Dieta przy CU

wszelkiego rodzaju zapytania o diety, nowości dietetyczne, luźne rozmowy

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
przemasso94
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 23 mar 2016, 15:26
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz

Dieta przy CU

Post autor: przemasso94 » 23 mar 2016, 15:40

hej wszystkim :) u mnie niestety rowniez zdiagnozowano CU , nowy rok zaczal sie od krwawych wizyt w toalecie i ostro bolal mnie brzuch

teraz jestem na lekach,biore 6x1 assamax i obecnie 15 mg encortonu raz dziennie. Mam tylko pytanie co do diety. Jak na jem tylko zupy oraz gotowane lub na parze potrawy. Jeszcze nic mi nie zaszkodzilo,bo malo-czego probuje. Jak na faceta to slabo, bo nieraz mialem ochote na porzadne miecho czy jakis dobry deser. Na chwile obecna pozwolilem sobie na twaror,danio,drozdzowki z "lepszego" zrodla niz supermarket i ogorek rowniez mi nie szkodzi. Sam nie wiem jak wprowadzac do diety pokarmy oraz na co sobie pozwolic. Licze na pomoc i pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 23 mar 2016, 21:28 przez przemasso94, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Dieta przy CU

Post autor: Anette28 » 23 mar 2016, 21:27

Zachęcam do zapoznania się z:Kwartalnikami
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=7618
Poradnik Żywieniowy
http://j-elita.org.pl/broszura-zywieniowa.pdf
Polecam także dział diety, a i tutaj wiele osób Ci podpowie. :roll:
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dieta przy CU

Post autor: michal_mg » 24 mar 2016, 12:05

Nabiał i pszenne pieczywo to średni pomysł, ale jak nie szkodzi to ok.
Dziwi mnie czemu od razu z grubej rury poszło: i asamax, i steryd. To tak jak kiedyś chodziłem do lekarza i na przeziębienie dostawałem i antybiotyk, i przeciwalergiczny proch. No, ale co ja tam wiem.
Mięcho gotowane jest ok, ale ze smażonym na razie się wstrzymaj. Polecam rosołki wszelkiego typu - poza kupnym w kostce oczywiście. Z golonki, z wołowiny, kogut, kura - nie polecam popularnych kurczaków z masowej produkcji.
Początek diety... ja się przekonałem, że miksowanie warzyw z rosołu z tymże rosołem na gęsto sprzyja moim flakom choć wyglądem nie powala... ale mi pomagało i polecam wypróbować. Dużo płynów również.
A jak biegunka odpuści to możesz kolejny etap zacząć :)
Obrazek

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dieta przy CU

Post autor: Jacekx » 24 mar 2016, 14:48

Taki temat się powtarza od lat na Forum...rzeczywiście opcja szukaj :idea: jest na Forum zaniedbywana to raz.
Dwa temat zatytułowany jako Dieta ... to błąd bo większość diet nam szkodzi.

Właściwie określenie tematu to np. Optymalne żywienie przy CU...jest przecież Poradnik Żywieniowy J_elita to trzy a cztery to n razy były poruszane Forum takie tematy.
Należy szukać ... trzeba tylko trochę wysiłku


Sugeruję scalić bądź zamknąć ten temat :idea: albo proponuję twórcy go przeredagować by wnosił coś nowego...

Proszę pisać na temat.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2016, 22:24 przez Jacekx, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Dieta przy CU

Post autor: Brawurka » 26 mar 2016, 15:12

Jacekx pisze:to błąd bo większość diet nam szkodzi.
Tak? Ciekawe stwierdzenie, bo mi konkretne, czy sztywne diety nie szkodzą i bardziej wałkowane niż ten temat jest stwierdzenie "każdemu szkodzi coś innego".
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dieta przy CU

Post autor: Jacekx » 26 mar 2016, 16:04

Brawurka pisze:
Jacekx pisze:to błąd bo większość diet nam szkodzi.
Tak? Ciekawe stwierdzenie, bo mi konkretne, czy sztywne diety nie szkodzą i bardziej wałkowane niż ten temat jest stwierdzenie "każdemu szkodzi coś innego".
Sorry...no może nie większość Diet a część tych cudownych :wink:
Napisałem w innym temacie przekomarzając się z michal_mg
Jacekx pisze:Np. ja słyszałem i czytałem, że CU leczy się sokiem z marchewki i co?
Po roku jej zażywania 2l dziennie to zżółkłem jak ta emota :detektyw: i osłabiłem sobie wątrobę a CU mam do dziś :facepalm: :rotfl3:

Tekst niezwiązany z tematem został usunięty, zgodnie z regulaminem, a także po wcześniejszym upomnieniu.
Ostatnio zmieniony 28 mar 2016, 21:08 przez Jacekx, łącznie zmieniany 1 raz.

przemasso94
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 23 mar 2016, 15:26
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dieta przy CU

Post autor: przemasso94 » 26 mar 2016, 19:52

za wszystkie odpowiedzi dziekuje. Ten temat w sumie nie zostal przeze mnie zalozony tylko wydzielony z innego.
A jak bedzie wygladac to ,ze "cos mi szkodzi" ?

i pytanie co z dodatkami typu ketchup czy czosnek ? spodziewam sie,ze ostre sosy odpadaja

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Dieta przy CU

Post autor: Brawurka » 26 mar 2016, 20:29

przemasso94, musisz próbować i obserwować reakcję brzucha. Notuj sobie, po czym bolało, po czym była :wc:
Ja jem czosnek, ostrego nie lubię, ale jak już zjem to czasem wzdęcia mam. Po czosnku też mi się zdarza. Każdy ma naprawdę inaczej. Wiele osób nie może warzyw strączkowych, surowych owoców. No naprawdę dużo można mówić. Jak nie spróbujesz to się nie dowiesz. Pocieszę Cię, że mi od zawsze mało co szkodziło, więc nie kieruj się stereotypami :wink:
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

topost
Początkujący ✽✽
Posty: 288
Rejestracja: 09 maja 2015, 21:03
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Re: Dieta przy CU

Post autor: topost » 26 mar 2016, 20:39

Załóż zeszyt i notuj, inaczej trudno ogarnąć. Ja np. z mega trudnym okresie przeszedłem na bardzo rygorystyczną dietę opartą na protokole niskiego FODMAP (taki popularny schemat dla chorych na IBS), a potem krok po kroku dodawałem nowe rzeczy, notowałem i patrzyłem co się dzieje.

Osobiście jestem w tej grupie która musi trzymać dietę, mam swój schemat który w dużym stopniu pokrywa się ze wspomnianym niskim FODMAP + wynik testu na nietolerancje + własne obserwacje. To daje mi jako taki komfort, może nawet nie chodzi o jakieś konkretne zaostrzenia CU ale inne atrakcje jak przelewania w brzuchu, wzdęcia, gazy - bez diety jest masakra, z dietą bywa ze jest 100% OK. U mnie ewidentnie jest problem z cukrami, muszę ich unikać i jest w miarę OK, a ze cukry proste są niemal wszędzie to niestety restrykcje są spore, ale da się żyć, i smacznie i zdrowo.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Dieta przy CU

Post autor: Brawurka » 26 mar 2016, 20:48

topost pisze:atrakcje jak przelewania w brzuchu, wzdęcia, gazy
Z tym też miewam problem, ale okresowo, nie po konkretnym jedzeniu. Niektórych rzeczy do dziś nie ogarniam :wink:
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dieta przy CU

Post autor: Jacekx » 26 mar 2016, 23:36

Spróbuję poprawić się i młodemu Friends w chorobie CU w pigułce przekazać trochę wiedzy o swym żywieniu w CU.
Jest to wiedza z ostatnich 12 lat ( sama praktyka praktycznie bez teorii).
Poradnik żywieniowy J_elita też dobrze przeczytać radzę bo uważam, że nigdy wiedzy za dużo.

Oczywiście w zaostrzeniach ograniczam niektóre produkty głównie węglowodany (cukier) a dla uregulowania WC ( zmniejszenia) stosuję więcej ziemniaków.

Gdy muruje to używam ryż a w skrajnych sytuacjach kaszę gryczaną ( uwielbiam) oraz jabłka kiedyś pieczone dziś surowe ale bez skórki.
Przy murowaniu trzeba pić dużo ale nie wodę mineralną raczej słabo mineralizowaną (raczej taką źródlaną ).
Tak właściwie to ja używam dużo wody przegotowanej bo w Gdańsku gdzie mieszkam w dużej części miasta mamy ujęcia ze studni głębinowych z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego ( Trójmiejski Park Krajobrazowy to otulina leśna Gdańska - Sopotu- Gdyni czyli aglomeracji Trójmiasto -- jest ona średnio 5-10 km szeroka i 20-25 km długa).

Mam taki przepis na regulację swojego organizmu ( przy pomocy wody) od znajomej starszej Pani ponoć jej koleżanka starsza lekarka jej kiedyś radziła: 1/2 litra wody przegotowanej na czczo każdego dnia rano 6-7.00.
Stosuję ten przepis gdy muruje mnie ( poza zaostrzeniami) od gdzieś 10 lat i jest jest raczej OK z moim WC. Jeśli stwierdzam, że to mało to dokładam non stop ryż gotowany na obiad oraz od 1 do 2 jabłek surowych (jedno przed snem).

W CU przez 12 lat zdarzały mi się okresy gdy mnie ganiało a też okresy gdy murowało.
Ostatnio mnie częściej muruje niż gania. Gdy mnie ganiało przez 9 lat choroby to stosowałem tylko białe pieczywo.

Ja w remisji objawowej czy gdy czuję się nieźle to praktycznie zero diet z następującymi wykluczeniami:
a) mleko ( laktoza rozkładana w grubym jelicie) poza przetworami mlecznymi typu: sery twarogi, sery żołte śmietanę. kefiry , maślanki
jogurty (ze względu na to , że zawierają żelatynę i żywe kultury bakterii według jednego z moich gastro żelatyna była mi nie wskazana)

b) napoje mocno gazowane

c) piwo

d) wina i szampany

e) przyprawy ostre: papryka, chili, pieprze mocne

Podstawą doboru składników naszym żywieniu w CU tak jak napisał topost są własne obserwacje reakcji na spożywane produkty ale bez przesady ja zeszytu nigdy nie stosowałem.

Lubię jeść i nie katuję się dietami ale trochę ostatnio ograniczyłem jedzenie ilościowo
śniadanie 1/2 bułki grahamki +1/2 bułki białego pieczywo i taka powtórka na kolację .
Obiady - płaski talerz zupy + 2 danie : 2 łyżki ryżu ( jestem potwór ryżowy) czy 2 ziemniaki.
Ja nie pracuję już więc moja kolacja jest 17.00-18.00 no max 19.00.
II śniadania to u mnie ciastka, nawet czekoladki - michałki.
Podwieczorki - jabłka , wafle ryżowe.

Spotkanie z kumplami nie non stop czy imprezy rodzinne gdy czuję się w miarę to używam 50 -150 ml ale czystej wódki, koniaku czy wiśniówki .

Na koniec dodam ruch jest bardzo potrzebny przy CU. Jak go zaniedbałem to przyszły skutki : zawał 4 lata temu i zakrzepica żył głębokich 2 lata temu.

Mój przepis na ruch dziś to 1-2 h codziennie pieszo bez względu na pogodę po mieście tam gdzie mało zapachu miasta ( mniejszy ruch komunikacyjny).

Średnio chodzę dziennie 6 km -> min 4km a max 10 do 12 km.
W ciągu gdzieś 2 i 1/2 roku straciłem na wadze 13 kg bez diet.

Na tym kończę.


Wesołych Świąt.

Ps.

Oczywiście są różne odmiany CU i nasilenia więc optymalne żywienie dla danego chorego jest konstruowane indywidualnie: czyli poradnik żywieniowy J_elita przeczytać,posłuchać poczytać jak inni się żywią w CU i dostosować te dane z info do swoich potrzeb czyli eksperymenty na sobie.
Jeśli wybrane składniki nie zaostrzają ilości wizyt w WC, brak krwi w stolcu, brak nadmiernej gadatliwości jelita - przelewanie, burczenie ( choć ja za bardzo gadulstwem się nie martwię- wprowadzam czasami gdy mnie wkurza to Espumisan czy skrajnie No-spa i obserwuję czy gadulstwo się zmniejsza) to otrzymaliśmy swoje optymalne żywienie.
Dlaczego mówię nie dietom jeśli nie mamy nietolerancji pokarmowych ...bo diety wykluczają
coś z naszego żywienia a do dobrego i optymalnego żywienia moim zdaniem potrzebna jest różnorodność składników pokarmowych :idea: szczególnie przy naszych kłopotach jelitowych.

Przypomnę moje zdiagnozowane problemy z obszaru NZJ ( Nieswoistych Zapaleń Jelita) to poniższy 4 Pak

- uchyłki
- CU
- jelito nadwrażliwe
- hemoroidy 2 stopnia

do 4 Paku dołączyć należy:

- stan po zawale -> stent;
- przebyta zakrzepica żył głębokich;
- zespół Meniera -> głuchota na 1 ucho;
- kamica szczawianowa;
- nadciśnienie tętnicze;
- paradentoza;
- zwyrodnienia kręgosłupa;
- osteopenia po sterydowa;
- początki zaćmy.

Po pierwsze jak możecie poczytać moje posty żyję tzn. staram się żyć pełną gębą i kocham jeść w umiarze.
Po drugie choć dołki mi się też zdarzają to podnoszę się z nich i koko dżambo do przodu :uciekam:
Po trzecie i może najważniejsze są ludzie którzy mają jeszcze bardziej niż ja poplątane zdrowie wśród tych co piszą na Tym forum.
Taką ikoną dla mnie jest tu na Forum np. Obyty.Z.CU a on też żyje pełnią życia...

Dygresja...
Spotkałem jako sąsiada na łóżku w szpitalu kilka lat temu chorego walczącego 20-30 lat z chorobami żylnymi. Człowieka żyjącego z protezami żył który otrzymał od lekarzy przy mnie diagnozę... ma Pan dwa guzy jeden na płucach drugi na mózgu.

Jak zareagował mój sąsiad? Cóż .. to powalczymy nie podamy się.

To On tymi słowami na maksa zmotywował mnie do walki o swe zdrowie ... dlatego jestem tu na Forum i namawiam też Was do walki o zdrowie...Człowiek to silna istota potrafi upadać ale też ponosić się wielokrotnie

przemasso94
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 23 mar 2016, 15:26
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dieta przy CU

Post autor: przemasso94 » 18 cze 2016, 20:48

przepraszam,ze dopiero teraz ,ale w miedzyczsie czulem sie dobrze, korzystalem z zycia ;) zdalem sobie sprwe,ze na pewno alkoholu nie bede mogl i prawdopodobnie orzechow, poza tym nic mi nie szkodzi

niestety pojawil sie u mnie rzut i wyladowalem w szpitalu ( zdecydowanie polecam szpital im Biziela w bydgoszczy, na prawde mila ekipa tam pracuje,a lekarze dzialaja zdecydowanie i profesjonalnie , przynajmniej dr, ktora mnie prowadzila i u ktorej w przychodni sie lecze)

czekajac na kumpla spotkalem sasiada z sali z naprzeciwka, byl tylko na badaniu, pol roku dluzej choruje i mowil,ze go wyleczyla dieta skladajaca sie z kaszy gryczanej z bananem i olejem ( palmowym lub lnianym, nie chce nikgoo w blad wprowadzic) i zastanawiam sie czy Wy tez macie jakies takie magiczne przepisy. Dodatkowo zamowilem Vivomax w saszetkach i sprawdzimy czy dziala

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dieta przy CU

Post autor: Jacekx » 19 cze 2016, 15:03

Sorry jak na razie przemasso94 nie ma wyleczeń z CU...zdarzają się natomiast zaleczenia ale raczej nie po dietach CUD to raz.

Jeśli ktoś twierdzi, że wyleczył się z CU to raczej jest to szarlatan bądź to nie było to CU ( czyli zła diagnoza).

Ten kto okiełzna CU i stworzy terapie leczącą choroby autoagresji to myślę, że będzie nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie medycyny to dwa.

Czyli jak na razie szukajmy dla siebie terapii zaleczających i dobrze by było by leczenie biologiczne było dostępne w ramach ubezpieczenia dla wszystkich tych chorych na CU dla których wyczerpały się inne terapie (czyli inne terapie okazały się nieskuteczne) to trzy.

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dieta przy CU

Post autor: michal_mg » 20 cze 2016, 11:40

przemasso94, słuchaj ludzi, którzy mówią o dietach na własnym przykładzie, a nie tych co z założenia uważają, że to nie pomaga.
Obrazek

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Dieta przy CU

Post autor: alate » 20 cze 2016, 12:01

jednemu pomaga, innemu wręcz przeciwnie..
ja tam jestem za tym, żeby słuchać siebie i własnego organizmu
Crohn ? Z tym da się żyć !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dietetyczne Rozmówki”