Metypred i imuran

Azatiopryna (łac. Azathioprinum) – organiczny związek chemiczny, antymetabolit, lek o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym.
Nazwa handlowa IMURAN

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
emare37

Metypred i imuran

Post autor: emare37 » 09 kwie 2011, 16:56

Witam.Jestem tu nowy i mam pytanie do osob, ktore mialy stycznosc z tymi dwoma lekami i braly je jednoczesnie. Od 2 miesiecy jestem na takiej kuracji i nie wiem czy choroba mi sie zaostrzyla czy moze to byc efekt jakiejs ukrytej infekcji (choc badania krwi do konca o tym nie swiadcza) badz nieodpowiednie dzialanie tych lekow. Mam problem z oddechem, przydusza mnie, po lekkim wysilku podwyzszone bicie serca i brak oddechu, do tego rano bole miesni, stawow, glowy, zle sypiam, po zazyciu leku uczucie palenia w oskrzelach, ale i takze lekka poprawa oddychania. Wydolnosc pluc jednak spadla wedlug badan czynnosciowych przez te 2 mies. Nie wiem czy organizm po prostu odrzuca te leki a moze przedawkowanie sterydu choc nie wiem czy mialby wplyw na oddychanie czy wszystkie te skutki spowodowane sa zostrzeniem choroby.
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2011, 06:46 przez emare37, łącznie zmieniany 2 razy.

Vasudanin
Początkujący ✽✽
Posty: 51
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:02
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: konin

Re: Metypred i imuran

Post autor: Vasudanin » 10 kwie 2011, 02:00

Brałem te 2 leki jednocześnie (niedawno skończyłem metypred, imuran dalej biorę). U siebie zauważyłem tylko bóle mięśni, stawów, głowy, również źle sypiałem, dodatkowo miałem nocne poty. Reszta jest raczej podejrzana, zapytaj swojego gastro czy to normalne.

Awatar użytkownika
ita71
Doświadczony ❃
Posty: 1885
Rejestracja: 28 sty 2009, 22:45
Choroba: CD u dziecka
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Metypred i imuran

Post autor: ita71 » 10 kwie 2011, 13:15

Nigdy nie mów nigdy...

emare37

Re: Metypred i imuran

Post autor: emare37 » 10 kwie 2011, 20:09

Dzieki serdeczne za odzew. Azy biore 150 metyp zszedłem na 24, ale to co mnie trafiło to infekcja grypopodobna, temperatura, dreszcze, ból głowy i zacząłem brac antybiotyk. Nie byłem pewien, bo rozwijało sie to 1,5 tygodnia.
Napewno po tych lekach mam od początku, kłopoty ze snem, kołatanie serca, szybką tachykardie przy wysiłku i lekkie przyduszanie oddechu to znaczy czesto brak powietrza i musze głeboko odetchnąć. Choć w moim przypadku trudno winić i leki, gdyż taka sytuacja jest z powodu postępującedj choroby. Zobaczymy po pół roku stosowania leków czy będzie poprawa.

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Metypred i imuran

Post autor: Natalka » 11 kwie 2011, 13:55

emare37 pisze:Napewno po tych lekach mam od początku, kłopoty ze snem, kołatanie serca, szybką tachykardie przy wysiłku i lekkie przyduszanie oddechu to znaczy czesto brak powietrza i musze głeboko odetchnąć
to prawdopodobnie skutki uboczne sterydu.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

emare37

Re: Metypred i imuran

Post autor: emare37 » 12 kwie 2011, 16:47

Mam pytanie dotyczące sterydów. Czy wszystkie maja takie samo działanie i skutki uboczne? Wiem, że reakcje organizmu sa indywidualne. Jeden steryd odpowiada jednej osobie inny drugiej. Encortonu nie moge za bardzo. Leci mi ciśnienie w gorę. Porównywałem metypred z encortolonem i okazuje się, że metypred czyli methyloprednisolon jest lepiej oczyszczony niż encortolon i nie pwooduje zatrzymywania wody oraz 5 razy mniej doprowadza do cukrzycy sterydowej. Jednak po metypredzie spuchłem jak chomik no i te skutki, ktore wypisałem. NIektorzy chwalą francuski solupred a jest to to samo co encortolon. Czy można przejść bez problemu na inny steryd np. encortolon i czy jest sens skoro metyprd daje takie sktki to z encortolonem może być gorzej. Stosowaem kiedys calcort. Niestety organizm odrzucał a było to widać po skorze, ktora po prostu zareagowała bardzo źle. Ponadto nic sie nie poprawiło. Wyboru nie ma za dużego. Kilka tych samcyh substancji a tylko nazwy sterydów inne. Prednizon, prednisolon, methyloprednisolon.

anika_a
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 30 kwie 2011, 19:06
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: Metypred i imuran

Post autor: anika_a » 30 kwie 2011, 19:15

Witam
Jestem na etapie odstawiania sterydów, do tej pory brałam 60mg encortonu, obecnie lekarz zmienił mi go na Metypred na moją prośbę, podobno ten ma mniejsze skutki uboczne. Redukcja polega na tym że teraz biorę go co drugi dzień. CMam pytanie : jak szybko znikają skutki uboczne? głownie chodzi mi o "chomiczą twarz". Czy zawroty głowy są normalne przy odstawieniu? Proszę o pomoc.

lila
Początkujący ✽✽
Posty: 213
Rejestracja: 02 mar 2005, 09:39
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: warszawa

Re: Metypred i imuran

Post autor: lila » 30 kwie 2011, 20:32

Hmmmmmm ja bralam i metypred i encorton i entocort... Przechodzac z jednego na drugi byl moment ze bralam dwa na raz... Schodzac ze sterydu po prostu zawsze mialam zmniejszana dawke ale nigdy nie bralam co drugi dzien :/ Mysle ze po calkowitym odstawieniu sterydu wszystko wroci do normy.... A co do zawrotow glowy to tez moze byc skutek uboczny ale nie wiazalabym go raczej ze zmniejszeniem dawki.
Wszyscy maja bloga....mam i ja www.matkawariatka.blogspot.pl

Mercaptopurinum 75mg, metypred 32mg, salofalk 500mg 2x3, wapno

Co mnie nie zabije to mnie wzmocni...

anika_a
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 30 kwie 2011, 19:06
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: Metypred i imuran

Post autor: anika_a » 30 kwie 2011, 21:08

Przez pierwsze dwa tygodnie mam brać dawkę 48mg co drugi dzień, później 32mg co drugi dzień. Cierpię na zapalenie kłębuszków nerkowych - lekarz stwierdził remisje choroby dlatego powoli zaczął odstawiać mi leki, chociaż wiadomo ze kłębuszkami nigdy nic nie wiadomo, mam nadzieje że białkomocz nie powróci. Zależy mi na informacji czy podczas odstawiania leków opuchlizna schodzi czy dopiero po całkowitym odstawieniu.
Dziękuję za szybką odpowiedź :)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Metypred i imuran

Post autor: Mamcia » 30 kwie 2011, 21:10

Branie co drugi dzień stymuluje nadnercza do pracy, ale robi się to raczej przy niedużych dawkach (nie 60 mg) Co do zniknięcia chomika, to może zniknąć szybko, ale może też do końca nie zniknąć nigdy. Co do tego który steryd lepszy (prednizon, prednizolon, metyloprednizolon) zależy bardzo od reakcji organizmu. Oczywiście budesonid czyli ma działań niepożądanych znacznie mniej. Nadanie mu przez producenta nazwy Entocort jest bardzo mylące, bo sugeruje, ze jest to lek z tej samej grupy co Encotron, a nie jest.

poprawione
Ostatnio zmieniony 01 maja 2011, 15:35 przez Mamcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

anika_a
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 30 kwie 2011, 19:06
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: Metypred i imuran

Post autor: anika_a » 02 maja 2011, 08:02

A co to znaczy szybko?

Awatar użytkownika
malapkasia
Znawca ❃❃
Posty: 2859
Rejestracja: 24 maja 2010, 11:31
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin/Bełżyce/Łuszczów

Re: Metypred i imuran

Post autor: malapkasia » 02 maja 2011, 09:23

mi w ubiegłym roku po miesiącu zeszła... a tak do normalnej "formy" wróciłam po 2 i pół miecha chyba...
a teraz zobaczymy...

anika pamiętaj, że każdy organizm jest inny i dużą rolę odgrywa też dawka...
"Aby być szczęśliwym z mężczyzną, trzeba go bardzo dobrze rozumieć i trochę kochać. Aby być szczęśliwym z kobietą, trzeba ją bardzo kochać i w ogóle nie próbować zrozumieć"
imuran, entocort 3mg, novothyral

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Metypred i imuran

Post autor: Natalka » 02 maja 2011, 14:32

anika_a pisze: jak szybko znikają skutki uboczne? głownie chodzi mi o "chomiczą twarz". Czy zawroty głowy są normalne przy odstawieniu? Proszę o pomoc.
sporo już o tym pisaliśmy na forum, poczytaj:
viewtopic.php?t=3525&highlight=opuchlizna
viewtopic.php?t=3847&highlight=opuchlizna
viewtopic.php?t=3306&highlight=opuchlizna
:]
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

emare37

Re: Metypred i imuran

Post autor: emare37 » 04 maja 2011, 20:30

Byłem na róznych sterydach. Oakzuje się, że najlepiej tolerowany i najskuteczniejszy jest w moim przypadku encorton. Z metypredu przeszedłem na encorton. Obecnie 60 mg. Po metypredzie w miesiac buzia mi urosła mocno. Wszystko zalezy od schorzenia i tolerancji danego sterydu. Osobiście bardzo żle toleruje odstawianie sterydów. Czym dłużej bierzesz tym dłużej redukujesz taka jest zasada.
Ja po roku odstawiłem w miesiać i skonczyło sie tragicznie jesli chodzi o organizm. Padł. Dreszcze, bóle stawów, mięsni, problemy oddechowe temperatura, trądzik pol roku. Buzia szybko zeszła ok 2 mies. Odstawienie metypredu na 1 dzien (zejscie 32>20>10) po 2 mies brania skoczylo sie temperatura, bolem nerek, bolem stawow, nog i szybki powrot do wysokiej sterydoterapii. Tak, więc wyglada sprawa brania sterydów. Oczywiscie osteoporoza itp to standard posterydowy.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Metypred i imuran

Post autor: Mamcia » 04 maja 2011, 22:09

emare37 gratuluję końskiej terapii bez diagnozy.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Azatiopryna”