Specjaliści żywieniowi z gazet

wszelkiego rodzaju zapytania o diety, nowości dietetyczne, luźne rozmowy

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Specjaliści żywieniowi z gazet

Post autor: chrzanovy » 08 mar 2016, 11:22

Podczas obiadku niedzielnego zerkam w pismo typu Tina u mojej mamy a tam widze takie diktum.... ostatni punkt mnie mocno ździwił

3-4 filiżanki kawy dziennie podstawą zdrowia :) nie no dajcie spokuj..


Obrazek
Ostatnio zmieniony 08 mar 2016, 21:35 przez chrzanovy, łącznie zmieniany 1 raz.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Specjaliści żywieniowi z gazet

Post autor: obyty.z.cu » 08 mar 2016, 14:57

nie do końca,kawa dla kobiet ma wiele zalet.
Umiarkowanie trzeba podchodzić do takich tekstów,ale kawa ma wiele zalet i nie nalezy o tym zapominać.
Szkodzi najczęściej jak zawsze nadmiar czy uzależnienie.
Kawa to jedyne z czego nie rezygnuje od zawsze.Inne używki to tylko wspomnienia.
Kawy nie oddam ...będę jej bronił póki mogę :wink:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Specjaliści żywieniowi z gazet

Post autor: chrzanovy » 08 mar 2016, 16:15

obyty.z.cu pisze:nie do końca,kawa dla kobiet ma wiele zalet.
Umiarkowanie trzeba podchodzić do takich tekstów,ale kawa ma wiele zalet i nie nalezy o tym zapominać.
Szkodzi najczęściej jak zawsze nadmiar czy uzależnienie.
Kawa to jedyne z czego nie rezygnuje od zawsze.Inne używki to tylko wspomnienia.
Kawy nie oddam ...będę jej bronił póki mogę :wink:
Well 4 dziennie?????
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Specjaliści żywieniowi z gazet

Post autor: obyty.z.cu » 08 mar 2016, 17:12

czepiasz się :wink: kto by to liczył :oops: jak smakuje .
Powód czy usprawiedliwienie się zawsze znajdzie.
Nie chce mi się szukać,ale gdzieś czytałem,że kobiety powinny pić właśnie kawę sypaną, bo ...itd.
hm ..
Udowodniono, że picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka wątroby, wpływa na to zawarty w kawie kwas chlorogenowy.Kofeina chroni dodatkowo miąższ wątroby przed uszkodzeniem. Zawiera także dużo przeciwutleniaczy, które są wchłaniane w odcinku jelita grubego i pęcherza, zapobiegając niszczeniu ścian tych narządów przez wolne rodniki. Kawa dzięki swojemu moczopędnemu działaniu zmniejsza też ryzyko raka pęcherza – wypłukuje z niego szkodliwe substancje, które są wydalane wraz z moczem. Ciekawym działaniem kawy jest zmniejszenie wydzielania histaminy przez organizm, co zmniejsza skutki ataków alergii, a nawet im zapobiega. Wspomniałem już, że kawa stymuluje naczynia krwionośne i je dotlenia – a to z kolei sprawia, że mózg jest lepiej dotleniony i dożywiony. Z badań wynika że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona.2. Fakty i mity na temat kawy
a) Kawa poprawia koncentrację.
Jest to prawda, gdyż kofeina pomaga przywrócić normalne funkcjonowanie mózgu, gdy jesteśmy zmęczeni. Ważna uwaga – ożywcze działanie kawy trwa od 15 minut do godziny, czyli nie aż tak długo, jakbyśmy sobie tego życzyli.
b) Kawa chroni przed rakiem i wydłuża życie.
Badacze z Harvard School of Public Health odkryli, że wypijanie 6 lub więcej filiżanek kawy dziennie, nawet bezkofeinowej, zmniejsza ryzyko wystąpienia raka prostaty o ponad połowę. Dodatkowo wypijanie takiej ilości kawy zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci.
c) Kawa zmniejsza ryzyko cukrzycy.
Regularne picie kawy zwiększa wrażliwość na insulinę i przyspiesza metabolizm cukrów. Jest to dobra wiadomość.
d) Kawa odwadnia organizm.
Istnieją badania, które wykazały, że wypicie niewielkich ilości kawy przed wysiłkiem fizycznym nie tylko nie odwadnia, ale zwiększa wydolność organizmu.
e) Picie kawy grozi zawałem.
U kobiet wypijanie 2 filiżanek kawy dziennie nie tylko nie zwiększa, ale wręcz zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Dla mężczyzn mam przykrą wiadomość – niestety u nas nie zaobserwowano takiej zależności.
http://www.fabrykasily.pl/diety/kawa-pic-czy-uwazac

w SPA aromat kawy pomaga .....
itd..
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: Specjaliści żywieniowi z gazet

Post autor: kalka_96 » 08 mar 2016, 17:15

chrzanovy pisze:Well 4 dziennie?????
zależy ile ml pomieści ta wspomniana w tekście filiżanka ;)

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Specjaliści żywieniowi z gazet

Post autor: chrzanovy » 08 mar 2016, 18:38

obyty.z.cu, no troche sie czepiam, bo wydaje mi sie to idiotyzmem takie zalecenie. Piwo też dobre czyści nerki to czemu by 4 na dzien nie pić itd. :)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Specjaliści żywieniowi z gazet

Post autor: obyty.z.cu » 08 mar 2016, 19:09

chrzanovy pisze: to czemu by 4 na dzien nie pić itd.
no,ale jak się spojrzy na to w ten sposób, że dzień to 12 godzin,a latem i więcej,to co znaczy jedno piwo co 2 czy 3 godziny :wink: :lol:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Specjaliści żywieniowi z gazet

Post autor: Mamcia » 08 mar 2016, 19:14

Ha,
chciałam sprawdzić co naprawdę ogłosił IŻŻ, a tu pokazują mi się strony zablokowane.
Kawa kawie nierówna, ale od dawna się pisze, że szkodliwość kawy była przesadzona. Ponieważ nie mam dostępu do źródła załączam link do GW, która prezentuje wyższy poziom merytoryczny niż ..ina, czy ... ani.
Na pewni nikt pisząc o kawie nie miała na myśli zalewajki w szklance.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Rafaello
Początkujący ✽✽
Posty: 101
Rejestracja: 16 lis 2014, 19:12
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów /ok.Rzeszowa

Re: Specjaliści żywieniowi z gazet

Post autor: Rafaello » 08 mar 2016, 19:54

KOFEINA - POWSZECHNY SKŁADNIK DIETY I JEJ WPŁYW NA
ZDROWIE, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa
Rocz Panstw Zakl Hig 2012, 63, Nr 2, 141 - 147

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/b ... _-_147.pdf

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Specjaliści żywieniowi z gazet

Post autor: chrzanovy » 08 mar 2016, 21:15

ja wrogiem kawy ani niczego innego nie jestem, tylko zdziwiło mnie to sformułowanie....zalecają wypicie.... przecież to nie jest toż same z... bezpiecznie jest wypić tyle a tyle
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Specjaliści żywieniowi z gazet

Post autor: michal_mg » 09 mar 2016, 02:54

Co do ilości to też mi to tak niewyraźnie wygląda jeśli ma to być oficjalnym zaleceniem... chyba, że nowe zalecenia nawet już tam doszły. Ciekawe kiedy dojdzie o zdrowym wypiciu piwa, kieliszka wina, czy kieliszka wódki.... chyba dużo wody w Wiśle jeszcze musi upłynąć.

Nie wiem tylko dokładnie na czym polega zdrowsze picie yerba-mate od kawy. I tu, i tu jest kofeina, a twierdzenie jest, że yerba nie wypłukuje minerałów, a je dostarcza. Tylko jednak jest to bez żadnego poparcia czegokolwiek. Z praktyki jednak widzę, że jest jakaś różnica pozytywna na yerbe. Dodatkowo ona stymuluje trawienie i to jest bardzo na plus.
Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Specjaliści żywieniowi z gazet

Post autor: Mamcia » 09 mar 2016, 20:19

Ależ w starszym wieku kieliszeczek nie szkodzi. Są prace o zdrowotności czerwonego wina, piwa, czy kieliszeczka koniaczku. Kiedyś z nagrań video zmontowałam filmik "Radość Życia po 100", ale jakoś zniknął z netu. Były to nagrania osób, która skończyły 100-lat opowiadały także o tym, że alkohol pity z umiarem nie szkodzi.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Specjaliści żywieniowi z gazet

Post autor: obyty.z.cu » 09 mar 2016, 20:28

Mamcia pisze:osób, która skończyły 100-lat opowiadały także o tym, że alkohol pity z umiarem nie szkodzi.
moja babcia dożyła 94 lat, a miała powiedzenie :
"..jeden jeszcze nikomu nie zaszkodził.." :wink:
albo - "..kieliszek czystej z pieprzem to dla zdrowotności"...

Pierwszy raz lekarz jej pomagał w wielu 67 lat, czyli coś w tym jest..znaczy ze zdrowotnością i umiarem
:lol:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

irek
Początkujący ✽✽
Posty: 175
Rejestracja: 04 sty 2014, 08:22
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Piotrków Tryb

Re: Specjaliści żywieniowi z gazet

Post autor: irek » 13 mar 2016, 07:50

chrzanovy pisze:3-4 filiżanki kawy dziennie podstawą zdrowia :) nie no dajcie spokuj..
Może im chodziło o tę kawę:
http://allegro.pl/organiczna-kawa-do-te ... 24177.html
Tylko jeden ważny szczegół,tę kawę stosuje się od dołu.hehe

Kawa może mieć właściwości detoksu ,ale musi być mocno poparta drugim członem nowej piramidy żywieniowej.Czyli dieta wegańska plus świeżo wyciskane soki warzywne.
Picie natomiast kawy z jakimiś świństwami w postaci mleczka,czy cukru,to wielkie nieporozumienie .
Wszyscy mówili,że się nie da zrobić,ale przyszedł jeden,który nie wiedział,że się nie da i to zrobił.

Aby być mądrym,nie wystarczy mieć wiele ksiąg:
Osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Specjaliści żywieniowi z gazet

Post autor: obyty.z.cu » 13 mar 2016, 14:59

irek pisze:Picie natomiast kawy z jakimiś świństwami w postaci mleczka
wiesz,tu akurat chyba nie końca, kawa + mleko to ulga dla wątroby !!
Kawa to kwasy,a mleko je neutralizuje ..mówiąc w skrócie.
Cukier można sobie za to faktycznie darować ,to nic dobrego...
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dietetyczne Rozmówki”