Kwas foliowy

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
doelli
Aktywny ✽✽✽
Posty: 501
Rejestracja: 03 gru 2007, 17:20
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kwas foliowy

Post autor: doelli » 11 maja 2008, 23:48

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, to że nasz układ pokarmowy przez chorobę ma zmniejszoną zdolność wchłaniania, to raczej nie powinno nastąpić przedawkowanie, może dlatego taka dawka...
doelli
Jak dobrze, że jesteście!

Piciu
Znawca ❃❃
Posty: 2059
Rejestracja: 02 wrz 2006, 02:13
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kwas foliowy

Post autor: Piciu » 12 maja 2008, 10:06

Dokładnie tak jak napisała @doelli,dodatkowo aby lepsze było wchłanianie kwasu foliowego i jego działanie to ja biore Bcomplex.

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Posty: 4274
Rejestracja: 06 sie 2006, 12:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: Kwas foliowy

Post autor: Raysha » 12 maja 2008, 10:49

ja biorę Sulfasalazynę EN i mi nie zalecili branie kwasu foliowego, czy to znaczy, że powinnam się zapytać lekarza czy mam brać ?

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kwas foliowy

Post autor: Mamcia » 12 maja 2008, 16:54

Masz się zapyta c dlaczego ci niue przepisał jak jest zalecane.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Agata K.
Początkujący ✽✽
Posty: 182
Rejestracja: 19 lis 2007, 23:20
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Kontakt:

Re: Kwas foliowy

Post autor: Agata K. » 12 maja 2008, 17:22

Przeczytałam sobie to wszystko co Torvik napisał(fragment podanej strony) wynika z tego,że można brac kwas foliowy ale w małych ikościach,a poza tym cały czas jest mowa o braniu tego leku przez zdrowe osoby tzn.nie o nas mówie tylko o kobietach w ciąży,bo wiadomo,ze organizm chory inaczej wchłania leki niż zdrowy...
Czy ja dobrze rozumuje?
CU znowu się odzywa....zresztą od dłuższego czasu...

Przemek84
Początkujący ✽✽
Posty: 64
Rejestracja: 26 wrz 2007, 22:26
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kwas foliowy

Post autor: Przemek84 » 30 maja 2008, 23:00

Mi lakarz przepisal 2X15mg dziennie i tak sobie biore juz od dawna tylko mam takie pytanie kiedy najlepiej go brac zeby byl najefektywniejszy bo nie moge tego nigdzie znalesc :(

Joanna23
Doświadczony ❃
Posty: 1007
Rejestracja: 31 mar 2008, 08:27
Choroba: CU
województwo: śląskie
miasto: bytom
Lokalizacja: Bytom

Re: Kwas foliowy

Post autor: Joanna23 » 31 maja 2008, 13:30

Ja biorę rano razem z asamaxem i na wieczór tak mi kazał lekarz.
Biorę: Asamax tabl 500mg 2-2-2-2, asamax czopek 0-0-1 ircolon 1-0-1, probiotyk, intesta, nospa. Stan: Zaostrzenie. Waga / Wzrost : 40,5 kg/ 158cm.

slonko
Początkujący ✽✽
Posty: 123
Rejestracja: 08 lut 2008, 08:13
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Kwas foliowy

Post autor: slonko » 03 cze 2008, 09:15

Ja w ogóle nie biorę niczego odkąd stwierdzono chorobę, oprócz asamaxu, no i innych tabletek w zaostrzeniu, ale na co dzień tylko samax. Nic mi lekarz nie mówił o jakichkolwiek suplementach ani niczym innym. Już sama nie wiem.
Ważę: 50kg
Mierzę: 164 cm
Stan: remisja?
Biorę: asamax 500mg 3x2, azatiopryna 50mg 1x2

Kocham Was za to, że jesteście, dajecie mi siłę...

Wiola.

Joanna23
Doświadczony ❃
Posty: 1007
Rejestracja: 31 mar 2008, 08:27
Choroba: CU
województwo: śląskie
miasto: bytom
Lokalizacja: Bytom

Re: Kwas foliowy

Post autor: Joanna23 » 03 cze 2008, 12:10

To zależy tylko od twojego lekarza
Biorę: Asamax tabl 500mg 2-2-2-2, asamax czopek 0-0-1 ircolon 1-0-1, probiotyk, intesta, nospa. Stan: Zaostrzenie. Waga / Wzrost : 40,5 kg/ 158cm.

Awatar użytkownika
0gabik
Początkujący ✽✽
Posty: 61
Rejestracja: 25 lis 2008, 21:34
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: kujawy

Re: Kwas foliowy

Post autor: 0gabik » 15 sty 2009, 12:55

a ja biorę 3 x 2 sulfasalazin EN i mimo, że lekarz wie, ze planuję ciąże i ja o to pytałam - powiedział, że nie ma konieczności bym łykała kwas foliowy. No ale jak widać nijak ma się to do tego co tu czytam. Wobec czego sama sobie zakupiłam kwas foliowy z tym, że bez recepty moge jedynie 0,4 mg dostać :neutral: i łykam sobie dziennie 1,2 mg ale to chyba nieco mało ?

Joanna23
Doświadczony ❃
Posty: 1007
Rejestracja: 31 mar 2008, 08:27
Choroba: CU
województwo: śląskie
miasto: bytom
Lokalizacja: Bytom

Re: Kwas foliowy

Post autor: Joanna23 » 15 sty 2009, 15:27

0gabik, Ja na początku brałam tej choroby 1-0-1. Teraz biorę 1-0-0. Acidum Folicum 5mg. Mi ginekolog powiedział że dawka 1-0-1 wystarczy dla kobiety starającej się o dziecko. Ale różni ginekolodzy mówią coś innego. Nie wiadomo czego naprawdę się trzymać.
Biorę: Asamax tabl 500mg 2-2-2-2, asamax czopek 0-0-1 ircolon 1-0-1, probiotyk, intesta, nospa. Stan: Zaostrzenie. Waga / Wzrost : 40,5 kg/ 158cm.

Przemek84
Początkujący ✽✽
Posty: 64
Rejestracja: 26 wrz 2007, 22:26
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kwas foliowy

Post autor: Przemek84 » 11 maja 2009, 08:48

Ja rowniez biore kwas foliowy od 2 lat 15 mg dziennie (na poczatku 30) ale od jakiegos miesiaca zauwazylem ze szkodzi mi ;/ jak tylko wezme to flaczki odmawiaja posluszenstwa;/ ma ktos podobnie ??

xentrix
Początkujący ✽✽
Posty: 66
Rejestracja: 04 sie 2009, 21:57
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kwas foliowy

Post autor: xentrix » 12 wrz 2010, 01:59

Mamcia pisze:mantra

Kod: Zaznacz cały

Sulfasalazyna upośledza
wchłanianie kwasu foliowego prowadząc
do niedokrwistości megaloblastycznej. Stąd
w przewlekłej terapii Sulfasalazyną wskazana
jest suplementacja kwasu foliowego
(najczęściej w dobowej dawce 2 x 15 mg,
pod kontrolą objætości erytrocyta).

Mamciu a nie jest tak ,ze kwas foliowy powinno sie zażywac w przypadku krwawień i duzej utraty krwi ? mi tez lekarz kwasu foliwego nie przepisywal czy to przy sulfasalazynie czy tez mesalazynie ....

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kwas foliowy

Post autor: Mamcia » 12 wrz 2010, 21:38

Zamiast pisać wklejem fragment artykułu dr Albrechta, który ukarze się w opóźnionym straszenie kwartalniku
Niedokrwistość z niedoboru żelaza (mikrocytarna) zdecydowanie częściej występuje we WZJG niż w ch.L-C. ze względu na czasem nawet mikroskopijne, ale przewlekłe krwawienia ze zwykle dość rozlegle uszkodzonej błony śluzowej jelita grubego. Uzupełnienie niedoborów żelaza jest podstawową metodą zapobiegania i leczenia niedokrwistości mikrocytarnej. Niestety większość chorych źle toleruje preparaty żelaza podawane doustnie, gdyż powodują u nich nasilenie objawów jelitowych. Chorzy ci wymagają uzupełnienia niedoborów żelaza drogą pozajelitową. Obecnie uważa się, że lepszą dla pacjenta skuteczniejszą metodą jest podanie preparatów żelaza dożylnie, a nie domięśniowo. Wiążę się to jednak z koniecznością hospitalizacji pacjenta.
Niedokrwistość makrocytarna (czyli taka w której wielkość krwinki czerwonej jest większa niż normalnie). Niedokrwistość ta może być spowodowana niedoborami witaminy B-12, która wchłaniana jest w końcowym odcinku jelita cienkiego. Zmiany zapalne w tej części jelita lub chirurgiczne usunięci jego usunięcie, dość częste u chorych na ch. L-C jest przyczyną niedokrwistości. Czasem dodatkowym czynnikiem jest stosowanie diety ubogiej w witaminę B-12 (głównie dieta bezmięsna) lub bezmlecznej. Mleko nie tylko zawiera witaminę B-12, ale również wapń, który pomaga ją przyswajać.
Drugim czynnikiem jest niedobór kwasu foliowego spowodowany upośledzeniem wchłaniania tej witaminy wywołany zarówna samym procesem zapalnym, jak i przyjmowaniem salazosulfapirydyny (Sulfazalazyny). Chorzy leczeni preparatami sulfazsalazyny powinni bezwzględnie przyjmować kwas foliowy. Należy podkreślić, że przyjmowanie mesalazyny nie wpływ na przyswajanie kwasu foliowego.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

marcin820201
Początkujący ✽✽
Posty: 416
Rejestracja: 19 mar 2011, 14:13
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.
Kontakt:

Re: Kwas foliowy

Post autor: marcin820201 » 21 paź 2012, 10:45

No dobrze. Mi lekarka nie przepisała kwasu foliowego - powiedziala ze nie ma takiej potrzeby. Anemi megaloblastycznej nie mam. Moja dawka kwasu foliowego na dobę to 0.6mg. Gdybym to chciał teraz uzupełnić praparatem typu folik (najbardziej popularny) to musiałbym łyknąć 70 tabletek ponad :!:
Salofalk 3x1g, Multivitamina High Potency, Witamina D3 7000IU, Omega 3 - 3 g, LDN 4.5 mg, lipolic acid 600 mg, probiotyk. momentami melatonina 1-5 mg.

Jednej rzeczy nauczyłem się w moim długim życiu: że cała nasza nauka w konfrontacji z rzeczywistością wydaje się prymitywna i dziecinna - a jednak jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. (Albert Einstein)

Z czasem zrozumiesz, że 3 rzeczy się liczą: zdrowie, miłość i.... (Obyty z CU)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Witaminy”