Sterydy a Crohn

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Buczu
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 02 lis 2017, 09:40
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Sterydy a Crohn

Post autor: Buczu » 02 lis 2017, 10:00

Witajcie moi mili,
Słowem wstępu. Od maja mam podejrzenie Crohna. Dobrowolnie poszedłem na gastro(wyszlo ok) i kolonoskopię. Do kolonoskopii zmusiło mnie krwawienie z odbytu, jak się później okazało najprawdopodobniej po zbyt ciężkim treningu (duże ciężary)/hemoroidy. Ale do sedna. W trakcie badania wykryto na odcinku j. Cienkiego dwie zmiany, później padło podejrzenie na Crohna - włączono leczenie: pentasa granulat 3x1g (do końca życia?) + Przez 2msc brałem entocort. Pod koniec wakacji dostałem skierowanie na badania pod kątem yersinii, jedno z badań wyszło pozytywnie dlatego podjęliśmy z lekarzem decyzję o włączeniu antybiotyku (nie pamiętam nazwy) przez 2tyg, niestety udało mi się pociągnąć maksymalnie 10dni - masakryczne skutki uboczne (baaaardzo duże problemy ze stawami, bóle mięśni, zły stan psychiczny) - moje stawy bardzo długo się po tym zbierały. Musiałem na jakiś czas odpuścić treningi, co jest dla mnie problematyczne, bo z tego żyje. W najbliższych miesiącach planowana kolejna kolonoskopia w celu sprawdzenia stanu jelit.

Jestem osobą aktywną; regularne treningi, suplementacja, używki (kawa, przedtreningowki). Ogólnie funkcjonuje bez problemu, gdyby nie kolonoskopia pewnie bym teraz nic nie łykał.
Ogólnie od momentu podjęcia leczenia trochę moje życie się zmieniło. Boje się podejmować jakiejkolwiek decyzje, słabe libido/brak ochoty na seks, ciągłe zmęczenie i ogólny brak chęci do życia.
Chciałbym wrócić na właściwe tory i znów żyć!

Do sedna:
Lekarz nie był mi w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, więc szukam gdzie się da. Czy jest wśród was ktos kto posiada informacje nt dopingu? Czy i jak sterydy podawane drogą iniekcyjną (głównie chodzi o testosteron) + środki oralne na odblok takie jak np. clomid wpływają na chorobę Crohna/działanie pentasy?

Proszę o informacje dotyczące wyżej wspomnianego pytania, a nie hejt dotyczący chęci sięgnięcia po saa. Bardzo dziękuję za zaangażowanie w temat! :)

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Sterydy a Crohn

Post autor: Noelia » 08 lis 2017, 04:00

Witaj :roll:
Buczu pisze:pentasa granulat 3x1g (do końca życia?)
Tak, Pentasa jest zazwyczaj stałym lekiem w CD.
Nawet w remisji trzeba pamiętać o chemoprewencji - poczytaj o tym na forum, na stronie J-elity, w Kwartalnikach itd.
Buczu pisze:Lekarz nie był mi w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, więc szukam gdzie się da. Czy jest wśród was ktos kto posiada informacje nt dopingu? Czy i jak sterydy podawane drogą iniekcyjną (głównie chodzi o testosteron) + środki oralne na odblok takie jak np. clomid wpływają na chorobę Crohna/działanie pentasy?

Proszę o informacje dotyczące wyżej wspomnianego pytania, a nie hejt dotyczący chęci sięgnięcia po saa. Bardzo dziękuję za zaangażowanie w temat!
SAA mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na jelita - niezależnie czy orale, czy masz zamiar wstrzykiwać.
Mogą być np. przyczyną ZJD (IBS).
Już nie mówiąc o negatywnym wpływie na wiele innych narządów jak wątroba, nerki, jądra, prostata, serce czy stawy.

Trzeba się liczyć ze wzrostem enzymów wątrobowych, a w NZJ bierze się wiele innych leków, więc wiadomo, jaki może być tego skutek - uszkodzenie wątroby, gruczolaki itp.
Poza tym wzrasta CRP i ogólny stan zapalny w organizmie (a Crohn to przecież choroba zapalna) - można o tym poczytać np. tutaj:
Sterydy anaboliczno-androgenne, a zawały i stan zapalny

Tutaj jest naprawdę rzetelne i wiarygodne opracowanie całego tego tematu:
SAA
Badania naukowe, cała literatura medyczna, sprawdzone publikacje, pełno przykładów, ale też obalenie wielu mitów.
Artykuł jest neutralny (nie zniechęca "nie bierz SAA, bo są złe, tak jest i już") - tylko same fakty.
Mąż się kiedyś tym interesował, bo go kusiło niebezpiecznie ;) (jak się zaczyna na poważnie ćwiczyć na siłce, to jednak łatwo przekroczyć granicę) i ma sporo artykułów o tym - większość co prawda po angielsku, ale jeśli szukasz jeszcze jakichś innych konkretnych info na ten temat, to daj znać.

A jeśli chodzi o interakcje z lekami na CD, to możesz sprawdzić tutaj:
Interakcje
Tam są wszystkie preparaty z aptek, czyli różne SAA też, jak testosteron, Omnadren, nandrolon itd.
Clomid na odblok jest pod nazwą Clostilbegyt, to lek pobudzający owulację (leczenie niepłodności).
Buczu pisze:Boje się podejmować jakiejkolwiek decyzje, słabe libido/brak ochoty na seks, ciągłe zmęczenie i ogólny brak chęci do życia.
To po SAA może być przecież jeszcze gorzej...

A co w ogóle masz na myśli pisząc, że "żyjesz z treningów" :?:
Co Ci jest potrzebne niby?
Jeśli wygląd (bo np. jesteś trenerem personalnym) to wg mnie to jest bez sensu.
Można mieć super wyrzeźbione ciało po samych (co prawda wieloletnich i intensywnych, nie oszukujmy się) ćwiczeniach ("na sucho" :razz:) - i widzę to na co dzień we własnym domu ;) - bez tego sztucznego rozrośnięcia się, które na pierwszy rzut oka widać, że jest po cyklu (co np. mi się osobiście bardzo nie podoba zresztą).
Aktorzy też często potrzebują SAA, gdy np. muszą nagle w kilka miesięcy się totalnie odmienić do roli.
A jeśli siła (bo np. żyjesz z MMA) to nie da się ukryć, że w tego typu sportach większość jest na dopingu (chociaż nikt się nie przyzna, bo temat tabu) i zapewne trudno coś osiągnąć bez tego.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze Leki w Sporcie”