AIP PALEO DIET

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
topost
Początkujący ✽✽
Posty: 288
Rejestracja: 09 maja 2015, 21:03
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Re: AIP PALEO DIET

Post autor: topost » 22 lut 2017, 20:20

Jestem na diecie podobnej do AIP mianowicie SCD (kto zainteresowany bez problemu wygoogluje szczegóły). Polecam spróbować absolutnie każdemu kto nie daje rady z chorobą.

Efekty:
zero wzdęć, przelewań, burczenia itp... żadnych dolegliwości jelitowych które normalnie towarzyszyły mi nawet w remisji, remisja praktycznie bez mocnych leków (wcześniej max. miesiąc po sterydach systemowych), znacznie bogatszy jadłospis: jem o wiele więcej warzyw i owoców niz kiedykolwiek wcześniej, zaostrzenia jak przychodzą - bo przyszło w między czasie to było bardzo słabe i bardzo łatwe do opanowania nie wymagało mocnych leków w dużych dawkach,

Lekarka która opisała tę dietę testowała ją na swojej córce z CD która juz kwalifikowała się do resekcji. Ponoć po 2 latach ciągłego stosowania osiągneła pełną remisję i jest bez leków (wiadomo że w CD nie bierze się chemoprewencyjnie mesalazyny)

Słowo Dieta zawsze dziwnie się kojarzy. Ja raczej nie jestem skłonny do przyjmowania objawień na słowo - nigdy nie przekonała mnie np. tzw. dieta marchewkowa która dla mnie po prostu nie ma podstaw do działania leczniczego. SCD i AIP mają, bardzo konkretne i opisane w wielu publikacjach (podobna choc nie nazwana w ten sposób dietę opisuje m.in. dr. Robyenne Chutkan w książce "Dobre bakterie" dodam ze to lekarka specjalizująca się w NZJ).

Kto chce niech próbuje - ja polecam. Dla mnie to żadne wyrzeczenie w porównaniu np. z braniem imunosupresantów - z tym miałbym problem a juz przed taka wizją stałem bo sterydy zdawały się działać tylko na krótką metę a wiadomo jaki jest kolejny etap.

Jedyna modyfikacją jaką wprowadziłem do tego protokołu jest stosowanie tzw. zasad diety rozdzielnej co jest akurat łatwe gdy nie je się zbóż itp. - bo trawienie to podstawa a te podsatwy dosyć dobrze opisuje ten oto doktorek: https://youtu.be/ZQ9mq3gfW8U oraz https://youtu.be/vBa0gBtNowA
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

irek
Początkujący ✽✽
Posty: 175
Rejestracja: 04 sty 2014, 08:22
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Piotrków Tryb

Re: AIP PALEO DIET

Post autor: irek » 05 mar 2017, 19:17

topost pisze: Efekty:
zero wzdęć, przelewań, burczenia itp... znacznie bogatszy jadłospis: jem o wiele więcej warzyw i owoców niz kiedykolwiek wcześniej,
Jak Ja kocham takie informacje.A pamiętam jak prawie dwa lata temu pisałeś:
topost pisze:Problemem jest to że jest ona w moim przypadku bardzo uboga w warzywa i owoce, gdyż to głównie one (cukry) powodują u mnie problemy.
Brawo Ty.
Obrazek
Wszyscy mówili,że się nie da zrobić,ale przyszedł jeden,który nie wiedział,że się nie da i to zrobił.

Aby być mądrym,nie wystarczy mieć wiele ksiąg:
Osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: AIP PALEO DIET

Post autor: michal_mg » 06 mar 2017, 17:17

irek ważne jest by nie trwać w błędzie i iść do przodu. Ja również niektóre rzeczy uznawałem za błędne, a okazuje się, że jednak myliłem się - przykładem jest tu dieta marchewkowa, o czym pisałem post.
Dyskomforty mogą być związane ze zmianą diety i trzeba wziąć poprawke na to, że organizm musi mieć czas na dostosowanie się do nowych produktów jak i nowego trawienia.
Do tego czym innym jest dieta AIP, a czym innym SCD, a wypowiedź, którą zacytowałeś odnosiła się do której z nich?

EDIT

Znalazłem. To stwierdzenie tyczy się diety FODMAP więc mylisz diety, a komentarz dopisujesz sobie gdzie Ci wygodnie.
tu jest źródło:

http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... 72#p403172
Obrazek

irek
Początkujący ✽✽
Posty: 175
Rejestracja: 04 sty 2014, 08:22
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Piotrków Tryb

Re: AIP PALEO DIET

Post autor: irek » 07 mar 2017, 07:26

michal_mg pisze:więc mylisz diety, a komentarz dopisujesz sobie gdzie Ci wygodnie.
Panie Michale(tak z Sienkiewiczem mi się skojarzyło) ja zwyczajnie jak dziecko cieszę się,że w tej walce,która ograbia z szacunku do siebie ktoś zaczyna odczuwać komfort fizyczny i psychiczny.
Dla mnie za tymi słowami kryje się głęboka treść:
topost pisze: Kto chce niech próbuje - ja polecam.
Ostatnio zmieniony 07 mar 2017, 19:23 przez irek, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszyscy mówili,że się nie da zrobić,ale przyszedł jeden,który nie wiedział,że się nie da i to zrobił.

Aby być mądrym,nie wystarczy mieć wiele ksiąg:
Osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: AIP PALEO DIET

Post autor: Anette28 » 07 mar 2017, 18:30

Panie irek sam obrazek nie jest odpowiedzią na post, proszę nie zaśmiecać forum, następny taki post wyląduje w śmietniku!!!
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

topost
Początkujący ✽✽
Posty: 288
Rejestracja: 09 maja 2015, 21:03
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Re: AIP PALEO DIET

Post autor: topost » 07 mar 2017, 20:21

No właśnie. Super Irek że tak to wyłożyłeś !

Mój przykład najlepiej pokazuje jak nasze obserwacje i oceny mogą być mylne. Zanim zastosowałem SCD i jadłem zboża (bezglutenowe oczywiście) w postaci wybranych kasz i ryżu mój organizm bardzo źle reagował na warzywa i owoce - stąd wniosek że to one są problematyczne. Bardzo męczyło mnie to psychicznie gdyż miałem poczucie że dieta uboga w te produkty jest mało wartościowa i do tego kwasotwórcza. Dopiero zastosowanie się ściśle do protokołu SCD i całkowite odstawienie zbóż pokazało że warzywa i owoce jednak nie są problematyczne. Stopniowe wdrażanie poszczególnych warzyw i owoców w rezultacie doprowadziło że będąc na jednym z bardziej restrykcyjnych protokołów mam jadłospis tak szeroki jak nigdy wcześniej :)

Chciałbym przez to powiedzieć że czasem na prawdę warto zaufać jakiemuś protokołowi dietetycznemu, nie zawsze nasze odczucia są wiarygodne, zwłaszcza ze część reakcji (jak te Igg zależne) mogą być odsunięte w czasie i trudno to do końca ogarnąć.

Ja przerabiałem FODMAP, paleo w wariantach tzw. samuraj czyli z wybranymi źródłami węglowodanów złożonych. Każda zmiana wnosiła cos nowego, lepszego, jednak ciągle było to szukanie swojej drogi bo ciągle nie było super. Teraz też idealnie nie jest ale jest akceptowalnie, da się żyć. Uważam że trzeba szukać, próbować nie opierać się tylko na lekach - bo choć nieraz tyłek ratują to jednak - tak jak u mnie przynajmniej - na niezbyt długo i za spor cenę.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

bajtLena
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2017, 00:07
Choroba: inna choroba jelita
województwo: mazowieckie

Re: AIP PALEO DIET

Post autor: bajtLena » 29 kwie 2017, 00:51

czapras pisze:Witam wszystkich:)

Chcialem sie z Wami podzielic moimi spostrzezeniami na temat tej diet (...)

we Wrzesniu 2016 r po raz pierwszy zaczalem czytac o diecie paelo AIP. Postanowilem ja wdrozyc w zycie i sluchajcie wyniki byly rewelacyjne (...) Od tamtego czasu nie mam zadnych problemow Chronem jak rowniez z kamieniami na nerkach czy z watroba.

Na koniec chcialbym podkreslic, ze nie jestem zadnym lekarzem, dietetykiem, naturopata itd. Walcze z Crohnem od ponad 10 lat i wydaje mi sie ze w koncu znalazlem rozwiazanie jak go trzymac w ryzach nie faszerujac sie zadnymi tabletami. Poczytajcie o tej diecie, skonsultujcie sie ze swoimi lekrzami a w razie pytan, wiecej szczegolow piszcie smialo.
Rewelacja, że Ci się udało i że o tym piszesz :)
Ja mam świetne doświadczenia z wege wersją Paleo + eliminacją wg testów na nietolerancje;
przez całe życie nie czułam się tak ZDROWA jak teraz.

Tyle że u mnie to wszystko przewróciło moje życie do góry nogami: skończyłam podyplomową dietetykę, rzuciłam pracę w agencji rekloamowej, założyłam poradnię i wreszcie najlepszy pod słońcem sklep spożywczy .... PYSZNE rzeczy bez barwników, konserwantów, laktozy, zbóż itp – sama radość :)

A do tego indywidualny panel składników dla każdego Klienta – każdy może sobie sam zaznaczyć, czego nie chce (np. orzechów / pomidorów / owoców) i mu się robi wersja AIP, FOODMAP czy inne cudo, którego potrzebuje :)

Zapraszam serdecznie
:roll:

Post poprawiony zgodnie z regulaminem - usunięta reklama
lorema

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Rodzaje Diet”