chyba crohn

wszelkiego rodzaju zapytania o diety, nowości dietetyczne, luźne rozmowy

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mario33
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 25 gru 2014, 10:38
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
Lokalizacja: gliwice

chyba crohn

Post autor: mario33 » 25 gru 2014, 10:40

Mam 33 lata (177cm wzrostu) moja waga oscylowała w okolicach 72kg jednak od dłuzszego

czasu czułem że coś jest nie tak bo jadłem jak słoń a waga nie wzrastała. Do tego ciągłe

zaparcia (żadnych biegunek) Od kilku lat żyję w dużym stresie, w gastrologii wyszło że

ściany żołądka są obrzucone dużą ilością żółci, w kolonoskopi wyszły owrzodzenia a obraz

jelita może odpowiadać chorobie crohne`a. Utrata wagi w ciągu miesiąca do wagi 62kg.

Wskaźnik BMI na granicy niedowagi!!! z różnych źródeł dowiaduje się czego nie moge jeść

a nigdzie nie pisze co można jeść tym bardziej że chcę wrócić do swojej wagi. Gdzieś

wyczytałem że potrzebuje 2tyś kcal dziennie jednak nie wiem skąd tego tyle nazbierać.

Ostatnio wprowadziłem do diety kaszki mleczno ryżowe dla niemowlaków jednak nie wiem do

końca czy to mi bardziej nie szkodzi niż pomaga bo wagi ani drgnie. Na te zaparcia biore

syrop lactulose, dodatkowo rano 2 tabletki i wieczorem 2tabletki salofalk 500 i pol

godziny przed obiadem i kolacja tribux, gdzieś wyczytałem że dopiero jak się sterydy

włączy do leczenia to waga wzrasta, prosze o pomoc co jeść.
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2015, 20:14 przez mario33, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
szelest_świderków
Początkujący ✽✽
Posty: 401
Rejestracja: 24 lut 2013, 00:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław niemalże

Re: chyba crohn

Post autor: szelest_świderków » 25 gru 2014, 10:45

pełna stopka wkrotce...

z gapowiczem od 01.2013

Azathioprine 150mg
Pentasa 2x2
NowFood: Special Two,
Vit D3: 5000

od marca 2014: bez sterydów :)
od maja 2014: pobieram LDN

mario33
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 25 gru 2014, 10:38
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
Lokalizacja: gliwice

Re: chyba crohn

Post autor: mario33 » 25 gru 2014, 12:19

super ze jest taki gotowiec zrobiony jednak dla przecietnego zjadacza chleba niewiele to pomoze, poswiecilem godzine na zapoznanie sie ale dalej niewiele wiecej wiem... zalezy mi raczej na konkretnych odpowiedziach ludzi majacych te same problemy co ja i jak z tym walcza na codzien

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: chyba crohn

Post autor: chrzanovy » 25 gru 2014, 12:36

mario33, nikt ci nie da 100% podpowiedzi co masz jesc i zeby było wszystko super. Musisz poeksperymentowac i zobaczysz co na ciebie dziala a co nie. Poradnik jest fajnym wyjscem do tematu, ale nikt ci nie napisze idealnego menu dla ciebie. Jesli szukasz takiego rozwiązania to zawsze możesz poszukac dietetyka pracującego na oddziale gastro w szpitaku, wtedy po wywiadzie będziesz miał już coś pod siebie. Ja moge odesłać do swojego postu , to jest to co ja robie http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... 285#392285
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

skubi
Debiutant ✽
Posty: 11
Rejestracja: 23 kwie 2015, 09:41
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: chyba crohn

Post autor: skubi » 23 kwie 2015, 10:05

Hej,

pierwszy post i od razu konkretne pytanie.
Mam zdiagnozowanego CD i CU (niestety jestem w tych 10% które mają pozytywne wyniki na obydwie choroby). Diagnoza jest dość świeża bo z przed kilku miesięcy.

Jelita już się uspokoiły (po 6 miesiącach krwawień i nawet do 12 wizyt w toalecie dziennie). Teraz jest tylko 3razy dziennie, bez bóli i z kałem w zwartej konsystencji)

Teraz biorę:
- Asamax 500 (3x2)
- Debretin (3x1)
- Metypred (4/4/0) i schodzę w dół.

Moje pytanie jest takie, co polecacie z jedzenia żeby przytyć ?
Mam 193 cm wzrostu i na ten moment waga mi się waha pomiędzy 72 a 74 kg (spadek o 8 kg w stosunku do wagi przed chorobą).
Aktualnie zjadam dziennie po 3000 kcal i waga ani drgnęła :(
Mogę opisać moją dietę jeżeli to coś pomoże.

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: chyba crohn

Post autor: chrzanovy » 23 kwie 2015, 14:03

skubi, stawiałbym na rybki, ale w zasadzie to ja nigdy nie przytyje chyba 72/183
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

skubi
Debiutant ✽
Posty: 11
Rejestracja: 23 kwie 2015, 09:41
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: chyba crohn

Post autor: skubi » 24 kwie 2015, 10:54

chrzanovy pisze:skubi, stawiałbym na rybki, ale w zasadzie to ja nigdy nie przytyje chyba 72/183
Dzisiaj podwójna porcja dorsza na obiad z ryżem (staram się raz w tygodniu rybę jeść).

Jestem świeżak w temacie tej choroby, ale mam pytanie czy jest sens jeść praktycznie non stop a efektów nie widać, czy lepiej dodawać np masło do kanapek czy np oliwę z oliwek jak pisali w innych tematach. Czy z waszego doświadczenia to coś pomaga?

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: chyba crohn

Post autor: chrzanovy » 24 kwie 2015, 11:20

ja jem masło na okrągło ale unikam kiełbas i innych tłustych mięs, wydaje mi się że z tym przytyciem to walka z wiatrakami, a może taką mam przemianę plus te wszystkie leki, jak przytyje kilo 2 to mam sukcesik i sie tym ciesze o o 20kg+ to nawet nie wizualizuję. Staraj się jes normalnie w normalnym rytmie dnia, kilka razy a mniejsze porcje, napewno nie dobrze jak będziesz pchał na siłe jak w tucznika, to tak jak z piciem nutridrinków, malutka buteleczka a powinno się ją pić godzinke, bo inaczej kiblowanie, za duża dawka kalorii
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: chyba crohn

Post autor: atabe » 24 kwie 2015, 11:35

Jedz po prostu normalnie ,tzn. według swoich możliwości. Jelito się wygoi to zacznie lepiej wchłaniać i wtedy być może i waga ruszy w górę. Ale to może potrwać/u mnie dwa mce zanim drgnęło po schudnięciu 15 kg/ Nutridrinki wskazane

skubi
Debiutant ✽
Posty: 11
Rejestracja: 23 kwie 2015, 09:41
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: chyba crohn

Post autor: skubi » 24 kwie 2015, 14:24

No właśnie pytanie o te nutridrinki.

Jak czytam informacji to jest, że niewskazane w przypadku osób z dietą bezresztkową a mnie lekarz zalecił właśnie taką dietę.

Jakie są wasze spostrzeżenia odnośnie tego produktu?

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: chyba crohn

Post autor: kalka_96 » 24 kwie 2015, 17:31

skubi pisze:Jak czytam informacji to jest, że niewskazane w przypadku osób z dietą bezresztkową a mnie lekarz zalecił właśnie taką dietę.
A skąd...;)
Nurtridrinki są bezresztkowe, bezglutenowe a Juicy Style są nawet bezlaktozowe

Śmiało możesz pić. Tylko powoli -- jedna buteleczka przez 30min albo i więcej

skubi
Debiutant ✽
Posty: 11
Rejestracja: 23 kwie 2015, 09:41
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: chyba crohn

Post autor: skubi » 27 kwie 2015, 08:45

No to będę musiał spróbować. Które smaki polecacie ?

Na razie włączyłem do diety:
- mleko zsiadłe (myślę, żeby co 3 dni pić 500 ml, co myślicie ?).
- sok z świeżo wyciskanych marchwi co dwa dni (300 ml).


Skończyły mi się probiotyki VSL to chce dalej florę bakteryjną kształtować.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: chyba crohn

Post autor: obyty.z.cu » 27 kwie 2015, 16:29

skubi pisze: co myślicie ?
samo dobro ,jeśli nie zaszkodzi to do oporu,codziennie .
Świeży sok z marchwi mi bardzo dobrze robił,ale domowy,sklepowy nie.
Mleko zsiadłe ...ciekawe skąd ?
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

skubi
Debiutant ✽
Posty: 11
Rejestracja: 23 kwie 2015, 09:41
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: chyba crohn

Post autor: skubi » 28 kwie 2015, 10:52

Sok pije ten: http://smak-natury.pl/marchwiowy.html
Mleko pije to: http://krasnystaw.eu/?page_id=279 (trzeba przewinąć trochę w dół) - kupuje w marketach auchan.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: chyba crohn

Post autor: Mamcia » 01 maja 2015, 19:33

Mam zdiagnozowanego CD i CU (niestety jestem w tych 10% które mają pozytywne wyniki na obydwie choroby)
To na co chorujesz? Oczywiście nie ma to nic do diety. Aby przytyć dieta musi być zbilansowana i przyswajalna. Nie należy unikać tłuszczu, ale ten powinien być dobrany rozsądnie. Poczytaj poradnik na stronach J-elita.org.pl
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dietetyczne Rozmówki”