Rozpoczęte leczenie imuranem

Azatiopryna (łac. Azathioprinum) – organiczny związek chemiczny, antymetabolit, lek o silnym działaniu immunosupresyjnym i cytotoksycznym.
Nazwa handlowa IMURAN

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
MaciejR34
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 27 wrz 2006, 15:49
Choroba: CU
Lokalizacja: Świdnica

Rozpoczęte leczenie imuranem

Post autor: MaciejR34 » 26 lut 2011, 15:59

Witam! Choruję na CU od 2005 r., choć dzisiaj po kolono lekarz poinformował mnie że to może być Crohn (ale ze względu na zły stan jelita, owrzodzenia i przekrwienie, nie może tego ustalić dokładnie). Jestem obecnie w okresie dość ciężkiego zaostrzenia choroby, biorę Encorton 20X2, Salofalk 3X3, Salofalk wlewki X1 no i dzisiaj lekarz wprowadził mi Imuran.
Proszę o informację na temat przyswajania tego leku, bo naczytałem się wiele ale nie mam odniesienia do rzeczywistego stosowania, skutków ubocznych, samopoczucia itd.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rozpoczęte leczenie imuranem

Post autor: Mamcia » 26 lut 2011, 22:07

(ale ze względu na zły stan jelita, owrzodzenia i przekrwienie, nie może tego ustalić dokładnie)
To się ustala nie na oko, ale na podstawie badania wycinków, które powinien był pobrać.
Co do azatiopryny to jak każdy lek ma swoje działania niepożądane, ale reakcja jest bardzo osobnicza. Dlatego konieczne są badania kontrolne - a początku co tydzień (góra co 2), a potem co 2-3 miesiące.
Aby cie uspokoić powiem ci, że nasza Panna brała lek prze ponad 7 lat bez żadnych działań niepożądanych.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

MaciejR34
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 27 wrz 2006, 15:49
Choroba: CU
Lokalizacja: Świdnica

Re: Rozpoczęte leczenie imuranem

Post autor: MaciejR34 » 27 lut 2011, 17:27

Dziękuję za linki i odpowiedź.

Awatar użytkownika
alla84
Początkujący ✽✽
Posty: 84
Rejestracja: 22 cze 2009, 23:00
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Rozpoczęte leczenie imuranem

Post autor: alla84 » 07 kwie 2011, 22:00

Dzisiaj wzięłam pierwszą dawkę AZY ( w poludnie i teraz po 50mg). Dostałąm goraczki 37,4 i czuje sie fatalnie. I już nie wiem co robić, dopiero wyszłam ze szpitala. Czy mam to przeczekać? :( Czy też tak mieliście?

Awatar użytkownika
alla84
Początkujący ✽✽
Posty: 84
Rejestracja: 22 cze 2009, 23:00
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Rozpoczęte leczenie imuranem

Post autor: alla84 » 07 kwie 2011, 22:15

Na jelita to tak, ale ogolnie to chyba nie. Bola mnie tez nogi i oczy.

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Rozpoczęte leczenie imuranem

Post autor: Natalka » 07 kwie 2011, 22:33

Czytałaś ulotkę? Zajrzyj do działań niepożądanych, tam jest o objawach wskazujących na uczulenie na Imuran, m.in. jest to gorączka i bóle mięśni, ale 37,4 to jeszcze nie aż taka gorączka. Ja bym na Twoim miejscu bacznie obserwowała w tej sytuacji swój organizm, mnie nic takiego się nie zdarzyło. Objawy uczulenia występują od razu, a nie jak lek zaczyna działać na jelita.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

jolal
Początkujący ✽✽
Posty: 88
Rejestracja: 18 mar 2017, 09:35
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie

Re: Rozpoczęte leczenie imuranem

Post autor: jolal » 20 cze 2017, 14:39

W wielu wątkach jest napisane, żeby przy rozpoczęciu kuracji Imuranem robić badania co tydzień przez pierwszy miesiąc, potem co 2-3 miesiące. Mam pytanie: Kto powinien dać skierowania? Lekarz rodzinny powiedział mi, że raz wypisze. Wizytę u gastrologa mam za 4 tygodnie... Co robić?
Jakie są wytyczne Nfz co do ilości badań przy rozpoczęciu leczeniu Imuranem?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Azatiopryna”