Azathioprine VIS a basen, opalanie i inne zakazane rzeczy

Azatiopryna (łac. Azathioprinum) – organiczny związek chemiczny, antymetabolit, lek o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym.
Nazwa handlowa IMURAN

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Azathioprine VIS a basen i inne zakazane rzeczy

Post autor: Natalka » 30 cze 2011, 14:12

Rades35 pisze:A co do ulotek na lekach to przeczytajcie ulotkę od jakiegokolwiek leku przeciwbólowego czy nawet witaminy C - to lepiej tego nie brać.
no to dość słabe porównanie, bo aza to nie witaminki, ale jak kto woli, przymusu czytania ulotek od leków nie ma, jak ktoś chce żyć w błogiej nieświadomości to jego sprawa, tylko potem wyskakują takie właśnie pytania, które z resztą były już na tym forum wałkowane 500 razy.
Rades35 pisze:nie chodzą się opalać a złapały raka
i to ma być argument za tym żeby się smażyć na plaży?
po prostu nie ma co przeginać w żadną stronę, wszystko z umiarem, to wtedy nie zaszkodzi prawdopodobnie :neutral:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Azathioprine VIS a basen i inne zakazane rzeczy

Post autor: Mamcia » 30 cze 2011, 19:56

Robię OT.
Zeno przewartościuj i napisz relacje ze bitwy Warszawskiej. Pilne
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
harfa
Debiutant ✽
Posty: 41
Rejestracja: 01 maja 2010, 21:23
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Azathioprine VIS a basen i inne zakazane rzeczy

Post autor: harfa » 07 kwie 2018, 23:14

A ja się opalam i mam to równo w poważaniu, nic mi się nie dzieje. Z wakacji wracam mocno opalona. Natomiast włosy to tragedia. Zahamowałam wypadanie różnymi specyfikami od Jantar do Biothebal ale tylko zewnętrznie, żadnych suplementów brać nie mogę bo mnie brzuch nawala równo.
No i oczywiście opryszczka cały rok, ale i na to mam sposób.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Azathioprine VIS a basen i inne zakazane rzeczy

Post autor: Baby » 08 kwie 2018, 18:01

Ja jestem wdzięczna kosmetykom z serii Seboradin - czerwona linia. Włosy nie tylko przestały wypadać ale odrosły gęste i mocne.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

koolzoli
Debiutant ✽
Posty: 12
Rejestracja: 07 cze 2019, 09:11
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Re: Azathioprine VIS a basen, opalanie i inne zakazane rzeczy

Post autor: koolzoli » 15 wrz 2019, 12:58

Dołączę się do tego tematu, zamiast zakładać nowy. Słyszałem i czytam, że połączenie AZA (biorę od ponad miesiąca 100mg) i słońca nie jest zdrowe. Czy ktoś wie coś więcej na ten temat, posiada jakieś konkretne badania czy artykuły? Czy stosując kremy z wysokimi filtrami, nosząc długie rękawy i chowjać się pod parasolem można spędzać czas na plaży (+ jakaś krótka ekspozycja na słońce) czy pozostaje mi tylko siedzieć w ciemni?

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Azathioprine VIS a basen, opalanie i inne zakazane rzeczy

Post autor: atabe » 15 wrz 2019, 15:57

Nie zaleca się przebywania na słońcu /głównie możliwość przebarwień/. Aczkolwiek to sprawa indywidualna , jak z każdym lekiem . Ostatnio dowiedziałam się o zatruciu AZA /biegunka, wymioty/po pobycie na plaży, osoba siedziała w cieniu, ale w słoneczny dzień

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Azathioprine VIS a basen, opalanie i inne zakazane rzeczy

Post autor: Orzelek » 16 wrz 2019, 00:07

Biorąc azatioprynę przez 7 lat miałem unikać nadmiernego opalania. Jak już zdecydowałem się na opalanie, to stosowałem kremy z filtrem 50.

Na którymś z wykładów na Dniach Edukacji zapamiętałem, że Azatiopryna rozkłada się do merkaptopuryny oraz dwóch innych substancji, z których jedna wykazuje związek z negatywnym wpływem Słońca i przez to te obostrzenia. A przy zażywaniu merkaptopuryny ryzyka związanego ze Słońcem nie ma.

Aha, po wakacjach, gdy opalałem się zbyt często (i mocno) odwiedzałem dermatologa na badanie całej skóry również pod kątem zmian barwnikowych (badanie dermatoskopem)
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

koolzoli
Debiutant ✽
Posty: 12
Rejestracja: 07 cze 2019, 09:11
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Re: Azathioprine VIS a basen, opalanie i inne zakazane rzeczy

Post autor: koolzoli » 18 wrz 2019, 09:48

Czyli wysokie kremy i unikanie długotrwałej ekspozycji na słońce. To brzmi rozsądnie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Azatiopryna”