Nietolerancja żelaza przy CD

Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jego niedobór powoduje anemię, a nadmiar jest związany z chorobą metaboliczną hemochromatoza.
Tutaj znajdziecie wszystkie tematy związane z tym pierwiastkiem mineralnym.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ZonaCrohna
Debiutant ✽
Posty: 36
Rejestracja: 04 lis 2014, 13:31
Choroba: CD u partnera
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Nietolerancja żelaza przy CD

Post autor: ZonaCrohna » 28 sie 2018, 23:39

Bardzo proszę o pomoc, radę. Może ktoś chory na CD miał podobnie. Mój mąż 3 tygodnie temu wyszedł ze szpitala po 3 tygodniowym pobycie, gdzie wylądował z powodu ciężkiej anemii. W szpitalu dostał koncentrat z czerwonych krwinek a następnie wlewy z żelaza. Przed wypisem pytał lekarza czy zrobią mu test na wchłanialność żelaza, ale usłyszał "jak będzie trzeba" i oczywiście nie zrobiono mu badania. Na wypisie hemoglobinę miał na poziomie 10,4. Przepisano mu żelazo do rzucia (Ferrum), bo o tym że tabletek typu Hemofer, Askofer itp. nie toleruje już wiedzieliśmy. Więc myśleliśmy że tu będzie inaczej. Przez dwa tygodnie było w miarę ale po dwóch zaczęły się bóle brzucha, zatwierdzenia, mdłości. Poprosił lekarza o receptę na żelazo w płynie Feroplex ale nie pomogło i doszły wymioty. Na domiar wszystkiego zrobił sobie kontrolnie badania krwi i oczywiście żelazo spadło mu do poziomu 2. Hemoglobina póki co jest na poziomie 10,3 ale skoro nie wchłania żelaza to zaraz może spaść. Co robić w takiej sytuacji. Czy zostają tylko zastrzyki i wlewy czy są jakieś inne opcje? Czy dożylnie można brać żelazo dożywotnie? I jaki lekarz powinien wypisać recepty i zalecenia żeby też nie kosztowało to majątku?

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Posty: 4331
Rejestracja: 06 lis 2003, 15:04
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Nietolerancja żelaza przy CD

Post autor: -Ania- » 29 sie 2018, 20:49

hej

Również mam nietolerancję żelaza w postaci jakichkolwiek leków oprócz dożylnie. Do tej pory jezdziłam na "trzydniówki" czy na "żelazko" - 3 dni kroplówek i do domu. Ale w ciąży okazało się to niemożliwe. Wówczas doradzono mi sok z pokrzywy (ohydny smak) i herbatę z pokrzywy. Żelazo po około 10 dniach picia soku wzrosło bardzo dużo, a hg wzrosła o 3 stopnie (z 10 na 13). Sok z pokrzywy piję jak trzeba również przy kp.
Nie wiem czy pomoże, ale myśle ze warto spróbować. Sok najlepiej kupić w aptece i żeby miał w składzie 100% z pokrzywy, trzeba go trzymać w lodówce po otwarciu.

Ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

ZonaCrohna
Debiutant ✽
Posty: 36
Rejestracja: 04 lis 2014, 13:31
Choroba: CD u partnera
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Nietolerancja żelaza przy CD

Post autor: ZonaCrohna » 29 sie 2018, 22:28

Przekażę mężowi, nie szkodzi spróbować w takiej sytuacji. Zioła zaszkodzić nie zaszkodzą a może pomogą. A te 3 dniówki to pobyt w szpitalu przez 3 dni na wlewach? Czy da się tak że jechać na kroplowke i do domu? I to 3 dni na cały miesiąc czy w tygodniu?

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Posty: 4331
Rejestracja: 06 lis 2003, 15:04
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Nietolerancja żelaza przy CD

Post autor: -Ania- » 30 sie 2018, 10:49

Na 3 dni w szpitalu i do domu.
Mi starczały 3 dni kroplówek na 3 miesiące

W niektorych placowkach podobno sie da kroplówka i do domu, ale nie wiem czy w Krakowie takie istnieją. Warto popytać

Ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Nietolerancja żelaza przy CD

Post autor: Anette28 » 30 sie 2018, 12:34

zażywanie na noc i z wit. C niweluje skutki uboczne
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

ZonaCrohna
Debiutant ✽
Posty: 36
Rejestracja: 04 lis 2014, 13:31
Choroba: CD u partnera
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Nietolerancja żelaza przy CD

Post autor: ZonaCrohna » 30 sie 2018, 21:21

-Ania- mąż kupił sok z pokrzywy i spróbuje, ale też wziął receptę na zastrzyki do czasu wizyty u Gastrolog żeby może uzgodnić te wlewy co jakiś czas. Bronimy się żeby hg nie spadła do czasu konsultacji.
Anette28 dziękuję za radę ale to niestety nie przejdzie. Mąż miał dobre nastawienie i spróbował z żelazem doustnym ale po tych ostatnich przeprawach już na samą myśl go mdli. Więc zmiana pory nic tu chyba nie wniesie :(

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Nietolerancja żelaza przy CD

Post autor: Noelia » 31 sie 2018, 13:33

-Ania- pisze:
29 sie 2018, 20:49
Wówczas doradzono mi sok z pokrzywy (ohydny smak) i herbatę z pokrzywy. Żelazo po około 10 dniach picia soku wzrosło bardzo dużo, a hg wzrosła o 3 stopnie (z 10 na 13). Sok z pokrzywy piję jak trzeba również przy kp.
Nie wiem czy pomoże, ale myśle ze warto spróbować. Sok najlepiej kupić w aptece i żeby miał w składzie 100% z pokrzywy, trzeba go trzymać w lodówce po otwarciu.
My również jak najbardziej polecamy sok z pokrzywy :tak:
Pisałam już o tym w poprzednim wątku Autorki: Anemia przy CD -żelazo
Mąż raz w miesiącu robi kontrolne badania z krwi i wyniki cały czas super, a w zaostrzeniu miał mega problemy z anemią.

Ja również piję ten sok, bo fajnie wzmacnia włosy i paznokcie.
Podaję też córce - łyżeczkę lub łyżkę dziennie, czasem robimy przerwy w kuracji.
Mąż i ja pijemy po 50 ml dziennie.
W smaku jest paskudny, nie da się ukryć, ale w sumie to tylko jeden łyk, więc nie ma co narzekać ;) - a działanie super!

Mąż pije ze względu na działanie przeciwzapalne, przeciw anemii oraz jako profilaktyka ataków kolki nerkowej (ma kamicę szczawianową - powikłanie pozajelitowe CU).

Aktualnie mamy sok firmy EkaMedica - jest bez cukru i bez konserwantów.
Sok można też zrobić samemu, tylko trzeba mieć dostęp do ekologicznie czystej pokrzywy (nie przy drodze, nie przy wysypisku śmieci, nie na łące, gdzie ludzie wyprowadzają psy czy wylewają jakieś ścieki itp.).
ZonaCrohna pisze:
29 sie 2018, 22:28
Czy da się tak że jechać na kroplowke i do domu?
Da się w niektórych szpitalach (np. w "naszej" klinice, w której mąż leżał kilka razy).
Zapytajcie, czy u Was jest taka możliwość.
Pisałam o tym ostatnio tutaj: link
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żelazo”