Nutridrink po raz kolejny

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lukaszCrohn
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 15 cze 2015, 17:09
Choroba: CD
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin

Nutridrink po raz kolejny

Post autor: lukaszCrohn » 15 cze 2015, 17:17

Szanowni forumowicze. Wiem że temat nutridrinków jest już zasadniczo wyczerpany, skorzystałem z opcji SZUKAJ ale przebrnąć przez tyle błądzących wątków na forum by wyłapać informacje których szukam jest strasznie trudno.

Mam zatem pytanie: Czy stosowanie nutridrinków w okresie zaostrzenia, jako główny element diety (tzn picie powiedzmy 4 dziennie i jakiś jeden posiłek w ciągu dnia) to głupi pomysł?


Powiem tylko że od chwili zdiagnozowania u mnie Crohna mija już 40 dzień i jako takich bóli nie mam ale dalsze badania wykazały zaostrzenie choroby, zajęcie również części jelita grubego i zaobserwowałem książkowe objawy zaostrzenia, nie będę ich wymieniał bo każdy dobrze wie.
Staram się jeść jak najdelikatniej, duszone delikatne mięso, zero wzdymających warzyw itp ale nie widzę żeby szło ku lepszemu.
Edukacja podstawą chorowania

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: Nutridrink po raz kolejny

Post autor: kalka_96 » 15 cze 2015, 17:53

lukaszCrohn pisze:y stosowanie nutridrinków w okresie zaostrzenia, jako główny element diety (tzn picie powiedzmy 4 dziennie i jakiś jeden posiłek w ciągu dnia) to głupi pomysł?
To dobry pomysł, tylko, że nie możesz robić w ten sposób że np 4 dziennie i jeden posiłek w ciągu dnia.
W czasie zaostrzeń można przejść na leczenie żywieniowe (dojelitowe/doustne), czyli pić preparaty odżywcze typu nutridrink przez parę tygodni, stopniowo wyłączając z diety pokarmy stałe a potem po jakimś czasie znów stopniowo je włączając.
Nie ma rzetelnych badań dotyczących wpływu ŻD na osoby dorosłe chore na CD (Mamciu, jeśli się mylę to proszę- popraw mnie) ale wiem, że u dzieci z CD całkowite/wyłączne leczenie żywieniowe dojelitowe pomaga uspokoić stan zapalny, czasem efekt jest też bardzo porównywalny do włączenie sterydoterpii w celu indukcji remisji.

Najlepiej będzie, kiedy dietetyk obliczy Ci Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i na tej podstawie powie ile nutridrinków musiałbyś wypić w ciągu dnia. Niektórzy nie dają rady niestety wypić takiej ilości i wtedy konieczne jest założenie zgłębnika/sondy przez nos do żołądka, dwunastnicy lub jelita i przez to podawane są takie preparaty.

Z doświadczenie powiem Ci, że to działa :D Mnie uchroniło przed skalpelem, pożegnałam się z wiecznym niedożywieniem, a badania były z tygodnia na tydzień coraz lepsze.

Moim zdaniem, to że jeszcze nie jest to potwierdzone u osób dorosłych to tylko kwestia czasu. Problem może leżeć też w tym, ze dorośli ze względu na pracę, osobiste przekonania itd nie zawsze dają sobie włożyć rurkę do nosa, albo nie zawsze potrafią zrezygnować z jedzenia. Bo to tak naprawdę kwestia samodyscypliny i własnej, mega silnej woli ;)

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Nutridrink po raz kolejny

Post autor: patkaas » 15 cze 2015, 18:57

lukaszCrohn, jeśli masz potwierdzonego już Crohna, to zmień sobie w profilu chorobę na CD :) co do nutridrinków, to oczywiście ich picie jest jak najbardziej rozsądne, ale lepiej żeby ktoś kto się na tym zna ustalił ile ich pić dziennie łącznie z tym posiłkiem, żeby dostarczać odpowiednią ilość kalorii :)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Anonymous_13ece955

Re: Nutridrink po raz kolejny

Post autor: Anonymous_13ece955 » 15 cze 2015, 19:17

kalka_96 pisze:Najlepiej będzie, kiedy dietetyk obliczy Ci Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne
patkaas pisze:lepiej żeby ktoś kto się na tym zna ustalił ile ich pić dziennie łącznie z tym posiłkiem, żeby dostarczać odpowiednią ilość kalorii
kalorii, ale również mega ważnych witamin i minerałów, przynajmniej tych najważniejszych.

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: Nutridrink po raz kolejny

Post autor: kalka_96 » 15 cze 2015, 19:26

i ustali jaki rodzaj najlepiej pić. bo jest tego mnóstwo i można naprawdę fajnie dobrać ilość błonnika, białka, węglowodanów itp

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Nutridrink po raz kolejny

Post autor: Anette28 » 15 cze 2015, 20:44

~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diety Medyczne”