Azatiopryna (AZA) - wypadanie włosów, czy to odwracalne?

Azatiopryna (łac. Azathioprinum) – organiczny związek chemiczny, antymetabolit, lek o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym.
Nazwa handlowa IMURAN

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Julit
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 30 sie 2017, 09:28
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

Azatiopryna (AZA) - wypadanie włosów, czy to odwracalne?

Post autor: Julit » 24 lip 2018, 22:31

Hej kochani,

pytanie takie jak w temacie

Przy sterydzie włosy trzymały się dobrze, wręcz świetnie- wysyp baby hair, odstawiłam je już ponad miesiąc temu.

jestem na AZO od końca marca, włosy zaczęły wypadać mi pod koniec maja. Mam ich dużo, ale chcę żeby tak zostało. Czy kiedy odstawię AZO to włosy odrosną?

AZO odstawiam wkrótce bo jest nieefektywna, ponadto mam częste infekcje, jestem śpiąca itd.
Poziom żelaza mam dobry, hgb nieco poniżej normy, ale bez tragedii, nie wymagam leczenia szpitalnego

PS wiem, że wątek wypadania włosów był poruszony, przejrzałam z grubsza ( jest tego 18 stron), ale nie znalazłam przypadku jak mój, dlatego nowy temat

anetka30
Początkujący ✽✽
Posty: 114
Rejestracja: 08 gru 2017, 22:10
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Bytom

Re: Azo- wypadanie włosów, czy to odwracalne?

Post autor: anetka30 » 25 lip 2018, 22:03

Mi niestety też nasiliło wypadanie włosów. Zażywam asama i Azotriopinę. Myślę, że przez leki wypadają mi włosy, ale leków odstawić nie mogę bo boję się, że wróci zaostrzenie. W sierpniu idę do dermatologa, może on coś pomoże. Już przed lekami miałam problem z włosami, ale teraz bardzo się nasiliły.

Julit
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 30 sie 2017, 09:28
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

Re: Azo- wypadanie włosów, czy to odwracalne?

Post autor: Julit » 30 lip 2018, 20:06

anetka30- a rozmawiałaś z gastro o ewentualnym zmniejszeniu dawki, albo zmianie leku? Włosy nie przestaną wypadać tak długo jak będziesz na tej dawce...

Co do samych wlosów...Moja znajoma, która robi doktorat z pielęgniarstwa( tam to kierunek mocno związany z chemią), żebym w czasie aktywacji AZO ( ok 30 min po zażyciu) ochładzała głowę, ja robię to za pomocą małego wiatraczka, oni często stosują suszarki z zimnym nawiewem.
W kilku źródłach przeczytałam, żeby latem nosić nakrycia głowy- gdy jest ciepło włosy "dochodzą do wniosku", że nie są tak potrzebne i lecą. Oprócz tego używam węgierskiej płukanki, która rzekomo działa cuda, do tego woda brzozowa i napar z kozieradki też podobno cudowne

Zaczynam stosować Vichy dercos, dam Ci znać czy to działa

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Azo- wypadanie włosów, czy to odwracalne?

Post autor: atabe » 01 sie 2018, 15:34

Często włosy wypadają nie tyle od leków , ile przez wycieńczenie organizmu . Mojej córce po zaostrzeniu wypadały bardzo , ale gdy weszła w remisję i organizm się odbudował włosy też przestały wypadać , mimo podwyższenia dawki AZA . Tak że bywa różnie

anetka30
Początkujący ✽✽
Posty: 114
Rejestracja: 08 gru 2017, 22:10
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Bytom

Re: Azo- wypadanie włosów, czy to odwracalne?

Post autor: anetka30 » 04 sie 2018, 21:37

Jeśli chodzi o aze to lekarz powiedział, że dawka jest optymalna do wagi. Nie wiem czy jest możliwość zmniejszenia. Boję się nawrotu choroby. Póki co zmienił.mi asamax na salofalk. Może to coś da. Za 3 tygodnie idę do dermatologa, zobaczymy co on powie

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Azatiopryna (AZA) - wypadanie włosów, czy to odwracalne?

Post autor: Noelia » 04 sie 2018, 23:00

Edytowałam tytuł, żeby dało się ten wątek wyszukać po wpisaniu azatiopryna lub prawidłowego skrótu AZA.

Kiedyś pisałam na temat wypadania włosów, m.in. o tym, co mi pomogło - tutaj:
Wypadanie włosów

Mąż nadal pije tę wspomnianą w tamtym poście "skrzypokrzywę" (ze względu na kamicę nerkową), włosy rosną mu bardzo szybko i bardzo gęste (i to nie tylko te na głowie, ale też np. broda :lol:), także polecam wypróbować taki napar - on pije raz dziennie przez 3 tygodnie, potem tydzień przerwy i znowu.

Moje włosy ostatnio bardzo się osłabiły, lecą albo się łamią, więc od kilku tygodni testuję Biotebal i wydaje mi się, że jest trochę lepiej :tak:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Azatiopryna”