Kwas foliowy

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ewa1325
Początkujący ✽✽
Posty: 113
Rejestracja: 15 sty 2013, 08:42
Choroba: CD
województwo: zachodniopomorskie
miasto: Koszalin
Lokalizacja: wybrzeże

Re: Kwas foliowy

Post autor: ewa1325 » 04 lut 2013, 12:47

A mnie też gastro nie przepisał kwasu foliowego...już się gubię czy powinnam też brac i ile?
2x2 sulfasalazumEN 500mg,
2x1 debutir,
1x1 enteromax
Be happy

Awatar użytkownika
ewa1325
Początkujący ✽✽
Posty: 113
Rejestracja: 15 sty 2013, 08:42
Choroba: CD
województwo: zachodniopomorskie
miasto: Koszalin
Lokalizacja: wybrzeże

Re: Kwas foliowy

Post autor: ewa1325 » 04 lut 2013, 12:53

Ok właśnie dziś po południu będe u internisty.
Tylko ciekawe jak jest jego wiedza, bo z tym bywa różnie...

[ Dodano: 05-02-2013 ]
I byłam u internisty.
Nigdy nie słyszał o mojej chorobie.
Ponadto powiedział że też bierze sulfę a nie bierze kwasu foliowego i żyje.
Zwolnienia z racji bolącego gardła też nie wypisał bo druków zabrakło.
Wiwat slużba zdrowia :smutny:
Be happy

marcin820201
Początkujący ✽✽
Posty: 416
Rejestracja: 19 mar 2011, 14:13
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.
Kontakt:

Re: Kwas foliowy

Post autor: marcin820201 » 05 lut 2013, 21:33

Hej.
w styczniu byłem u swojej lekarki w szpitalu MSW i oto co usłyszałem:
nie trzeba brać kwasu foliowego jesli powodem jest branie sulfy tylko. Podobno jakieś badania były robione w tym kierunku ostatnio i wyszło że nie trzeba brać. Specjalnie o to pytałem m.in.
Salofalk 3x1g, Multivitamina High Potency, Witamina D3 7000IU, Omega 3 - 3 g, LDN 4.5 mg, lipolic acid 600 mg, probiotyk. momentami melatonina 1-5 mg.

Jednej rzeczy nauczyłem się w moim długim życiu: że cała nasza nauka w konfrontacji z rzeczywistością wydaje się prymitywna i dziecinna - a jednak jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. (Albert Einstein)

Z czasem zrozumiesz, że 3 rzeczy się liczą: zdrowie, miłość i.... (Obyty z CU)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kwas foliowy

Post autor: Mamcia » 05 lut 2013, 22:21

Jeśli wyniki są OK, dieta nie jest niedoborowa to nie trzeba. To jest zgodne z badaniami. Niedobór może powodować niedokrwistość megaloblastyczną (makrocytarną). Powodem może być nie tylko sulfa, ale np metotreksat. Zawsze przy niedokrwistości należy rozważyć suplementację.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

famona
Początkujący ✽✽
Posty: 121
Rejestracja: 12 maja 2011, 21:44
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Wawa

Re: Kwas foliowy

Post autor: famona » 21 lut 2013, 09:19

Co do kwasu foliowego, to ja mam inny problem. Ostatnio gastrolog skierował mnie na badanie właśnie kwasu foliowego i wit. B12, ze względu na (fakt faktem niewielką) niedokrwistość megaloblastyczną, która może być oczywiście wynikiem brania azatiopryny. I chyba tak jest. Dziś odebrałam wyniki. No i wit. B12 w normie (340 przy zakresie 191 - 663). Natomiast kwas foliowy nie wiem dokładnie ile, bo jest napisane tylko, że > 20 (przy normie 4,6 - 18,7). Łykam tylko femibion n (a tam tego kwasu foliowego jest jak na lekarstwo :smile: ). To skąd ten nadmiar? Nie mam pojęcia, natomiast mam nadzieję, że coś pan dr Chmura wymyśli. Ale martwić się to chyba nie mam czym?
"Człowiek nie wybiera sytuacji, ale musi jej sprostać"
A. Szczypiorski

Awatar użytkownika
Naobie
Początkujący ✽✽
Posty: 451
Rejestracja: 13 gru 2007, 07:56
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Kwas foliowy

Post autor: Naobie » 21 lut 2013, 09:44

famona pisze: To skąd ten nadmiar? Nie mam pojęcia, natomiast mam nadzieję, że coś pan dr Chmura wymyśli. Ale martwić się to chyba nie mam czym?
ja miałam trzykrotnie przewyższony poziom kwasu foliowego i mój lekarz nie przejął się tym :P kazał po prostu odstawić kwas foliowy.
Teraz ponownie mam go przyjmować - 5mg co drugi dzień mimo iż nie oznaczałam jego poziomu ;)

famona
Początkujący ✽✽
Posty: 121
Rejestracja: 12 maja 2011, 21:44
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Wawa

Re: Kwas foliowy

Post autor: famona » 21 lut 2013, 09:54

Naobie, a jaką dawkę brałaś wcześniej? Bo w femibionie to jest albo 0,4 albo 0,8 mg, to nie powinno chyba podwyższać poziomu we krwi? Pozatym ja go biorę od niecałego miesiąca. No ale może to świadczy o tym, że flaczki dobrze wchłaniają :grin:
"Człowiek nie wybiera sytuacji, ale musi jej sprostać"
A. Szczypiorski

Awatar użytkownika
Naobie
Początkujący ✽✽
Posty: 451
Rejestracja: 13 gru 2007, 07:56
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Kwas foliowy

Post autor: Naobie » 21 lut 2013, 10:36

ja brałam dużo ;) 15 mg codziennie i sama zaproponowałam badanie bo wydało mi się to znacznie za dużo zwłaszcza że nie biorę sulfy ;) jednak krwinki wskazywały na niedobór albo kwasu albo b12 (dodatkowo było ich bardzo mało) więc lekarz kazał brać kwas no i zastrzyki z b12 też przepisał ale w końcu przekonałam go że może takie branie w ciemno to trochę nie do końca jest fajne i dostałam skierowanie na oznaczenie poziomu i tego i tego :) wyszło że b12 w normie a kwas przekroczony więc zrezygnowałam i z jednego i drugiego na dłuższy czas i co ciekawe - po tym czasie wartości krwinek wróciły do normy (chociaż i tak są w górnej granicy normy jeśli chodzi o ich wielkość no ale jednak w normie:))
Dawka którą bierzesz jest bardzo mała więc wg mnie nie ma większego wpływu ;) a to że jest troche przekroczone to ja bym się tym nie przejmowała no ale pogadaj z lekarzem :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Witaminy”