć.
Osóbka pisze:A pentasę to chyba już dłużej niż 2 tyg. bierzesz..?
Wiesz co 11 miałam przepisaną a dopiero zaczęłam brać jakoś od 14 marca bo zamówiłam we wtorek czy środę a odebrałam jakoś w czwartek.

Czytałam w ulotce że trzeba zachować ostrożność stosując jednocześnie 6-MP i mesalazynę.

Czy 6-MP może powodować zaparcia. Pytam z ciekawości bo bardzo się tego boje bo u mnie jak wiecie epizody biegunki są owszem ale raczej mam większą tendencję do zaparć wiec wspomagam się olejem lnianym, który podobno łagodzi stan zapalny.

Zastanawiam się także nad braniem Omega 3 albo picie tranu - czy orientujecie się czy można to wszystko razem łączyć?

[ Dodano: 01-04-2013 ]
Niestety zjedzenie 6-MP na noc nic nie daje - zjadłam jedną kanapkę z pieczonym schabem i zwymiotowałam zaraz po jej skończeniu. Matko co ja mam robić...
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Piciu
Znawca ❃❃
Posty: 2059
Rejestracja: 02 wrz 2006, 02:13
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: Piciu » 01 kwie 2013, 11:34

Baby pisze:wspomagam się olejem lnianym, który podobno łagodzi stan zapalny.
Baby pisze:Zastanawiam się także nad braniem Omega 3 albo picie tranu - czy orientujecie się czy można to wszystko razem łączyć?
Generalnie ,jeżeli stosujesz w diecie dobrej jakości olej lniany ( w temacie o tym oleju, podałem linki do bardzo dobrego jakościowo oraz aktywnego biologicznie ), to już nie musisz kupować innych preparatów z omega 3, gdyż właśnie olej lniany jest jego skarbnicą.
Podkreślam jednak ,że olej lniany musi być koniecznie tłoczony na zimno ,w innym przypadku , nie będzie skuteczny w terapii.

Awatar użytkownika
Osóbka
Aktywny ✽✽✽
Posty: 692
Rejestracja: 16 lis 2011, 09:28
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Wwa

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: Osóbka » 01 kwie 2013, 11:42

Baby, ja wtedy leczyłam się jeszcze prywatnie, więc tylki dostałam karteczkę.. oczywiście wątroba, trzustka też i nereczki.
Leczenie: CSK MSW

Główką do przodu!!!

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: Baby » 01 kwie 2013, 11:47

Piciu, ja pije taki http://przysmaki.pl/presta/product.php?id_product=185

100% Naturalny czysty surowy olej z lnu.
Tłoczony na zimno.
Załączniki
185-226-thickbox.jpg
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Osóbka
Aktywny ✽✽✽
Posty: 692
Rejestracja: 16 lis 2011, 09:28
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Wwa

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: Osóbka » 01 kwie 2013, 11:52

Baby, od Bonifratrów też jest dobry podobno, ja zamierzam kupić i pić.
Leczenie: CSK MSW

Główką do przodu!!!

Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Posty: 1479
Rejestracja: 22 sty 2009, 17:20
Choroba: CD u dziecka
województwo: śląskie
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: izo.sim » 01 kwie 2013, 12:42

Baby pisze:izo.sim, a jak długo czeka się na jej wynik?
Na wynik tioguaniny czekaliśmy chyba ponad tydzień.
Osóbka pisze:izo.sim, a czemu pentasa i 6-MP jest wybuchowa?
Zestawienie tych dwóch leków razem o wiele bardziej obciąża wątrobę, ale na szczęscie nie u wszystkich są fatalne tego skutki.
Baby pisze:Niestety zjedzenie 6-MP na noc nic nie daje - zjadłam jedną kanapkę z pieczonym schabem i zwymiotowałam zaraz po jej skończeniu. Matko co ja mam robić...
Marcin bierze 6 MP rano w trakcie jedzenia - najpierw zje pół kanapki, potem łyka i je dalej.

[ Dodano: 01-04-2013 ]
Baby pisze:izo.sim, jak się czuje Marcin na samej 6-MP?
Tak sobie. Stolców tradycyjnie 5-6 na dobę (tak jest od trzeciej operacji), ale ostatnio trochę słabszy apetyt ma - baaaardzo długo je, a nie chcę go poganiać, bo to się zwykle kończy wymiotami.
https://marcinsim.wordpress.com/

02.05.2011 - 25.01.2012 HUMIRA
REMICADE:
05.06.2012, 19.06.2012, 16.07.2012,
11.09.2012, 6.11.2012, 2.01.2013, 27.02.2013 po kilku minutach odłączony z powodu reakcji alergicznej czyli wykluczenie z programu lekowego

Operacje Marcina:
I. 6.01.2012 uchyłek Meckela
II. 10.02.2012 resekcja ileo-cekalna
III. 27.04.2012 resekcja zespolenia z II operacji i wstępnicy

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: Baby » 01 kwie 2013, 13:40

Czy wg Waszej wiedzy, doświadczeń 6-MP może powodować lub nasilać zaparcia?
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

tbanaszek1989
Debiutant ✽
Posty: 11
Rejestracja: 08 sie 2012, 22:18
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: tbanaszek1989 » 11 cze 2013, 22:04

Mamcia pisze:6-Merkaptopuryna (6-MP) tak jak azatiopryna jest analogiem zasad purynowych i zaburza syntezę DNA w dzielących się komórkach. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na lek. oraz upośledzenie czynnością wątroby lub nerek.

Działania niepożądane Merkaptopuryna tak jak AZA działa hamująco na układ krwiotwórczy i zdarzają się przypadki leukopenii) i niedokrwistości. Należy wykonywać badania kontrolne takie same jak w przypadku leczenia AZA. 6-MP jest potencjalnym mutagenem i może powodować uszkodzenia chromosomów i wykazuje działanie embriotoksyczne
Hmm czy to znaczy że jak teraz miałem pobrany quandiferon i niestety wynik wyszedł taki że nie udało sie oznaczyć ,czy jest dodatni czy ujemny to może mieć wpływ 6MP ? :( z góry Bardzo dziękuje za odpowiedz ...

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: Mamcia » 12 cze 2013, 17:02

Nie wiem co może zaburzać wynik. Raczej byłabym za powtórzeniem.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Anne
Początkujący ✽✽
Posty: 284
Rejestracja: 02 sty 2012, 20:54
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: Anne » 24 wrz 2013, 13:47

Biorę od tyg. merkaptopurynę i mam mieszane uczucia. Mam straszne nudności, kwaskowatość w ustach, kilka razy zwymiotowałam. Lekarz mówi, że to od metronidazolu, ale jego nie biorę od kilku dni, a efekty j.w. nadal trwają. Przez to wszystko nie mogę nawet palić, co przy CU nie wiem, czy jest efektem na + czy na -.
Obecnie biorę: Asamax 2x2

eskam
Debiutant ✽
Posty: 14
Rejestracja: 08 wrz 2008, 14:50
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: warszawa

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: eskam » 27 lis 2013, 21:29

Dzisiaj wzielam 6 dawke 6-MP (75 mg). Zapisano mi ja ze wzgledu na sterydozalezny przebieg zaostrzenia. Praktycznie od poczatku pojawily sie nudnosci, ktore narastaja pod koniec dnia.
Uwaznie sledze ten watek, ale nadal nie wiem jednoznacznie czy takie objawy moga ustapic, bo organizm sie przyzwyczai, czy wrecz przeciwnie jest to sygnal, ze nie toleruje tego leku. Rok temu podobnie bylo z AZA, ktora zostala odstawiona po okolo 5 miesiacach.
Pierwsze badania krwi robie za 2 dni, wiec zobaczymy... A poki co poradzcie prosze
eskam

Awatar użytkownika
Mocca
Początkujący ✽✽
Posty: 96
Rejestracja: 15 lis 2013, 02:05
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Czeladź

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: Mocca » 24 gru 2013, 00:02

Podchodzilam do merkaptopuryny juz rok temu i mdlosci mi zyc nie daly, wiec dr wycofal mi ja. Teraz znow ja biore i jest to samo. Jest to skutek uboczny brania tego leku, nie wplywa zle zdrowotnie, ale jak bardzo jest to nieznosne :-/ jeszcze jest metotrexat, choc moj lekarz uwaza ze w skutkaxh ubocznych jest gorszy niz merkapto

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek 6-Merkaptopuryna (6-MP)”