Dieta bezglutenowa

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Agnesis
Początkujący ✽✽
Posty: 135
Rejestracja: 29 lis 2005, 21:48
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: UK
Kontakt:

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: Agnesis » 14 gru 2005, 22:20

Do Kabran
????? :?: :?: :?:
Nie jestem na diecie bezglutenowej odkąd skończyłam 7 lat, a teraz mam 29. Dwa lata temu mój obecny lekarz podejrzewał, że może o to chodzi i zrobił mi: przeciwciała przeciw endomysium, przeciwciała gliadynowe, przeciwciała retikulinowe w klasie IgG i IgA we krwi - wszystkie ujemne - nie byłam wtedy na diecie. I biopsja w duodenoskopii z jel. cienkiego - Enteritis chronica(zapalenie przewlekłe jelita cienkiego) i laesio minimalis(małe uszkodzenia). Po badaniach kazał mi przez pół roku być na biecie bezglutenowej, w sumie bez szczególnej poprawy i kazał zejść na dietę normalną.
A w dzieciństwie miałam podobno klasyczne objawy celiakii, byłam obserwowana w klinice w Krakowie Prokocimiu, ale jak przeglądam papiery, to nie miałam dodatkowych badań. Później cały okres do 7 lat byłam prowadzona w poradni gastroenterologicznej w Katowicach. Potem w wieku 7 lat kabelek w gardełko i biopsja jel. cienkiego w Klinice chorób dzieci śląskiej ak. med. i wynik: enteritis chronica(zapalenie przewlekłe cienkiego) i zanik kosmków I st., i rozpoznanie: observatio ad syndroma malabsorbtion negativa(czyli złego wchłaniania negat. )
W lutym tego roku kolonoskopia: colitis chronica bez owrzodzeń, teraz będę miała pewnie powtórkę kolo, bo mam dość paskudne nasilenie i chyba dr pomyślał, że coś się mogło tam narobić, bo pogorszenie przy takich prochach(sulfasalasin, azathiopryna), to jest delikatnie mówiąc dość dziwne, a teraz od miesiąca encorton bez szczególnej poprawy. :x

Ciekawe no nie? I co o tym myślisz?

Awatar użytkownika
kabran
Początkujący ✽✽
Posty: 104
Rejestracja: 14 gru 2005, 11:38
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: kabran » 15 gru 2005, 10:10

No cóż, w sprawie CU i CD to ja ekspertem nie jestem... Ale wiem, że kiedyś celiakię traktowano jako "chorobę wieku dziecięcego", z której się wyrasta. I 90% lekarzy (nawet gastrologów :evil: ) nadal tak ją traktuje. na moim Forum pojawia się coraz więcej historii typu: "Kiedyś chorowałem na celiakię, a teraz choroba wróciła". Otóż nie wróciła, tylko była zawsze. Celiakia jest bardzo podstępna i czasami latami nie daje objawów, tylko po cichutku niszczy jelita. A objawy u osoby dorosłej są zupełnie inne niż u dzieci, często zupełnie nieswoiste. Co do Twojej diagnozy z dzieciństwa, to trudno mi się ustosunkować. Objawy alergii na gluten, celiakii, czy wtórnego zespołu złego wchłaniania bywają podobne. Kiedyś nie było możliwości oznaczania p.ciał z krwi, robiono tylko biopsję dwunastnicy i na jej podstawie orzekano celiakię (jeśli był zanik kosmków). Stosowano dietę (przez jakiś czas), a potem uznawano pacjenta za wyleczonego. Obecnie również podstawowym kryterium jest wynik biopsji z dwunastnicy. Celiakia nie jest prostą chorobą, występują różne jej odmiany, może się zdarzyć, że przeciwciał w krwi nie ma (chociaż to rzadkość). Myślę, że zrobię najlepiej przesyłając Ci na PW trochę materiałów o diagnostyce celiakii. Poczytaj, porównaj ze swoimi doświadczeniami, bo nie mam pojęcia jak to jest z celiakią + colitis chronica. Może mądry lekarz, który zna się na obu jednostkach chorobowych umie wyciągnąć wnioski. Z moich doświadczeń (raczej przykrych) wynika, że lekarzy-gastrologów, znających się na celiakii dorosłych jest bardzo mało. Ale chyba mogę Ci podać namiary na kogoś ze Śląska (poszukam na Forum, jeśli jesteś zainteresowana).
Na razie pozdrawiam cieplutko :D

Awatar użytkownika
Agnesis
Początkujący ✽✽
Posty: 135
Rejestracja: 29 lis 2005, 21:48
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: UK
Kontakt:

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: Agnesis » 15 gru 2005, 21:39

Napisałam do Ciebie na priva. :D

Awatar użytkownika
kabran
Początkujący ✽✽
Posty: 104
Rejestracja: 14 gru 2005, 11:38
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: kabran » 17 gru 2005, 14:44

Ja też napisałam do Ciebie na priva. :D

Awatar użytkownika
kineczkaa
Początkujący ✽✽
Posty: 465
Rejestracja: 07 cze 2006, 10:16
Choroba: CD
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: kineczkaa » 13 cze 2006, 15:44

Ja miałam taka diete jak wykryli u mnie CD. A dokładniej to bezglutenowa, bezmleczna, bez swiezyw owocow i warzyw, bez jajek, a mieso jadlam tylko drobiowe :shock:

Ale na szczescie to trwalo tylko pol roku. Potem stopniowo zaczeto wprowadzac u mnie nowe pokarmy no i nic mi nie bylo =]

Awatar użytkownika
manka
Aktywny ✽✽✽
Posty: 682
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: torun

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: manka » 13 cze 2006, 22:07

ja tez tak mialam, ale u mnie naszczescie nie trwalo to tak dlogo a teraz jem dozo rozsadnie ale prawie wszystko, no i piwo mi szkodzi mniej niz mleko ;)
RAZ JEST DOBRZE RAZ JEST ŹLE ALE ZAWSZE JEST JAKOŚ ;)

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Posty: 4274
Rejestracja: 06 sie 2006, 12:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: Raysha » 13 sie 2006, 20:02

Teraz jak tak czytam wasze wypowiedzi to się zastanawiam czemu u mnie na poczatek choroby nie wprowadzony tej diety :?: Teraz od 1,5 roku mam dietkę ale wydaje mi sie że to Crochn zniszczył kosmki i że to nie jest typowa celiakia.Jakos leci produkty kupuje na stronie bezglutenu są wysmienitne.Jedynie czego nie da sie zastąpić w tej diecie to piwo (z jęczmienia produkowane-moje karmi :wink: ) i pizza nie ma to jak glutenowe i chrupiące ciasto. :mrgreen: Niedługo pojade na kontrole to mam nadzieję ze powiedzą że koniec diety:]

Zablokowany

Wróć do „Dieta Bezglutenowa”