kwas foliowy

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ulla2607
Początkujący ✽✽
Posty: 70
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:50
Choroba: CU u rodzica
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: ostrołęka

kwas foliowy

Post autor: ulla2607 » 10 gru 2012, 18:25

Witajcie kochani forumowicze .Moze ktos z was zna odpowiedz na moje pytanie .Córka dotała pentase w dawce 2 sazetki rano 1 wieczorem po 1 gr ostatio nazeka na ból zębów w zasadzie połowy szczeki górnej i połowy dolnej poczowzy od jedynek a na kocach zebów zkonczywszy jet to ból po tej samej stronie i nie taki cały czas tylko jak cos nagryza na tej stronie to taki przeszywający pojawił jej sie juz w sierpniu była u dentysty i ten nic nie znalazł .Dlatego pytam bo przeczytałam na waszym forum ze moze to byc brak składników mineralnych i kupiłam jej kwas foliowy ale co do brania jego przy mesalazynie (pentasa)tez a rózne opinie moze mi powiecie czy moze go brac nie wiem 1 tabletke dziennie jesli nie zauwazy krwawien bo te po 3 dniach na pentasie ustapiły i juz nie ma to czy ten kwas wogóle cos moze pomóc nawet jak zeby sie nie poprawia dziekuje
ulla

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: kwas foliowy

Post autor: maggie0278 » 10 gru 2012, 22:47

Moja córka zażywa kwas foliowy i to ostatnio w zwiększonej dawce z uwagi na niedobory w morfologii i jest potrzeba by ją wspomóc preparatami krwiotwórczymi. Bo kwas foliowy tak działa. Zażywa 3gr mesalazyny dziennie, kwas foliowy zalecił lekarz.

Kwas foliowy należy podawać z vit. B6 by ułatwić jego wchłanianie, aktualnie moja córka zażywa 15 mg na dobę i to już jest dawka wysoce terapeutyczna, bo nawet kwasu foliowego w jednostce 5mg nie można kupić bez recepty.

Domniemywam, że jeśli kupiłaś sama to jest tego kwasu foliowego niewiele 0,4mg, taka dawka jest dostępna bez recepty (preparaty Folik, Folimin, Folacid, itp.)
Czy Twoja córka ma niedokrwistość , że zdecydowałaś się podawać vit B9 (czyli acidum follicum ) ?
Dla chory h na NZJ korzystnie jest przyjmować również inne preparaty jak Omegę 3, Cynk, Magnez, Calcium.
Wszystko zależy od stanu chorego, niedoborów, od tego w jakim stanie jest jelito - czy i co przyswaja.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

ulla2607
Początkujący ✽✽
Posty: 70
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:50
Choroba: CU u rodzica
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: ostrołęka

Re: kwas foliowy

Post autor: ulla2607 » 11 gru 2012, 05:25

Dziekuje za odpowiedz. Moja corka choruje od niedawna objawy niepokojace miała od ierpnia tego roku ale w listopadzie zrobiono jej kolonoskopie w której stwierdzono ,, obaz odpowiada coltis ulceosa ale zmiany przy wyrostku moga sugierowac crohna ,, cały cza czekamy a wynik hitopatologiczny .Pani doktor zapiała pentase bardzo pomogła juz po 3 dniach krew znikła . Dopiero zaczynam z córka przygode z ta choroba mało o niej wiem a im wiecej czytam tym jestem bardziej ,,głupia,, bo opinie a rózne od łagodnych objawów z długimi okreami remisji do tych barzo cięzkich.Zdaje sobie prawe ze kazdy choruje inaczj ale nie otym mowa .Córka krew miała robiona w pazdzierniku morfologie i biochemie wzystko było bez zastrzezen .Lekarka ma powturzyc morfologie dopiero za tydzien. Co o tego kwau to sama tak wyczytałam ze moze na te zęby by pomogło pozatym jes straznie blada i ma takie obwódki brązowe wokół oczu ale nie chciałabym jej zaszkodzic tym lekiem .Jelita według lekarza sa w dobrym stanie oczywicie w porównaniu z trudniejszymi przypadkami w kolonokopi jet napisane ,, stan zapalny sluzówki odbytnicy eicy wtepnicy czeciowo,, nie na całej długosci. Sorki za tak długi opi ale moze to co wyjasni bardziej .
ulla

Awatar użytkownika
Mimi2
Aktywny ✽✽✽
Posty: 778
Rejestracja: 24 lip 2012, 16:32
Choroba: inna choroba jelita
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Rsko
Kontakt:

Re: kwas foliowy

Post autor: Mimi2 » 13 gru 2012, 22:27

Mnie w śr lekarka zaleciła do 3g mesalazyny 5mg kwasu foliowego z zaznaczeniem, że to "aż świat". Wcześniej sama brałam zwykły folik czyli 400ug, bo mi szpik przytłumiło i po kwasie foliowym morfologia się poprawiała. W sumie pierwszy raz ktoś mi zalecił do mesalazyny kwas foliowy.
Ja tam średnio widzę, aby to niedobór kwasu foliowego był sprawca bólu zębów. A córce nie idą czasem ósemki? Warto poprosić rodzinnego/stomatologa o skierowanie na rtg panoramiczne i sprawdzić czy nie ma zatrzymanych ósemek.
K55.2 Angiodysplazje jelita grubego&dolichocolon
Waga 54kg Wzrost 166cm stan: remisja :)
Łykam probiotyka i nic się flaka nie tyka!

Awatar użytkownika
Mimi2
Aktywny ✽✽✽
Posty: 778
Rejestracja: 24 lip 2012, 16:32
Choroba: inna choroba jelita
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Rsko
Kontakt:

Re: kwas foliowy

Post autor: Mimi2 » 13 gru 2012, 22:44

No u mnie ma to racje bytu, bo jest przytłumione krwiotworzenie. Natomiast w literaturze piszą o suplementowaniu przy sulfie jako normie a o mesalzynie nie wspominają. W sumie jest tani jak barszcz w wersji na receptę, więc można brać :lol:
K55.2 Angiodysplazje jelita grubego&dolichocolon
Waga 54kg Wzrost 166cm stan: remisja :)
Łykam probiotyka i nic się flaka nie tyka!

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: kwas foliowy

Post autor: maggie0278 » 15 gru 2012, 23:51

Można brać, ale tylko w połączeniu z vit. B 6 ma to sens bo ona ułatwia wchłanianie tego kwasu.

To tak jak branie wapna bez vit. D3 mija się z celem.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
Mimi2
Aktywny ✽✽✽
Posty: 778
Rejestracja: 24 lip 2012, 16:32
Choroba: inna choroba jelita
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Rsko
Kontakt:

Re: kwas foliowy

Post autor: Mimi2 » 03 sty 2013, 17:02

Potwierdzam, biorę kwas foliowy i b6(w b complex) i na moją morfologie podziałało cuda. 2 tyg i Hb wzrosła z 12,3 na 14,4!
K55.2 Angiodysplazje jelita grubego&dolichocolon
Waga 54kg Wzrost 166cm stan: remisja :)
Łykam probiotyka i nic się flaka nie tyka!

Awatar użytkownika
Alutka86
Doświadczony ❃
Posty: 1576
Rejestracja: 08 lip 2010, 09:46
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Re: kwas foliowy

Post autor: Alutka86 » 03 sty 2013, 18:41

Tak sobie myślę, że może Twoja córka ma jakieś niewidoczne stany zapalne śluzówki i stąd bóle zębów..
Mi na takie bóle bardzo pomagała pasta do zębów biodent.
Ja efekty widziałam już po 1 umyciu..
Nie marnuj uśmiechu dla siebie samego!!!

ulla2607
Początkujący ✽✽
Posty: 70
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:50
Choroba: CU u rodzica
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: ostrołęka

Re: kwas foliowy

Post autor: ulla2607 » 08 lut 2013, 19:38

Kochani

Z tymi zebami córki jest jakos dziwnie była u dentysty i nie ma nic do leczenia .Bol górnej i dolnej szczeki po tej samej stronie pojawia sie przed okresem tak z tydzien i trwa do wystapienia potem przchodzi jak gdyby nigdy nie bolało a jest to ból tego rodzaju ze poprostu jak gryzie ta strona t nacisnie zebem na zab czy cos ugryzie mocniej to taki przeszywajacy . Gastrolog nie mogła tego ,,rozgrysc,, kazała isc do dentysty ale u dentysty jest wporzadku .Połaczylismy ten objaw z choroba bo zaczeło sie to własnie w sierpni razem z pierwszymi objawami cu .
ulla

ulla2607
Początkujący ✽✽
Posty: 70
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:50
Choroba: CU u rodzica
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: ostrołęka

Re: kwas foliowy

Post autor: ulla2607 » 09 lut 2013, 07:59

To prawda wady zgryzu ma cały czas nawet przez 2 lata tak w gimnazjum nosiła aparat taki zakładany na górne zeby co miesiac jej ortodontka podkrecała . Ten dentysta nie widzi problemu moze by poprostu pójsc do innego .Ja tez tak mysle moze poprostu jakis nerw uciska czy cos .
ulla

Anuśka
Debiutant ✽
Posty: 20
Rejestracja: 10 lut 2013, 16:32
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Kłodzko

Re: kwas foliowy

Post autor: Anuśka » 19 lut 2013, 17:30

Witam :roll:
mam colitis ulcerosa i zaostrzenie w ostatnim czasie zwalczam. Biorę m.in. mesalazynę w czopkach, bo działają miejscowo. Pentasa one się nazywają. Tez zazywam kwas foliowy 5mg a do tego Vit. B6 i żelazo z vit. C. I polecam dokładnie czytać ulotki, bo niektórych witamin nie mozna łączyć z pewnymi składnikami spozywczymi i wtedy witamina źle się wchłonie.

grzegorzk
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2014, 08:38
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Rybnik

Re: kwas foliowy

Post autor: grzegorzk » 26 mar 2014, 08:40

Jaka powinna być dawka kwasu foliowego przy zażywaniu Sulfasalazin EN 3x1 albo 3x2 na dobę?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: kwas foliowy

Post autor: obyty.z.cu » 24 sie 2015, 14:03

Kwas foliowy wycofywany z aptek. Decyzja GIF
Dzisiaj, 24 sierpnia (09:36)
3 serie tabletek Acidum Folicum Richter wycofywane z aptek. Taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Tabletki są stosowane w profilaktyce i leczeniu chorób wywoływanych niedoborem kwasu foliowego – m.in. przez kobiety w ciąży.


Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-k ... ign=chrome
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: kwas foliowy

Post autor: Jacekx » 24 sie 2015, 14:33

A nie można żelazo Fe wrzucić sobie naturalnie: marchewka, wątroba, szpinak, pietruszka oraz chyba też pietruszkę zamiast witaminy C w tabletce.
Ja tak stosuję.

http://www.poradnikzdrowie.pl/eksperci/ ... o/38482/1/

http://www.udietetykow.pl/zawartosc-wit ... roduktach/

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: kwas foliowy

Post autor: Jacekx » 24 sie 2015, 15:11

Co należy zrobić z tym kwasem foliowym.
Mam właśnie nie wykorzystane opakowanie Kwas foliowy Richter 5 mg

Przepraszam... znalazłem sam odpowiedź

~~~~~~~~~~~~~cytat z GIF

GIF wycofał z obrotu na terenie całego kraju serie produktu Acidum Folicum Richter, tabletki, 5 mg, numer serii: H41042A, data ważności: 01.2016, H45064A, data ważności: 05.2016, H45065A, data ważności: 05.2016.
Podmiotem odpowiedzialnym jest Gedeon Richter Polska sp. z o.o.


Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-k ... ign=chrome

~~~~~~~~~~~~~~


Ja mam serię H53026A
data ważności 03 . 2017 więc chyba nie należy się bać...ale ja zawsze wolę braki minerałów czy pierwiastków uzupełnić w sposób naturalny.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Witaminy”