6-merkaptopuryna

6-Merkaptopuryna (6-MP) tak jak azatiopryna jest analogiem zasad purynowych i zaburza syntezę DNA w dzielących się komórkach. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na lek. oraz upośledzenie czynnością wątroby lub nerek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: Mamcia » 09 lip 2006, 22:03

Przekleiłam ze stron J-elity. Może adnini dadzą lonka gdzeiś na górze,bo przeklejanie idawanie odnośników jwt męczące.

6-Merkaptopuryna (6-MP) tak jak azatiopryna jest analogiem zasad purynowych i zaburza syntezę DNA w dzielących się komórkach. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na lek. oraz upośledzenie czynnością wątroby lub nerek.

Działania niepożądane Merkaptopuryna tak jak AZA działa hamująco na układ krwiotwórczy i zdarzają się przypadki leukopenii) i niedokrwistości. Należy wykonywać badania kontrolne takie same jak w przypadku leczenia AZA. 6-MP jest potencjalnym mutagenem i może powodować uszkodzenia chromosomów i wykazuje działanie embriotoksyczne nie należy stosować jej w okresie ciąży. Leczenia któregokolwiek z partnerów może spowodować zmiany genetyczne płodu, dlatego, należy bezwzględnie stosować skuteczne metody antykoncepcji. W trakcie leczenia niewskazane jest przerwać. Zarówno mesalazyna jak i sulfasalazyna hamują metylotransferazę co może nasilać hamujące działanie merkaptopuryny na układ krwiotwórczy.

Co do AZa i ciąży to badania nie wkazują mutagennego wpływu. więcej na stronach J-elity w temacie ciąża
Mamcia

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: Mamcia » 22 lip 2006, 20:30

3200 to nie jet źle, ale musicie robić mogrfologię co tydzień. Jak mnie pamięc nie myli to brała wcześniej azatioprynę i też było coś nie tak
Mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

izabela
Początkujący ✽✽
Posty: 68
Rejestracja: 12 maja 2004, 17:17
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: izabela » 20 wrz 2006, 20:20

czesc ja brałam 6-merkaptopuryna i niemiłe mam spomnie z tym lekiem .Brałam krutko bo tylko 4 dni ,ale zdazył mi organiz zrujnować jeszcze bardziej niz miałam.Obecie wruciło wszysto do normy. :roll:

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 29 lis 2004, 20:10
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Zdunska Wola
Kontakt:

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: Shima » 07 sty 2008, 22:00

Teraz i ja dołączam do jakże wąskiego grona osób biorących 6-merkaptopurynę.
W wyniku niezależnych ode mnie problemów z zakupem metotreksatu w zastrzykach p.doktor zaleciła mi merkaptopuryne w dawce 100mg 1 raz w tygodniu.


---------------------------------------edit---------------------------------------------------------------


Ja już nie wiem czy czasem nie przesłyszałam sie jeśli chodzi o dawkowanie.....może to miało być 100mg raz dziennie :?:
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

Careme
Początkujący ✽✽
Posty: 77
Rejestracja: 09 wrz 2006, 23:32
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: Careme » 14 lut 2008, 19:44

Od 2 miesięcy biorę merkaptopurynę bez żadnych efektów (zarówno tych dobrych jak i złych) w dawce 100 mg dziennie.

kasiaz
Początkujący ✽✽
Posty: 115
Rejestracja: 02 paź 2006, 11:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

mercaptopurinum

Post autor: kasiaz » 02 kwie 2008, 17:57

witam, czy ktoś z was stosował mercaptopurinum???? będę wdzięczna za info na temat tego leku

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: Mamcia » 02 kwie 2008, 19:27

wrzuć w szukaj merkaptopuryna, 6-markaptopuryna lub 6-MP. Działanie podobne do azatiopryny. Zjrzyj też http://nzj.iimcb.gov.pl/leki_dzialajace ... iczny.html
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 29 lis 2004, 20:10
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Zdunska Wola
Kontakt:

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: Shima » 05 kwie 2008, 19:15

viewtopic.php?t=1454

Tu jest nieco wiecej.

Do Moderatorów:::może scalić te tematy??
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

kasiaz
Początkujący ✽✽
Posty: 115
Rejestracja: 02 paź 2006, 11:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: kasiaz » 07 kwie 2008, 07:56

bardzo dziękuję za informacje - przepraszam nie zauważyłam , że już jest taki sam temat. Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
greeg
Początkujący ✽✽
Posty: 98
Rejestracja: 20 sty 2007, 22:12
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: South Yorkshire
Kontakt:

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: greeg » 11 sie 2008, 21:59

Od dzis zamiana z azy na to nowe cudo ze względu na wypadanie włosów i ogólne pogorszenie samopoczucia i takie tam.Mam pewne wątpliwości,niewiem czy AZA to jest to samo czy może merkaptopuryna jest silniejsza?Na stronie Jelity to jest tak jakby te leki były podobne,ale czytając działania niepożądane,niewiem co myśleć.o methotreksate to już niewspominam bo wykluczam to na chwilę obecną.pozdr

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: Mamcia » 12 sie 2008, 09:08

AZA jes pochodną imidazolową 6-MP, i stwierdzono, że chorzy z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego lub chorobą Leśniowskiego i Crohna, którzy przerwali leczenie azatiopryną z powodu działań niepożądanych, dobrze zareagowali na leczenie 6-merkaptopuryną.
AZA ulega w organizmie rozkładowi do metylonitroimidazolu i 6-merkaptopuryny.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
greeg
Początkujący ✽✽
Posty: 98
Rejestracja: 20 sty 2007, 22:12
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: South Yorkshire
Kontakt:

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: greeg » 12 sie 2008, 16:44

Ja nieprzerwałem leczenia,fakt po remicu poczułem się zbyt pewny siebie i po raz kolejny zaniedbałem to leczenie,ale dziękuję za odp choć kompletnie się na tych reakcjach nieznam.Dziś grzecznie wezmę kolejną dawkę mercaptopurine i tak będzie codziennie a potem będę się martwił co ma większe skutki uboczne.

Awatar użytkownika
greeg
Początkujący ✽✽
Posty: 98
Rejestracja: 20 sty 2007, 22:12
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: South Yorkshire
Kontakt:

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: greeg » 15 sie 2008, 13:11

Tak więc,rezygnuję dziś 6merkaptopuryny,zanim minie jakiś czas prędzej psycha mi całkowicie siądzie.Swędzenie skóry przerasta moje wyobrażenia o dobroczynnych skutkach,porównuję to do mdłości i wypadania włosów i wolę całkowicie stracić włosy,raz przechodziłem przez dość ciężką łuszczycę, trwała niewiem ile lat, ale nic niejest powiedziane.Wracam do Azy i zmniejszam dawkę z 3 tabsów na 2.Moja przygoda z 6MP trwała 4dni(tym razem)Pozdrawiam.

Tasiemka
Debiutant ✽
Posty: 17
Rejestracja: 04 paź 2006, 11:13
Choroba: CU u rodzica
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: Tasiemka » 21 paź 2008, 14:21

Syn przyjmuje 6-MP,asamax i 10mg encorton,dostał właśnie wezwanie na szczepienie t-d(tężec+błonica) czy przy tych lekach wskazane jest to szczepienie?
Pozdrawiam wszystkich
Tasiemka

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Posty: 4331
Rejestracja: 06 lis 2003, 15:04
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno

Re: 6-merkaptopuryna

Post autor: -Ania- » 21 paź 2008, 17:26

w ostatnim Kwartalniku jest napisane o szczepieniach
o ile dobrze pamietam można się szczepic wtedy, gdy wirusy są zabite
ale lepiej bedzie jak sie sama upewnisz

ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek 6-Merkaptopuryna (6-MP)”