niedobory żelaza w chorobie Crohna - pomocy

Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jego niedobór powoduje anemię, a nadmiar jest związany z chorobą metaboliczną hemochromatoza.
Tutaj znajdziecie wszystkie tematy związane z tym pierwiastkiem mineralnym.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
katarzyna_panczyk
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 02 cze 2009, 11:26
Choroba: CD u rodzica
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

niedobory żelaza w chorobie Crohna - pomocy

Post autor: katarzyna_panczyk » 02 cze 2009, 11:34

witam - mój tata od kilkunastu lat leczy sie na chorobe Crohna i od dłuższego czasu zmaga się z niedoborem żelza (obecnie wartość 2!!!) zastrzyki czy tabletki własciwie nie pomagają, a cos z tym jednak należałoby zrobić. Jeżeli macie Państwo jakies doświadczenia w tym względzie bardzo prosiłabym o rady i wskazówki - lekarze zapisuję tylko co ok.3 miesiace kolejną serię zastrzyków, ale to nie pomaga :/ więc może istnieje jakaś inna metoda na poprawę w tej kwestii. z góry dziękuję i życzę duuuużo zdrowia mail: katarzyna_panczyk@tlen.pl

wiader

Re: niedobory żelaza w chorobie Crohna - pomocy

Post autor: wiader » 02 cze 2009, 12:55

ja mam zelaza okolo 15. preparaty doustne biore mniej weicej 5 miesiecy i nic. profesor powiedzial, ze nie ma sensu ich brac; zapisal sterydy, potem imuran i wtedy podobno bede wchlanial zelazo.

Artur rodzic
Aktywny ✽✽✽
Posty: 584
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:16
Choroba: CD u dziecka
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Sandomierz

Re: niedobory żelaza w chorobie Crohna - pomocy

Post autor: Artur rodzic » 02 cze 2009, 13:12

Mój syn już od kilku lat przyjmuje różne preparaty zawierające żelazo (stale za niski poziom) sytuacja poprawiła się ale nie do końca dopiero jak zaczął przyjmować REMICADE
Witam wszystkich i dziękuję za miłe przyjęcie na Forum.

Adam 18 lat, 63 kg, 176 cm, CD zdiagnozowane w 2005 roku Bierze Pentasa 1*2. Leczony w MSWiA kolejny rok z "Biologią".

Awatar użytkownika
joko25
Początkujący ✽✽
Posty: 258
Rejestracja: 19 sie 2007, 19:54
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: pomorskie

Re: niedobory żelaza w chorobie Crohna - pomocy

Post autor: joko25 » 02 cze 2009, 13:13

Jak ja miałam silną anemie i niski poziom żelaza, tez ani tabletki ani zastrzyki nie pomagały. dopiero w szpitalu dostałam żelazo dożylnie-z kroplówek-nazywało się to venofer chyba, nie jestem pewna. Po tej serii 10 kroplówek żelazo szybko mi wzrosło i jak wychodziłam po 2 tygodniach ze szpitala to miałam już w normie. Może to by Wam pomogło-porozmawiajcie z lekarzem prowadzącym.

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: niedobory żelaza w chorobie Crohna - pomocy

Post autor: Natalka » 02 cze 2009, 14:22

martita pisze:Bardzo proszę o odpowiedzi ale na forum
otóż to :smile:

Kod: Zaznacz cały

Forum służy do wymiany myśli i jest dobrem nas wszystkich, dlatego odpowiedzi na swój problem oczekuj na forum. Niemile widziane są prośby o odpisanie poza forum: na GG/emaila/priv itp.
o żelazie, anemii itp. pisaliśmy już na forum, przejrzyj te tematy
viewtopic.php?t=964&highlight=%BFelazo
viewtopic.php?t=1315&highlight=anemia
viewtopic.php?t=1097&postdays=0&postord ... zo&start=0
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: niedobory żelaza w chorobie Crohna - pomocy

Post autor: Mamcia » 02 cze 2009, 15:21

Pisałam i dawałam link do pracy, że najskuteczniejsze jest żelazo dożylne. nasza Panna co jakiś czas ląduje w weekend w szpitalu na dordzewianiu i tak jest od lat. Żelazo doustne drażni jelita, powoduje zaparcia i bardzo wiele osób ze zdrowymi jelitami go w żadnej formie doustnej nie toleruje. Zastrzyki zaś są o wiele mniej skuteczne niż wlewy dożylne i często pozostawiają zmiany na skórze.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: niedobory żelaza w chorobie Crohna - pomocy

Post autor: Mamcia » 03 cze 2009, 19:51

Artykuł na temat produktów bogatych w żelazo i jego wchłaniania jest w kwartalniku. lepiej więc podać link do konkretnego numeru, niż pisać rzeczy nie do końca sprawdzone
np fasola z puszki - czy ta z puszki ma więcej żelaza, bo rozpuściło się to zawarte w puszcze??
Dieta dietą, a przy zaburzeniu wchłaniania beż suplementacji się nie obędzie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

agula80
Debiutant ✽
Posty: 23
Rejestracja: 12 mar 2012, 18:07
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: nowy sącz
Kontakt:

Re: niedobory żelaza w chorobie Crohna - pomocy

Post autor: agula80 » 20 kwie 2012, 20:22

joko25 pisze:Jak ja miałam silną anemie i niski poziom żelaza, tez ani tabletki ani zastrzyki nie pomagały. dopiero w szpitalu dostałam żelazo dożylnie-z kroplówek-nazywało się to venofer chyba, nie jestem pewna. Po tej serii 10 kroplówek żelazo szybko mi wzrosło i jak wychodziłam po 2 tygodniach ze szpitala to miałam już w normie. Może to by Wam pomogło-porozmawiajcie z lekarzem prowadzącym.
Crohna mam zdiagnozowanego od kilku miesięcy. Miesiąc temu moje żelazo wynosiło 1,8. Lekarz prowadzący skierował mnie do szpitala gdzie przez 5 dni dostawałam żelazo venofer w kroplówkach i w tej chwili poziom żelaza wynosi 21. Dostałam także 1 jednostkę krwi bo morfologię też miałam nieciekawą. A wcześniej już kilka lat byłam na żelazie doustnym a ono cały czas leciało w dół. Mam stwierdzoną nietolerancję żelaza, mam nadzieję że ten poziom utrzyma się przez dłuższy czas. Możesz spróbować tej formy podania skoro już 2 osobie pomogło. Powodzenia!

rybeńka
Początkujący ✽✽
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwie 2008, 21:32
Choroba: CD u dziecka
województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa

Re: niedobory żelaza w chorobie Crohna - pomocy

Post autor: rybeńka » 22 kwie 2012, 22:01

Tomek ma teraz 7, więc we wtorek na Hallera dostanie żelazo dożylnie i planują pierwszą dawkę Remicade. Do tej pory pił Feroplex , nic to nie dało.
Tomek 25 lat, 56 kg, 173 cm.
Leki: Asamax, Imuran, Aspargin, Alfadiol, Ostolek
3 dawki Remicade
2 lata Humiry
3 dawki Remicade
rok przerwy
Remicade IV 2014 - III 2015

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żelazo”