Azathioprine VIS a basen, opalanie i inne zakazane rzeczy

Azatiopryna (łac. Azathioprinum) – organiczny związek chemiczny, antymetabolit, lek o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym.
Nazwa handlowa IMURAN

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Azathioprine VIS a basen, opalanie i inne zakazane rzeczy

Post autor: Baby » 22 cze 2011, 09:22

Kochani od wczoraj biorę Azathioprine VIS i przyznam, że długo zastanawiałam się nad rozpoczęciem jej przyjmowania. Jednak po przemyśleniu doszłam do wniosku, że co nas nie zabije to wzmocni i jeśli ten specyfik może uwolnić mnie od bólu, biegunek i sterydów to warto spróbować.

Oczywiście w mojej głowie pojawiło się wiele pytań o ten lek. Przestudiowałam więc forum i dużo się dowiedziałam. No i traf chciał że usłyszałam, że przy AZIE nie powinno się opalać i korzystać z basenu ze względy na zwiększoną możliwość dostania grzybicy, stanów zapalnych i innych infekcji. Czy ktoś z Was może mi odpowiedzieć na to pytanie? W sumie ma to sens ale czy w praktyce tak jest? Czy macie doświadczenia z basenem?
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
megi_25
Aktywny ✽✽✽
Posty: 640
Rejestracja: 17 lut 2007, 13:11
Choroba: CD u partnera
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Azathioprine VIS a basen i inne zakazane rzeczy

Post autor: megi_25 » 22 cze 2011, 10:40

Przy takim założeniu przy azie nie można by było nic robić, bo co dopiero pomyśleć o wejściu do przychodni czy marketu gdzie czai się tyle wirusów i bakterii.
Słońce to jak najbardziej, unikać i zabezpieczać się filtrem, ale na basen można chodzić.
Pozdrawiam
Megi
Żona Crohnowca mama urwisów Wiktora i Wojtka :-)))
Mąż: Leki: BRAK,po humirze dwa lata remisji endoskopowej teraz nawrót !!!!!

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Azathioprine VIS a basen i inne zakazane rzeczy

Post autor: Baby » 22 cze 2011, 11:21

Dzięki dziewczyny :) Martwi mnie tylko okropne działanie chloru i ciągłe mycie głowy po basenie. Przy osłabionych włosach to chyba nie jest wskazane. Na pewno zakupie czepek materiałowy żeby nie ciągnął włosów bo ja mam ich naprawdę mnóstwo i szampon przeciw wypadaniu - tak na wszelki wypadek :)
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
Posty: 1475
Rejestracja: 03 lip 2008, 10:38
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Azathioprine VIS a basen i inne zakazane rzeczy

Post autor: Miska Ryżu » 22 cze 2011, 23:53

oj tak od razu to ci włoski nie zaczną wypadać :)
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2013, 20:11 przez Miska Ryżu, łącznie zmieniany 1 raz.
Smutno Ci? A może budyń? :)

Awatar użytkownika
Ala57
Aktywny ✽✽✽
Posty: 873
Rejestracja: 05 lis 2010, 20:19
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Koszalin

Re: Azathioprine VIS a basen i inne zakazane rzeczy

Post autor: Ala57 » 23 cze 2011, 10:51

Baby,włosy wypadają ale i odrastają mnie dopadło,po 5-u m-cach brania azy i by to straszne przeżycie ale szybko wzięły się do odrastania.Słońca unikam jak się tylko da ale nie łapię infekcji prawie wcale(przez rok 1 katar)więc chyba nie jest tak źle . :roll:

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Azathioprine VIS a basen i inne zakazane rzeczy

Post autor: Baby » 23 cze 2011, 11:06

Dziękuje za słowa otuchy. Boję się tego momentu wypadania włosów. Odpowiedziałyście przy okazji na moje pytanie pt. po jakim czasie mogą zacząć wypadać włosy? Na razie jestem na 50 mg AZY a po miesiącu (chyba bo nie pamiętam ale będę w między czasie u Pani prof.) mam zwiększyć do 100 mg. No i właśnie boję się że przy zwiększeniu dawki zaczną wypadać mi garściami i mnie wysypie. Tak czy siak basenu nie zamierzam unikać. Kupię tylko czepek nie ciągnący włosów, odpowiednie kosmetyki i do wody:) Boję się trochę słońca bo je lubię a ono mnie niestety - jestem biała jak ściana więc zaraz robię się raczek - ale bede sie chronić.

A co z uczuleniem - jak wystąpi trądzik po AZIE na plecach i ramionach (ja mam mały po sterydach) to nadal można na basen chodzić?
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
Posty: 1475
Rejestracja: 03 lip 2008, 10:38
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Azathioprine VIS a basen i inne zakazane rzeczy

Post autor: Miska Ryżu » 23 cze 2011, 11:16

a nie zakładaj że Ci wystąpi trądzik, może nie wystąpi :-) Mi nie wystąpił.

Mi włosy to po raz pierwszy chyba po 1,5 roku brania zaczęły lecieć ;-)
Smutno Ci? A może budyń? :)

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: Azathioprine VIS a basen i inne zakazane rzeczy

Post autor: maggie0278 » 28 cze 2011, 11:53

Mojej córce też wypadały włosy po Imuranie i rzeczywiście jest to widok przykry gdy cała wanna włosami usłana a sitko się zapycha.
Ale ja to wziiłam na humor i mówiłam, Klaudia włosy nie zęby-odrosną :lol: !

A z kosmetyków aptecznych, które dają efekty polecam serię WAX (szampony, odżywki , maski do nakładania na włosy), stosują je nawet ludzie po chemioterapii, gdzie problem utraty włosów jest bardzo nasilony.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
nataliak71
Doświadczony ❃
Posty: 1034
Rejestracja: 30 sty 2011, 13:01
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: wrocław

Re: Azathioprine VIS a basen i inne zakazane rzeczy

Post autor: nataliak71 » 28 cze 2011, 12:58

ja aze biorę od pazdziernika zeszłego roku, kilka tyg temu byłam na obozie w olejnicy i obowiazkowy był basen, smarowałam sie filtrem 50+ ( niestety nie uniknełam opalenizny wręcz co mnie dziwi zjarałam się) po basenie nic mi nie było, może kilka krostek mi wyskoczyło na plecach ( a ze 6 :P ), włosy mi wypadały, ale na początku choroby za nim zaczełam brać jakiekolwiek leki, wypadały garściami, a teraz sporadycznie, mam nadzieję, że w ogole nie będą! bo mnie dziewczyny nastraszyłyście!!

Słońca nie unikam zresztą zaraz mam zamiar posmarować sie filtrem i śmigać na balkonik pouczyć się. Wyszłam z założenia, że nie moge ze wszystkich przyjemnośći zrezygnować i siedzieć w domu. Równie dobrze idąc do sklepu moge wpaść pod samochód lub mieć inny wypadek, który pozbawi mnie życia. Coś musimy mieć dla siebie dobrego! :)
„Kobiety i koty zawsze robią, co chcą, więc mężczyźni i psy niech się z tym pogodzą”

"każdą istotę, którą bierzemy w ramiona, możemy utulić lub udusić. to boska chwila decyzji." :hyhy:


Salofalk 2x2x2 Imuran 1x50mg

Rades35
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 27 cze 2011, 22:01
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna

Re: Azathioprine VIS a basen i inne zakazane rzeczy

Post autor: Rades35 » 29 cze 2011, 21:18

Czemu biorąc AZE należy unikać słońca. Ja każdego roku spędzam urlop na słońcu i niec złego się nie dzieje. Poza tym lekarka jak mi przepisywał powiedziała żeby nie popadać w paranoje i "normalnie" żyć

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: Azathioprine VIS a basen i inne zakazane rzeczy

Post autor: maggie0278 » 29 cze 2011, 22:06

Rades35 pisze:Czemu biorąc AZE należy unikać słońca.
nawet w ulotce od leku jest napisane, że istniej większe ryzyko wystapienie różnego rodzaju nowotworów w tym , nowotworów skóry. Oczywiście przesadzać też nie można i dalsze zalecenie na ulotce brzmią : należy nosić oddzież ochronną i używać silne filtry UV.
więcej tu, nie tylko o słońcu ale też i o oplaniu :

viewtopic.php?t=3129&postdays=0&postord ... &start=240
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Azathioprine VIS a basen i inne zakazane rzeczy

Post autor: Natalka » 29 cze 2011, 22:20

Rades35 pisze:Czemu biorąc AZE należy unikać słońca. Ja każdego roku spędzam urlop na słońcu i niec złego się nie dzieje. Poza tym lekarka jak mi przepisywał powiedziała żeby nie popadać w paranoje i "normalnie" żyć
a ja nie rozumiem jednego, jak można brać lek kilka lat i nie zajrzeć do ulotki?
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Azathioprine VIS a basen i inne zakazane rzeczy

Post autor: Baby » 30 cze 2011, 00:54

magdalene pisze:Ja każdego roku spędzam urlop na słońcu i niec złego się nie dzieje.
to takie trochę igranie z rakiem :) Lepiej może nie ryzykować - taka moja rada.

Pewnie, że nie wolno popadać w paranoje ale z drugiej strony mamy już swoją chorobę która będzie z nami do końca życia więc po co nam druga. Mi i tak z tym ciężko żyć, nie mogę tego zaakceptować że nie mam remisji z od kilku miesięcy nie mam życia towarzyskiego i w sumie żadnego - tylko łóżko, :wc: i SOR. Ostatnio lekarz powiedział, że to dlatego bo jeszcze nigdy nie miałam remisji i tracę nadzieję, że w ogóle ją będę miała...
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Rades35
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 27 cze 2011, 22:01
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna

Re: Azathioprine VIS a basen i inne zakazane rzeczy

Post autor: Rades35 » 30 cze 2011, 07:31

Dziękuje z komentarze.
Fakty są takie że nasza choroba jest w naszych głowach czy nam sie to podoba czy nie. jak mam "normalne życie prywatne zawodowe towarzyskie i żadna choroba ni w tym nie przeszkodzi. Chroba owszem jest ale to ja byłem pierwszy i ja jestem ważniejszy a nie ona.
Ale każdy ma prawo podejmować decyzję zgodnie z samym sobą, jedni się załamują i poddają a inni nie.
A co do ulotek na lekach to przeczytajcie ulotkę od jakiegokolwiek leku przeciwbólowego czy nawet witaminy C - to lepiej tego nie brać.
Znam wiele osób które nie palą a mają raka płuc, nie chodzą się opalać a złapały raka

Awatar użytkownika
nataliak71
Doświadczony ❃
Posty: 1034
Rejestracja: 30 sty 2011, 13:01
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: wrocław

Re: Azathioprine VIS a basen i inne zakazane rzeczy

Post autor: nataliak71 » 30 cze 2011, 13:43

Baby pisze:Mi i tak z tym ciężko żyć, nie mogę tego zaakceptować że nie mam remisji z od kilku miesięcy nie mam życia towarzyskiego i w sumie żadnego
rozumiem Cie doskonale, ja mam tak że co przyjdzie remisja to kilka dni i spowrotem sraczka i bole brzucha i tez powoli trace nadzieje, a przyjaciele sie odwrocili i nawet kto wspierać nie ma.
„Kobiety i koty zawsze robią, co chcą, więc mężczyźni i psy niech się z tym pogodzą”

"każdą istotę, którą bierzemy w ramiona, możemy utulić lub udusić. to boska chwila decyzji." :hyhy:


Salofalk 2x2x2 Imuran 1x50mg

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Azatiopryna”