Uczulenie na mleko i jego przetwory

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Edyta
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 17 lis 2005, 12:05
Choroba: CU
Lokalizacja: Łęczna

Uczulenie na mleko i jego przetwory

Post autor: Edyta » 21 lis 2005, 14:20

Po zrobieniu testów alergicznych dowiedziałam się, że jestem uczulona na mleko i jego przetwory oraz że powinnam je wysliminować z diety. Problem w tym, że nigdy nie miałam kontaktu z ludźmi z tego typu alergią, a dodatkowo chorych na CU. Nie znam zbyt wiele produktów, którymi można zastąpić produkty mleczne.

Pomoooocy!!!!!!!!!!!! :!:

Czy mogę stosować hypoalergiczne mleko dla dzieci z alergią na białko mleka krowiego (podobno dotyczy to wszystkich parzystokopytnych, czyli kozy też), ale które posiada niestety laktozę?
A propos laktozy.
Jak sprawdzić czy jej nie toleruję? Czy są do tego jakieś specjalne testy? To samo pytanie odnośnie glutenu? :?:
Mam wiele pytań, gdyż ciągle jestem w fazie ustalania swojej diety, mimo że od 2 lat choruję. Ciągłe nawroty choroby zmuszają mnie do intensywnych poszukiwań.
Pozdro, Edyta.
Może jutro będzie lepiej!

Awatar użytkownika
Balconik
Początkujący ✽✽
Posty: 150
Rejestracja: 24 lut 2005, 08:33
Choroba: CU
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Kontakt:

Re: Uczulenie na mleko i jego przetwory

Post autor: Balconik » 21 lis 2005, 15:16

W mleku krowim jest kazeina, ktorej organizm ludzki po prostu nie trawi.
A z tego co wiem, to raczej nie uczulaja prztwory taki jak np. kefiry, jogurty i smietana, bo w procesie fermentacji kazeina po prostu sie rozklada na cos innego (nie pamietam dokladnie).

Chyba nie ma zadnych rozsadnych substytutow. Chyba ze lubisz mleko sojowe - mnie odrzuca - zupelnie jakbym rozrobil make z woda. Bleeeeee
Ostatnio zmieniony 22 lis 2005, 10:10 przez Balconik, łącznie zmieniany 1 raz.
precz z CU ! ! !

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Uczulenie na mleko i jego przetwory

Post autor: Mamcia » 21 lis 2005, 19:36

Przeczytaj http://nzj.iimcb.gov.pl/mleko.html. Czy w testach wyszła nietolerancja laktozy, czy na białko? To ważne bo od tego zależy dieta. poszukaj informacji na stronach dotyczacych dzieci polecam portal gastrobaby i artykuł http://www.gastrobaby.vir.pl/edukacja/zyw_0012.php.
Mamcia

Gość

Re: Uczulenie na mleko i jego przetwory

Post autor: Gość » 22 lis 2005, 10:26

To ja Edyta, nie chce mi wejść użytkownik!!!!!!!!!!

Mamciu, właśnie w tym problem, że jestem uczulona na białko (mimo że nie mam żadnych objawów zewnętrznych), natomiast nie wiem jak z laktozą, bo nie umiem sprawdzić, a właściwie nie wiem jak. Spożywanie przetworów mlecznych nie wywołuje u mnie natychmiastowej reakcji w postaci biegunki.
Dzięki za informacje o mleku na stronach towarzystwa, ale już czytałam. Zajrzę natomiast na drugi podany przez Ciebie adres.
Jak w inny sposób sprawdzić nietolerancję laktozy?
Pozdro, Edyta :?

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Uczulenie na mleko i jego przetwory

Post autor: Mamcia » 22 lis 2005, 17:33

Sa proste testy o czym juz gdzies pisałam. Jak na białko krowie to kozie i owcze mniem, mniam. Ważne też jest gdzie i jaka metoda robione sa testy. W jednym z labolatoriow wszyscy uczuleni sa na dosza.
Mozesz zawsze powtorzyc test, jak bez mleczka ciezko.
Mamcia

Gość

Re: Uczulenie na mleko i jego przetwory

Post autor: Gość » 24 lis 2005, 18:27

To ja Edyta, a nie gość.

Co mam wpisać w miejsce UŻYTKOWNIK, gdy chcę odpowiedzieć na swój własny temat?

Mamciu
Niestety test był jedynie skórny. Nie mogę powtórzyć go inną metodą gdyż jestem na sterydach, a one uniemożliwiają uzyskanie wiarygodnego wyniku.
Według przyjętej zasady zasugerowanej przez panią alergolog nie powinno się także spożywać mleka innych kopytnych.
Białko mleka jest jednym ze składników produktów typu nutridrink, ensure itd..., a także portagen.
Zastanawiam się więc co mogę stosować jako dietę zastępczą, wysokobiałkową, wysokoenergetyczną.
A przy okazji dzięki Mamciu za podanie (w innym miejscu) strony z produktemi zastępczymi dla dzieci.
Niestety konsultacja z lekarzem na temat wspomożenia organizmu przy spadku masy ciała nie przyniosła żadnych efektów. Nie potrafił mi nic poradzić, mimo że uchodzi w naszym rejonie (lubelskim) za wybitnego specjalistę od nzjg. (Mówię o prof. Radwanie, przyjacielu prof. Bartnika).
W lubelskiej klinice nie wykonują także badań alergicznych, które mogłyby potwierdzić albo wykluczyć jakąkolwiek alergię lub nietolerancję. Pacjent pozostawiony jest samemu sobie, jedynie z domysłami. Do diabła z takim leczeniem :evil:
Nie wiem jak to jest w innych ośrodkach, ale wydaje mi się, że to lekarze gostrolodzy powinni uprzedzać pacjentów o możliwości uczulania przez niektóre produkty, a przede wszystkim mleko i jego przetwory.
Są to przecież podstawowe produkty żywnościowe. Takie testy na alergię i nietolerancję chyba powinny być robione każdemu pacjentowi z CU.

Sorry za przydługi wywód, ale pomału zaczynem mieć dość. Po pięciomiesięcznym leczdeniu sterydami (w tym 3 miesiące w szpitalu) miałam tylko 2 tygodnie przerwy, i od nowa.....
Jestem teraz na bardzo ograniczonej diecia, gdyż staram się wyeliminować wszystko co może zakłócać powrót do zdrowia (od miesiąca na m.in. sterydach i wlewkach bez szczególnych rezultatów). Jadm głownie mięso chude, przeważnie gotowane, ryby i jajka. Unikam tłuszczu, cukru, mleka i jego przetworów oraz warzyw. Ale jak długo jeszcze wytrzymam :?:
Już mi to wszystko rośnie w buzi.
Mamciu , Ty jako wieloletni ekspert może mi coś poradzisz :?:

Pozdrawiam, Edyta

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Uczulenie na mleko i jego przetwory

Post autor: Mamcia » 25 lis 2005, 16:18

Cóż mogę poradzić odżywki dla dzieci z nietolerancją białaka krowiego. Napisz do mnie na adres stowarzyszenie a postaram sie podeslac taki spis, ale dopiero za tydzien bede miala czas aby poszukac.
A tak na teraz to peptisorb w proszku w saszetkach to taki nutrison, tylko podtrawiony i nie uczula (dieta półelementarna) na receptę i w 50% refinansowany. I jak możesz to nie jedz nic innego.

Pozdrawiam
Mamcia

Duśka =)
Debiutant ✽
Posty: 29
Rejestracja: 25 paź 2005, 22:01
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Starachowice

Re: Uczulenie na mleko i jego przetwory

Post autor: Duśka =) » 26 lis 2005, 22:54

Edyta jeśli chodzi o gluten to moja córka miała badanie z krwi EutTG IgA, a poniewaz wynik wyszedł jej kilkanaście razy większy niż wynosi norma miała robioną biopsję jelita cienkiego co potwierdziło celiakię.
córka 13lat-CU

Awatar użytkownika
Edyta
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 17 lis 2005, 12:05
Choroba: CU
Lokalizacja: Łęczna

Re: Uczulenie na mleko i jego przetwory

Post autor: Edyta » 29 lis 2005, 13:28

Dzięki Zenobius!
Chyba się już nauczyłam.

Dzięki też że odpowiadacie na moje pytanka.
Będę utrzymawać z wami kontakt, ale muszę na jakiś czas iść do szpitala, gdyż leczenie sterydami doustnymi nie przynoś efektów, imuran też nie działa i obawiam się że może się to skończyć operacją, jeżeli hydrocortizon dożylny również nie da chociaż najmniejszej poprawy.
Pozdrawiam wszystkich. Nara.
Może jutro będzie lepiej!

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Uczulenie na mleko i jego przetwory

Post autor: ranka » 29 sty 2006, 14:16

nie moge pic mleka bo sie zadrapie na smierc 8O
tragedia :(
Obrazek

Mama Juleczki
Początkujący ✽✽
Posty: 321
Rejestracja: 17 gru 2006, 19:08
Choroba: CU u rodzica
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Legnica
Kontakt:

mleko i przetwory

Post autor: Mama Juleczki » 13 sty 2007, 20:43

Moja Jula, od czasu "zatrzymania" je i pije ogronme ilości tego produktu jak na swój wiek i wagę - litr dziennie to norma :!: Muszę uciekać się do różnych forteli żeby ukochaną zupę mleczną rano zanienić na coś innego :neutral: Mimo to, w kolejnych godzinach jogurty, serki, inka z mlekiem, ciut śmietanki, czy też ukochane ruskie - szok!
Czy Wy też macie tak dobrą tolerancję na laktozę?
Patrzeć oczyma dziecka aby kochać świat i aby nigdy nie przestać się dziwić.

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
Posty: 6438
Rejestracja: 22 lut 2006, 14:49
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Oberschlesien / Las

Re: Uczulenie na mleko i jego przetwory

Post autor: tom-as » 13 sty 2007, 20:51

podobny temat był:

http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=873

scalam

--edit--

scalone z tematem który już był :)

mozna pisac

Misia

Re: Uczulenie na mleko i jego przetwory

Post autor: Misia » 13 sty 2007, 22:51

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Elzbieta
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 10 sie 2006, 21:27
Choroba: CU u rodzica
Lokalizacja: poznań

Re: Uczulenie na mleko i jego przetwory

Post autor: Elzbieta » 13 sty 2007, 23:26

Do Edyty,Kochanie,nie martw sie moj syn jest uczulony na mleko i gluten i na diecie eliminacyjnej jest juz 13 lat.Co ciekawe poziom wapnia caly czas w normie a nie jada absolutnie nic co zawiera mleko.Nie polecam tez mleka sojowego przy CU lub CD -powoduje wzdecia(w koncu to warzywo straczkowe)
Z odzywek wysokoenergetycznych bezmlecznych dosc dobre w smaku sa Survimed drink i zupki oraz Providextra drinki ze slomka o wielu roznych smakach.
Niestety do kupienia w Niemczech.
Producent obydwu to Fresenius Kabi.W momentach nasilen naprawde skutecznie odzywiaja.
ela
ela

Mama Juleczki
Początkujący ✽✽
Posty: 321
Rejestracja: 17 gru 2006, 19:08
Choroba: CU u rodzica
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Legnica
Kontakt:

Re: Uczulenie na mleko i jego przetwory

Post autor: Mama Juleczki » 14 sty 2007, 09:02

Obawiam się tylko żeby nie było za dużo, żeby nie przebiałkować organizmu małej.
Jula ma 4 lata i waży 15,5 kg -i wydaje mi się czasami, że taka iloścć nabiału może nam "przedobrzyć" sprawę.
W ostrym stanie CU nie przyswajała prawie niczego, a po mleku chlustała wręcz krwią.
Patrzeć oczyma dziecka aby kochać świat i aby nigdy nie przestać się dziwić.

Zablokowany

Wróć do „Mleko i Produkty Mleczne”