Dziennik żywieniowy - jak prowadzić? Co wpisywać?

wszelkiego rodzaju zapytania o diety, nowości dietetyczne, luźne rozmowy

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzeszol
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 25 paź 2017, 14:52
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
miasto: Manasterz
Kontakt:

Dziennik żywieniowy - jak prowadzić? Co wpisywać?

Post autor: krzeszol » 27 paź 2017, 10:30

Czy możecie podzielić się szczegółami wpisywanymi w Wasze dzienniczki?
Ile szczegółów jest dla Was optymalne?
Na pewno warto pisać stan wejście/wyjście :) Czyli co człowiek w siebie wkłada a co z niego wychodzi :D Ale jesteśmy tak złożonymi istotami, że szczegółów można zawrzeć tam tyle, że nie starczyłoby kartek zeszytu na opisanie jednego dnia :) Więc jak to robić czytelnie, by nie przegiąć i się w tym wszystkim połapać. Stosujecie skróty i legendy do nich?
Może wrzucicie fotki z opisu jednego dnia?
Ja kiedyś próbowałem oprócz tego co (i jak przyrządzone) i o której zjadłem, pisać kilka szczegółów dotyczących wypróżnień (kolor, konsystencja, krew, gazy itp.). Starałem się też opisywać znakami takie czynniki jak poziom stresu, wysiłek fizyczny, ogólne samopoczucie psychiczne.
Macie jakieś fajne patenty na prowadzenie swoich dzienników? Czy jest to zeszyt czy kalendarz ze stronami podzielonymi godzinowo? A może jakiś wykresy kreślicie?
Smartfona nie mam ale wielu pewnie chętnie dowie się jakie polecacie apki :)
Dzięki z góry za rady :D

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Dziennik żywieniowy - jak prowadzić? Co wpisywać?

Post autor: Anette28 » 29 paź 2017, 21:36

ja nie prowadzę dziennika, ale prowadzi użytkownik Myopic I już po diagnozie...
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Dziennik żywieniowy - jak prowadzić? Co wpisywać?

Post autor: Noelia » 31 paź 2017, 14:49

krzeszol pisze:Ale jesteśmy tak złożonymi istotami, że szczegółów można zawrzeć tam tyle, że nie starczyłoby kartek zeszytu na opisanie jednego dnia Więc jak to robić czytelnie, by nie przegiąć i się w tym wszystkim połapać.
Mąż na początku chorowania zapisywał jedynie produkty, co do których miał podejrzenia, że mu zaszkodziły.
+ ewentualnie sposób przygotowania dania, np. czy gotowane w wodzie, czy na parze, czy duszone, czy zblendowane, czy starte na tarce, czy ze skórką itp.

Czyli produkt/posiłek oraz komentarz/skargi, np. skurcze, ból, nudności, wymioty, biegunka itd.
Żadnych innych szczegółów nie notował.
Dosyć szybko udało mu się ogarnąć, co mu nasila objawy CU, a co pomaga "jelitowo" (czyli np. zagęszcza = działa przeciwbiegunkowo, łagodzi skurcze itp.)
Niektóre produkty pogarszały jego stan w okresie poważnego zaostrzenia, a teraz - gdy jest już o wiele lepiej - okazało się, że może je jeść bez obaw.
Także to się może zmieniać.
On używa najzwyklejszej apki "Notatki", bo telefon ma zawsze przy sobie.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
krzeszol
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 25 paź 2017, 14:52
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
miasto: Manasterz
Kontakt:

Re: Dziennik żywieniowy - jak prowadzić? Co wpisywać?

Post autor: krzeszol » 03 lis 2017, 20:17

Super! Proste... tak jak chciałem :)
No tak, nie ma co komplikować. Z racji tego, że mój stan cały czas nie daje mi spokoju notuje wszystko i oceniam w skali 1-5, nie używając 3'ki :) Lista rośnie ale nie wiem dokładnie jak interpretować rezultaty. Staram się jeść nieskomplikowane monoposiłki i obserwować reakcję, ale szału nie ma. Wypróżnienia są częste, jest krew, a konsystencja w najlepszym razie gęstej śmietany. Czasem boli brzuch już pod koniec jedzenia. Wiem że czas przejścia różnych pokarmów przed układ pokarmowy jest różny i nie wiem czym się kierować w szacowaniu czasu od posiłku do końca analizy danej potrawy.

https://www.google.pl/imgres?imgurl=htt ... mrc&uact=8

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Dziennik żywieniowy - jak prowadzić? Co wpisywać?

Post autor: Noelia » 07 lis 2017, 23:28

krzeszol pisze:Wiem że czas przejścia różnych pokarmów przed układ pokarmowy jest różny i nie wiem czym się kierować w szacowaniu czasu od posiłku do końca analizy danej potrawy.
No właśnie bardzo ważne, żeby notować dokładną godzinę spożywania danego posiłku, bo objawy (w sensie znaki, że potrawa szkodzi) mogą pojawić się wiele godzin później - niekoniecznie zaraz po jedzeniu.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
krzeszol
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 25 paź 2017, 14:52
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
miasto: Manasterz
Kontakt:

Re: Dziennik żywieniowy - jak prowadzić? Co wpisywać?

Post autor: krzeszol » 17 lis 2017, 09:56

No na pewno zacząłbym od notowania godziny ale co z analizą takich notatek?
Jak dojść do tego co zaszkodziło, skoro nie wiadomo jak długo dany produkt szedł przez układ pokarmowy. Trochę można rozpoznać po kolorze, jedząc na przemian potrawy, które różnie barwią stolec. Ktoś ma jakieś źródełko takich info?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dietetyczne Rozmówki”