Dieta przy zaostrzeniu.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Tramell87
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 24 maja 2015, 20:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Dieta przy zaostrzeniu.

Post autor: Tramell87 » 24 maja 2015, 20:28

Dzień dobry,

jeżeli taki temat był wcześniej to wybaczcie. Potrzebuje pomocy. Od ponad 3 tygodni jestem w okresie silnego zaostrzenia. Ponad 10 wypróżnień dziennie, z nagłą potrzebą oddania. Przed wyjściem do pracy muszę połknąć 2 - 3 tabletki laremidu aby do niej dotrzeć. Przyznaję, że średnio trzymałem dietę przez ostatni czas bo sądziłem, że jak to zwykle bywało w moim przypadku, po jakimś czasie przejdzie i wszystko wróci do normy. Obecnie czuję się bardzo osłabiony. W pracy wysiedzenie 8 h godzin staje się powoli niemożliwe, a gdy wracam do domu to padam na łóżko ze zmęczenia. Chciałbym wziąć się w końcu za dietę, zależy mi jednak aby prawidłowo się za nią zabrać. Na różnych stronach, są różne metody, sposoby. Jedni piszą aby najpierw przejść dietę płynną, potem ew. wprowadzać sucharki, na drugim forum piszą aby od razu jeść stałe pokarmy (sucharki itp.). Jedni piszą i mocnej herbacie, drudzy o słabej. Zależy mi bardzo bym dobrze się za to zabrał. Jeżeli są też jakieś produkty żywieniowe, które polecacie kupić w aptece - chętnie wykorzystam. Cokolwiek, bylebym odczuł jakąś poprawę :/

Pozdrawiam serdecznie,

Paweł.
"Popłyniesz dalej z każdym dniem..."

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Dieta przy zaostrzeniu.

Post autor: alate » 24 maja 2015, 21:07

Tramell87,
jeśli naprawdę jest tak źle, ze bez anty-sraka :wink: ani rusz, to jak najszybciej skontaktuj się ze swoim lekarzem! Leki przeciwbiegunkowe nawet u zdrowych osób nie moga byc stosowana przewlekle. To totalnie zaburza motorykę i tak juz chorych jelit
lekarz powinien Ci zlecić zrobienie badań, oprócz morfologii, crp itd upomnij się o poziom albumin, białka całkowitego, żelaza, elektrolitów
na pewno wszystko poleciało na łeb, jak juz 3 tygodnie ostry chodzisz, i stąd to osłabienie
sama dieta niewiele może pomóc, masz jakieś leczenie ?
proponowałabym Ci Modulen IBD, wzmocni cię i pomoże wyciszyć jelita
ale bez lekarza się nie obejdzie
Crohn ? Z tym da się żyć !

Tramell87
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 24 maja 2015, 20:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Dieta przy zaostrzeniu.

Post autor: Tramell87 » 24 maja 2015, 21:30

Jest fatalnie, biegunka okropna, bóle brzucha, brak mi już sił. Wizytę mam dopiero umówioną na lipiec. Próbowałem się skontaktować z moim lekarzem, jednak nie odbiera telefonu. Jedyny lek jaki biorę póki co to pentasa, san probi (czerwony) i falvit. No i laremid, w tygodniu kiedy idę do pracy bo bez tego ani rusz :/
"Popłyniesz dalej z każdym dniem..."

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Dieta przy zaostrzeniu.

Post autor: alate » 24 maja 2015, 21:54

też mi lekarz :mad:
próbuj do skutku, prywatnie, czy coś... albo w szpitalu na SOR,bo może szpital będzie konieczny
do lipca się odwodnisz i całkiem wycieńczysz
działaj :!:
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Dieta przy zaostrzeniu.

Post autor: obyty.z.cu » 24 maja 2015, 21:54

Tramell87 pisze: Potrzebuje pomocy.
a to pierwszy krok do jej znalezienia,i to na dobrych stronach,tu sami fachowcy...bo tak samo chorzy :wink:
Tramell87 pisze: Chciałbym wziąć się w końcu za dietę, zależy mi jednak aby prawidłowo się za nią zabrać. Na różnych stronach, są różne metody, sposoby. Jedni piszą aby najpierw przejść dietę płynną, potem ew. wprowadzać sucharki, na drugim forum piszą aby od razu jeść stałe pokarmy (sucharki itp.).
tylko że o żywieniu żeby je "dobrze" w chorobie poprowadzić to trzeba wiedzieć więcej niż ktoś napisał,coś podpowiedział itd.
Tu potrzeba jest Twojej edukacji z odpowiednich publikacji,napisanych przez fachowców,ale dostępnie dla wiedzy przeciętnego chorego,z czasem łatwiej się przez takie wiadomości przebić.
Na początek może poczytaj coś ze stron J-elity,Poradniki żywieniowe,naprawdę warto
http://j-elita.org.pl/images/upload/por ... eniowy.pdf
http://j-elita.org.pl/images/upload/por ... wienie.pdf
a później dopytasz...
No bo trudno od razu opisywać jak pomóc,gdy nie wiemy na jakim etapie "wiadomości" jesteś.
Trzeba wiedzieć coś o kaloryczności jedzenia,szczególnie w okresach zaostrzeń tak bardzo potrzebnych,o białku potrzebnym do odbudowy śluzówki,o błonniku nierozpuszczalnym które zagęści masę w jelicie,ale może podrażnić jelito,ale już błonnik rozpuszczalny będzie jak najbardziej potrzebny itd....No i płyny konieczne,szczególnie przy biegunkach,napewno nie mniej jak 2,5 l/dobe,woda pita małymi łykami itd.,inne płyny,choćby zagęszczone kaloryczne zupy,ale bez produktów wzdymających itd...Ograniczenie surowych warzyw i owoców,cukru itd..to wszystko podstawy.
http://j-elita.org.pl/?pid=poradnik
dużo ciekawych spraw tu znajdziesz....
http://j-elita.org.pl/?pid=prezentacja
alate pisze: Leki przeciwbiegunkowe nawet u zdrowych osób nie moga byc stosowana przewlekle. To totalnie zaburza motorykę i tak juz chorych jelit
no właśnie,tak się długo nie pociągnie i może spowodować wiele innych kłopotów.
Ta droga to tylko na awarie.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dieta przy zaostrzeniu.

Post autor: Mamcia » 24 maja 2015, 22:01

Tramell87 - rozumiem, że leczysz się w ośrodku referencyjnym. Jeśli masz zaostrzenie, to powinni się przyjąć do poradni w dniu zgłoszenia. Dietą zaostrzenia nie wyleczysz, bo nawet dieta przemysłowa w badaniach klinicznych u dorosłych nie wykazała skuteczności.
Porad technicznych gdzie i do kogo na pewno udzieli obyty.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Tramell87
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 24 maja 2015, 20:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Dieta przy zaostrzeniu.

Post autor: Tramell87 » 24 maja 2015, 22:13

Przede wszystkim bardzo dziękuję za tak szybką reakcję z Waszej strony :)

O tym, że mam chorobę Crohna dowiedziałem się niedawno. Póki co chodzę na wizyty prywatne bo na kasę chorych pierwszą wizytę mam dopiero umówioną na wrzesień.

W Bydgoszczy miałem zdiagnozowaną chorobę półtora miesiąca temu. Mieszkam, pracuję w Poznaniu i lekarz z Bydgoszczy polecił abym znalazł lekarza tutaj ponieważ będzie mu łatwiej mnie prowadzić. Brałem encorton, który w znacznym stopniu pomógł, natomiast były też skutki uboczne w postaci okropnego trądziku, bezsenności itp. Potem był cirpinol, metronidazol.

Jutro w takim razie będę próbować się skontaktować z lekarzem u którego byłem prywatnie. Na wizytę, na kasę chorych póki co nie mam co liczyć :/
"Popłyniesz dalej z każdym dniem..."

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Dieta przy zaostrzeniu.

Post autor: obyty.z.cu » 24 maja 2015, 22:28

Tramell87 pisze: Mieszkam, pracuję w Poznaniu
czyli tu powinieneś poszukać sobie dobrego lekarza ,o wielu tu pisano
http://crohn.home.pl/forum/viewforum.php?f=99
Moja podpowiedź będzie,abyś sobie znalazł kogoś pracującego jednocześnie w Szpitalu na Przybyszewskiego z Kliniki Gastroenterologii,są naprawdę dobrzy,komunikatywni,profesjonaliści.
Lekarze Ci mają też tę zaletę,że często "pomagają" szybciej załapać się na pobyt szpitalny,a tam full wypas badań i leczenie,z dojelitowym również.
http://www.spsk2.pl/index.php/pl/strukt ... wnetrznych
http://www.spsk2.pl/index.php/pl/strefa ... -w-poradni
sprawdź wykaz lekarzy...
Zapytasz w temacie to ktoś podpowie...ja leczę się u dr Chmielewskiego,ale on akurat "odszedł" z szpitala.Prof. Linke to super specjalista i ordynator,ale tam jest wielu dobrych lekarzy.
Praktykuje się też to w ten sposób,że pierwsza wizyta prywatnie,aby szybciej,a później "wchodzi" się w tryby wizyt na NFZ,a jak przyciśnie ,to i prywatnie,no i ważne by z nimi mieć jakiś kontakt w jakieś formie ,np. w okresie zaostrzeń.
Nie zapomnij też,aby mieć "opinię specjalisty" o diagnozie,pewnie taką otrzymałeś od diagnozującego lekarza,to ważne,ona jest podstawą do leków refundowanych,a bez tej refundacji to byłoby ciężko z kasą :wink:
Tramell87 pisze:Brałem encorton,
mam nadzieję że nie odstawiłeś go od razu,pomaga ,ale to steryd,ma więc swoje ograniczenia...
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Tramell87
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 24 maja 2015, 20:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Dieta przy zaostrzeniu.

Post autor: Tramell87 » 24 maja 2015, 22:43

obyty.z.cu pisze:
Tramell87 pisze: Mieszkam, pracuję w Poznaniu
czyli tu powinieneś poszukać sobie dobrego lekarza ,o wielu tu pisano
http://crohn.home.pl/forum/viewforum.php?f=99
Moja podpowiedź będzie,abyś sobie znalazł kogoś pracującego jednocześnie w Szpitalu na Przybyszewskiego z Kliniki Gastroenterologii,są naprawdę dobrzy,komunikatywni,profesjonaliści.
Lekarze Ci mają też tę zaletę,że często "pomagają" szybciej załapać się na pobyt szpitalny,a tam full wypas badań i leczenie,z dojelitowym również.
http://www.spsk2.pl/index.php/pl/strukt ... wnetrznych
http://www.spsk2.pl/index.php/pl/strefa ... -w-poradni
sprawdź wykaz lekarzy...
Zapytasz w temacie to ktoś podpowie...ja leczę się u dr Chmielewskiego,ale on akurat "odszedł" z szpitala.Prof. Linke to super specjalista i ordynator,ale tam jest wielu dobrych lekarzy.
Praktykuje się też to w ten sposób,że pierwsza wizyta prywatnie,aby szybciej,a później "wchodzi" się w tryby wizyt na NFZ,a jak przyciśnie ,to i prywatnie,no i ważne by z nimi mieć jakiś kontakt w jakieś formie ,np. w okresie zaostrzeń.
Nie zapomnij też,aby mieć "opinię specjalisty" o diagnozie,pewnie taką otrzymałeś od diagnozującego lekarza,to ważne,ona jest podstawą do leków refundowanych,a bez tej refundacji to byłoby ciężko z kasą :wink:
Tramell87 pisze:Brałem encorton,
mam nadzieję że nie odstawiłeś go od razu,pomaga ,ale to steryd,ma więc swoje ograniczenia...
Lekarz u którego byłem pracuje właśnie na Przybyszewskiego. Co do encortonu brałem tak jak lekarz przepisał, czyli zmniejszać dawkę o pół tabletki. No mam nadzieje, że Pani doktor, jeżeli uda mi się z nią skontaktować, przyjmie mnie i zastosuje jakieś leczenie. Od 17 roku życia cierpiałem na biegunki, diagnozowano alergie na mleko, banany, orzechy ziemne, potem stwierdzono zespół jelita drażliwego, przerost flory bakteryjnej, w końcu po 10 latach zrobiono mi kolonoskopie i stwierdzono, że obraz wskazuje na chorobe Crohna :/ Przy wzroście 180 cm, ważę ledwo ponad 50 kg, ciągle się czuję przemęczony i zdołowany. Przez te wszystkie lata rezygnowałem z wyjazdów, wycieczek, moje życie towarzyskie jest prawie zerowe :/
"Popłyniesz dalej z każdym dniem..."

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Dieta przy zaostrzeniu.

Post autor: obyty.z.cu » 24 maja 2015, 22:48

Tramell87 pisze:Przy wzroście 180 cm, ważę ledwo ponad 50 kg, ciągle się czuję przemęczony i zdołowany.
no to masz problem,tu nie wystarczą dobre chęci,powinien ktoś pomóc Ci w tym fachowo,pewnie prócz lekarza to i dietetyk by się przydał.
Pewnie też by się przydały i inne dodatki w formie nutrininków itp.
Tu potrzeba dobrej wiedzy !!
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Tramell87
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 24 maja 2015, 20:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Dieta przy zaostrzeniu.

Post autor: Tramell87 » 24 maja 2015, 22:58

O dietetyku nie myślałem nigdy, to jest dobry pomysł. Tym bardziej, że miałbym go na przeciwko :) No nic, będę próbował się dodzwonić do Pani doktor, zobaczymy co z tego będzie. Zacząłem też nową pracę miesiąc temu, nie chciałbym iść już na l4, lub trafić na oddział, natomiast zastanawiam się czy nie porozmawiać z pracodawcą, że istnieje taka możliwość w najbliższym czasie :/
"Popłyniesz dalej z każdym dniem..."

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Dieta przy zaostrzeniu.

Post autor: obyty.z.cu » 24 maja 2015, 23:10

Tramell87 pisze:nie chciałbym iść już na l4, lub trafić na oddział,
spoko,ale tu trzeba działać w formie poważnego podejścia do tematu leczenia.Tu nie można tej choroby traktować jako przejściowej,to jest na dalsze życie,czyli wymaga naprawdę zrobienie dobrego planu.Lekarz za pól roku to za mało,za późno.
Dobry gastroenterolog "z dostępem" do szpitala byłby super,bo i dostęp do badań,do żywienia pozajelitowego gdyby była taka potrzeba (szpital na Przybyszewskiego to gwarantuje i szybko wprowadza).
Dietetyk ,ale taki który zna się na Twojej chorobie jelit,w ogóle o chorobach coś wie,czyli taki "kliniczny".Może też Poradnia metaboliczna ? ..trzeba by wiedzieć coś więcej...
A tak przy okazji,to nie da się tej wagi podciągnąć bez ..mówiąc ogólnie poprawy kondycji fizycznej,czyli sport w jakieś postaci,oczywiście odpowiednio sprofilowany i dawkowany.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dieta przy zaostrzeniu.

Post autor: Mamcia » 25 maja 2015, 19:01

Obyty radzi jak zwykle dobrze. I jeszcze jedno wystąp o orzeczenie stopnia niepełnosprawności i dobrze by było, abyś miał dokumentację od początku świata.
Co do leczenia nie mam zdania nie wiedząc nic o twojej chorobie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Tramell87
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 24 maja 2015, 20:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Dieta przy zaostrzeniu.

Post autor: Tramell87 » 26 maja 2015, 12:18

Mamcia pisze:Obyty radzi jak zwykle dobrze. I jeszcze jedno wystąp o orzeczenie stopnia niepełnosprawności i dobrze by było, abyś miał dokumentację od początku świata.
Co do leczenia nie mam zdania nie wiedząc nic o twojej chorobie.
Nie sądziłem, że mogę o takie orzeczenie wnioskować. Napiszcie proszę, co mi ono daje, nam chorym?

Na chwilę obecną brak kontaktu z lekarzem. Codziennie jakoś na laremidzie funkcjonuje i wtedy jest w miarę ok. Zastanawiam się czy nie szukać innego lekarza.

Pozdrawiam.
"Popłyniesz dalej z każdym dniem..."

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Dieta przy zaostrzeniu.

Post autor: atabe » 26 maja 2015, 12:37

Szukaj innego lekarza i to szybko. Na pewno masz duże niedobory, które bez leczenia będą się pogłębiać, no i zaostrzenie narobi więcej szkód w jelitach przez co dłużej będziesz dochodził do formy. Działaj

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Rodzaje Diet”