Imuran

Azatiopryna (łac. Azathioprinum) – organiczny związek chemiczny, antymetabolit, lek o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym.
Nazwa handlowa IMURAN

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mutti
Początkujący ✽✽
Posty: 257
Rejestracja: 25 paź 2005, 18:33
Choroba: CD u rodzica
Lokalizacja: okolice Krakowa

Imuran

Post autor: Mutti » 11 lip 2006, 15:15

Moje dorosłe od roku dziecko, po półtorarocznym leczeniu sterydami bierze od soboty Imuran.
Dziś niespodziewanie w okolicy godziny 10.00 wystąpiła temperatutra rzędu 38 stopni.
Poczytałam na stornach J-elity o Imuranie.
Jako skutek uboczny podano tam informacje o możliwości wystapienia gorączki.
Czy ktos wie/ zna/ sam doswiadczył/spotkał sie z taką reakcją ? Jak długo ona może trwać ?

Oczywiście, będę obserwować rozwój sytuacji. Kontakt z lekarzem- gastoenterologiem jest mozliwy dopiero w czwartek.
Tylko... dziecię jest wsciekłe, chce odstawiać lek na własna rękę. Dziś straciło 4 godziny kursu języka francuskiego . Nie pozwoliłam na wyjazd w taki upał ( 32 stopnie) z taką temperaturą. No, jestem matka be, przewrazliwiona i w ogóle do niczego.
Aha, dodatkowo pojawiły sie bóle żołądka.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Imuran

Post autor: Mamcia » 11 lip 2006, 18:32

Między a działaniem a wystąpieniem objawów niepożądanych jest ogromna różnica. To cytat z Przeglądu gastroenterologicznego poświęconego naszym chorobom.

Głównymi przyczynami różnej reakcji chorego organizmu na stosowane leki są: polimorfizm genetyczny, ale również hamowanie lub pobudzenie enzymów, spowodowane współistniejącą farmakoterapią, czynniki środowiskowe, stan fizjologiczny oraz przebieg samej choroby. W badaniach przeprowadzonych przez Weinshilboum [21] kluczowy wpływ na metabolizm AZA ma polimorfizm genetyczny methyltransferazy thiopuryny (TPMT). Na obecnym etapie badań genetycznych powstaje pytanie, czy poszukiwanie polimorfizmów genetycznych TPMT pozwoli na przewidzenie efektu leczniczego i wystąpienia objawów niepożądanych podczas terapii AZA u chorych z chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz czy takie genotypowanie powinno być wykonywane rutynowo u każdego pacjenta, u którego planuje się włączenie leczenia analogami puryn
Poza supresją szpiku może w pierwszych tygodniach pojawić się zpalenie trzustki dlatego konieczne jest cotygodniowe badanie krwi w tym alfa-amylazy
Mamcia

Mutti
Początkujący ✽✽
Posty: 257
Rejestracja: 25 paź 2005, 18:33
Choroba: CD u rodzica
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Imuran

Post autor: Mutti » 11 lip 2006, 20:09

Czy to oznacz, że już jutro dziecko powinno biec na badania ?
Na razie , po dwóch Apapach temperatury nie ma ( od 10 godzin). Innych objawów tez nie, chociaz sygnalizuje lekki ból żeber nad watrobą.
I jakie badania zrobić ? Morfologia, ASPAT ALAT... i co jeszcze ?

Alicja
Początkujący ✽✽
Posty: 76
Rejestracja: 02 kwie 2004, 16:02
Choroba: CU u rodzica
województwo: lubelskie
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Imuran

Post autor: Alicja » 11 lip 2006, 20:38

Moja córka robi jeszcze amylazę, lipazę, bilirubinę i kreatyninę. Przez pierwszy miesiąc co tydzień, potem co miesiąc, teraz co 2 - 3 miesiące. No i analiza moczu od czasu do czasu

Mutti
Początkujący ✽✽
Posty: 257
Rejestracja: 25 paź 2005, 18:33
Choroba: CD u rodzica
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Imuran

Post autor: Mutti » 12 lip 2006, 06:53

Dzieki za wszystkie informacje. Pogonie jutro to moje dziecię na badania i, jeśli bedzie trzeba - do lekarza. Juz widzę co sie będzie działo !

Alicja
Początkujący ✽✽
Posty: 76
Rejestracja: 02 kwie 2004, 16:02
Choroba: CU u rodzica
województwo: lubelskie
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Imuran

Post autor: Alicja » 12 lip 2006, 09:50

Ale zapomniałam napisać, że pierwsze badanie mieliśmy robić po tygodniu przyjmowania imuranu (córka nie była wtedy w szpitalu) :oops: Z drugiej strony, nic sie nie działo, więc mogłam czekać.

ewuunia
Początkujący ✽✽
Posty: 85
Rejestracja: 06 wrz 2006, 18:40
Choroba: CD
województwo: podlaskie
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Imuran

Post autor: ewuunia » 06 wrz 2006, 18:50

Cześć piszę po raz pierwszy. Musiałam stanąć oko w oko z Cronikiem. Jestem po operacji jelita cienkiego. Proszę o więcej wiadomości na temat IMURANU

Awatar użytkownika
Piotr
Początkujący ✽✽
Posty: 331
Rejestracja: 24 wrz 2003, 11:37
Choroba: CU u rodzica
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Imuran

Post autor: Piotr » 06 wrz 2006, 18:53

" Azatiopryna
Azatiopryna (nazwa handlowa - Imuran) heterocykliczna pochodna 6-merkaptopuryny jest lekiem o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym. Działa jak antymetabolit zasad purynowych, powodując zaburzenia w syntezie kwasów nukleinowych i zapobiega podziałów komórek uczestniczących w odpowiedzi immunologicznej. Działanie leku może się ujawnić dopiero po kilku tygodniach lub nawet miesiącach leczenia. Poza chorobami autoimmunologicznymi stosowana jest w transplantologii jako lek zapobiegający odrzutom przeszczepów. Często stosowana jest w skojarzeniu z kortykosteroidami. Przeciwwskazaniem do stosowania AZA jest lek lub 6-merkaptopurynę, uszkodzenie wątroby oraz leukopenia.

Działania niepożądane. Najczęściej obserwuje się supresję szpiku (niedokrwistość, leukopenia), zapalenie trzustki, nudności, wymioty, biegunki, wzrost aktywności transaminaz. Czasami występują: pogorszenie nastroju, dreszcze, gorączka, bóle kostne i mięśniowe, zawroty: głowy, zaburzenia czynności wątroby, żółtaczka zastoinowa, obniżenie ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca lub wypadanie włosów. W czasie leczenia, zwłaszcza na jego początku, należy dokładnie monitorować obraz morfologiczny krwi, czynność wątroby oznaczając aktywności transaminaz – ALT i AST, fosfatazy zasadowej i stężenie bilirubiny. Zapalenie trzustki, może wystąpić w początkowej fazie leczenia, a monitorowanie aktywności alfa-amylazy pozwala na wczesne wykrycie choroby, której objawy ustępują zazwyczaj samoistnie po odstawieniu leku. W pierwszym okresie podawania AZA badania kontrolne należy wykonywać co tydzień, w późniejszym okresie leczenia nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. W przypadku stwierdzenia nadmiernego spadku wartości parametrów hematologicznych lub wzrostu parametrów biochemicznych wskazane jest natychmiastowe przerwania kuracji. Dotychczas nie wykryto azatiopryny ani produktów jej przemiany w pokarmie kobiecym nie należy stosować jej w okresie karmienia piersią, ani w czasie ciąży za względu na potencjalne właściwości mutagenne . U osób stosujących AZA nie są zalecane szczepienia ochronne. Azatioprynę w dawce 1,5-2 mg/kg m.c./d można stosować do 5 lat."

Proszę bardzo - zapraszam na stronę "J-elity" - http://nzj.iimcb.gov.pl/index.html

Pozdrawiam.

Piotr
"Każdy kto broni wolności wypowiedzi broni tego co najważniejsze"

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Imuran

Post autor: Mamcia » 06 wrz 2006, 20:33

Bardzo ważne jest wykonywanie badań kontrolnych krwi. Na początku poza morfologią z rozmazem i enzymami wątrobowymi należy monitoroa czynnośc trzustki (alfa amylaza).
moja Panna przyjmuje azatioprynę ponad 5 lat nie ma, ani nie miała żadnych działań ubocznych. Dziłanie na szpik zależy od genotypu, ale w Polsce tych badań nie wykonyje się rutynowo. Wrzuć w szukaj azatiopryna lub imuran i poczytaj.
Mamcia
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ewuunia
Początkujący ✽✽
Posty: 85
Rejestracja: 06 wrz 2006, 18:40
Choroba: CD
województwo: podlaskie
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Imuran

Post autor: ewuunia » 06 wrz 2006, 21:31

Dziękauję za informacje na temat Imuranu. Pracuję w laboratorium a więc chociaż z badaniami nie będę miała żadnych kłopotów. Jedyna dobra strona z pracy w służbie zdrowia.

Awatar użytkownika
Doris
Początkujący ✽✽
Posty: 253
Rejestracja: 27 lip 2004, 18:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznan

Re: Imuran

Post autor: Doris » 07 wrz 2006, 00:24

zaczelam brac aza w maju zeszlego roku i wszystko bylo ok do...... marca tego roku bo nagle uczulilam sie na lek :lol:
lekarze na razie nie wiedza co zrobic ze mna bo jestem podobno szegolny przypadek :neutral:
Crohn

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Posty: 4274
Rejestracja: 06 sie 2006, 12:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: Imuran

Post autor: Raysha » 07 wrz 2006, 09:33

a ja wcinam i nic :mrgreen:

kasiaz
Początkujący ✽✽
Posty: 115
Rejestracja: 02 paź 2006, 11:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: Imuran

Post autor: kasiaz » 02 paź 2006, 11:27

Witam wszystkich - jestem mamą 13 letniego kacpra. Choruje od 7 lat na Crohna. Od 4 lata przyjmuje IMURAN - czy ktoś z was lub wasze dzieci też tak długo bierze ten lek? czy widzicie jakieś skutki uboczne. Oprócz imuranu sporadycznie b przyjmuje ENCORTON, METRONIDAZOL - przez ostatnie pół roku brał methotrexat - ale odstawiliśmy - nic nie dał.
Mam jeszcze jedno pytanie czy w okresie jesiennym macie zaostrzenie choroby? Kacper leczy się w Lublinie - czekam na info od kogoś z Lublina lub okolic chętnie podzielę się wszystkimi uwagami i poradami
Kasia

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
Posty: 6438
Rejestracja: 22 lut 2006, 14:49
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Oberschlesien / Las

Re: Imuran

Post autor: tom-as » 02 paź 2006, 11:34

kasiaz pisze:czy w okresie jesiennym macie zaostrzenie choroby?
a wiec moze nie do końca zaostrzenie, ale bedąc w remisji jednak w okresie jesiennym czuje sie gorzej

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Posty: 4274
Rejestracja: 06 sie 2006, 12:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: Imuran

Post autor: Raysha » 02 paź 2006, 13:34

tom-as pisze:kasiaz napisał/a:
czy w okresie jesiennym macie zaostrzenie choroby?

a wiec moze nie do końca zaostrzenie, ale bedąc w remisji jednak w okresie jesiennym czuje sie gorzej
Ale...nie jest to reguła, przynajmniej nie u mnie czuję sie kwitnąco np. ja :] :wink:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Azatiopryna”