LOW FODMAP -dieta

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
e1231
Debiutant ✽
Posty: 14
Rejestracja: 29 maja 2011, 11:42
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: net

LOW FODMAP -dieta

Post autor: e1231 » 30 lis 2018, 15:12

Czy macie doświadczenia z tą dietą?


Poprawiłam temat zg. z regulaminem

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: LOW FODMAP

Post autor: Noelia » 03 gru 2018, 17:23

Ani ja, ani mąż nie stosowaliśmy tej diety, także nie wypowiem się tak z praktyki, ale w tym Kwartalniku J-elity (nr 1 z 2017) jest bardzo fajny artykuł o FODMAP w kontekście NZJ:
FODMAP a jelita – jeść czy unikać?

Skopiuję wnioski na końcu tego tekstu:
Mając w planach stosowanie diety low FODMAP, należy rozważyć czy wyeliminowanie (zwłaszcza na dłużej) pewnych produktów spożywczych nie przyniesie nam więcej szkody niż korzyści.
Czy unikając produktów mlecznych, nie ograniczymy podaży wapnia, którego niedobory i tak często występują w chorobach jelit? Pamiętajmy również, że fermentowane napoje mleczne to także źródło żywych kultur bakteryjnych, korzystnie wpływających na florę bakteryjną naszych jelit.

Eliminując produkty zawierające gluten, bez wcześniejszego potwierdzenia lub wyeliminowania celiakii, narażamy się na utrudnioną diagnostykę tej choroby w późniejszym czasie lub związanych z nią powikłań.

Powinniśmy sobie także odpowiedzieć na pytanie czy, bez względu na stan naszych jelit, potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania cukru, słodzonych kolorowych napojów, słodyczy, które są źródłem tzw. pustych kalorii. W żywności wysoko przetworzonej mamy też sztuczne barwniki, substancje słodzące czy bardzo niezdrowe izomery trans.

Dieta low FODMAP, na pewno nie wyleczy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ani choroby Leśniowskiego-Crohna, najprawdopodobniej nie wyleczy także zespołu jelita drażliwego. Może natomiast pomóc w złagodzeniu objawów lub pozbyciu się przykrych dolegliwości. W przypadku zespołu jelita drażliwego pozbycie się pewnych objawów może świadczyć o wyeliminowaniu z diety określonego produktu, którego dana osoba akurat nie toleruje.
Zastosowanie diety low FODMAP nie zwalnia nas z szukania przyczyny, jaka spowodowała nasze dolegliwości.
Trzeba pamiętać, że każdy człowiek to odrębny organizm i reaguje indywidualnie na tę samą żywność, a stosując dietę eliminacyjną trzeba dbać, aby nie doprowadzić do niedoborów pokarmowych.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
artur11
Początkujący ✽✽
Posty: 65
Rejestracja: 05 sie 2010, 12:18
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
miasto: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Re: LOW FODMAP

Post autor: artur11 » 30 gru 2018, 08:05

Ja próbowałem i musze powiedzieć, że miałem super efekty. Po odstawieniu produktów z listy z wysokim FODMAP przeszły mi wszystkie wzdęcia i gazy. A to był bardzo duzy problem u mnie, ponieważ w czasie remisji codziennie męczyłem się bardzo z tym dyskomfortem.
Jedyny problem jest taki, że wyeliminowało to z mojej diety kolejne produkty, a że i tak diete mam ubogą, bo jeszcze choruję na trzustke, to zacząłem powoli tracić wagę ( a na celu mam przytycie), więc bądz tu mądry co robić :D
how bad you think you got it? somebody else got it worse than you

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: LOW FODMAP -dieta

Post autor: Noelia » 30 gru 2018, 20:01

artur11 pisze:
30 gru 2018, 08:05
Ja próbowałem i musze powiedzieć, że miałem super efekty. Po odstawieniu produktów z listy z wysokim FODMAP przeszły mi wszystkie wzdęcia i gazy. A to był bardzo duzy problem u mnie, ponieważ w czasie remisji codziennie męczyłem się bardzo z tym dyskomfortem.
No właśnie, ponoć ta dieta pomaga przede wszystkim przy wzdęciach i nadmiarze gazów.
A akurat mąż o dziwo nigdy nie miał z tym problemów, ani w remisji, ani w zaostrzeniu.
Jedynie kilka razy, ale były to przykre konsekwencje konkretnych grzeszków, np. winogron, czy pizzy, albo piwa 😉
Pomógł Simetigast Forte (o wiele większa dawka simetikonu niż w popularnym Espumisanie), a takich grzeszków już więcej nie popełni i po sprawie 😉
Jego CU to silne bóle, skurcze i wodniste biegunki - a wzdęć praktycznie zero.
Także dieta LOW FODMAP zbyt dużego sensu chyba nie ma w jego przypadku.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Rodzaje Diet”