żelazo

Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jego niedobór powoduje anemię, a nadmiar jest związany z chorobą metaboliczną hemochromatoza.
Tutaj znajdziecie wszystkie tematy związane z tym pierwiastkiem mineralnym.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
grzes
Debiutant ✽
Posty: 21
Rejestracja: 10 sie 2013, 21:56
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Żelazo

Post autor: grzes » 12 sie 2013, 23:27

Ja polecam Ferroplex. Żadnych skutków ubocznych nie odczuwam. Nawet, gdy biorę na pusty żołądek. Ładnie podnosi poziom żelaza - dobrze się przyswaja. Jedyny minus poza ceną to, że jest na receptę...
Pozdrawiam.
Grzegorz

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: żelazo

Post autor: Natuśka » 13 sie 2013, 00:23

subzero pisze:a bralas ten Sorbifer durules rano? wieczorem?
na czczo? po jedzeniu? miedzy jedzeniem?
Rano, po zjedzeniu 2-3 kęsów czegoś. Na czczo był dramat- takie mdłości miałam, ślinotok, że bym się chyba utopiła :neutral:

A teraz póki co dali mi żelazo w syropie i sobie łykam i chyba jest OK, a w smaku pychota :wink:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
subzero
Aktywny ✽✽✽
Posty: 717
Rejestracja: 10 sie 2011, 16:36
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
Lokalizacja: K-ce bejbe

Re: żelazo

Post autor: subzero » 31 sie 2013, 21:30

a więc łykam grzecznie od 15 sierpnia sorbifer durules i przyznam, ze na poczatku bylo ciężko - bole brzucha, kiblociąg etc
ale od tygodznia jest ok, nie odczuwam żadnych skutkow ubocznych więc łykam grzecznie dalej

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
Posty: 462
Rejestracja: 01 wrz 2012, 20:40
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląskie

Re: żelazo

Post autor: Nibiru » 31 sie 2013, 22:55

Osóbka pisze:Ja biorę Sorbifer - zero ubocznych i na mnie działa.
subzero pisze:a więc łykam grzecznie od 15 sierpnia sorbifer durules i przyznam, ze na poczatku bylo ciężko - bole brzucha, kiblociąg etc
Żelazo w formie diglycynianu nie "szarpie" tak żołądka i jelit więc nie wiem czemu tego nie spróbujecie, ale kał zabarwia na czarno jak każde inne. Siarczan żelaza może podrażniać.

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3130
Rejestracja: 02 lut 2011, 16:33
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Reda

Re: żelazo

Post autor: deth » 07 paź 2013, 20:59

Kupiłem ostatnio taki Chelat http://sklep.swanson.com.pl/pl/p/Albion ... -diety/132 może dawka tylko 18 na kapsułkę, gdzie w Olimpie Med jest 30. no ale tu jest 180 kapsułek a cena 35zł. Moze sie komuś przyda

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
Posty: 462
Rejestracja: 01 wrz 2012, 20:40
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląskie

Re: żelazo

Post autor: Nibiru » 07 paź 2013, 21:54

Kryptoreklama ;)
A tak na poważnie w składzie tego specyfiku jest imbir i pieprz, niby dla polepszenia wchłanialności, ale może razem z żelazem podrażnić już podrażnione jelita i żoło ;).

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3130
Rejestracja: 02 lut 2011, 16:33
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Reda

Re: żelazo

Post autor: deth » 07 paź 2013, 22:04

mi tam nic nie podrażnia ;) 15mg pieprzu nic nie podrażni, wiecej sie chyba sypie do kanapki z pomidorkiem ;)

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: żelazo

Post autor: kalka_96 » 26 lis 2013, 17:18

biorę Tardyferon od 3 tygodni, od tamtego czwartku mam ogromne bóle brzucha, nigdy takich nie miałam, trwające krótko, ale towarzyszy temu zwiększona produkcja śliny i odruch wymiotny, raz nawet zwymiotowałam, bo tak bolało. schudłam 1,5kg, przez sobotę i niedzielę nie wzięłam i wszystko było ok, wczoraj wzięłam na noc i w nocy ze dwa razy mnie budziło, stolec jest w porządku. to może być nietolerancja?
mam zażywać 2x1tabletkę
bo jak to nie jest nietolerancja to co, zwężenie się odezwało :cry:

grześ1986
Początkujący ✽✽
Posty: 78
Rejestracja: 10 paź 2010, 09:44
Choroba: CD u dziecka
województwo: lubuskie
Lokalizacja: gorzów

Re: żelazo

Post autor: grześ1986 » 26 lis 2013, 17:33

Kalka 96 masz typowe objawy nieporządane jakie opisano w ulotce tardyferonu. Mój syn od trzech lat to bierze i nie ma tych objawów. Żelazo zagęszcza stolec więc stąd mogą być zaparcia . Powinnaś porozmawiać o tym z lekarzem.
mama grzesia1986

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: żelazo

Post autor: kalka_96 » 26 lis 2013, 17:54

a to możliwe że one nie wystąpiły od razu?

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: żelazo

Post autor: kalka_96 » 26 lis 2013, 19:16

WrednaTubisia, jest czarny blyszczący.
kroplówki sie boję, po można podobno dostać wstrząsu a ja już takowy przy remicade przeszłam i za następny podziękuję

McCarty

Re: żelazo

Post autor: McCarty » 26 lis 2013, 20:04

Ja brałem żelazo w kroplówce, i nic mi się nie działo. To może być jakiś wstrząs po żelazie?
Mnie sie wydaje, że lepiej jest tak brać, przynajmniej nie będzie niszczyć żoładka i jelit, chociaż w sumie jak się bierze z 10 tabletek to żadna różnica.
Mnie branie żelaza na dobre nie wyszło, w tym sensie, że mi wyników nie poprawiło.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: żelazo

Post autor: Baby » 26 lis 2013, 20:11

kalka_96, są różne żelaza więc naprawdę nie ma co się bać wstrząsu. Ja jestem alergikiem i miałam 3 razy w życiu wstrząs po różnych lekach i też bałam się żelaza w kroplówce ale nic mi nie było a sił nabrałam :)
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
kubec3
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 18 wrz 2013, 14:16
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: żelazo

Post autor: kubec3 » 28 sty 2014, 10:10

Mam niski poziom żelaza we krwi 19(norma 59-158 ug/dl).Jelita słabo wchłaniają.Lekarz rodzinny przepisał mi Sorbifer Durules 100mg+60mg.Ma ktoś podobny problem?Mam jesc czerwone mięso i wątrobę.A przy tej chorobie....raczej dieta :!: Mam się nieprzejmowac :?: Wizyta u gasrtrologa 15 kwietnia.pozdro
Jacek

Anuśka
Debiutant ✽
Posty: 20
Rejestracja: 10 lut 2013, 16:32
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Kłodzko

Re: żelazo

Post autor: Anuśka » 24 kwie 2014, 14:01

Chciałam się podzielić ważnymi inf. odnośnie żelaza, mam nadzieję, że się komuś przydadzą:)
Mam brakii właśnie w organizmie i lekarz przypisał mi Sorbifer Durules. Zawiera on wit. C więc się super wchłania:) Tylko cena troche wysoka bo ok 35 zł za 50 tabl. Ale dobre żelazo chyba tak kosztuje. Nie sprawdzałam.
Poza tym, żeby się super wchłonęło nie wolno ok 2 godz jeśc produktów mlecznych, chleba takze razowego i innych prod. zbozowych, pokarmów zawierajacy duzo błonnika roślinnego, jajek, kawy i herbaty. Uff.. czyli prawie wszystkiego ;/
ale na szczęście można jeść owoce i warzywa zawierające mało blonnika roslinnego oraz MIĘSKO :D bo też ma dużo żelaza. No i ryby też:)
Pozdrawiam:)
Asamax 1-0-1, REMISJA :) od lutego 2013, waga 59 kg, wzrost 167cm

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żelazo”