Stomia,a niektóre produkty

wszelkiego rodzaju zapytania o diety, nowości dietetyczne, luźne rozmowy

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
magda198720
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 05 sty 2009, 13:44
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Stomia,a niektóre produkty

Post autor: magda198720 » 09 cze 2013, 15:25

jestem niecałe 2 tygodnie po operacji w Irlandii dietetyczka powiedziała ze mam trzymać dietę przez miesiąc znaczy zero warzyw i owoców a potem mogę jest normalnie pomijając parę produktów bez których nie wyobrażam sobie kuchni a mianowicie cebula, pieczarki; papryka i orzechy. Próbowaliście jeść te produkty i jak się po nich czuliście czy może wykluczyliście je ze swojej diety?
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2015, 23:15 przez magda198720, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Posty: 4274
Rejestracja: 06 sie 2006, 12:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: Stomia,a niektóre produkty

Post autor: Raysha » 09 cze 2013, 19:18

Corleone pisze:martita napisał/a:
pieczarki to zagrożenie przecieku, to samo kukurydza i gorszek, także jesz na własną odpowiedzialnośc :wink:
Hę? Skąd takie informacje? Mi przecieka czasem samo z partyzanta, a czasem jak zjem za dużo. Nie ma produktów, które to powodują.
tez nie rozumiem. I jem wszystko.

Awatar użytkownika
Munia1989
Początkujący ✽✽
Posty: 211
Rejestracja: 27 lut 2013, 14:57
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Stomia,a niektóre produkty

Post autor: Munia1989 » 09 cze 2013, 22:01

Ja bardzo przestrzegam diety, nie jadam papryki, grzybów, orzechów i jeszcze wielu innych rzeczy. Uważam że lepiej zrezygnować z niektórych produktów niż potem cierpieć. Jem same delikatne rzeczy, aby nie podrażniać jelit. Za dużo przeszłam złego żeby teraz narażać organizm na to że znowu może coś boleć.

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Stomia,a niektóre produkty

Post autor: Orzelek » 09 cze 2013, 22:40

Magda198720

Sądzę, że już teraz możesz bardzo powoli wprowadzać jakieś niewielkie porcje owoców/warzyw do swojego jadłospisu. Nie ma jednolitego schematu pokazującego jakich pokarmów nam stomikom jeść absolutnie nie wolno. Próbujemy wszystiego, co nam smakuje i obserwujemy reakcję organizmu. Jak coś szkodzi, to eliminujemy :roll:
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
Mala_Mi
Aktywny ✽✽✽
Posty: 751
Rejestracja: 18 lut 2013, 22:54
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stomia,a niektóre produkty

Post autor: Mala_Mi » 11 cze 2013, 16:36

No właśnie sama nie wiem jak to z tą dietą przy stomii?
Wszyscy mówią inaczej :(
W Internecie znalazłam informacje, że powinno się dużo pić i unikać pewnych produktów takich jak: kapusta, fasola, groch, kukurydza, mak, wiórki kokosowe, sezam itp.
Znowu lekarka moja prowadzająca powiedziała mi, że mogę jeść wszystko, oprócz głęboko smażonych i fast foodów.
A lekarz chirurg, który mnie operował, powiedział znów, żebym wszystko próbowała w małych ilościach i eliminowała te rzeczy, które mi szkodzą.
Szczerze mówiąc jadłam już prawie wszystko oprócz kapusty i fast foodów typu McDonald's czy KFC, bo się boje :smutny: ale mam nadzieję, że gdy pragnienie wygra ze strachem to i to spróbuję i będzie wszystko OK :roll: Grochu i fasoli też nie jadłam, ale to z takiego względu, że po prostu tego nie lubię i nigdy nie jadałam...
Może wypowiedziałaby się tutaj Misia? Ona na pewno dobrze doradzi:)
29 września 2012r. - pierwszy objaw
24 października 2012r. - diagnoza CU
30 listopada 2012r. - resekcja jelita grubego, wyłonienie ileostomii
17 grudnia 2012r. - reoperacja z powodu ropnia w miednicy mniejszej, usuwanie zrostów
29 kwietnia 2013r. - operacja z powodu niedrożności jelita cienkiego spowodowana licznymi zrostami

Co dalej nie wiem, ale mam dość :(

W przyszłości planowane wytworzenie j-poucha.

Awatar użytkownika
Mala_Mi
Aktywny ✽✽✽
Posty: 751
Rejestracja: 18 lut 2013, 22:54
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stomia,a niektóre produkty

Post autor: Mala_Mi » 11 cze 2013, 20:38

Corleone, właśnie ponoć mak, wiórki kokosowe, sezam, orzechy są niewskazane w przypadku zrostów....

A McDonald'sa i KFC spróbuję niedługo ^^
29 września 2012r. - pierwszy objaw
24 października 2012r. - diagnoza CU
30 listopada 2012r. - resekcja jelita grubego, wyłonienie ileostomii
17 grudnia 2012r. - reoperacja z powodu ropnia w miednicy mniejszej, usuwanie zrostów
29 kwietnia 2013r. - operacja z powodu niedrożności jelita cienkiego spowodowana licznymi zrostami

Co dalej nie wiem, ale mam dość :(

W przyszłości planowane wytworzenie j-poucha.

Awatar użytkownika
Mala_Mi
Aktywny ✽✽✽
Posty: 751
Rejestracja: 18 lut 2013, 22:54
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stomia,a niektóre produkty

Post autor: Mala_Mi » 11 cze 2013, 21:46

Corleone, ale pęcznieją :(
29 września 2012r. - pierwszy objaw
24 października 2012r. - diagnoza CU
30 listopada 2012r. - resekcja jelita grubego, wyłonienie ileostomii
17 grudnia 2012r. - reoperacja z powodu ropnia w miednicy mniejszej, usuwanie zrostów
29 kwietnia 2013r. - operacja z powodu niedrożności jelita cienkiego spowodowana licznymi zrostami

Co dalej nie wiem, ale mam dość :(

W przyszłości planowane wytworzenie j-poucha.

martaa2000
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 16 wrz 2015, 11:46
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stomia,a niektóre produkty

Post autor: martaa2000 » 16 wrz 2015, 11:55

najlepsze są rzeczy lekko strawne i z pewnością unikanie kapustnych i smażonych na głębokim tłuszczu. Warzywa i owoce zawsze można obrać ze skórek ugotować lekko na parze lub upiec np papryka ugotowana krótko na parze, potem zdjąć skórkę i jabłuszko lekko upieczone ;D

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Stomia,a niektóre produkty

Post autor: Anette28 » 16 wrz 2015, 23:30

magda198720 pisze:cebula, pieczarki; papryka i orzechy. Próbowaliście jeść te produkty i jak się po nich czuliście czy może wykluczyliście je ze swojej diety?
W Holandii też dostałam takie zalecenia plus jedzenie chipsów na początku.
A zaleca się dlatego bo może się stomia zatkać lub przytkać i jest to prawdą- zwłaszcza z orzechami, jeśli chcesz bardzo od czasu do czasu zjeść te produkty to w małych ilościach i dobrze pogryzione, zwłaszcza pieczarki i orzechy, co do papryki nie zauważyłam żadnych komplikacji
Mala_Mi pisze:W Internecie znalazłam informacje, że powinno się dużo pić i unikać pewnych produktów takich jak: kapusta, fasola, groch, kukurydza, mak, wiórki kokosowe, sezam itp.
jak dużo pijesz to nic Cię nie przytka i przede wszystkim na początku jelito nie absorbuje tyle wody do organizmu przy ileostomii, stąd także wyżej wspomniane chipsy, które zawierają dużo soli bo na początku nie jest ona wystarczająco pobierana do organizmu
wymienione wyżej produkty jem normalnie z tym, że kukurydzę bardzo dobrze przegryzam
Mala_Mi pisze:Znowu lekarka moja prowadzająca powiedziała mi, że mogę jeść wszystko, oprócz głęboko smażonych i fast foodów.
to mówi każdy lekarz, ale wiadomo każdy gdzieś wyskoczy na małe co nie co :wink:
Mala_Mi pisze:A lekarz chirurg, który mnie operował, powiedział znów, żebym wszystko próbowała w małych ilościach i eliminowała te rzeczy, które mi szkodzą.
I bardzo dobrze powiedział-metodą prób i błędów sama będziesz wiedzieć po czym dobrze się czujesz Ty i Twoja stomia-tylko pamiętaj o porządnym gryzieniu i dużej ilości picia :roll:
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
eliszka
Początkujący ✽✽
Posty: 442
Rejestracja: 10 sie 2015, 21:31
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Stomia,a niektóre produkty

Post autor: eliszka » 02 paź 2015, 20:46

Mala_Mi pisze:A lekarz chirurg, który mnie operował, powiedział znów, żebym wszystko próbowała w małych ilościach i eliminowała te rzeczy, które mi szkodzą.
Tak. Zgadzam się z tym. Mnie jeszcze nigdy nie bolał brzuch po zjedzeniu czegokolwiek. Jedyne co zauważyłam, to problemy w strawieniu grzybów, kukurydzy, skórek warzyw i owoców, orzechów i ziaren, które są widoczne w treści jelitowej podczas opróżniania worka. Produkty mleczne też nie najlepiej na mnie działają- przyspieszają pracę jelita. Dlatego w dniu, w którym zaplanowałam zmianę worka, staram się unikać jogurtów, kefirów, maślanek.. i nawet kawę z mlekiem też sobie odpuszczam. A to wszystko, by stomia podczas przeprowadzanych przeze mnie prac higieniczno porządkowych, zachowywała się przyzwoicie i była skora do współpracy;)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Stomia,a niektóre produkty

Post autor: obyty.z.cu » 02 paź 2015, 21:09

Pandziaak pisze: bardzo dobrze przegryzam
u mnie w zasadzie nie ma problemów z wyborem jedzenia.
jem wszystko to co wiem że mi nie szkodzi...
ale....
no i tu jest temat = odpowiednio przygotowane .
Problem jest "kaprys-zachcianka"...a tu każdy ma swoje grzechy !!
Ostatnio skusiłem się na jabłko,surowe...wydawało mi się że ładnie pogryzłem,a tu okazało się że nie do końca .
Przez 2 doby wychodziły kawałeczki jabłka,oczywiście przytkało się ,w jelicie bóle,a przy przechodzeniu przez stomie,to ból i skurcze.
Pewnie naruszyło coś się tam ,bo ciągle boli.

Tak więc ,wg mnie,jeść możemy wszystko co nie szkodzi,odpowiednio podane i chyba najważniejsze:
zanim zjesz,pomyśl jak to się skończy

Jedzenie dobrze pogryzione to podstawa,a jeszcze lepiej zmiksowane.
eliszka pisze: Jedyne co zauważyłam, to problemy w strawieniu grzybów, kukurydzy, skórek warzyw i owoców, orzechów i ziaren, które są widoczne w treści jelitowej podczas opróżniania worka
a to jest najlepszy sposób dla stomikow by się nauczyć co i jak jeść.
Obserwacja....
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Stomia,a niektóre produkty

Post autor: Anette28 » 03 paź 2015, 10:32

obyty.z.cu pisze:Problem jest "kaprys-zachcianka"...a tu każdy ma swoje grzechy
mnie ostatnio popcorn przytkał, skurcze i ból był straszny, ale wypiłam dużo wody i przeszło
obyty.z.cu pisze:a to jest najlepszy sposób dla stomikow by się nauczyć co i jak jeść.
Obserwacja....
zgadzam się 100%, obserwacja i eliminacja produktów, które nam nie służą to podstawa.
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Stomia,a niektóre produkty

Post autor: obyty.z.cu » 26 sty 2016, 17:27

może się przyda tak nowym stomikom,a starszym jako przypomnienie.
Zreszta ten opis obowiązuje dla wszystkich,w końcu i chorzy bez stomii szukają wiadomości o ..jedzeniu :wink:
Wklejam,bo nie wszyscy mają konta na facebook-u
https://www.facebook.com/KampaniaStomaLife/?fref=nf
STOMAlife. Odkryj stomię
56 min ·
A my niezłomnie o jedzeniu Emotikon smile Tym razem chcemy Wam przypomnieć, jak duże znaczenie ma prawidłowa dieta dla Waszego komfortu. Treść jelitowa wydostająca się ze stomii może mieć różną konsystencję, w zależności od tego, co jecie. Dlatego ważne jest byście dbali o to by Wasza dieta była różnorodna i zbilansowana. Możecie jeść prawie wszystko, co przed operacją. Prawie, ale nie wszystko. Wasz układ pokarmowy potrzebuje trochę czasu by przystosować się do nowego funkcjonowania. Poniżej podajemy kilka pożytecznych wskazówek.
Rady:
• Dokładnie przeżuwaj pożywienie
• Spożywaj mniejsze porcje, za to jedz częściej
• Obieraj produkty ze skórki
• Unikaj surowego selera i marchewki nie są lekkostrawne i mogą doprowadzić do niedrożności stomii
• Cola i solone chipsy możesz stosować w nagłych wypadkach, gdy grozi Ci odwodnienie, a nie masz dostępu do elektrolitów w innej formie.
Produkty, które powinieneś dokładnie przeżuwać: kukurydza, groszek, grzyby, brukselka, soczewica, cebula, grejpfrut, wiśnie, orzechy, popkorn, ananas.
Produkty powodujące zagęszczenie kału:
• Ogólnie, produkty o niskiej zawartości błonnika
• Biały chleb, makaron, ryż
• Przetworzone zboża- płatki ryżowe lub kukurydziane
• Gotowane, tłuczone, pieczone ziemniaki (bez skórki) lub chipsy
• Warzywa korzenne – bez skórki
• Banany
• Jogurt
• Masło orzechowe
• Pieczone jabłka
• Suche jedzenie – krakersy, paluszki, ciastka
• Kus kus
• Ser
• Jajka
• Żelki i produkty zawierające żelatynę
Produkty powodujące powstawanie gazów:
• Napoje gazowane (jeśli już bardzo masz na nie ochotę, to przelej do szklanki i odczekaj 5 minut by się odgazowały)
• Cebula, por
• Brukselka, kalafrior, szpinak, brokuły
• Groszek, soczewica
• Jajka
• Ser
• Orzechy
• Suszone owoce
• Curry
• Kukurydza
Produkty powodujące biegunki:
• Ogólnie, produkty o dużej zawartości błonnika
• Owoce – staraj się je spożywać bez skórki
• Jabłka, pomarańcze, gruszki, grajpfruty, wiśnie
• Soki owocowe (wyciskane soki owocowe spróbuj rozcieńczać)
• Warzywa – zielone warzywa, kapusta, cebula
• Napoje zawierające kofeinę np. Red Bull
Produkty redukujące ilość gazów:
• Mięta w formie herbaty/tabletek/napoju
• Węgiel aktywny w tabletkach
• Herbatka koperkowa
• Nasiona kardamonu
• Napoje probiotyczne
• Jogurt naturalny
Leki i produkty mające wpływ na wygląd stolca
• Żelazo – ciemna barwa stolca
• Antybiotyki – zmieniają kolor, zapach i konsystencję stolca
• Buraki – mogą zmieniać kolor stolca na czerwony
• Ryba – może zmienić zapach stolca
• Sok z czarnej porzeczki – może zmieniać kolor stolca na czerwony
Zapamiętaj koniecznie te zasady!
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
sylunia80
Moderator
Posty: 686
Rejestracja: 03 cze 2011, 16:29
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Stomia,a niektóre produkty

Post autor: sylunia80 » 27 sty 2016, 14:35

Fakt po rybie mega smród jest :wink:
Bardzo przydatne :roll:
27.01.2014-usunięcie jelita grubego, ileostomia...
28.01.2015-Uszycie j-poucha, zespolenie, ileostomia pętlowa
Po operacji...Nowe życie-inne życie bo ze stomią...
Plany na przyszłość-3 etap czyli zamknięcie stomii...9.02.2016
Rok 2016- od lutego bez stomii
Rok 2017-ropień i pierwsze objawy przetoki
Rok 2018 Walka z przetoką, komora hiperbaryczna, osocze
W planach operacja przetoki 12.02.2019...
Operacja 1.03.2019 i ponownie ileostomia

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Stomia,a niektóre produkty

Post autor: obyty.z.cu » 27 sty 2016, 16:00

tak,fakt,w ogóle temat "zapachów" to chyba stomicy by mogli założyć ...poradnie.
U mnie specyficzny temat zapachów to cebula i w ogóle te warzywa (czosnek,por itd).
Za to zapach po chlebie razowym też ciekawy,specyficzny :wink:
cóż,lubię chleb i nie zrezygnuje z niego nawet przez ten zapach :roll:

Za to ,chyba za mało ludzie zwracaja uwagę na koper,w każdej postaci,najlepszy zielony (2 pojemniki zamrożone na całą zimę),no i herbatki z kopru.

Za to ostatnio "ktoś" prawie się na mnie obraził,gdy mu udawadniałem ile złego może zrobić kawa,coca-cola i wszystkie energetyki z kofeiną.Chodził z bólami jelit,ciągłymi biegunkami.
Wystarczyło odstawić kawę itd i jak ręką odjął.
Ja sam piję tylko rozpuszczalnego Jacobsa i to z mlekiem (mleko pomaga wątrobie).

Tak przy okazji,to obrazuje,choćby tu na forum,iluż ludzi ładuje w siebie leki czy szuka pomocy u lekarzy,ale jedzenia nie zmienią.
Pójdą w zaparte i zawsze to lekarze winni.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dietetyczne Rozmówki”