Jak długo można brać azatioprynę? Co zrobić z tym bólem?

Azatiopryna (łac. Azathioprinum) – organiczny związek chemiczny, antymetabolit, lek o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym.
Nazwa handlowa IMURAN

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
slonko
Początkujący ✽✽
Posty: 123
Rejestracja: 08 lut 2008, 08:13
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Jak długo można brać azatioprynę? Co zrobić z tym bólem?

Post autor: slonko » 23 cze 2015, 12:40

Dzień dobry
Nie znam zasad forum, więc jeśli coś "przeskrobałam" to z góry przepraszam.
byłam tu bardzo dawno, wiele wydarzyło się w moim życiu osobistym (rozwiodłam się, u mojej córki stwierdzono raka) i to spowodowało, że w końcu gdzieś musiał znaleźć ujście stres. Czuję się coraz gorzej. Byłam niedawno na kontroli w szpitalu MSW w Warszawie i mówiłam o dolegliwościach. Pani doktor nic niepokojącego nie stwierdziła. A ja nadal źle się czuję. Mam dwa pytania:
1. Jak długo można brać azatioprynę? Biorę piąty rok i nadal mam przepisywaną.
2. Od około miesiąca czuje potworny ból po wizycie w toalecie. Nie przechodzi przez wiele godzin. Czopki - jeśli pomagają - to na bardzo krótko, a czasami zaostrzają objawy. Nie moge siedzieć. Oprócz bólu nie ma innych, nowych objawów, poza tymi co były zawsze. Najlepiej czuję sie rano, po przebudzeniu, dopóki nie pójde do toalety. Nie wiem co robić :( skoro pani doktor nic nie stwierdziła.

Jeśli znajdzie ktoś chwilkę - proszę o pomoc.
Wiola z Kielc.
Ostatnio zmieniony 23 cze 2015, 17:17 przez slonko, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Jak długo można brać azatioprynę? Co zrobić z tym bólem?

Post autor: obyty.z.cu » 23 cze 2015, 12:54

slonko pisze:1. Jak długo można brać azatioprynę? Biorę piąty rok i nadal mam przepisywaną.
brałem AZA przez 12 lat...ale tu chyba odpowiedź powinna brzmieć- póki pomaga.
Daje się ją,kiedy same sterydy nie pomagają ,a ich ilość musi być zbyt wysoka,czyli AZA pozwala na ich zmniejszenie,a z czasem i odstawienie.
Jeżeli przez jakiś czas stosowania (ale to tak po min.pół roku) nie widać wyniku brania AZA.to można z niej zrezygnować stopniowo.
Ważne jest,by przy takim okresie brania robić kontrolne morfologie,na początku dość często,a później raz na kwartał czy pól roku max.
http://leki.urpl.gov.pl/files/Azathiopr ... l_50mg.pdf
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

slonko
Początkujący ✽✽
Posty: 123
Rejestracja: 08 lut 2008, 08:13
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Jak długo można brać azatioprynę? Co zrobić z tym bólem?

Post autor: slonko » 23 cze 2015, 13:13

Dziękuję
Ważę: 50kg
Mierzę: 164 cm
Stan: remisja?
Biorę: asamax 500mg 3x2, azatiopryna 50mg 1x2

Kocham Was za to, że jesteście, dajecie mi siłę...

Wiola.

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Jak długo można brać azatioprynę? Co zrobić z tym bólem?

Post autor: chrzanovy » 23 cze 2015, 14:38

slonko pisze: Jak długo można brać azatioprynę? Biorę piąty rok i nadal mam przepisywaną.
a ja chyba z 8 rok, spoko
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak długo można brać azatioprynę? Co zrobić z tym bólem?

Post autor: Mamcia » 23 cze 2015, 19:50

a nasza Panna z niewielkimi przerwami 15 lat. To więcej niż połowa jej życia. Co do bóli i czopków to nie wiem o jakich czopkach piszesz i czy ból pojawia się przed wypróżnieniem. Czy miałaś kiedyś przetoki lub ropnie okołoodbytowe, bo to może być jeden z objawów czegoś co się tli w środku, a jeszcze się nie ujawniło.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

slonko
Początkujący ✽✽
Posty: 123
Rejestracja: 08 lut 2008, 08:13
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Jak długo można brać azatioprynę? Co zrobić z tym bólem?

Post autor: slonko » 23 cze 2015, 20:01

Ból pojawia się po wypróżnieniu. Np. dziś byłam w toalecie w pracy, około 10-tej, a boli mnie do tej pory, bardzo trudno mi siedzieć, stanie też nie pomaga. Czopki takie, jakie mogłam kupić w aptece bez recepty. Mówiłam o nich pani doktor, ona stwierdziła, że mogą być i to wystarczy. Nie wiem już co robić. Może to stres związany w moimi ostatnimi perypetiami. Nigdy nie miałam przetok i ropni. Pani doktor ze szpitala MSW w Warszawie na Wołoskiej prowadzi mnie od samego początku, ale teraz już nie wiem czy szukać opinii innego lekarza czy zawierzyć pani doktor. Wolę nie jeść, by rzadziej chodzic do łazienki bo wtedy rzadziej boli. A przecież mam córkę w trakcie leczenia nowotworu, więc muszę być na chodzie.
Ważę: 50kg
Mierzę: 164 cm
Stan: remisja?
Biorę: asamax 500mg 3x2, azatiopryna 50mg 1x2

Kocham Was za to, że jesteście, dajecie mi siłę...

Wiola.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak długo można brać azatioprynę? Co zrobić z tym bólem?

Post autor: Mamcia » 23 cze 2015, 20:12

A może masz szczelinę odbytu, a może hemoroidy? Czopki z apteki to są na co?? Mogą szkodzić zamiast pomagać. Badanie okolicy odbytu i badanie per rectum może zrobić nawet lekarz I kontaktu.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

slonko
Początkujący ✽✽
Posty: 123
Rejestracja: 08 lut 2008, 08:13
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Jak długo można brać azatioprynę? Co zrobić z tym bólem?

Post autor: slonko » 23 cze 2015, 20:22

Własnie takie badanie zrobiła mi moja doktor i nic nie stwierdziła, a czopki z apteki - na hemoroidy.
Ważę: 50kg
Mierzę: 164 cm
Stan: remisja?
Biorę: asamax 500mg 3x2, azatiopryna 50mg 1x2

Kocham Was za to, że jesteście, dajecie mi siłę...

Wiola.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak długo można brać azatioprynę? Co zrobić z tym bólem?

Post autor: Mamcia » 23 cze 2015, 20:38

Czyli na coś czego nie masz?? A czy te czopki mają w sobie lignokainę - to znieczula. Co boli można sprawdzić częściowo samemu techniką palpacyjną.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

slonko
Początkujący ✽✽
Posty: 123
Rejestracja: 08 lut 2008, 08:13
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Jak długo można brać azatioprynę? Co zrobić z tym bólem?

Post autor: slonko » 23 cze 2015, 20:43

Zaraz sprawdzę czy zawierają lignokainę - nawet nie wiedziałam, że to znieczula :oops: Boli sam dotyk, nawet delikatny, jakby piekło przy samym końcu. Eh, może tak ma być po prostu, choć wcześniej tego nie miałam.
Dziękuję, że mi pomagasz.
Ważę: 50kg
Mierzę: 164 cm
Stan: remisja?
Biorę: asamax 500mg 3x2, azatiopryna 50mg 1x2

Kocham Was za to, że jesteście, dajecie mi siłę...

Wiola.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak długo można brać azatioprynę? Co zrobić z tym bólem?

Post autor: Mamcia » 23 cze 2015, 20:51

Weź lusterko (może być z opcją powiększenia i obejrzyj dokładnie, albo zrób zdjęcie i pooglądaj na ekranie. Możesz porównać z tym co znajdziesz w necie, ale nie sugeruj się zanadto, bo większość zdjęć to przypadki dość drastyczne, a zmiany mogą być dyskretne,
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: Jak długo można brać azatioprynę? Co zrobić z tym bólem?

Post autor: Tomy » 23 cze 2015, 21:11

Można też spróbować nasiadówek z Azulanu. Ja kiedyś miałem wypadającą śluzówkę odbytnicy i to właśnie tak podobnie mocno bolało. Po takiej nasiadówce była zawsze wyraźna ulga. A po tygodniu całkiem przeszło.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Jak długo można brać azatioprynę? Co zrobić z tym bólem?

Post autor: obyty.z.cu » 23 cze 2015, 21:31

slonko pisze: Wolę nie jeść, by rzadziej chodzic do łazienki bo wtedy rzadziej boli.
to nie tak,jeść trzeba, może w tym przypadku funduj sobie płynne lub półpłynne jedzenie.Mnie zawsze ratowały porządne zupy, kaloryczne, a nie zapychające jelito.
Takie bóle u mnie powodowało przewężenie w jelicie.
slonko pisze:Własnie takie badanie zrobiła mi moja doktor i nic nie stwierdziła,a czopki z apteki - na hemoroidy.
akurat za próbę ich brania zostałem mocno "skrzyczany" przez moich gastro !
Działały akurat odwrotnie potęgując problemy.
Problem w tym, że nie wiesz co boli, czyli miejscowe działanie nie do końca trafione.
Lidokaina może i ukryje i pomoże w bólu,ale to takie oszukanie problemu, nie rozwiązanie.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Jak długo można brać azatioprynę? Co zrobić z tym bólem?

Post autor: Orzelek » 23 cze 2015, 23:37

Cześć :roll:
slonko pisze: 1. Jak długo można brać azatioprynę? Biorę piąty rok i nadal mam przepisywaną.
Tam gdzie się leczę (COI Warszawa) lekarze uważają, że brać należy tak długo jak tylko się da. Jeśli się zaprzestanie i dojdzie do zaostrzenia, to ponoć trudniej z takiego zaostrzenia wyjść i osiągnąć remisję.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Posty: 4331
Rejestracja: 06 lis 2003, 15:04
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jak długo można brać azatioprynę? Co zrobić z tym bólem?

Post autor: -Ania- » 24 cze 2015, 09:41

Proponuję Ci kupić Procto-Hemolan, krem doodbytniczy jest dość drogi ale mi bardzo
pomaga. Często dokucza mi ból po wypróżnieniu. Jeśli go nie mam w pobliżu to do używam
namoczonego papieru toaletowego albo mokrych chusteczek dla dzieci.

Ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Azatiopryna”