Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ

Czy za każdym razem robiąc zakupy zwracasz uwagę na skład produktów i czytasz dokładnie co się w nich znajduje?

tak, zawsze czytam
6
29%
nie, nigdy nie czytam
0
Brak głosów
czasami przeczytam
5
24%
staram się, ale nie zawsze mam czas
10
48%
 
Liczba głosów: 21

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: Anette28 » 09 lut 2015, 10:25

Taką ciekawostkę znalazłam trochę mnie to przeraziło, zwłaszcza, że używam do pieczenia, koktajli i deserów.
Żeby nie było podaje źródło:Karol Szarpak/facebook
W tym miejscu chciałbym pogratulować branży spożywczej majstersztyku. Naprawdę oszukujecie nas zawodowo.
Ale o co chodzi?! Zapyta pewnie teraz każdy.
A w sumie to o nic, taka błahostka
Chodzi o cukier wanilinowy, tak, tak spójrzcie dokładnie to nie jest cukier waniliowy a waniliNowy!
A co to jest wanilina? Organiczny związek chemiczny stosowany w przemyśle spożywczym i kosmetycznym jako związek zapachowy. Znajduje się w rejestrze NIH niebezpiecznych związków chemicznych. Ma działanie stymulujące mózg dając mylne wrażenie, że coś smakuje lepiej (lepiej niż w rzeczywistości jest).
A teraz wisienka na torcie, skąd się pozyskuje wanilinę? Cytat z Wikipedii żeby nie było...
"W 2006 roku grupa japońskich badaczy kierowana przez Mayu Yamamoto opublikowała informacje o możliwości wyizolowania z kału bydła domowego waniliny. Wytwarzanie tego związku (używanego w przemyśle spożywczym i kosmetycznym) tą metodą jest tańsze, niż pozyskiwanie go z wanilii"
Dodam tylko że waniline znajdziecie w większości produktów spożywczych
SMACZNEGO
Załączniki
cukier.jpg
Ostatnio zmieniony 10 lut 2015, 09:56 przez Anette28, łącznie zmieniany 4 razy.
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
kaskaaa1502
Aktywny ✽✽✽
Posty: 622
Rejestracja: 13 maja 2014, 19:50
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: kaskaaa1502 » 09 lut 2015, 10:41

i to jest dowod na to ze ludzie (ja tez) nie zwracaja uwagi na to co kupuja :( po przeczytaniu tego posta przewertowałam szuflade z przyprawami i faktycznie mam cukier wanilinowy, a bylam pewna ze kupuje waniliowy :( zastanawia mnie tylko jakim cudem ludzie maja nie chorowac, jesli na kazdym kroku, praktycznie do wszystkich produktów dodawane sa "bonusy"
A jak się przewrócę, to się podniosę. A jak się nie podniosę to sobie poleżę i ...uj :P

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: Anette28 » 09 lut 2015, 11:07

mam takie samo zdanie kaskaaa1502, nigdy nie zwracałam na to uwagi, a jakie praktyki mają producenci, abyśmy nie odróżnili nazw i znaczenia
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: obyty.z.cu » 09 lut 2015, 11:21

wystarczy kupić laskę wanilii i do słoika, zasypać cukrem i mamy "odpowiedni" cukier.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Kamila
Początkujący ✽✽
Posty: 197
Rejestracja: 30 paź 2014, 17:48
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Dundee

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: Kamila » 09 lut 2015, 11:54

Niestety śmieci są dodawane wszędzie. Zaczyna sie juz od mąki wybielanej chemicznie:(((
Do chleba tona spulchniaczy.
Mięso nafaszerowane hormonalna paszą.
Nawet gotowe zioła w doniczce sa spryskiwane nie wiadomo czym.
W dodatku żywność GMO już jest lagalna w Polsce...

I wszystko zapakowane w plastikowe pudełka z dodatkiem BPA, który oddziałowuje na
układ hormonalny kobiet... stąd coraz większa bezpłodność.

Tylko ręce załamać...

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: patkaas » 09 lut 2015, 12:37

Ile lat żyję tyle byłam przekonana, że jest to cukier waniliowy, a nie wanilinowy. Chyba nigdy się nie przyjrzałam opakowaniu. Jedna literka, a tak wiele zmienia... No ale cóż. Oszustwa spożywcze czają się na każdej półce :)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Lemoni
Doświadczony ❃
Posty: 1499
Rejestracja: 06 sty 2008, 14:34
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Newbury
Kontakt:

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: Lemoni » 09 lut 2015, 12:48

Cukier waniliowy też jest w sprzedaży, ale jest po prostu droższy ;). Wydawało mi się, że wanilina nikogo już nie zdziwi ;).

Z drugiej strony wypieki z wanilina są dopuszczane do sprzedaży i nic się ludziom nie dzieje. Chyba potrzebna by była tego spora ilość ;). Glutaminian jest wszędzie, też wzmacnia smak. Każdy może wybierać, ale dla mnie lyżka cukru aromatyzowanego wanilina nie zaszkodzi ciastu i jego konsumentom ;)

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Cukier wanilinowy

Post autor: michal_mg » 09 lut 2015, 12:48

Pandzia pisze:Taką ciekawostkę znalazłam trochę mnie to przeraziło,
jak bym to ja napisał to byłaby jatka i prośba o BADANIA na ten temat... takich rzeczy jest sporo niestety, a jak w innym temacie to pisanie, że coś jest trujące i zakazane to działą tak jak zakaz rtęci - poza żarówkami, jak i wspomniany formaldehyd używany do konserwacji zwłok jak i występuje w jabłkach.
Świeże warzywka eko też uprawia się na krowim nawozie, więc skąd taki niesmak? :D

Samo czytanie etykiet i składu nic tu nie pomoże. Kupowałaś cukier wanilinowy zamiast waniliowy - choć rozglądając się po półce raczej czytałaś co kupujesz.... Myślisz, że z taką umiejętnością :D czytanie składu na etykiecie coś pomoże?

Pewnie, że boli kiedy wychodzi na jaw, że daliśmy się oszukać, ale tu ludzie sami się oszukują, bo czytają to co chcieliby widzieć, a nie to co napisano :)
Lemoni pisze: Chyba potrzebna by była tego spora ilość
bo chodzi o dawke - każda substancja jest trująca,zdrowa,obojętna, ale zależy od dawki.
Obrazek

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: Anette28 » 09 lut 2015, 13:20

michal_mg pisze:jak bym to ja napisał to byłaby jatka i prośba o BADANIA na ten temat... takich rzeczy jest sporo niestety, a jak w innym temacie to pisanie, że coś jest trujące i zakazane to działą tak jak zakaz rtęci - poza żarówkami, jak i wspomniany formaldehyd używany do konserwacji zwłok jak i występuje w jabłkach.
Świeże warzywka eko też uprawia się na krowim nawozie, więc skąd taki niesmak? :D
ja tylko to napisałam, żeby wszyscy zaczęli zwracać na to uwagę, bo sama przedtem tego nie robiłam, jak zauważyłeś wystarczy tylko dodatkowe "N" w wyrazie i jest to już coś innego; przecież każdy tylko spojrzy cukier wani... i bierze do koszyka
obyty.z.cu pisze:wystarczy kupić laskę wanilii i do słoika, zasypać cukrem i mamy "odpowiedni" cukier.
świetny pomysł
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: Anette28 » 09 lut 2015, 13:25

Lemoni pisze:Cukier waniliowy też jest w sprzedaży, ale jest po prostu droższy ;) . Wydawało mi się, że wanilina nikogo już nie zdziwi ;) .

Z drugiej strony wypieki z wanilina są dopuszczane do sprzedaży i nic się ludziom nie dzieje. Chyba potrzebna by była tego spora ilość ;) . Glutaminian jest wszędzie, też wzmacnia smak. Każdy może wybierać, ale dla mnie lyżka cukru aromatyzowanego wanilina nie zaszkodzi ciastu i jego konsumentom ;)
nigdy nie zwracałam uwagi na tą różnicę i myślę, że większość też nie, a czy jest to szkodliwe czy nie, nie mnie to oceniać, zresztą co nie jest szkodliwe od tego by trzeba zacząć?!
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
kaskaaa1502
Aktywny ✽✽✽
Posty: 622
Rejestracja: 13 maja 2014, 19:50
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: kaskaaa1502 » 09 lut 2015, 13:27

Pandzia pisze:przecież każdy tylko spojrzy cukier wani... i bierze do koszyka
jest dokładnie tak jak napisałaś. ludzie nie maja czasu spędzać w sklepie kilka godzin i dokładnie czytać skład. może maja jeszcze z laptopem przed półką googlować każdy składnik co, skąd itd... to juz by wyglądało na paranoje wg mnie. żyjemy w tak pięknym kraju, gdzie politycy troszczą sie o swoich obywateli i to od nich powinno sie wymagać żeby m.in. takie "gó**a" były zakazane
A jak się przewrócę, to się podniosę. A jak się nie podniosę to sobie poleżę i ...uj :P

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: obyty.z.cu » 09 lut 2015, 13:30

patkaas pisze:Oszustwa spożywcze czają się na każdej półce
michal_mg pisze:Kupowałaś cukier wanilinowy zamiast waniliowy - choć rozglądając się po półce raczej czytałaś co kupujesz.... Myślisz, że z taką umiejętnością czytanie składu na etykiecie coś pomoże?
no właśnie..czytanie ze zrozumieniem,a nie "oglądanie" i kupowanie na pamięć.
Swego czasu o tym temacie był program w TVN Style - "wiem co jem".Bardzo pouczający.
Swoją drogą ludzie kupują ocet i nikt już nie patrzy czy to produkt z przeróbki chemii,czy spirytusowy.
Byle był,..juz pomijam go jako składnik wielu potraw,w tym choćby ketchupu.
Podobnie z kwaskiem cytrynowym,można jako proszek...a można jako cytrynę.

To nie są oszustwa,bo w etykietach podają prawdę,tylko ludzie żyją w nieświadomości i zasadzie
"wszyscy oszukują".
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: Anette28 » 09 lut 2015, 13:34

obyty.z.cu pisze:no właśnie..czytanie ze zrozumieniem,a nie "oglądanie" i kupowanie na pamięć.
Swego czasu o tym temacie był program w TVN Style - "wiem co jem".Bardzo pouczający.
Swoją drogą ludzie kupują ocet i nikt już nie patrzy czy to produkt z przeróbki chemii,czy spirytusowy.
Byle był,..juz pomijam go jako składnik wielu potraw,w tym choćby ketchupu.
Podobnie z kwaskiem cytrynowym,można jako proszek...a można jako cytrynę.
widzisz, a moim zdaniem jest to oszustwo, bo producenci żerują na tym, że ludzie nie czytają i kupują na pamięć :wink:
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: obyty.z.cu » 09 lut 2015, 13:49

Pandzia pisze: moim zdaniem jest to oszustwo, bo producenci żerują na tym, że ludzie nie czytają i kupują na pamięć
zrobi się niepotrzebna dyskusja..choć może i dobrze..kto chce ten czyta.

Ale z drugiej strony pomyśl ile ludzi kupuje "nadmuchane" pieczywo w markecie,świadomie...
Albo jeszcze inaczej- można kupić kiełbase za około 6 czy 7 zł.,za tę cenę nie da się wyprodukować zdrowej "mięsnej" kiełbasy,muszą być chemiczne dodatki,stabilizatory,wypełniacze itd...a pisze kiełbasa.
Kupując ją to akceptujesz "oszustwo" producenta,albo patrząc z jego strony-skoro kupujesz to godzisz się na jego warunki.
Podobnie tu...oni piszą uczciwie co sprzedają,a TY kupujesz na pamięć,więc nie wiń ich za to.
Absolutnie zgadzam się z michal_mg, czytać - nie oglądać.
kaskaaa1502 pisze:ludzie nie maja czasu spędzać w sklepie kilka godzin i dokładnie czytać skład. może maja jeszcze z laptopem przed półką googlować każdy składnik co, skąd itd...
bez obrazy,ale ile kobieta może spędzić czasu w sklepie z garderobą ?
dużo...i wszystko wie o tym co kupi.Czym się więc rożni sklep z żywnością ?
Ja kupuję świadomie to co jem..po pieczywo jade kilka km do dobrej piekarni..na przykład.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Cukier wanilinowy/waniliowy, a świadomy wybór konsumentów

Post autor: Anette28 » 09 lut 2015, 14:20

obyty.z.cu pisze:Ale z drugiej strony pomyśl ile ludzi kupuje "nadmuchane" pieczywo w markecie,świadomie...
ale tu mają wybór, z tym cukrem to trochę inaczej jest jak pisałam na początku, że każdy spojrzy wan... i kupuje, ja nigdy nie dostrzegałam tej różnicy dopóki nie natrafiłam na artykuł
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pieczywo i Wyroby Cukiernicze”