Ciemne pieczywo

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Tarja
Debiutant ✽
Posty: 36
Rejestracja: 12 maja 2009, 20:05
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: tychy

Re: Ciemne pieczywo

Post autor: Tarja » 22 gru 2009, 21:08

Ja niestety juz od wielu lat nie mogę jeść ciemnego pieczywa bo nawet w remisji kończy się bólem i :wc:

Awatar użytkownika
CatAnn
Znawca ❃❃
Posty: 2318
Rejestracja: 20 sty 2009, 19:24
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Re: Ciemne pieczywo

Post autor: CatAnn » 23 gru 2009, 12:46

Ja lubię ciemne pieczywa i wiem, że jest zdrowe, tylko że 95% ciemnego pieczywa dostępnego w sklepach jest z ziarnami, a tych jeść zdecydowanie nie powinnam... Ale raz na ruski rok się zdaży bez ziaren i wtedy sobie zjadam ;)
Ulepimy dziś bałwana, Cudusiu...?
Rozpoznanie: czerwiec 2003 - CD. Stan: remisja, anemia, depresja, zab. adaptacyjne. Wzrost, waga: 166 cm, 52 kg. Leczenie: CSK MSW. Leki: adalimumab, mesalazyna, wenlafaksyna, lamotrygina.

stellaDODO
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 04 sty 2010, 14:21
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Leszno

ciemne pieczywo

Post autor: stellaDODO » 04 sty 2010, 15:27

Za czasów "zdrowych" zawsze jadłam ciemne pieczywo. Potem choroba...no i przerzuciłam się na jasne. Jedzenie jasnego pieczywa pomogło.
Ostatnio gdy troszkę było lepiej znowu powróciłam do starych nawyków ( ciemny chleb, orkiszowy) no i znowu nawrót.
Niestety zdrowe, ale nie dla mnie...

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ciemne pieczywo

Post autor: Natuśka » 04 sty 2010, 18:07

Ja od urodzenia byłam wychowana na chlebku własnego wypieku, na naturalnym zakwasie, wg tradycyjnej receptury mojej babci, wypiekany w tradycyjnym, murowanym piecu, bez żadnych ulepszaczy, spulchniaczy itp. Nie tolerowałam chleba kupowanego w sklepie- normalnie czułam jak mi się wszystko fermentowało w brzuchu... :cry: i jeszcze zgaga do tego... Ciemne pieczywo baaaardzo lubię, ale niestety już się muszę obejść smakiem... - efekt natychmiastowy :wc: A ostatecznie byłam zmuszona przejść na bezglutenową, bo jak nie jedno to drugie (czyt.jak mnie nie przeczyści, to mnie zatka)! :smutny:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Horadoopka
Początkujący ✽✽
Posty: 289
Rejestracja: 29 wrz 2009, 11:49
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: z tamtąd

Re: Ciemne pieczywo

Post autor: Horadoopka » 06 sty 2010, 10:15

Natuśka pisze: A ostatecznie byłam zmuszona przejść na bezglutenową, bo jak nie jedno to drugie (czyt.jak mnie nie przeczyści, to mnie zatka)! :smutny:
może mnie tez coś takiego czeka... jak jem ciemny chleb- krew się pojawia, ale to tez zalezne od innego jedzenia. Jak przerzuce sie na białe pieczywo- zatyka- czego jeszcze bardziej nei cierpie... i juz nie wiem co robic.. wczoraj zjadłam 2 kromki takiego chleba pieczonego przez rodziców, z ziarnami- ale chyba mi poharatało jelita- bo krwawa mery była w wc... dziś więc lzejsze pieczywko i nie zdziwiłabym się, jakby dla odmiany jutro mnie zatkało.. i bądź tu mądry....... moze te krązki ryzowe wcinać? są z błonnkiem ale chyba nie draznią jelit..

Misia

Re: Ciemne pieczywo

Post autor: Misia » 06 sty 2010, 10:26

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Horadoopka
Początkujący ✽✽
Posty: 289
Rejestracja: 29 wrz 2009, 11:49
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: z tamtąd

Re: Ciemne pieczywo

Post autor: Horadoopka » 06 sty 2010, 13:08

Dzięki jeszcze raz ( i pewnie nie ostatni..) dobrze, że Wy- stali bywalcy forum i moderatorzy macie cierpliwość do miotających się nowicjuszy..

kasinp
Znawca ❃❃
Posty: 2418
Rejestracja: 19 cze 2007, 17:48
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Ciemne pieczywo

Post autor: kasinp » 06 sty 2010, 13:55

Horadoopka, ty juz nie taki nowicjusz , mozesz wiedze dalej przekazywac!!

Horadoopka
Początkujący ✽✽
Posty: 289
Rejestracja: 29 wrz 2009, 11:49
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: z tamtąd

Re: Ciemne pieczywo

Post autor: Horadoopka » 06 sty 2010, 14:18

Z chorobą mam do czynienia juz kilka miesięcy- wstępna diagnoza ponad 2 miesiące temu, a nieraz mam wrazenie ze nic nie wiem.. i staram się pilnować i mysle ze w miarę ok a tu - tak jak dziś- w wc zaliczam karmazynowy przypływ i się załamuje już prawie...

Misia

Re: Ciemne pieczywo

Post autor: Misia » 06 sty 2010, 15:54

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Horadoopka
Początkujący ✽✽
Posty: 289
Rejestracja: 29 wrz 2009, 11:49
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: z tamtąd

Re: Ciemne pieczywo

Post autor: Horadoopka » 07 sty 2010, 09:40

Dzięki serdeczne, :flowers: z Wami naprawdę jest łatwiej.. gdybym bazowała tylko na tym co powiedział mi lekarz, nie wiedziałabym nic..

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
Posty: 1475
Rejestracja: 03 lip 2008, 10:38
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Ciemne pieczywo

Post autor: Miska Ryżu » 07 sty 2010, 11:48

Horadoopka pisze:gdybym bazowała tylko na tym co powiedział mi lekarz, nie wiedziałabym nic..
tak to jest, nie zawsze lakarze maja wystarczającą ilość czasu by tłumaczyć wszystko każdemu, dlatego musimy dokształcać się sami :-)

polecam jak najbardziej pieczywo normalne pszenno-żytnie, jeżeli pszenne Cie zapycha. Zachowałbym z kolei ostrożność z tym chlebkiem z ziarnami.... Ja od kiedy wiem że ziarna i pestki poprzez nietrawienie się podrażniają jelitka to nawet jogurty przecedzam przez sitko co by jakis pestek z malin nie wpuścić do siebie :D
Smutno Ci? A może budyń? :)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Ciemne pieczywo

Post autor: obyty.z.cu » 07 sty 2010, 12:06

Miska Ryżu pisze:Horadoopka napisał/a:
gdybym bazowała tylko na tym co powiedział mi lekarz, nie wiedziałabym nic..


tak to jest, nie zawsze lakarze maja wystarczającą ilość czasu by tłumaczyć wszystko każdemu, dlatego musimy dokształcać się sami
czesto tak jest,
ale tez czesto pacjenci sami nie pytaja,bo albo maja z tym problem, albo nie wiedza o co pytac.
Sadze jednak, ze podstawa powinna byc jednak wiedza lekarska nam przekazana i stosowana.
Czesto jest tak, ze po poprawie zdrowia "zapominamy" o przykazanich lekarskich,o braniu lekow czy wrecz sami je odstawiamy.
Z "opowiesci" innych chorych wiem tez, ze wielu z nich nie mowi do konca wszystko lekarzom, a potem sie dziwia ze cos nie tak, i ze to napewno wina lekarza.
Tak wiec "baza" to jednak to co mowi lekarz i "badania",
a pozniej samoedukacja i sprawdzanie na sobie co mozna a co nie.

Juz niepamietam jak smakuje ciemne pieczywo, , biale tzn. bulki ,bagietki, czy chleb pszenno zytni ( z dobrej piekarni- bron boze z marketu) to wszystko co moge i to w malych ilosciach.
Czasem jeden maly chleb nam starcza na 2 tygodnie (zamrazarka :wink: ).
Wazne, zeby nic na sile nie wprowadzac - bo tak trzeba wg zasad zywienia.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
anulka089
Początkujący ✽✽
Posty: 275
Rejestracja: 15 maja 2009, 15:16
Choroba: nie ustalono
województwo: śląskie
Lokalizacja: Cze-wa
Kontakt:

Re: Ciemne pieczywo

Post autor: anulka089 » 08 sty 2010, 07:43

ja zawsze wcinam pol bułki zwyklej i pol razowej

Joanna23
Doświadczony ❃
Posty: 1007
Rejestracja: 31 mar 2008, 08:27
Choroba: CU
województwo: śląskie
miasto: bytom
Lokalizacja: Bytom

Re: Ciemne pieczywo

Post autor: Joanna23 » 11 sty 2010, 11:22

Ja jak jadłam ciemne pieczywo to miałam potem posiedzenie na tronie :razz:
Biorę: Asamax tabl 500mg 2-2-2-2, asamax czopek 0-0-1 ircolon 1-0-1, probiotyk, intesta, nospa. Stan: Zaostrzenie. Waga / Wzrost : 40,5 kg/ 158cm.

Zablokowany

Wróć do „Pieczywo i Wyroby Cukiernicze”