Anemia przy CD -żelazo

Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jego niedobór powoduje anemię, a nadmiar jest związany z chorobą metaboliczną hemochromatoza.
Tutaj znajdziecie wszystkie tematy związane z tym pierwiastkiem mineralnym.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ZonaCrohna
Debiutant ✽
Posty: 36
Rejestracja: 04 lis 2014, 13:31
Choroba: CD u partnera
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Anemia przy CD -żelazo

Post autor: ZonaCrohna » 28 cze 2018, 08:15

Mam pytanie do osób chorych na CD. Jaki lek z żelazem tolerujecie najlepiej. Mąż ma dużą armię a jak zażywa Hemofer, Ascofer itp. tabletki strasznie źle się po nich czuje, ma zaparcia, mdli go itp. Co możecie polecić? I czy jest to na receptę? I jakie probiotyki?

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Posty: 635
Rejestracja: 09 lut 2011, 18:54
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie
Lokalizacja: lubelskie

Re: Anemia przy CD -żelazo

Post autor: Dżordż » 28 cze 2018, 15:04

Najlepiej dożylnie uzupełnić na oddziale. Doustnie u mnie tolerowane np feroplex

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Anemia przy CD -żelazo

Post autor: alate » 28 cze 2018, 18:06

Dożylna suplementacja jest dobra ale póki co polecam wzbogacić menu o produkty bogate w żelazo: wieprzowa wątróbka pietruszka nać i korzeń, jajka szczególnie żółtka, migdały,kasza gryczana..
Z doustnych suplementów też polecam Feroplex
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Anemia przy CD -żelazo

Post autor: Noelia » 29 cze 2018, 12:39

ZonaCrohna pisze:
28 cze 2018, 08:15
Mąż ma dużą armię a jak zażywa Hemofer, Ascofer itp. tabletki strasznie źle się po nich czuje, ma zaparcia, mdli go itp. Co możecie polecić?
Większość chorych na NZJ nie toleruje doustnego żelaza.
Po tabletkach a'la Hemofer, Ascofer, Sorbifer, Tardyferon itp. to nawet zdrowi miewają różne objawy, np. bóle, biegunki, zaparcia, nudności.
Dżordż pisze:
28 cze 2018, 15:04
Najlepiej dożylnie uzupełnić na oddziale.
Właśnie, żelazo podane dożylnie to najskuteczniejsza - a przy tym najbardziej bezpieczna w chorobach jelit - opcja.
Najlepiej poprosić o skierowanie do szpitala, może je wystawić także lekarz rodzinny.
Takie przyjęcie na oddział na samą kroplówkę to zazwyczaj kilka godzin, chyba że zdecydują się zostawić Twojego męża na dłużej z jakichś innych powodów.
Przy dużej anemii (jak napisałaś) może być potrzebnych kilka takich infuzji, albo koncentrat krwinek czerwonych czy przetoczenie krwi.
Wszystko zależy od wyników - żelazo, HGB, ferrytyna, hematokryt, erytrocyty i inne parametry mogące mieć związek z niedokrwistością.

Na mojego męża super zadziałały wlewy Ferinject, jest to jeden z nowszych preparatów dożylnych z żelazem.
Dodatkowo dostawał domięśniowe zastrzyki wit. B12.
Żelazo też można podać domięśniowo, ale lepsze są kroplówki.
Jedyny minus - może trochę "zniszczyć" żyły, więc trzeba o nie dbać (mąż stosował kombinację Altacet + żel z heparyną + maść nagietkowa)
Pisałam o tym wszystkim w różnych tematach, np. tutaj
Wcześniejsze i późniejsze posty także dotyczą anemii.
Dżordż pisze:
28 cze 2018, 15:04
Doustnie u mnie tolerowane np feroplex
alate pisze:
28 cze 2018, 18:06
Z doustnych suplementów też polecam Feroplex
Feroplex był również wymieniony w powyższym wątku, kilka osób z Forum go stosowało.
To żelazo w płynie, czyli "delikatniejsza" forma - bardzo dobrze się sprawdza u niektórych chorych na NZJ.
Mąż akurat Feroplexu nie przyjmował, ale ja piłam przez niemal całą ciążę - nie miałam żadnych skutków ubocznych, a działanie super :roll:

Dla podtrzymania efektu po kroplówkach mąż brał saszetki Actiferol Fe 30 mg - takie żelazo mu nie szkodziło i wiem, że wiele osób chorych na CU poleca te saszetki.
W CD nie wiem, ale powinno być ok, zawsze można przetestować i ocenić efekty.
ZonaCrohna pisze:
28 cze 2018, 08:15
I czy jest to na receptę?
Aciferol jest bez recepty, Feroplex niestety na receptę.
alate pisze:
28 cze 2018, 18:06
Dożylna suplementacja jest dobra ale póki co polecam wzbogacić menu o produkty bogate w żelazo: wieprzowa wątróbka pietruszka nać i korzeń, jajka szczególnie żółtka, migdały,kasza gryczana..
Przy "dużej anemii" (jak określiła Autorka) sama dieta to za mało, ale warto te produkty wprowadzić.
Mężowi w zaostrzeniu szkodziła kasza gryczana palona (prażona), ale niepaloną tolerował :)
ZonaCrohna pisze:
28 cze 2018, 08:15
I jakie probiotyki?
Poczytaj wątki w tym dziale: Probiotyki
Największe stężenie bakterii na porcję mają saszetki Vivomixx - jest to obecnie najlepszy probiotyk.
Bardzo dobre są też Sanprobi, np. Super Formuła, Barrier.
Dedykowany dla chorych na NZJ jest również Lactoral IBD.
Możecie też poczytać o Mutaflorze - jego skuteczność kliniczna została udowodniona w CU, ale w CD też daje dobre efekty.
Trzeba testować, każdym jelitom odpowiada inny preparat.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ZonaCrohna
Debiutant ✽
Posty: 36
Rejestracja: 04 lis 2014, 13:31
Choroba: CD u partnera
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Anemia przy CD -żelazo

Post autor: ZonaCrohna » 18 lip 2018, 22:29

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Niestety mąż tak sobie dowojował że dziś wylądował w szpitalu na Śniadeckich w Krakowie i konieczne jest przetaczanie krwi. Ale wykorzystam te informacje jak już bedzie schemat leczenia podtrzymujacego. Mąż ma awers do tabletek więc żelazo w płynie będzie dobrym rozwiązaniem choć pewnie do tego jeszcze długa droga. A mam w takim razie pytanie jak szybko przetaczanie krwi, wlewy itp dzialania dają efekty?

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Anemia przy CD -żelazo

Post autor: Noelia » 19 lip 2018, 08:05

ZonaCrohna pisze:
18 lip 2018, 22:29
A mam w takim razie pytanie jak szybko przetaczanie krwi, wlewy itp dzialania dają efekty?
Mojemu bardzo szybko się poprawiło po tych wlewach - zarówno wyniki z krwi, jak i samopoczucie.
Czuł się, jakby dostał nowe życie ;)
Bo wcześniej to z powodu tej mega anemii ledwo się trzymał na nogach, totalne osłabienie, zawroty głowy, nudności, omdlenia itp.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Anemia przy CD -żelazo

Post autor: Noelia » 27 lip 2018, 13:07

W poprzednich postach zapomniałam dodać, że mąż codziennie pije sok z pokrzywy - taka profilaktyka.
Działa :super: - badania kontrolne robi raz w miesiącu, wyniki cały czas świetne.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

aguskowatosc89
Debiutant ✽
Posty: 26
Rejestracja: 18 wrz 2016, 19:14
Choroba: CD
województwo: małopolskie

Re: Anemia przy CD -żelazo

Post autor: aguskowatosc89 » 08 lut 2019, 16:09

A jaki to sok z pokrzywy?

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Anemia przy CD -żelazo

Post autor: Noelia » 08 lut 2019, 19:19

aguskowatosc89 pisze:
08 lut 2019, 16:09
A jaki to sok z pokrzywy?
Przetestowaliśmy soki różnych firm, wybór jest ogromny, zarówno w aptekach, jak i w sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością, a nawet w marketach.
Najtaniej w necie, np. na Allegro.
Ważne, żeby taki sok nie zawierał cukru ani żadnych sztucznych, szkodliwych dodatków (żadnych słodzików, aromatów, barwników, konserwantów, zagęszczaczy, różnych E- z numerkami itp.).
Najlepiej, żeby był to "100% sok z liści pokrzywy zwyczajnej" (czyli czysty sok tłoczony na zimno bezpośrednio z pokrzyw), a nie woda + koncentrat (ekstrakt) - chociaż takie też piliśmy (np. firmy EkaMedica) i również były skuteczne.
Ostatnio skończyliśmy butelkę soku firmy Herbal Monasterium (jak na foto) i z pewnością kupimy ponownie - to naturalny sok z pokrzywy (nie z koncentratu) z wit. C, która ułatwia (wspomaga) wchłanianie żelaza.

Można pić sam sok (np. 25 ml dwa razy dziennie lub 50 ml raz na dobę) albo robić różne napoje (np. 50 ml soku z pokrzywy + szklanka wody mineralnej + łyżeczka miodu + trochę soku z żurawiny itp.).
Mąż pije ze względu na działanie przeciwzapalne, przeciw anemii (żeby mieć w normie żelazo, HGB, ferrytynę, erytrocyty itd.) oraz jako profilaktyka ataków kolki nerkowej (ma kamicę szczawianową - powikłanie pozajelitowe CU), a ja (zdrowa) piję ze względu na cerę, włosy i paznokcie :roll:
Córce (zdrowej) podajemy łyżeczkę lub łyżkę dziennie.
Od czasu do czasu robimy przerwy w kuracji.
Smak paskudny, ale po pierwsze warto to przełknąć dla zdrowia, a po drugie idzie się przyzwyczaić, nawet nasza 6-latka już się nie wzdryga i daje radę ;)
Załączniki
0084794_5906874431115.jpeg
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
S_Gosia
Aktywny ✽✽✽
Posty: 661
Rejestracja: 21 sty 2017, 21:41
Choroba: CU u dziecka
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Lubin

Re: Anemia przy CD -żelazo

Post autor: S_Gosia » 09 lut 2019, 18:13

Tak potwierdzam, sok z pokrzywy, ja kupowałam w aptece, poprawia wynik hgb.

A długo byłam sceptycznie nastawiona 😉
Gosia - mama Krzysia (ur. 2004r.)
diagnoza: 12.01.2017r. - CU u dziecka
Asamax 500mg 2x3, Imuran 1x50mg, D-Vitum Forte 4000j.m., Ecomer, Vivomixx kapsułki, Sanprobi ibs - czekamy na remisję


Wygrana majowa i czerwcowa Lista Naszych Przebojów 2017 :)

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Anemia przy CD -żelazo

Post autor: romek » 11 lut 2019, 16:51

Noelia pisze:
08 lut 2019, 19:19
aguskowatosc89 pisze:
08 lut 2019, 16:09
A jaki to sok z pokrzywy?
Przetestowaliśmy soki różnych firm, wybór jest ogromny, zarówno w aptekach, jak i w sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością, a nawet w marketach.
Najtaniej w necie, np. na Allegro.
Ważne, żeby taki sok nie zawierał cukru ani żadnych sztucznych, szkodliwych dodatków (żadnych słodzików, aromatów, barwników, konserwantów, zagęszczaczy, różnych E- z numerkami itp.).
Najlepiej, żeby był to "100% sok z liści pokrzywy zwyczajnej" (czyli czysty sok tłoczony na zimno bezpośrednio z pokrzyw), a nie woda + koncentrat (ekstrakt) - chociaż takie też piliśmy (np. firmy EkaMedica) i również były skuteczne.
Ostatnio skończyliśmy butelkę soku firmy Herbal Monasterium (jak na foto) i z pewnością kupimy ponownie - to naturalny sok z pokrzywy (nie z koncentratu) z wit. C, która ułatwia (wspomaga) wchłanianie żelaza.
Skąd wiesz, że ten sok Herbal Monasterium jest tłoczony na zimno z pokrzywy, a nie z koncentratu? W opisie nic o tym nie znalazłem.
I czy wiesz skąd pochodzi pokrzywa? Ostatnio widziałem sok z pokrzyw z Chin.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Anemia przy CD -żelazo

Post autor: Noelia » 11 lut 2019, 19:12

romek pisze:
11 lut 2019, 16:51
Skąd wiesz, że ten sok Herbal Monasterium jest tłoczony na zimno z pokrzywy, a nie z koncentratu? W opisie nic o tym nie znalazłem.
I czy wiesz skąd pochodzi pokrzywa? Ostatnio widziałem sok z pokrzyw z Chin.
Bo w składzie jest tak napisane:
„Sok z liści pokrzywy zwyczajnej 100%, kwas L-askorbinowy, regulator kwasowości- kwas cytrynowy.”
Kwas L-askorbinowy to oczywiście wit. C, która wspomaga wchłanianie żelaza, także jest to tutaj jak najbardziej pożądany dodatek.

A jeśli sok jest produkowany z koncentratu, to skład wygląda tak: „Woda, ekstrakt z liści pokrzywy” lub „Woda, koncentrat z liści pokrzywy” + ew. inne składniki.

Poza tym akurat ten sok kupiliśmy na Allegro -> screen („Sok z pokrzywy NIE Z KONCENTRATU”)

Odnośnie pochodzenia samej pokrzywy, to faktycznie pewności nie ma, ale w Polsce to przecież pod dostatkiem tego chwastu, więc po co mieliby sprowadzać aż z Chin (?)
Ale nie wiem...
Na niektórych sokach jest podane, że to polska pokrzywa, ale rzeczywiście niestety nie na wszystkich jest takie info 🤔

Sok można zrobić samemu w wyciskarce do owoców i warzyw (takiej wolnoobrotowej) lub w blenderze (potem odcedzić np. przez gazę), tylko trzeba mieć dostęp do ekologicznie czystej pokrzywy (nie przy drodze czy wysypisku śmieci ani nie na polu, gdzie ludzie wyprowadzają psy czy wylewają jakieś ścieki itp.).
Załączniki
6005A173-8E7A-4B01-A684-AD46DACA4C72.png
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Posty: 4331
Rejestracja: 06 lis 2003, 15:04
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Anemia przy CD -żelazo

Post autor: -Ania- » 12 lut 2019, 10:13

W ciazy i przy kp pije sok z pokrzywy bo inaczej leci mi morfologia na leb na szyje a zelaza doustnie przyjmowac nie moge.
Kupuje rozne soki, zwykle w DOZ maja na jakis promocje, ale zawsze 100 lub 99% pokrzywy

smak ohydny ale dziala
lepsze to niz jezdzenie do szpitala na podawanie zelaza dozylnie

ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Anemia przy CD -żelazo

Post autor: romek » 18 lut 2019, 12:11

Noelia pisze:
27 lip 2018, 13:07
W poprzednich postach zapomniałam dodać, że mąż codziennie pije sok z pokrzywy - taka profilaktyka.
Działa :super: - badania kontrolne robi raz w miesiącu, wyniki cały czas świetne.
A czy przy zaostrzeniach w CU nie szkodzi na jelita?

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Anemia przy CD -żelazo

Post autor: alate » 18 lut 2019, 15:26

Chyba i ja spróbuję...hemoglobina znowu spadła i trzyma się uparcie na poziomie 10.5...
A czy napar z pokrzywy ma podobne działanie?
Crohn ? Z tym da się żyć !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żelazo”