Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ

Czy za każdym razem robiąc zakupy zwracasz uwagę na skład produktów i czytasz dokładnie co się w nich znajduje?

tak, zawsze czytam
6
29%
nie, nigdy nie czytam
0
Brak głosów
czasami przeczytam
5
24%
staram się, ale nie zawsze mam czas
10
48%
 
Liczba głosów: 21

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: patkaas » 10 lut 2015, 15:21

Koszenila mi też jest znana. Otrzymuje się ją z mszycy, a konkretnie z odwłoków i jaj. Odpowiada za kolor czerwony, więc znajdziemy ją w jogurtach o smaku truskawkowym. Chociaż w większości przypadków do kolorów wykorzystywane są ekstrakty z aronii lub buraka. Poza tym owady to nie są takie straszne. Stanowią praktycznie czyste białko i są zdrowe w kwestii jedzenia. Osobiście próbowałam szarańczy, larw i karaczanów. Odpowiednio przygotowane smakują naprawdę dobrze ;)
Pandzia pisze:no to już dyskusja na inny temat
no ale od tego dyskusja się właśnie zaczęła i oburzenie, że ta wanilina to z kału. Ludziom w większości nie przeszkadzają różne składniki, dopóki właśnie nie dowiedzą się jak one powstają. To samo z koszenilą, zapewne wielu to odstrasza przy kupnie niby owocowych jogurtów, które są tak naprawdę w większości cukrem. Lepiej kupić naturalny, świeże owoce i zrobić sobie samemu, mając pewność co jest w środku. A produkty typu light zamiennie mają słodziki, które są jeszcze gorsze niż cukier.

Program Katarzyny Bosackiej bardzo polecam również. Jest w dwóch wersjach: Wiem co jem, Wiem co jem i wiem co kupuję

Taki ciekawy cytat:
Statystyczny Polak zjada rocznie przeszło 2 kg chemicznych dodatków do żywności!
Z tego odcinka: http://player.pl/programy-online/wiem-c ... 18605.html
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Kamila
Początkujący ✽✽
Posty: 197
Rejestracja: 30 paź 2014, 17:48
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Dundee

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: Kamila » 10 lut 2015, 16:59

patkaas, z chęcią bym poooglądała, lubie takie programy i sie tym interesuję, ale nie wyświetlają poza terenem Polski... :cry:

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: patkaas » 10 lut 2015, 19:12

Kamila, tvn tu ma zagraniczny odbiór tv http://www.itvn.pl, a co do tvnplayer to można to ponoć jakoś ominąć, poszukaj w google ;)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Kamila
Początkujący ✽✽
Posty: 197
Rejestracja: 30 paź 2014, 17:48
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Dundee

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: Kamila » 10 lut 2015, 22:11

patkaas, niestety też jest "not available". Jutro poszukam co jak i gdzie:) Aczkolwiek bardzo dziękuję :))

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: Orzelek » 10 lut 2015, 23:04

Program "Wiem co jem" ma już sześć sezonów. Część tematyki się powtarza, ale jak jest możliwość obejrzenia w sieci, to warto.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: patkaas » 11 lut 2015, 11:43

Wiem co jem i wiem co kupuję teraz leci czwarty sezon w tv :)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Jac
Początkujący ✽✽
Posty: 170
Rejestracja: 14 lip 2013, 13:29
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: Jac » 11 lut 2015, 13:49

Tak sobie myślę, że niewątpliwie przemysł spożywczy stara się nas naciągać na takie drobiazgi, jak dodatkowa literka w nazwie cukru. Ale jest jeszcze druga strona medalu i my - konsumenci nie jesteśmy tu bez winy.
Jeżeli z naszej strony pojawia się presja na jak najniższą cenę, to w zamian dostajemy cukier wanilinowy a nie waniliowy. Dzisiaj porównałem cenę cukru wanilinowego Dr Oetkera (1,45 zł) i cukru z prawdziwą wanilią Kotanyi (2,85 zł). Zaryzykowałbym stwierdzenie, że znaczna część klientów weźmie do koszyka ten pierwszy, dziwiąc się dlaczego ten drugi jest aż tak drogi.

Znajomy chciał produkować keczup dla pewnej sieci sklepów dyskontowych, sprawiających wrażenie polskiej firmy. Na wstępnych rozmowach podano mu cenę, jakiej nie może przekroczyć. Na argument, że za tą cenę nie kupi się nawet pomidorów na keczup, odpowiedziano mu, że przecież keczup nie musi być z pomidorów. Najważniejsze, aby był tani. Takie są skutki presji na jak najniższą cenę.

Anonymous_13ece955

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: Anonymous_13ece955 » 11 lut 2015, 14:44

Jac pisze:odpowiedziano mu, że przecież keczup nie musi być z pomidorów
XXI wiek :cool:

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: patkaas » 11 lut 2015, 15:07

Jac pisze:Znajomy chciał produkować keczup dla pewnej sieci sklepów dyskontowych, sprawiających wrażenie polskiej firmy. Na wstępnych rozmowach podano mu cenę, jakiej nie może przekroczyć. Na argument, że za tą cenę nie kupi się nawet pomidorów na keczup, odpowiedziano mu, że przecież keczup nie musi być z pomidorów. Najważniejsze, aby był tani. Takie są skutki presji na jak najniższą cenę.
Z racji iż pochłaniam keczup w dużych ilościach, to zawsze czytam etykiety. Niestety sporo tych produktów opiera się na koncentracie pomidorowym, a nie prawdziwych pomidorach. Czyli przetwarzają coś, co już kiedyś zostało przetworzone... Aktualnie na rynku moim zdaniem najlepszy jest produkt marki Pudliszki. Ma największą ilość pomidorów użytych na 100g keczupu(198g) i dość nieskomplikowany skład.

Tak na marginesie jeszcze dodam a propos etykiet, że kolejność wymienianych składników ma znaczenie. Jest to na zasadzie od największej do najmniejszej ilości. Ja zwracam uwagę na to szczególnie przy sokach. Odkładam na półkę, gdy pierwszym składnikiem jest woda, a powinien być sok z owoców...

Takie ciekawe artykuły o zawartości cukru w produktach, gdzie pozornie powinno go być mało. Wszystko oczywiście widnieje na etykietach, no ale pozostaje problem niedokładnego czytania:

Płatki śniadaniowe: http://pieniadze.gazeta.pl/pieniadz/1,1 ... lanka.html

Jogurty: http://pieniadze.gazeta.pl/pieniadz/1,1 ... rtami.html
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: patkaas » 13 lut 2015, 23:17

No i źródło tego tematu też doczekało się artykułu: http://pieniadze.gazeta.pl/pieniadz/1,1 ... 98095.html :P
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: Anette28 » 15 lut 2015, 20:26

patkaas pisze:No i źródło tego tematu też doczekało się artykułu: http://pieniadze.gazeta.p...9,17398095.html :P
ten temat jest z tego źródła, czytaj uważnie :roll:
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: patkaas » 15 lut 2015, 20:38

Pandzia pisze:ten temat jest z tego źródła, czytaj uważnie
wiem, ze jest dlatego napisałam w sensie źródła tego wątku podanego w pierwszym poście.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3130
Rejestracja: 02 lut 2011, 16:33
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Reda

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: deth » 27 lut 2015, 13:32

2 laski wanilii za 4, 44 zł w Lidlu :mrgreen:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: obyty.z.cu » 27 lut 2015, 15:45

deth pisze:2 laski wanilii
te "laski' maja na imię "wanilia" ?
jakies nie polskie imie :lol:
(sorki,takie skojarzenie pierwsze z tymi laskami) :oops:
Zainwestuj jeszcze w cukier drobny do wypieków i masz hurtowe ilości cukru waniliowego :wink:

Swoją drogą nie sprawdzałem jak to jest z olejkiem waniliowym,też jest podróbka ?
No i z czego robi się ten olejek ?
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: alate » 27 lut 2015, 22:21

deth pisze:2 laski wanilii za 4, 44 zł w Lidlu :mrgreen:
nie polecam
to jest wanilia najniższej jakości, strączki króciutkie,byle jakiej odmiany, przesuszone, a co za tym idzie mało aromatyczne
zawsze nabywam wanilię w internecie, polecam taką
http://allegro.pl/wanilia-laski-wanilii ... 12322.html
Crohn ? Z tym da się żyć !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pieczywo i Wyroby Cukiernicze”