Cynamon - czy przy chorobach NZJ jest wskazany czy też nie ?

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Cynamon - czy przy chorobach NZJ jest wskazany czy też n

Post autor: alate » 14 maja 2017, 18:16

Noelia pisze: tłuszcz mleczny to jest całkiem korzystny dla jelit (?).
Np. maślan sodu (kapsułki Debutir itp.).
maślan sodu nie ma nic wspólnego z tłuszczem obecnym w produktach mlecznych.
Kwas masłowy należy do grupy powszechnie występujących w jelicie grubym zdrowego człowieka krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania jelit.Nie pochodzi on z masła :wink:
Jest on wytwarzany przez drobnoustroje bytujące w okrężnicy. Ponieważ w NZJ flora bakteryjna i jej funkcje ulegają degradacji i zaburzeniom, kwas masłowy się suplementuje, bo jelita nie wytwarzają go same w dostatecznej ilości
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Cynamon - czy przy chorobach NZJ jest wskazany czy też n

Post autor: Noelia » 14 maja 2017, 18:42

Alate, dziękuję za sprostowanie :)
Wiedziałam o tym, ale w kilku miejscach przeczytałam, że masło jest również źródłem tego kwasu.
Np. tutaj:
http://styleandlife.pl/maslo-tak-bardzo ... artosciowe
"Jak sama nazwa wskazuje, masło jest źródłem kwasu masłowego, produkowanego przez bakterie występujące w okrężnicy. Kwas ten, jak wynika z badań, może zapobiegać namnażaniu się komórek nowotworowych, a także łagodzi wyniszczające działanie chemioterapii i radioterapii (głównie przy nowotworach jelit)."

Z kolei z lekcji chemii pamiętam, że występuje w zjełczałym maśle :roll:
W sumie to sama już nie wiem :?:, ale masło mężowi służy i wydaje mi się (taka prosta logika), że "nawilża i łagodzi stany zapalne" tak od środka.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

czarny
Początkujący ✽✽
Posty: 54
Rejestracja: 03 paź 2016, 11:31
Choroba: CU
województwo: podlaskie
Lokalizacja: Siemiatycze

Re: Cynamon - czy przy chorobach NZJ jest wskazany czy nie

Post autor: czarny » 14 maja 2017, 19:43

Jacekx pisze: Moje śniadanie ostatnio to 1 bułka pszenno/żytnia bo mnie zaczęło murować ( jeżeli gania to jest bułka pszenna) z wędlinką lekką ale jak się dobrze czuję to i z szynką dojrzewającą się trafi lub plasterek zwykłego salami.
To wszystko popijam szklanką przegotowanej wody ( gdy mnie muruje) bądź szklanką herbaty Erl Grey ( gdy mnie gania ).
Czasami zamiast wędlinki jem bułkę z serem żółtym, serem wędzonym bądź twarożkiem mascarbone uwielbiam :mniam:
Też do śniadania używam dość często soku pasteryzowanego z marchwi (karotki) 1/2 butelki ( typu Kubuś 0,33 litra lub Paquito Junior marchew 0,33 litra) - to robię ze względu na graniczną u mnie hemoglobinę .

Oczywiście w dużym zaostrzeniu jest opcja lekkiego śniadania czyli bułka z samym masełkiem czy twarożkiem ( ale chudym) i oczywiście w zaostrzeniu nie używam przegotowanej wody a wodę źródlaną ale nie mineralną . Herbata może być bo sama herbata to oczywiście nie zielona a czarna lekko mnie wstrzymuje ( muruje).

Jako ciekawostkę podam, że bułkę na śniadanie tnę na 4 ćwiartki ...i dla moich oczu są to wtedy 4 bułki. :wink:

Ta moja kawa to...
Najzwyklejsza Inka sypana ( w proszku tu nie cuduję) dwie czubate małe łyżki na szklankę bądź kubek porcelitowy ...ale jako łasuch dosładzam 1 płaską małą łyżkę cukru. Do tego mleko bez laktozy tak na oko ale co najmniej 2 łyżki obiadowe i oczywiście płaska mała łyżeczka deserowa cynamonu chińskiego ( ponoć to jest < 1 g).

Myślę, że bez cukru by się tego nie przełknęło :wink: :idea:

Niestety kawa zbożowa z cynamonem nie jest lekiem więc ich zastąpić nie może :idea: ale może wspomagać je i owszem.
Poza tym cynamon w połączeniu z kawą zbożową ( zawierającą cykorię - a ta inulinę) piszą działa dobrze na jelita i ja to na razie potwierdzam.

moje sniadanie to ostatnio na poczatek zaraz po przebudzeniu biorę kilka gram propolis (to jest kit pszczeli) i żuję to około 40minut, aż do całkowitego przezucia, kiedy samoistnie propolis sie rozpadnie na malutkie kawalki. na poczatku jest jak jedna duza guma do zucia ale z czasem odrywaja sie male kawalki.

nastepnie wypijam 2 lyzki oleju lnianego, do tego dodaje witamine d w plynie i kilka kropel wody utlenionej. woda utleniona to taka zwykla woda z apteki, ale mozna rownie dobrze kupic perhydrol i samemu sobie rozcienczyc ale to jak juz kto woli. witamina d w kropelkach, rowniez z apteki. olej lniany od lokalnego przedsiebiorcy - lokalne trzeba wspierac

w miedzyczasie zaparzaja mi sie ziolka - glownie krwawnik, czasami rumianek lub jakas mieszanka z wiekszej ilosci ziol. teraz zabieram sie za sniadanko - czasami sa to platki gryczane pelnoziarniste, platki jaglane lub platki ryzowe - taki rodzaj owsianki ale chodzi o bezglutenowa wersje dlatego platki owsiane podmieniam na inny ich rodzaj. gotuje je kilka 2-3 minuty, dodaje kakao i cynamon i odstawiam do wystygniecia. pozniej dodaje lyzeczke miodu i wcinam ze smakiem.

inna wersja sniadanka to kanapeczki z chleba wlasnej roboty, z wedlinka i duza iloscia warzyw (ogorek, papryka, pomidor, cebulka - roznie to bywa). jako ciekawostke podam, ze nie stosuje masla ale jako smarowidlo sluzy mi drobno siekany czosnek. klade go pod wedlinke i jest pycha.
po sniadanku wypijam ziolka i jest moc ogromna
pozdrawiam

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Cynamon - czy przy chorobach NZJ jest wskazany czy też n

Post autor: alate » 15 maja 2017, 13:33

Panowie,
zadzroszczę Wam posiadania czasu na taka celebrację śniadania...Na pewno to bardzo służy zdrowiu... Cóz, nie każdy może sobie na to pozwolić :smutny:
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Cynamon - czy przy chorobach NZJ jest wskazany czy też n

Post autor: Noelia » 15 maja 2017, 22:40

czarny pisze:do tego dodaje witamine d w plynie
A co to za preparat konkretnie?
czarny pisze:kilka kropel wody utlenionej
Do tego to sceptycznie podchodzę ;)
czarny pisze:w miedzyczasie zaparzaja mi sie ziolka - glownie krwawnik, czasami rumianek lub jakas mieszanka z wiekszej ilosci ziol.
Mąż też pije krwawnik, drugie miejsce po rumianku.
Teoretycznie jest przeciwzapalny, przeciwskurczowy i przeciwkrwotoczny, więc niby perfekcyjnie.
W praktyce - rzeczywiście mu się polepsza po takim naparze, więc coś w tym na pewno jest :)
czarny pisze:teraz zabieram sie za sniadanko - czasami sa to platki gryczane pelnoziarniste, platki jaglane lub platki ryzowe - taki rodzaj owsianki ale chodzi o bezglutenowa wersje dlatego platki owsiane podmieniam na inny ich rodzaj. gotuje je kilka 2-3 minuty, dodaje kakao i cynamon i odstawiam do wystygniecia. pozniej dodaje lyzeczke miodu i wcinam ze smakiem.
Takie owsianki, jaglanki i gryczanki to ja (zdrowa) jem, męża by to teraz "zabiło" w takim zaostrzeniu ;)
Ja nie gotuję tych płatków, tylko zalewam na noc (mlekiem roślinnym, wodą źródlaną, sokiem owocowym albo koktajlem), dodaję np. nasiona chia, siemię lniane, mak, kakao, wiórki kokosowe itp. i odstawiam, rano mam gotowe śniadanie.
czarny pisze:i duza iloscia warzyw (ogorek, papryka, pomidor, cebulka - roznie to bywa). jako ciekawostke podam, ze nie stosuje masla ale jako smarowidlo sluzy mi drobno siekany czosnek.
Surowe warzywa (a zwłaszcza w większej ilości) oraz warzywa cebulowe (cebula, czosnek itd.) to z pewnością nie jest dobry wybór w zaostrzeniu.
Ale jeśli jesteś w remisji i obserwujesz, że nie masz żadnych rewolucji ani sensacji po takich posiłkach, to ok - tylko pozazdrościć ;)
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cynamon - czy przy chorobach NZJ jest wskazany czy nie

Post autor: Jacekx » 29 maja 2017, 23:10

To jest temat o cynamonie ... a nie śniadaniach :idea:
Do rzeczy więc...
Codziennie suplementuję cynamon od kilku miesięcy.
Raczej mi służy... co eksperymentami wcześniejszymi opisanym w postach sobie udowodniłem a może też innym. :?:

Kawa z cynamonem jest u mnie po I śniadaniu -> 1 kubek porcelanowy kawy Inka - 2 czubate łyżeczki kawy rozpuszczalnej Inka z płaską łyżeczką cynamonu, mleko bez laktozy łyżka stołowa ( max 2 łyżki stołowe), łyżeczka cukru by gorycz cynamonu nie zadusiła zalane gorącą wodą coś tak 250 ml.

Cel suplementacji:
a) obniżenie cukru - cynamon
b) wspomożenie leczenia nadciśnienia - cynamon
c) wspomaganie pracy jelit - wspomożenie inuliną zawartą w cykorii - składniku kawy inka
d) dostarczanie wapnia do organizmu - mleko

Pozdrawiam i wirtualnie jutro po I śniadaniu zapraszam na kawę z cynamonem i mlekiem tak między 9.00-11 .00 ( zależy o której jemy I śniadanie - to jest mój rozkład bo jem śniadania około 8.00 )

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cynamon - czy przy chorobach NZJ jest wskazany czy nie

Post autor: Jacekx » 30 maja 2017, 10:30

Właśnie przed chwilą wypełniłem toast nie :wino: a kubkiem kawy Inki z cynamonem

na zdrowie moi :friends:

aż mi się zakręciło w głowie :wink:

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Cynamon - czy przy chorobach NZJ jest wskazany czy też n

Post autor: Noelia » 31 maja 2017, 20:08

Jacekx pisze:łyżeczka cukru by gorycz cynamonu nie zadusiła
A cejloński nie ma goryczy, więc cukier byłby zbędny - a nic dobrego nie wnosi do tego napoju.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Cynamon - czy przy chorobach NZJ jest wskazany czy też n

Post autor: obyty.z.cu » 31 maja 2017, 20:14

Noelia pisze:cukier byłby zbędny - a nic dobrego nie wnosi do tego napoju
aż się prosi by dać zamiast cukru dobry miód i "energetyk" gotowy ;)
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Cynamon - czy przy chorobach NZJ jest wskazany czy też n

Post autor: Noelia » 31 maja 2017, 22:25

obyty.z.cu pisze:aż się prosi by dać zamiast cukru dobry miód i "energetyk" gotowy
Właśnie :mrgreen:
Oboje zawsze jedliśmy sporo różnych miodów, córka też uwielbia - i faktycznie, przeziębienia i grypy praktycznie w ogóle nas nie dopadały.
Coś w tym musi być.
Niestety u męża w zaostrzeniu odpada zdecydowanie - testował kilka razy :(
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cynamon - czy przy chorobach NZJ jest wskazany czy też n

Post autor: Jacekx » 01 cze 2017, 22:01

obyty.z.cu pisze:
Noelia pisze:cukier byłby zbędny - a nic dobrego nie wnosi do tego napoju
aż się prosi by dać zamiast cukru dobry miód i "energetyk" gotowy ;)
Miód może być silnym alergenem...uwaga
Ja raczej unikam miodu choć jako dziecko lubiłem...poza tym mam odsłonięte szyjki zębów od lat Paradentoza i miód działa bólem szyjek (w miodzie dużo cukru przecież) - po miodzie mnie boli :smutny:

To co proponuję choć się nie upieram ( wyjaśniłem chyba dobrze dlaczego miodu nie brałem pod uwagę) to płaska łyżeczka cukru ale jak komuś pasuje i nie szkodzi to niech próbuje z miodem :idea: .
Tak Inka z cynamonem przepisu... Obyty.Z.CU z miodem.
Ostatnio zmieniony 01 cze 2017, 23:36 przez Jacekx, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
S_Gosia
Aktywny ✽✽✽
Posty: 661
Rejestracja: 21 sty 2017, 21:41
Choroba: CU u dziecka
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Lubin

Re: Cynamon - czy przy chorobach NZJ jest wskazany czy też n

Post autor: S_Gosia » 01 cze 2017, 22:06

Jacekx pisze:Miód może być silnym alergenem...uwaga
u nas przy zaostrzeniu pani dr zabroniła K miodu :( i tak do teraz boję się mu go dać - bo może to nie jest mega zaostrzenie, ale ok też nie :smutny:
Gosia - mama Krzysia (ur. 2004r.)
diagnoza: 12.01.2017r. - CU u dziecka
Asamax 500mg 2x3, Imuran 1x50mg, D-Vitum Forte 4000j.m., Ecomer, Vivomixx kapsułki, Sanprobi ibs - czekamy na remisję


Wygrana majowa i czerwcowa Lista Naszych Przebojów 2017 :)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Cynamon - czy przy chorobach NZJ jest wskazany czy też n

Post autor: obyty.z.cu » 01 cze 2017, 22:16

od kilku lat, już jako stomik zużywam w roku ok 20 kg miodu prosto z pasieki.
Cukru wcale, tylko w małej ilości w moich wypiekach.
A dodam, że jako cukrzykowi wyniki mi się tak poprawiły, że są jak u zdrowych ludzi.
Czyli tem miód to dobra opcja dla lubiących słodycze.
Teraz od miesięcy pije herbatę z cytryną i miodem..samo zdrowie ;)
No tak, cynamon, to akurat tylko przy tartach jabłkowych czy ryż z jabłkami, czyli dość często.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cynamon - czy przy chorobach NZJ jest wskazany czy też n

Post autor: Jacekx » 01 cze 2017, 23:32

obyty.z.cu pisze:od kilku lat, już jako stomik zużywam w roku ok 20 kg miodu prosto z pasieki.
Cukru wcale, tylko w małej ilości w moich wypiekach.
A dodam, że jako cukrzykowi wyniki mi się tak poprawiły, że są jak u zdrowych ludzi.
Czyli tem miód to dobra opcja dla lubiących słodycze.
Teraz od miesięcy pije herbatę z cytryną i miodem..samo zdrowie ;)
No tak, cynamon, to akurat tylko przy tartach jabłkowych czy ryż z jabłkami, czyli dość często.
Ok co do miodu Obyty ale nie masz paradentozy...
a my nie mamy stomii :idea:
i nie jesteśmy też cukrzykami .
Ja zaś miałem jedynie hiperglikemię posterydową ale mi przeszła po zaprzestaniu brania sterydów.

Miód niestety to nie opcja dla mnie :smutny:

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cynamon - czy przy chorobach NZJ jest wskazany czy nie

Post autor: Jacekx » 01 cze 2017, 23:51

A może ktoś niech przetestuje herbatę z cynamonem i goździkami

Goździki...http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/ ... 43267.html

Jak tego nie zrobicie to może ja się zajmę choć trzeba by najpierw przeczytać a jeśli o tym nie ma przetestować wykluczyć
czy goździki nam nie szkodzą w NZJ? ...ale to też nowy temat.

Pewnie zdrowi to znają eliksir wino grzane z cynamonem i goździkami ale myślę to jest nowy temat i do tego tematu nie ma co mieszać.



Chyba więc zostaje nowa opcja z cynamonem
Herbata z cynamonem ( mi herbata czarna ale to mi ciut blokuje wypróżnianie)
Może warto by założyć taki oddzielny temat

eksperymentalny :idea:
Pomyślę o tym...
Z tym , że Herbata podnosi RR to temat nie dla mnie eksperymentatora na sobie :smutny:

Czyli niestety
w moim wypadku pozostają toasty
Kawa Inka z cynamonem, mlekiem bez laktozy i płaską łyżeczką cukru.
250 ml
Smacznego...
Ostatnio zmieniony 02 cze 2017, 00:22 przez Jacekx, łącznie zmieniany 4 razy.

Zablokowany

Wróć do „Pozostałe”