Łagodna wersja Crohna a Azatiopryna

Azatiopryna (łac. Azathioprinum) – organiczny związek chemiczny, antymetabolit, lek o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym.
Nazwa handlowa IMURAN

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
koolzoli
Debiutant ✽
Posty: 12
Rejestracja: 07 cze 2019, 09:11
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Łagodna wersja Crohna a Azatiopryna

Post autor: koolzoli » 06 sie 2019, 08:46

Cześć,

po spędzeniu wczorajszego wieczoru na czytaniu forum pod kątem stosowania AZA i nie znalezieniu podobnej treści, postanowiłem napisać tutaj swój pierwszy post, choć choruję na CD od 6 lat. Najpierw przedstawię w skrócie historię swojej choroby, a potem przejdę do teraźniejszości i pytań do Was. W 2013 zdiagnozowano u mnie chorobę - pierwsza kolonoskopia: w jelicie aktywne zapalenie z obecnością nadżerek i owrzodzeń, zmiany zapalne o dużym nasileniu, szczelina odbytu. Ważyłem wtedy ponad 12 kg mniej niż moja nominalna waga, każdy stolec z krwią, ogólne słaby stan. Zaczęto leczenie Pentasą, która powoli zaleczała ww. stan. W 2014 kolonoskopia - nieznaczna zmiana: w końcowym odcinku jelita krętego rozległe owrzodzenie. Wtedy postanowiłem rzucić palenie i rzuciłem papierosy. Efekt? Po 4 miesiącach od rzucenia papierosów podczas kolonoskopii nie wykryto żadnych wrzodów. Choroba cofnęła się. W 2016 roku odstawiłem Pentasę.
Wracamy do teraźniejszości. W 2019 lekarz prowadzący zaleca zbadanie kalprotektyny. Wynik - ponad 200. Lipiec br., kolonoskopia - nadżerki i pojedyncze owrzodzenie w jelicie krętym. Decyzja lekarza w szpitalu i lekarza prowadzącego o leczeniu Azatiopryną (100mg przy 82kg + 2g Pentasy).

Trochę poczytałem o tym leku i wiem jakie są skutki uboczne stosowania tego leku, stąd moje obawy i pytania do Was. Oprócz endoskopowego objawu choroby, czuję się bardzo dobrze: brak klinicznych objawów, wyniki krwi bardzo dobre. Jestem osobą aktywną fizycznie - codziennie uprawiam sport (bieganie, rower, wspinaczka). Czy uważacie, że w moim przypadku leczenie Azatiopryną to trochę za dużo, że to zbyt mocny kaliber? Azę biorę od dwóch dni, narazie bez objawów skutków ubocznych.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Łagodna wersja Crohna a Azatiopryna

Post autor: Noelia » 06 sie 2019, 13:18

Ten wątek zamykam, żeby się bez sensu nie dublowało.
Odpowiadać można tutaj:
Łagodna wersja Crohna a Azatiopryna
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Zablokowany

Wróć do „Lek Azatiopryna”