Poziom żelaza we krwi

Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jego niedobór powoduje anemię, a nadmiar jest związany z chorobą metaboliczną hemochromatoza.
Tutaj znajdziecie wszystkie tematy związane z tym pierwiastkiem mineralnym.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Poziom żelaza we krwi

Post autor: michal_mg » 05 wrz 2015, 03:24

patkaas pisze:Ile prywatnie kosztuje zbadanie tego?
jak "przycisnąć" lekarza to powinien przepisać - dodając, że to przecież parametr zmagazynowania blachy...
Anonymous_13ece955 pisze:żelazo z krwi to bardzo niestabilny parametr,
- bo zmienia się w zależności od zapotrzebowania, jak towar na zapleczu sklepowym.
Obrazek

Anonymous_13ece955

Re: Poziom żelaza we krwi

Post autor: Anonymous_13ece955 » 05 wrz 2015, 13:09

michal_mg pisze: - bo zmienia się w zależności od zapotrzebowania, jak towar na zapleczu sklepowym.
gdyby tylko :) zależy nawet od tego co ostatnio zjedliśmy i co b. istotne- jak potraktowano naszą próbkę krwi po pobraniu.

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Poziom żelaza we krwi

Post autor: michal_mg » 05 wrz 2015, 14:57

W każdym razie ważne jest ile tego żelaza mamy też zmagazynowane, bo jeśli w magazynie jest dużo, a w krwi mało to też nie jest dobrze, jak i na odwrót. Poziom tych dwóch rzeczy powinno się badać jeśli ciekawi jesteśmy poziomu żelaza. Nie wiem tylko czy lekarz rodzinny ma ferrytyne w koszyku, czy trzeba jakiegoś specjalisty - gastro trzeba by zapytać.
Obrazek

Rafaello
Początkujący ✽✽
Posty: 101
Rejestracja: 16 lis 2014, 19:12
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów /ok.Rzeszowa

Re: Poziom żelaza we krwi

Post autor: Rafaello » 05 wrz 2015, 16:22

Anonymous_13ece955 pisze:gdyby tylko :) zależy nawet od tego co ostatnio zjedliśmy i co b. istotne- jak potraktowano naszą próbkę krwi po pobraniu.
No i pewnie dlatego zaleca się aby z dzień czy dwa przed badaniem krwi przestać zażywać preparaty z nim i pokarmy szczególnie w nie bogate

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Poziom żelaza we krwi

Post autor: Mamcia » 05 wrz 2015, 19:23

To nie takie proste, bo np stan zapalny wpływa na podwyższenie poziomu feerytyny - jest ona jak CRP białkiem ostrej fazy, bo może rosnąć także w niedokrwistości spowodowanej chorobami przewlekłymi o czym piszą np tu http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/u ... 33_036.pdf
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Poziom żelaza we krwi

Post autor: patkaas » 05 wrz 2015, 20:33

Mamcia pisze:To nie takie proste, bo np stan zapalny wpływa na podwyższenie poziomu feerytyny - jest ona jak CRP białkiem ostrej fazy, bo może rosnąć także w niedokrwistości spowodowanej chorobami przewlekłymi o czym piszą np tu http://www.pnmedycznych.p...10b_033_036.pdf
O to właśnie mi chodziło, czyli w naszym przypadku badanie poziomu ferrytyny raczej nie ma sensu. W moim przypadku niedokrwistość określili z niedoboru żelaza. Sam artykuł zaś rozjaśnił mi trochę dlaczego żelazo nie wchłaniało się z przewodu pokarmowego.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Anonymous_13ece955

Re: Poziom żelaza we krwi

Post autor: Anonymous_13ece955 » 05 wrz 2015, 22:32

patkaas, to nie tak, że nie ma sensu, ale trzeba pamiętać właśnie o takich możliwych przypadkach.
Ja ostatnio, w bardzo złym, stanie ferrytyny praktycznie nie posiadałam, a stan zapalny, zaostrzenie jak 150. Hgb 5. U mnie to o czym wspominała Mamcia, nie ma pokrycia. Trzeba poznać swoje własne cechy, żeby potem mieć odniesienie :)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Poziom żelaza we krwi

Post autor: Mamcia » 06 wrz 2015, 19:52

Nie twierdzę, że oznaczanie ferrytyny nie ma sensu, ale że jej stężenie może być jak gdyby sztucznie zawyżone. Znajomość własnego organizmu i jak reaguje i na nadchodzące zaostrzenie i na leki to podstawa.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Poziom żelaza we krwi

Post autor: patkaas » 07 paź 2015, 20:58

Moje żelazo znowu w strzępach :( Miesiąc temu, gdy byłam w szpitalu było na poziomie 11 [60-180]. Wtedy rzeczywiście to był skutek długiego krwawienia z jelita. Od razu dostałam dożylnie. Niestety nikt wcześniej nie zbadał mi go kontrolnie. Dopiero dziś miało to miejsce i wyszło 35... Za dwa tygodnie znowu podadzą mi je dożylnie. W ostatnim tygodniu tylko zaczęły się jakieś krwawienia, a od podania tamtego było w porządku. Zastanawiam się czy nie czas poszukać głębszej przyczyny takiego ciągłego ubytku żelaza i chyba kiepskiej wchłanialności. Ktoś szukał u siebie takich przyczyn?
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: Poziom żelaza we krwi

Post autor: kalka_96 » 07 paź 2015, 21:52

patkaas, skoro pojawiły się krwawienia to pewnie przez to
ja miałam przez pół roku takie wahania a raz krwawiłam bardziej a raz mniej. nikt nigdy nie wysłał mnie do hematologa, zawsze traktowali to jako część choroby

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Poziom żelaza we krwi

Post autor: patkaas » 08 paź 2015, 13:38

kalka_96 pisze:skoro pojawiły się krwawienia to pewnie przez to
no tak, ale to w sumie było tylko kilka dni. średnio widzi mi się jeździć co miesiąc na podawanie :D
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: Poziom żelaza we krwi

Post autor: kalka_96 » 08 paź 2015, 14:28

patkaas, mój Docent mówi - jak jelito się podleczy to i żelazo się wchłonie ;)

Anonymous_13ece955

Re: Poziom żelaza we krwi

Post autor: Anonymous_13ece955 » 08 paź 2015, 22:24

patkaas, a jakie Fe Ci podano? w jakiej dawce?

na co dzień suplementujesz?

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Poziom żelaza we krwi

Post autor: patkaas » 08 paź 2015, 22:52

Maatylda, podawali mi Monover 1000 mg. Suplementacja w tabletkach odpada, bo po pierwsze bardzo mi szkodzi, a po drugie praktycznie się nie wchłania. Ostatnio próbowałam z Tardyferonem i po nim dostałam dożylnie. Później brałam coś Actiferolu 30 mg w saszetkach, bo taki przynajmniej mi nie szkodzi, ale jest słaby i jak widać nic mi to nie dało.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Anonymous_13ece955

Re: Poziom żelaza we krwi

Post autor: Anonymous_13ece955 » 08 paź 2015, 23:14

patkaas,
wiesz co, to może spróbowałabyś tego:
http://www.solgar.pl/produkty/mineraly/ ... entle-iron

nie jest tani, ale wielu moich niedoborowych znajomych wychwala i nie sięga już po inne.
Solgar to świetna firma, kiedyś musiałam sprowadzać ich z UK, teraz podbijają polskie apteki.

a z dietą coś dostarczasz?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żelazo”