Jajka

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ajem
Początkujący ✽✽
Posty: 77
Rejestracja: 28 sty 2005, 16:03
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Jajka

Post autor: Ajem » 10 lut 2005, 11:54

Witam.

Mam pytanie.Jak jest u chorych na CU z tolerowaniem jajek gotowanych na miekko i twardo bo umnie jest kiepsko odrazu jazda po jelitach i czesto kibelek.Wszedzie czyta3em ?e mo?na je je?a i niewiem czy to tylko umnie wysepuje ten feler?

Klaudia
Debiutant ✽
Posty: 46
Rejestracja: 16 sie 2004, 20:14
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jajka

Post autor: Klaudia » 10 lut 2005, 21:32

To widaa ja mam szcze?cie bo uwielbiam jajka i moge je je?a pod ka?d? postaci? (na miekko twardo i jajecznica).Mam Cu i mi nieszkodz? :D

Awatar użytkownika
lucek
Początkujący ✽✽
Posty: 77
Rejestracja: 26 kwie 2004, 19:33
Choroba: CD
Lokalizacja: Torun

Re: Jajka

Post autor: lucek » 11 lut 2005, 08:42

ja tez co do jajek nie mam problemow! Moge jesc je w kazdej postaci i nawet z majonezem :)
"Pan Bóg jest wyrafinowany, ale nie jest złośiwy"

gg : 1420958

Kinga
Początkujący ✽✽
Posty: 122
Rejestracja: 13 lis 2004, 09:58
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jajka

Post autor: Kinga » 11 lut 2005, 08:59

Witam Ajema z Radomia! :) Choc obecnie od Radomia jestem baaardzo daleko, to jest to moje rodzinne miasto. A co do jajek to na szczescie mi nie szkodza- ale pod warukiem, ze sa swieze i ze nie jest to jajecznica na tlustym boczku z cebulka :P a jak ktos nie moze jajecznicy z patelni na tluszczu to polecam taka robiona na parze- troche bardziej czasochlonna ale zdrowsza.

Ajem
Początkujący ✽✽
Posty: 77
Rejestracja: 28 sty 2005, 16:03
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Jajka

Post autor: Ajem » 11 lut 2005, 10:50

Witam.

Na pocz?tku chce mapisaa ?e mi3o wiedziedz ?e na forum moge znale?a te? ziomka (ziomkinie) :lol: chodz zza WIELKIEJ WODY ale zawsze to co?.

A co do jajek to widze ?e jak to bywa w tej chorobie jednemu szkodz? a drugiemu id? na zdrowie.Chodz umnie tych produktów in minus zaczyna przybywadz.

Handzia
Początkujący ✽✽
Posty: 174
Rejestracja: 09 mar 2004, 22:51
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Jajka

Post autor: Handzia » 11 lut 2005, 13:50

Jak nie mo?na je?a jajek kurzych to proponuje przepiórcze .Nie uczulaj? i maj? wysok? warto?a od?ywcz?.

mariola
Debiutant ✽
Posty: 37
Rejestracja: 04 paź 2004, 19:23
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Jajka

Post autor: mariola » 11 lut 2005, 16:49

Witam!Je?eli chodzi o jajka to na mnie niestety dzia3aj? niekorzystnie w3a?ciwie w kazdej postaci,ale co dla mnie bardzo dziwne równie niekorzystnie dzia3a -ry?.Kiedy zachorowa3am i poczyta3am troche o dietach wszedzie ry? by3 wymieniany jako produkt który mo?na je?a bez ograniczen i dlatego d3ugo trwa3o zanim dosz3am do tego ?e to on w3a?nie powoduje u mnie tzw.przelewanie(3agodnie mówi?c).Natomiast bardzo dobrze toleruje ziemniaki i to mnie cieszy bo ry?u i tak nigdy nie lubi3am.Pozdrawiam serdecznie.

Pabloss

Jajka

Post autor: Pabloss » 11 lut 2005, 18:15

Z jajkami sprawa nie jest taka prosta. Pozwólcie, ?e przytocze w mojej opinii ciekawy artyku3 o wp3ywie diety na przebieg CU. Artyku3 ukaza3 sie na stronie Findarticles.com i jest w jezyku angielskim. Pozwoli3em sobie przet3umaczya jego fragment na polski a ?e jest to mój debiut jako t3umacza :) przepraszam za ewentualne b3edy i nie?cis3o?ci. Artyku3 jest zatytu3owny- 'UC-przyczyny, konwencjonalne i alternatywne leczenie' a przet3umaczony poni?ej fragment nosi tytu3:
Wyeliminowanie aminkwasów zawieraj?cych siarke.
'Opieraj?c sie na znanym wp3ywie siarczanów na powstawanie UC, przeprowadzono kontrolne badanie na grupie 8 pacjentów, bior?cych sulfasalazyne-dla podtrzymania oraz prednisolon w ostrym ataku choroby (4 pacjentów mia3o pierwszy ostry atak, 4 chorowa3o chronicznie)
Pacjenci zostali poproszeni o wyeliminowanie z diety aminokwasów zawieraj?cych siarke, których ?ród3em s? JAJKA, ser, pe3ne mleko, lody, majonez, mleko sojowe, woda mineralna(?), napoje takie jak wina i likiery a tak?e orzechy i cruciferous vegetables (w t3umaczeniu dos3ownym to 'krzy?owe warzywa' ale, ?e nie znam takiego okre?lenia wiec podaje w originale) . Zostali równie? poproszeni o zmniejszenie spo?ycia czerwonego miesa zastepuj?c je kurczakami, rybami i chudym mlekiem jako zród3o bia3ka. W ci?gu 12 m-cy pacjenci ci nie do?wiadczyli ?adnych nawrotów ani ostrych ataków choroby (przypuszczalnie 22.6% pacjentów bior?cych sulfasalazyne powinno miea nawrót choroby) Ponadto wszyscy pacjenci zanotowali poprawe wyników histologicznych. Liczba wypróznien u pacjentów z chronicznym CU zmniejszy3a sie z ?redno 6 na dobe do 1.5. Dwoje pacjentów zaprzesta3o stosowania w/w diety jednak powróci3o do niej gdy stwierdzi3o nawrót niesprzyjaj?cych efektów. Na koncu jest jeszcze dopisek, ?e badania na wieksz? skale s? wskazane.
Zainteresownych odsy3am do orginalnego artyku3u, który, uwa?am, jest bardzo ciekawy (wybrany przezemnie fragment jest na 7 stronie)
http://www.findarticles.com/p/articles/ ... 35435/pg_1
Mam nadzieje, ze ten artyku3 pomo?e któremu? z nas chorych na CU w uporaniu sie z t? chorob?. Ja moge powiedziea z w3asnego do?wiadczenia, ?e ograniczenie podanych wy?ej pokarmów przynosi poprawe.
Pozdrawiam
Pabloss

Ajem
Początkujący ✽✽
Posty: 77
Rejestracja: 28 sty 2005, 16:03
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Jajka

Post autor: Ajem » 11 lut 2005, 18:41

Dzieki Pabloss za odpowiedz.Z tego co przeczyta3em to moge nale?ea do grupy ktura powienna wyeliminowaa ze swojej diety aminokwasy gdy? zle sie czuje po tych wymienionych produktach,nawet w3a?nie po mineralnej.
—eby jeszcze kto? móg3 powiedziedz jakie to warzywa krzy?owe.

Pabloss

Jajka

Post autor: Pabloss » 11 lut 2005, 19:00

Ju? wiem! Warzywa krzy?owe to broku3y, brukiew, brukselka, kalafior, kapusta, rzodkiewki, chrzan.

Ajem
Początkujący ✽✽
Posty: 77
Rejestracja: 28 sty 2005, 16:03
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Jajka

Post autor: Ajem » 11 lut 2005, 19:35

Pabloss pisze:Ju? wiem! Warzywa krzy?owe to broku3y, brukiew, brukselka, kalafior, kapusta, rzodkiewki, chrzan.
Z warzywami to ju? jest troche inaczej.
Po zdiagnozowaniu umnie CU polecono mi tylko je?a ,je?li ju?,to gotowane warzywa.Ja nieznaj?c rzadnych diet obja3em broku3y i kalafiorkture by3y gotowane specjalnie dla mnie :) i by3o wszysto OK.Dopiero po znalezienu pierwszej diety w kturej by3y wyeliminowame broku3y i kalafior z3apa3em sie za g3owe.Narazie ich nieruszam bo i niema ?wiezych a jak bed? to sie zobaczy.

Jesze raz dzieki Pabloss.

Kinga
Początkujący ✽✽
Posty: 122
Rejestracja: 13 lis 2004, 09:58
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jajka

Post autor: Kinga » 11 lut 2005, 20:35

No nie! A ja wlasnie zjadlam jajecznice z pieczarkami :( a i brokuly bardzo lubie (zrodlo zelaza). Jakos nigdy nie mialam zaciecia do zadnych diet ale generalnie odzywianie to bardzo indywidualna sprawa. Jak mam dobre dni to moge zjesc pizze i poprawic lodami z orzechami i nic sie nie dzieje, a jak mam rzut CU to nawet po kleiku latam do kibelka. :)

Awatar użytkownika
Balconik
Początkujący ✽✽
Posty: 150
Rejestracja: 24 lut 2005, 08:33
Choroba: CU
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Kontakt:

Re: Jajka

Post autor: Balconik » 01 mar 2005, 14:37

dopoki mialem remisje to nie szkodzilo mi nic :))
nawet moja popisowa jajecznica na boczuszku i szyneczce ze szczypiorkiem :)))
mniamusna
ale od 3 miesiecy mam zaostrzenie i unikam smazonego, pieczonego i innych ciezkich potraw, ale nawet to nie pomaga.
CHCE REMISJI BEZTERMINOWO :))
precz z CU ! ! !

tomek
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 12 sie 2006, 22:40
Choroba: CD
Lokalizacja: Strzelin

Re: Jajka

Post autor: tomek » 08 lis 2006, 16:52

mi się po jajeczkach nic nie robi,czuję się dobrze,ale jeszcze nie prubowałem gotowanych,bo na razie robię sobie jajka na parze-rozbijam jajko na talerzyku i talerzyk kładę na garnku z gotującą się wodą i co chwilę mieszam. Bardzo dobre i nie są tak ciężkostrawne jak gotowane

exa
Doświadczony ❃
Posty: 1741
Rejestracja: 28 sie 2006, 19:13
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź/Piaseczno

Re: Jajka

Post autor: exa » 08 lis 2006, 18:31

mnie tez nic....po zadnych..... :wink:
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”