żelazo

Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jego niedobór powoduje anemię, a nadmiar jest związany z chorobą metaboliczną hemochromatoza.
Tutaj znajdziecie wszystkie tematy związane z tym pierwiastkiem mineralnym.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mutti
Początkujący ✽✽
Posty: 257
Rejestracja: 25 paź 2005, 18:33
Choroba: CD u rodzica
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: żelazo

Post autor: Mutti » 23 gru 2005, 13:37

Żelazo wchłania się głównie w jelicie cienkim, więc jesli jest ono chore to i wchłanianie żelaza jest uposledzone. Na moje dziecko nie działał ani Sorbifer, ani Biovital, Ascofer, żelazo w płynie (dla dzieci). Na jakiś czas pomogło dożylne podanie żelaza ale ogólnie nadal nie jest rewelacyjnie. W okresach zaostrzeń, nawet niewielkich, poziom żelaza spada poniżej normy. Gdy jest troche lepiej to pomaga opisywane przez Lawendę Ferrum Phospforicum 15 mg oraz Merz Special ( przeciw wypadaniu włosów). To pierwsze bierze w dużych ilosciach około 15 granulek dziennie ( w konsultacji z lekarzem), drugie w ilosci zalecanej w ulotce. Może spróbowałabyś i Ty?

Awatar użytkownika
Sylwiaczek
Debiutant ✽
Posty: 34
Rejestracja: 10 gru 2005, 13:02
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: żelazo

Post autor: Sylwiaczek » 23 gru 2005, 13:48

U mnie z żelazem od dłuuugiego czasu jest niedobrze. mam 15 ( przy normie od 50) a gdy biorę leki z żelazem to mam biegunkę i żle się czuję. Tak więc cóż...jakoś żyję, może to przez niedobory żelaza jestem często zmęczona

Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
Posty: 496
Rejestracja: 25 mar 2004, 14:27
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdansk-Przymorze
Kontakt:

Re: żelazo

Post autor: Ania16 » 23 gru 2005, 19:29

ja tez zawsze mialam problemy z niedoborem zelaza...ale nie pamietam juz co bralam. Wiedzialam odrazu kiedy spada mi poziom zelaza poniewaz nie mialam sily wejsc po schodach, dluzej wstawalam z lozka i w ogole wszywstko bardziej mnie meczylo... Ale ciesz sie ze to tylko zelazo a nie hemoglobina :wink:
pozdrawiam i trzymajcie sie cieplo :D
http://magdamroczkowska.pamietajmy.com.pl/
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

gwidon
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 22 gru 2005, 12:32
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Żyrardów

Re: żelazo

Post autor: gwidon » 23 gru 2005, 23:37

Twoje zmęczenie było spowodowane chyba czymś innym.Moja najgorsza hemoglobina to 4.2 teraz jakieś dwa miesiące utrzymuje się na poziomie 7,8
da się żyć

Awatar użytkownika
Wojtas
Początkujący ✽✽
Posty: 74
Rejestracja: 02 cze 2005, 14:39
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: żelazo

Post autor: Wojtas » 23 gru 2005, 23:41

Ja tez mam problemy z żelazem, lekarz zapisal mi lek o nazwie Hemofer F.Wczoraj oddalem krew do badania wiec zobaczymy czy pomogło...
2005- Diagnoza CU
2011- J-Pouch

http://wojtivreen.bandcamp.com/

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: żelazo

Post autor: ranka » 20 sty 2006, 22:22

jesli o mnie chodzi to wszystkie wskazniki czerwonokrwinkowe mam na granicy normy niestety:/ale tak bylo jeszcze przed choroba:)radze przyjmowac zelazo razem z witamina C;)pomaga na wchlanianie:)pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
Shima
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 29 lis 2004, 20:10
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Zdunska Wola
Kontakt:

Re: żelazo

Post autor: Shima » 21 sty 2006, 22:57

kurcze a ja jak tylko lykne tableteczke z żelazem to natychmiast pojawia sie bardzo silny ból brzucha :?
Zawsze służę rozmową [you] :)
Choroba:CD, astma, alergia, łuszczyca, ginekologiczne powikłania w trakcie leczenia immunosupresyjnego, podobno przebyta gruźlica jelit Stan:Lewostronna hemikolektomia,resekcja zwężenia w miejscu zespolenia i jeszcze dodatkowych kawałków jelit, zaostrzenie Leki:asamax3x1000mg,helicid2x1, metotreksat i parę innych paskudztw Waga/wzrost 99/173

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: żelazo

Post autor: ranka » 22 sty 2006, 01:22

hmmm....najlepiej lykac na noc;)przespi sie ewentualne dolegliwosci jak np. nudnosci ktore sa po lykaniu zelaza:/pozdr
Obrazek

Małgorzata Nazwalska
Debiutant ✽
Posty: 43
Rejestracja: 20 paź 2005, 11:22
Choroba: CU
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Sulęcin

Re: żelazo

Post autor: Małgorzata Nazwalska » 28 sty 2006, 17:44

Hej ,dzisiaj odebrałam wyniki hemoglobina 6,8 i znowu czeka mnie zabawa w wampirka .Ostatnio brałam krew we wrześniu 2005 roku .Zelaza nie moge przyjmowac doustnie ,oraz domięsniowo .Wywołuje to u mnie zaostrzenie .Pozdrawiam wszystkich Trzymajcie się nie dajcie się .Wkrótce wynajda lek na C.U .pa

Zapomiałam się zalogować ta wypowiedz jest moja .Ten gośc to niestety ja hahahahahah .Pozdrawiam pa .moje gg 7515029

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: żelazo

Post autor: ranka » 28 sty 2006, 17:46

hahahahahah??? 8O
Obrazek

Gość

Re: żelazo

Post autor: Gość » 28 sty 2006, 19:14

Ranka śmieje się bo wysłałam jako ja, a tu patrze moje słowa a podpisane gosc .Mysle sobie co jest grane znowu nie umiem wysyłąc i dostałam olsnienia ,że przecież sie nie zalogowałam i dlatego jestem gosciem, i dlatego Hahahaahahahah .POwiem Ci w tajemnicy u mnie powikłaniem C U jest włąsnie te hahahahahah .Pozdrawiam wszystkich pa .

Awatar użytkownika
jaryszek
Aktywny ✽✽✽
Posty: 805
Rejestracja: 25 maja 2006, 11:56
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: żelazo

Post autor: jaryszek » 23 lut 2007, 19:54

tola pisze:ja natomiast łykam tardyferon od jakichś 3miesięcy i odnotowałam znaczną poprawę,zresztą nie tylko ja,bo mój lekarz także :mrgreen:
magdalene pisze:ile jeszcze mam łykać te tabletki?
oj tego to nie wiem...ale może ranka coś poradzi...
Tez lykam tardyferon , malo podraznia jelitka bo to sa tabletki o przedluzonym uwalnianu ;)
Chroba:CU, Stan:zaostrzenie Leki: Asamax 500mg(3x2), Metypred 32mg, Calperos 1000mg,azathrioprine 50mg(1x2),Waga/Wzrost:50/171 Brak typowej remisji od 4 lat /Jestem pacjentem prof. Paradowskiego we Wrocławiu.

Co nas nie zabije, to nas wzmocni...

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: żelazo

Post autor: ranka » 23 lut 2007, 22:09

z tego co przeczytalam to zelazo bierze sie conajmniej 3 miesiace,w czasie brania nalezy kontrolowac morfologie krwi obwodowej<Hb>,i retikulocyty w celu sprawdzenie aefektywnosci leczenia :mrgreen:
Obrazek

Awatar użytkownika
jaryszek
Aktywny ✽✽✽
Posty: 805
Rejestracja: 25 maja 2006, 11:56
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Re: żelazo

Post autor: jaryszek » 23 lut 2007, 22:29

tola pisze:
ranka pisze:z tego co przeczytalam to zelazo bierze sie conajmniej 3 miesiace,w czasie brania nalezy kontrolowac morfologie krwi obwodowej<Hb>,i retikulocyty w celu sprawdzenie aefektywnosci leczenia
oto naprawdę solidna odpowiedź :wink:
jaryszek pisze:malo podraznia jelitka bo to sa tabletki o przedluzonym uwalnianu
tego akuratnie nie doczytałam :razz: :wink: nie studiuję ulotek...
Ale to gdzies na wierzchu jest napisane , na opakowaniu :P
Chroba:CU, Stan:zaostrzenie Leki: Asamax 500mg(3x2), Metypred 32mg, Calperos 1000mg,azathrioprine 50mg(1x2),Waga/Wzrost:50/171 Brak typowej remisji od 4 lat /Jestem pacjentem prof. Paradowskiego we Wrocławiu.

Co nas nie zabije, to nas wzmocni...

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: żelazo

Post autor: ranka » 24 lut 2007, 00:04

tego akuratnie nie doczytałam nie studiuję ulotek...
ja studiuje moja ksiazke :razz: [/quote]
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żelazo”