Azathioprine, a refundacja

Azatiopryna (łac. Azathioprinum) – organiczny związek chemiczny, antymetabolit, lek o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym.
Nazwa handlowa IMURAN

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marcin820201
Początkujący ✽✽
Posty: 416
Rejestracja: 19 mar 2011, 14:13
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.
Kontakt:

Azathioprine, a refundacja

Post autor: marcin820201 » 16 sie 2015, 17:29

Hej... jak to jest z AZA teraz na CHLC - bo lekarz mowi ze wykazie nic o ryczalcie na CHLC nie ma wiec mi na 100% przepisał. Argumentow brak mam- ale 3 msce temu byl inny lekarz i nie bylo problemu z ryczaltem? Help.


scaliłam tematy
lorema
Ostatnio zmieniony 05 sty 2017, 17:48 przez marcin820201, łącznie zmieniany 1 raz.
Salofalk 3x1g, Multivitamina High Potency, Witamina D3 7000IU, Omega 3 - 3 g, LDN 4.5 mg, lipolic acid 600 mg, probiotyk. momentami melatonina 1-5 mg.

Jednej rzeczy nauczyłem się w moim długim życiu: że cała nasza nauka w konfrontacji z rzeczywistością wydaje się prymitywna i dziecinna - a jednak jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. (Albert Einstein)

Z czasem zrozumiesz, że 3 rzeczy się liczą: zdrowie, miłość i.... (Obyty z CU)

Rafaello
Początkujący ✽✽
Posty: 101
Rejestracja: 16 lis 2014, 19:12
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów /ok.Rzeszowa

Azathioprine, a refundacja

Post autor: Rafaello » 16 sie 2015, 19:21

INFO: Ktoś źle wydzielił te posty. Brakuje pierwszego z pytaniem. Weźcie to poprawcie.
Tak ja źle wydzieliłam posty i niestety nie mogę tego naprawić by nikogo nie skrzywdzić. Jestem tylko człowiekiem i czasami się mylę.
-----------------------------

Osobiście nie dostrzegłem żadnych zmian w wykazie refundowanych leków, ale najwyżej niech jeszcze ktoś potwierdzi. Zresztą kupowałem w lipcu na ryczałt i nie było problemów.
Ostatnio zmieniony 18 sie 2015, 20:18 przez Rafaello, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Gosieńka
Początkujący ✽✽
Posty: 329
Rejestracja: 21 lut 2012, 19:58
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: nibylandia

Re: Azathioprine, a refundacja

Post autor: Gosieńka » 16 sie 2015, 20:12

Ja ostatnio kupowałam azę i ryczałt osobom powyżej 18 roku życia się nie należy. Były jakieś zmiany niedawno. Dotyczy to na pewno osób chorych na CU i pewno też Crohna, ale z tymi drugimi lepiej się upewnić.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Azathioprine, a refundacja

Post autor: obyty.z.cu » 16 sie 2015, 20:30

Gosieńka pisze:Ja ostatnio kupowałam azę i ryczałt osobom powyżej 18 roku życia się nie należy
http://www.bip.mz.gov.pl/__data/assets/ ... czenia.pdf
poz.381 do 387 mowi
We wszystkich
zarejestrowanych
wskazaniach na dzień
wydania decyzji
a co innego to
nieswoiste zapalenie jelit
inne niż o podłożu
autoimmunizacyjnym - u
dzieci do 18 roku życia;
nefropatia IgA inna niż o
podłożu
autoimmunizacyjnym - u
dzieci do 18 roku życia;
zapalenie naczyń inne niż
o podłożu
autoimmunizacyjnym - u
dzieci do 18 roku życia;
choroby
autoimmunizacyjne inne
niż określone w ChPL;
stan po przeszczepie
kończyny, rogówki,
tkanek lub komórek;
sarkoidoza;
śródmiąższowe zapalenie
płuc - w przypadkach
innych niż określone w
ChPL; ziarniniakowe
choroby płuc - w
przypadkach innych niż
określone w Ch
to lista obowiązująca...
http://www.mz.gov.pl/leki/refundacja/li ... ra-zdrowia
http://bil.aptek.pl/servlet/specjalista ... t=KDDD_ANY
1. 4037801 L04AX01 Azathioprine Vis Azathioprinum tabletki 0,05 g 50 tabl. Ryczałt – 3.20
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Azathioprine, a refundacja

Post autor: patkaas » 16 sie 2015, 21:32

Gosieńka pisze:Ja ostatnio kupowałam azę i ryczałt osobom powyżej 18 roku życia się nie należy. Były jakieś zmiany niedawno. Dotyczy to na pewno osób chorych na CU i pewno też Crohna, ale z tymi drugimi lepiej się upewnić.
ja w lipcu dostałam przy CU na ryczałt.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Gosieńka
Początkujący ✽✽
Posty: 329
Rejestracja: 21 lut 2012, 19:58
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: nibylandia

Re: Azathioprine, a refundacja

Post autor: Gosieńka » 17 sie 2015, 09:11

patkaas, nie każdy lekarz czyta na bieżąco rozporządzenia i pewnie dlatego lekarz Ci wypisał receptę z ryczałtem. Mnie lekarka przeczytała to rozporządzenie na wizycie i jej było trochę głupio, że nie może mi wypisać recepty z R, ale ona może ponieść tego konsekwencje i gdyby podczas kontroli wyszło, że pacjentowi przepisała nieprawidłową receptę to by płaciła karę.
Podobne zapytanie dodałam niedawno na fb w jednej z grup osób chorych na NZJ i podobnie ludzie się wypowiadali, część twierdziła, że się należy, a część nie. Troszkę ciężko zrozumieć to rozporządzenie bo każdy interpretuje je inaczej ;)

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Azathioprine, a refundacja

Post autor: Jacekx » 17 sie 2015, 10:50

A wszystkiemu winna cholerna cecha polskich elt...brak odpowiedzialności decydentów z Ministerstwa Zdrowia czy NFZ ewentualnie posłów piszących krzywdzące ustawy lub poprawki
np. zmiany pozwalające orzecznikom ZUS na samowolkę przy orzekaniu niepełnosprawności
typu brak tylko jednej kończyny pozwala pracować i pozbawia opieki socjalnej osobę niepełnosprawną
Gdyby tak zapłacili z własnej kasy za cierpienia chorych czy pogorszenie ich stanu zdrowia
czyli zapłacili ale parę setek czy tysięcy a może i więcej :mad: to może by ich to czegoś nauczyło :?:

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Azathioprine, a refundacja

Post autor: patkaas » 17 sie 2015, 11:41

Gosieńka, ale w rozporządzeniach zeszłorocznych jest tak samo napisane.

"Zakres wskazań objętych refundacją: We wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji" A nasze choroby w tym zakresie wciąż są.

Zaś jeśli chodzi o kwestię, że do 18. roku życia to "Zakres wskazań pozarejestracyjnych objętych refundacją: nieswoiste zapalenie jelit inne niż o podłożu autoimmunizacyjnym - u dzieci do 18 roku życia;" W naszym przypadku podłoże jest autoimmunizacyjne, czyli nie nas to dotyczy.

Ja tak interpretuję to obwieszczenie. Jeśli się mylę, to niech mnie ktoś poprawi.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

karolek0303
Początkujący ✽✽
Posty: 321
Rejestracja: 17 cze 2014, 19:07
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Wieluń

Re: Azathioprine, a refundacja

Post autor: karolek0303 » 17 sie 2015, 12:04

ja byłem u swojego rodzinnego w lipcu bo chciałem na R- nie dostałem bo skonczyłem 18.
Byłem w tamtym tygodniu i nawet zapomniałem się odezwać i dostałem Aze vis z R.

także tego... :)
3x2 Asamax, Aza 50mg, czopki/wlewki Salofalk

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Azathioprine, a refundacja

Post autor: obyty.z.cu » 17 sie 2015, 12:37

Gosieńka pisze:Mnie lekarka przeczytała to rozporządzenie na wizycie i jej było trochę głupio, że nie może mi wypisać recepty z R
zmień lekarkę,
kompletny bezsens.
AZA jest u nas wprowadzana jako wspomaganie przy sterydach,taka terapia i koniec.
Ze wskazań lekarskich.
Widać "pani doktor" nie rozumie tego co tam pisze,a o "wskazaniach" to już nie wspomnę.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Azathioprine, a refundacja

Post autor: atabe » 17 sie 2015, 16:23

Dokładnie tak jak Obyty pisze. Niestety nie wszyscy lekarze umieją czytać ze zrozumieniem ten urzędniczy bełkot. Tez kiedyś musiałam się wykłócać o swoje. Na pewno ryczałt i tego wymagajcie

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
Posty: 1053
Rejestracja: 16 lut 2008, 18:49
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Azathioprine, a refundacja

Post autor: kasia38 » 17 sie 2015, 22:10

znalazłam takie coś:
Azathioprine VIS tabl.(50 mg) - 50 szt. (Azathioprine) jest odpłatny na bezpłatny,ryczałt
Jeśli wypiszesz bezpłatny, pacjent zapłaci 0,00 PLN
Jeśli wypiszesz refundowany na ryczałt, pacjent zapłaci 3,20 PLN

Jeśli wypiszesz pełnopłatny, pacjent rozstanie się z 29,62 PLN.
Może są jakieś tańsze zamienniki?
Kiedy możesz wypisać bezpłatny:
Nowotwory złośliwe
Kiedy możesz wypisać refundowany na ryczałt:
We wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji; Choroby autoimmunizacyjne inne niż określone w ChPL; Stan po przeszczepie kończyny, rogówki, tkanek lub komórek; Sarkoidoza; Śródmiąższowe zapalenie płuc - w przypadkach innych niż określone w ChPL; Ziarniniakowe choroby płuc - w przypadkach innych niż określone w ChPL; nieswoiste zapalenie jelit inne niż o podłożu autoimmunizacyjnym - u dzieci do 18 roku życia; nefropatia IgA inna niż o podłożu autoimmunizacyjnym - u dzieci do 18 roku życia; zapalenie naczyń inne niż o podłożu autoimmunizacyjnym - u dzieci do 18 roku życia
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Azathioprine, a refundacja

Post autor: Orzelek » 17 sie 2015, 23:38

Zakres wskazań pozarejestracyjnych objętych refundacją:

- nieswoiste zapalenie jelit inne niż o podłożu autoimmunizacyjnym - u dzieci do 18 roku życia

(...)

- choroby autoimmunizacyjne inne niż określone w ChPL.

W charakterystyce postaci leku nie ma CD ani CU. Ale NZJ są z pewnością (chyba że się mylę) chorobami autoimmunizacyjnymi (autoimmunologicznymi). Wobec tego refundacja należy nam się jak psu micha.

Nie wiem czemu odmawiają R na recepcie :/ Niech się lekarze douczą. A jeśli nie umieją czytać aktów prawnych (czego raczej nie potrafią), to niech poproszą o pomoc ludzi którzy umieją to robić.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Azathioprine, a refundacja

Post autor: Mamcia » 18 sie 2015, 19:04

Należy się i wyjaśniałam to i na forum i w kwartalniku. Nie mają prawa odmówić, a jak odmawiają to na piśmie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Azatiopryna”