AZATHIOPRINE

Azatiopryna (łac. Azathioprinum) – organiczny związek chemiczny, antymetabolit, lek o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym.
Nazwa handlowa IMURAN

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 18 mar 2008, 18:24
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: ....

Re: AZATHIOPRINE

Post autor: leila » 21 lip 2017, 19:05

cortiment tez ma takie dawki jak metypred?jest w opakowaniu 30 tabletek po 5 mg lub 10 mg?czy po nim jest tez taka twarz chomika? bo ja bym zeby nie było tej twarzy. Jak by cos sie działo to cortiment tez mozna łaczyc z aza?i schodzenie jeste tez takie po 2 tygodnie?
ja jestem prawdopodobnie sterydozalezna to jak odłozy sie steryd to objawy wracają? co wtedy zrobic?
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
S_Gosia
Aktywny ✽✽✽
Posty: 661
Rejestracja: 21 sty 2017, 21:41
Choroba: CU u dziecka
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Lubin

Re: AZATHIOPRINE

Post autor: S_Gosia » 21 lip 2017, 19:27

Mój syn brał cortiment - nie pomógł i nie miał skutków ubocznych - buzi chomika też nie ;)
Syn brał przez 8 tygodni 1x dziennie i po tym czasie koniec, żadnego powolnego schodzenia.

Skończył w połowie marca a na początku kwietnia mega zaostrzenie :(
Gosia - mama Krzysia (ur. 2004r.)
diagnoza: 12.01.2017r. - CU u dziecka
Asamax 500mg 2x3, Imuran 1x50mg, D-Vitum Forte 4000j.m., Ecomer, Vivomixx kapsułki, Sanprobi ibs - czekamy na remisję


Wygrana majowa i czerwcowa Lista Naszych Przebojów 2017 :)

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: AZATHIOPRINE

Post autor: Noelia » 22 lip 2017, 13:01

leila pisze:cortiment tez ma takie dawki jak metypred?jest w opakowaniu 30 tabletek po 5 mg lub 10 mg?
Cortiment to 30 tabletek 9 mg o przedłużonym uwalnianiu.
Zazwyczaj bierze się 1 raz dziennie rano przez 8 tygodni (czyli 2 opakowania leku) - mój mąż też tak brał.
leila pisze:czy po nim jest tez taka twarz chomika? bo ja bym zeby nie było tej twarzy.
Mąż nie miał żadnych skutków ubocznych.
Takie ogólnoustrojowe rzadko występują (ale zdarzają się), bo Cortiment działa tylko miejscowo w jelicie grubym (dopiero tam się uwalnia).
W ulotce napisali, że "częstość występowania działań niepożądanych tabletek Cortiment była porównywalna do placebo".
A jak już to "nasilenie łagodne do umiarkowanego".
leila pisze:Jak by cos sie działo to cortiment tez mozna łaczyc z aza?i
Pewnie, że można.
leila pisze:schodzenie jeste tez takie po 2 tygodnie?
Tych tabletek nie można łamać, bo ich otoczka zapewnia przedłużone uwalnianie.
Mąż po prostu skończył kurację po tych 8 tygodniach.
Ale wg ulotki można ewentualnie schodzić z dawki, stopniowo ją zmniejszać - np. tabletka co drugi dzień.
leila pisze:ja jestem prawdopodobnie sterydozalezna to jak odłozy sie steryd to objawy wracają?
Na tym polega sterydozależność.
leila pisze:co wtedy zrobic?
Jest wiele opcji.
Wg strony J-elity to wtedy właśnie można budezonid nonstop:
Niektóre badania nad zastosowaniem budesonidu w podtrzymywaniu remisji u pacjentów ze sterydozależną formą nzj wykazały jego skuteczność porównywalną ze sterydami konwencjonalnymi.
Ze względu na mniejsze działania uboczne lek ten jest polecany jako steryd z wyboru w przypadku pacjentów ze sterydozależną formą nzj wymagających stałego podawania sterydów. 
Albo trzeba ustalić minimalną działającą dawkę sterydu ogólnego.
Zazwyczaj azatiopryna pozwala na odstawienie sterydu lub przynajmniej zmniejszenie jego dawki.

A jeśli CU jest tylko lewostronne (czyli odbytnica, esica i ewentualnie zstępnica) to teoretycznie do indukcji remisji wystarczą czopki i wlewki ze sterydów (poza tym oczywiście 5-ASA doustnie jako chemoprewencja i utrzymanie remisji).

A jaki jest Twój stan teraz w ogóle i gdzie masz zmiany w jelicie?
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: AZATHIOPRINE

Post autor: obyty.z.cu » 22 lip 2017, 13:14

Noelia pisze:
leila pisze:ja jestem prawdopodobnie sterydozalezna to jak odłozy sie steryd to objawy wracają?
Na tym polega sterydozależność.
leila pisze:co wtedy zrobic?
Jest wiele opcji.
Wg strony J-elity to wtedy właśnie można budezonid nonstop:
Niektóre badania nad zastosowaniem budesonidu w podtrzymywaniu remisji u pacjentów ze sterydozależną formą nzj wykazały jego skuteczność porównywalną ze sterydami konwencjonalnymi....
Ze względu na mniejsze działania uboczne lek ten jest polecany jako steryd z wyboru w przypadku pacjentów ze sterydozależną formą nzj wymagających stałego podawania sterydów. 
Albo trzeba ustalić minimalną działającą dawkę sterydu ogólnego.
Zazwyczaj azatiopryna pozwala na odstawienie sterydu lub przynajmniej zmniejszenie jego dawki....
A jeśli CU jest tylko lewostronne (czyli odbytnica, esica i ewentualnie zstępnica) to teoretycznie do indukcji remisji wystarczą czopki i wlewki ze sterydów (poza tym oczywiście 5-ASA doustnie jako chemoprewencja i utrzymanie remisji).
tu mała uwaga, sterydy zmieniają naszą gospodarke hormonalną.
Dobrze więc miec i kontakt z endokrynologiem aby miał to pod kontrolą.
Długotrwałe stosowanie sterydów MOŻE (nie musi) doprowadzić np. do wtórnej niedoczynności nadnerczy, a to oznacza , że organizm przestanie produkować kortyzol (w skrócie myślowym) i będziemy musieli go dostarczać lekiem już zawsze. No bo bez tego żyć się nie da ;)
Czasem skieruje na badanie właśnie kortyzolu, być może szpitalne z zbiórką moczu i testy obciążające.

Tak więc chodzi mi o to, aby czasami nie uwierzyć w to, że steryd to lek na całe zło i można go brać "bezkarnie" (umyślnie takie słowo ;))
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 18 mar 2008, 18:24
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: ....

Re: AZATHIOPRINE

Post autor: leila » 24 lip 2017, 18:00

jak wroce z podrozy to napisze jaki mniej wiecej był wynik kolonoskopii z marca ,bede chciała zaprzestac sterydu zobaczycie i podpowiecie czy przy tym wyniku mozna odlozyc sterydy.
czy jak odłoze sterydy to powinnam zrobic kortyzol? niestety robie go na własną reke
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: AZATHIOPRINE

Post autor: atabe » 24 lip 2017, 19:33

a nie lepiej skonsultować taką decyzję z lekarzem i jeśli już to pod jego kontrolą odstawiać sterydy

TomekWroclaw
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 28 gru 2016, 11:16
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: AZATHIOPRINE

Post autor: TomekWroclaw » 25 lip 2017, 09:58

Szybkie pytanie, czy Aza już nie jest refundowana przy CU ? dostałem receptę na 100% a wydaje mi się, że nic się nie zmieniło?

pozdrawiam
Tomek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: AZATHIOPRINE

Post autor: obyty.z.cu » 25 lip 2017, 11:23

z prywatnego gabinetu bez umowy z NFZ pewnie...
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

TomekWroclaw
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 28 gru 2016, 11:16
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: AZATHIOPRINE

Post autor: TomekWroclaw » 25 lip 2017, 12:37

nie nie :) salofalk dostalem "R", a Aza 100%

pójdę jeszcze raz

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: AZATHIOPRINE

Post autor: Noelia » 25 lip 2017, 12:48

obyty.z.cu pisze:z prywatnego gabinetu bez umowy z NFZ pewnie...
Ale jak to? :?:
Przecież skoro pacjent jest ubezpieczony, to z jakiej racji ma płacić 100% w aptece???
Nie miałam pojęcia o czymś takim, ale to jest totalnie nielogiczne, niedorzeczne :shock:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
S_Gosia
Aktywny ✽✽✽
Posty: 661
Rejestracja: 21 sty 2017, 21:41
Choroba: CU u dziecka
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Lubin

Re: AZATHIOPRINE

Post autor: S_Gosia » 25 lip 2017, 13:55

Noelia pisze:
obyty.z.cu pisze:z prywatnego gabinetu bez umowy z NFZ pewnie...
Ale jak to? :?:
Przecież skoro pacjent jest ubezpieczony, to z jakiej racji ma płacić 100% w aptece???
Nie miałam pojęcia o czymś takim, ale to jest totalnie nielogiczne, niedorzeczne :shock:
Wiem, że recepty wypisane w szpitalu a recepty wypisane przez pediatrę - mają inne "oznaczenia" - tzn. leki od rodzinnego mają większe zniżki. A dlaczego tak jest/było w naszym przypadku to nie wiem.

W każdym razie za imuran teraz zapłaciłam trochę ponad 3 złote (3zł z groszami)
Gosia - mama Krzysia (ur. 2004r.)
diagnoza: 12.01.2017r. - CU u dziecka
Asamax 500mg 2x3, Imuran 1x50mg, D-Vitum Forte 4000j.m., Ecomer, Vivomixx kapsułki, Sanprobi ibs - czekamy na remisję


Wygrana majowa i czerwcowa Lista Naszych Przebojów 2017 :)

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: AZATHIOPRINE

Post autor: Tubisia » 25 lip 2017, 15:44

S_Gosia pisze:Wiem, że recepty wypisane w szpitalu a recepty wypisane przez pediatrę - mają inne "oznaczenia" - tzn. leki od rodzinnego mają większe zniżki. A dlaczego tak jest/było w naszym przypadku to nie wiem.
nie ma czegoś takiego. Jest stała zniżka dla konkretnej jednostki chorobowej. Tu powodem wpisania złej zniżki jest niewiedza i nie sprawdzenie w bazie. Jedynie lekarz nie mający umowy z NFZ nie wystawi zniżek, każdy inny ma obowiązek, jeśli w karcie pacjenta jest zaświadczenie od lekarza prowadzącego daną chorobę i/lub wypis ze szpitala.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: AZATHIOPRINE

Post autor: obyty.z.cu » 25 lip 2017, 18:20

tu jeszcze jest efekt potrzeby Opinii Specjalisty dla leku refundowanego (zlecenie terapii, leczenia). Tylko na tej podstawie się je przepisuje.
Inna sprawa, że już MZ wyjaśniało, że np. lekarz rodzinny może i sam decydować o zmianie leków bez Opinii Specjalisty, ale na podstawie zdiagnozowanych chorób.
No i wyjaśnię może do końca, nie wszyscy lekarze mają umowę z NFZ i wtedy nie mogą wystawiać więc leki refundowane przez NFZ
. Bez tej umowy mogą przepisywać leki, ale na 100 %
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
S_Gosia
Aktywny ✽✽✽
Posty: 661
Rejestracja: 21 sty 2017, 21:41
Choroba: CU u dziecka
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Lubin

Re: AZATHIOPRINE

Post autor: S_Gosia » 25 lip 2017, 18:58

Tubisia pisze:
nie ma czegoś takiego. Jest stała zniżka dla konkretnej jednostki chorobowej. Tu powodem wpisania złej zniżki jest niewiedza i nie sprawdzenie w bazie. Jedynie lekarz nie mający umowy z NFZ nie wystawi zniżek, każdy inny ma obowiązek, jeśli w karcie pacjenta jest zaświadczenie od lekarza prowadzącego daną chorobę i/lub wypis ze szpitala.
Tubisia nie wiem czy jest czy nie ma ale wiem, że
Polprazol z kliniki mieliśmy ma 100% a od pediatry na R
Imuran z kliniki na R-ryczałt a od pediatry na B czyli bezpłatne
Gosia - mama Krzysia (ur. 2004r.)
diagnoza: 12.01.2017r. - CU u dziecka
Asamax 500mg 2x3, Imuran 1x50mg, D-Vitum Forte 4000j.m., Ecomer, Vivomixx kapsułki, Sanprobi ibs - czekamy na remisję


Wygrana majowa i czerwcowa Lista Naszych Przebojów 2017 :)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: AZATHIOPRINE

Post autor: obyty.z.cu » 25 lip 2017, 19:07

S_Gosia pisze: Tubisia nie wiem czy jest czy nie ma ale wiem, że
Polprazol z kliniki mieliśmy ma 100% a od pediatry na R
Imuran z kliniki na R-ryczałt a od pediatry na B czyli bezpłatne
klinika nie ma karty pacjenta więc przepisujący lekarz (robiący wypis szpitalny) nawet się nad tym nie zastanawia, tylko pisze jak leci.
Ale, o ile sobie przypominam, gdzieś tam jest zapisane, że szpital ma dać recepty, ale nie ma upoważnienia do zniżek. Kłócić o to nie będę, ale chyba gdzieś to czytałem.
Trzeba by wejść w przepisy o wystawianiu recept i upoważnienia do refundacji.
Czasem najlepiej z tymi receptami iść do rodzinnego czy pediatry do przepisania, bo wiele z tych leków, ma też dużo tańsze odpowiedniki.

Imuran na "B" to chyba onkologicznie tylko, trzeba by sprawdzić,ale nie moge PDF otworzyć.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Azatiopryna”