Karob (chleb świętojański - mąka)

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
SzopPracz
Debiutant ✽
Posty: 20
Rejestracja: 04 maja 2009, 16:05
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: śląskie
Lokalizacja: Zabrze

Karob (chleb świętojański - mąka)

Post autor: SzopPracz » 24 maja 2009, 21:41

Chciałem poinformować, że istnieje coś takiego jak niepodrażniający substytut kakao o podobnym (a może nawet silniejszym) działaniu przeciwbiegunkowym. Karob (chleb świętojański) ma bogatą tradycję stosowania jako środek przeciwbiegunkowy, w smaku i wygladzie łudząco podobny do kakao. W pubmedzie kilkadziesiąt badań poczynając od lat '50 - większość pozytywnych.

Pomaga w rozwolnieniach, w moim doświadczeniu łagodny dla jelit (nie posiada tylu substancji podrażniających). Mimo, że zawiera sporo tanin, to jednak odbieram go znacznie łagodniej niż np. średnio silną herbatę.

Jest używany komercyjnie jako źródło pinitolu, zawiera go nawet do 10%. Sam pinitol działa przeciwzapalnie, poprawia wrażliwość insulinową tkanek, jest detoksyfikatorem, zwiększa wysycenie mięśni kreatyną hamując ich degradację. Stosowany także jako naturalny suplement przeciwko kobiecej bezplodnosci wynikającej z PCOS (działanie normalizujące, uwrażliwiające na insulinę) jako że ponoć przekształca się w D-Chiro-Inozytol w żołądku.

Ogólnie pozytywne doświadczenia na zagraniczych forach (w tym moje), przy czym należy podkreślić, iż jest uzyskiwany ze strąków i u niektórych sporadycznie może mieć działanie odwrotne. Dawki: na początku ostrożnie 1/2 - 1 łyżeczki, dobrze dojść do 15g 2x dziennie.

[ Dodano: 06-06-2009 ]
Z góry przepraszam, że podbijam temat, ale mam uczucie, że w małym stopniu przekazałem meritum sprawy jesli chodzi o ten magiczny proszek. :wink:

Właśnie mam okazję znów testować Karob. U mnie on zatrzymuje biegunki i robi to jak do tej pory ze 100% skutecznoscia w 24h powodując uczucie komfortu w brzuchu i coś na kształt dobrego trawienia.

Dla mnie jego działanie jest niesamowite i wg. mnie to naprawdę jeden z lepszych środków. Osobiście uważam że wyprzedza loperamid, smectę i tego typu wynalazki. Tak więc dziwię się, że tutaj nie ma ani słowa o nim.

Choć z drugiej strony słyszałem, że nie każdy go toleruje. No ale ja pisze tylko za siebie :)
Niezdiagnozowany, objawy łudząco podobne do Crohn. Za sobą wiele lat nietolerancji tluszczow (objawy wiadomo), pozniej staly dyskomfort, w koncu pobolewania i klucia w prawym podbrzuszu i zaostrzenia przy stresie. W zyciu przechodzilem infekcje bakteryjną gronkowcem złocistym i paciorkowcem.
Pomogly (w zasadzie zupelnie cofniete objawy): Propolis (nalewka 20%), Mleczan Magnezu (Maglek 5 tbl), Tłuszcze MCT i ALA (Len) emuglowane Lectytyna, Czarnuszka.

Zablokowany

Wróć do „Pieczywo i Wyroby Cukiernicze”