Dieta bezglutenowa

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ewa946
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 24 paź 2015, 22:38
Choroba: CU u dziecka
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Lubomirsk
Kontakt:

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: ewa946 » 24 paź 2015, 22:42

Jeżeli chcemy mieć pewność czy nasza alergia to celiakia


Proszę przestrzegać regulaminu, następnym razem post zostanie usunięty.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2015, 08:44 przez ewa946, łącznie zmieniany 2 razy.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: Mamcia » 27 paź 2015, 22:16

To jest reklama sklepu, a nie strony o chorobie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Inc
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 26 gru 2015, 12:16
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: Inc » 26 gru 2015, 13:18

Witam,

ja jestem na diecie absolutnie bezglutenowe od prawie roku ze względu na wykryte przeciwciała i zanik kosmos jelitowych w wycinka z gastroskopii - rozpoznanie celiakia.

Dieta przyniosła efekty bardzo szybko i stopniowa zacząłem się czuć lepiej niemalże dochodząc do ideału, który trwał przez ponad miesiąc. Potem problemy zaczęły stopniowo wracać, a we krwi znów wyszły przeciwciała czyli gdzieś został zjedzony gluten. Dokładna analiza potraw sugeruje, że gluten pochodził UWAGA z aromatów w herbata owocowych. I wygląda ma to, że mimo iż do diety BG podchodzę bardzo dokładnie, wręcz pedantycznie dałem się złapać.

Ale, żeby tego było mało, ponieważ problemy nie ustępować przez kolejne tygodnie mimo powrotu do diety ściśle bezglutenowe zacząłem szukać. Wtedy dopiero okazało się z badania genetycznego ze mam genetyczna nietolerancji laktozy ( nie badane wcześniej) oraz po kolonoskopii mikroskopem zapalenie jelita.

Co do diety BG mogę powiedzieć, że można się jej nauczyć jeśli ktoś chce i nie chodzić głodnym. Przede wszystkim wymaga więcej czasu, a jeśli ktoś chce lub musi oszczędzić czasu to wtedy pieniędzy. Ja przyjąłem wariant pośredni bo inaczej się nie dałbym rady. Najważniejsza jest jednak czujność w dobieraniu produktów bo jak widać na przykładzie herbaty (nawet zwykłej ekspredowej czarnej) gluten może czai się wszędzie.

Służę pomocą w razie pytań i sam chętnie przeczytał bym tu więcej doświadczeń osób stosujących bezglutenowe odżywianie

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
emalkadream
Początkujący ✽✽
Posty: 247
Rejestracja: 07 sie 2013, 19:39
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: emalkadream » 18 lut 2016, 20:49

Po jakim czasie od odstawienia glutenu zauważyliście poprawę?

Od tygodnia nie jem glutenu i mam wrażenie że czuje się lepiej. nie wiem czy to nie jest tylko psychika :)
A tak na prawdę to zauważyłam brak wzdęć, przelewania w brzuchu.
Cytując obyty.z.cu: lepiej już było, żeby tylko nie było gorzej..

Lekkie załamanie psychy...
____________________________________

Asamax 500 2x3szt
Aza 75mg

Inc
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 26 gru 2015, 12:16
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: Inc » 18 lut 2016, 20:57

Cześć,

ja miałem podobnie. Juz po kilku dniach było lżej, bez wzdęcia. Ale duża poprawa całości była po 3 miesiącach.
Potem niestety wróciło, ale to inna historia

Pozdrawiam

lewa
Debiutant ✽
Posty: 14
Rejestracja: 13 lip 2014, 11:07
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: lewa » 18 lut 2016, 21:25

Witam
ja przeszłam na tę dietę w zeszłym roku latem. Oprócz tej diety jadłam wszystko co mogłam przy C.U. czyli bardzo ostrożnie. Kupowałam gotowe produkty bezglutenowe tj. chleb i makarony. Chleb i bułki kupowałam w piekarni od małego producenta, kukurydziane. Po trzech miesiącach choroba wróciła.Gdy przeanalizowałam to zaszkodził mi chleb kukurydziany. Piekarz nie chciał mi powiedzieć jakie tam są składniki. Wreszcie okazało się, że jest to chleb kukurydziany ale razowy, czyli raz mielony. Zrezygnowałam z tej diety. Dziś jednak dość często korzystam z mąki ryżowej, gryczanej, jaglanej i kukurydzianej. Specjalnie nie widzę różnicy. Jak tylko się gorzej czuję, to przechodzę na ściślejszą dietę, nie jem nabiału, wszystko gotowane, unikam gotowych wędlin. W tej chwili czuję się dość dobrze.
Pozdrawiam.

Anonymous_13ece955

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: Anonymous_13ece955 » 18 lut 2016, 21:55

Po jednym dniu

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: Jacekx » 18 lut 2016, 22:50

lewa pisze:Witam
ja przeszłam na tę dietę w zeszłym roku latem. Oprócz tej diety jadłam wszystko co mogłam przy C.U. czyli bardzo ostrożnie. Kupowałam gotowe produkty bezglutenowe tj. chleb i makarony. Chleb i bułki kupowałam w piekarni od małego producenta, kukurydziane. Po trzech miesiącach choroba wróciła.Gdy przeanalizowałam to zaszkodził mi chleb kukurydziany. Piekarz nie chciał mi powiedzieć jakie tam są składniki. Wreszcie okazało się, że jest to chleb kukurydziany ale razowy, czyli raz mielony. Zrezygnowałam z tej diety. Dziś jednak dość często korzystam z mąki ryżowej, gryczanej, jaglanej i kukurydzianej. Specjalnie nie widzę różnicy. Jak tylko się gorzej czuję, to przechodzę na ściślejszą dietę, nie jem nabiału, wszystko gotowane, unikam gotowych wędlin. W tej chwili czuję się dość dobrze.
Pozdrawiam.
Dlaczego przy CU jadłaś tylko produkty bezglutenowe czy masz problemy - uczulenie czy nie przyswajasz glutenu.

Szczerze mówiąc przy CU gdy się dodatkowo jest uczulonym na jakiś składnik pożywienia to trzeba go wykluczać.
Ja zasadniczo od 11 lat gdy minął mi szał diet czyli aberacje marchewkowo - rybne jem prawie wszystko.
Aberacje marchewkowo-rybne to było u mnie po pół roku diety rybnej ( trochę ryby przestałem lubić :mad:) a po marchewce chińczyka przypominałem. Jak ta emota miałem twarz :detektyw: ( 2 litry dziennie pasteryzowanej marchewki)


Wróciłem do realu i obecnie unikam tylko:
a) zwykłego mleka ze względu na laktozę która jest rozkładana w jelicie grubym - ale już przetwory twarogi, sery żółte to pasjami jadam;

b) świeżych soków- w to miejsce używam soki pasteryzowane;

c) piwa i wina nie pijam bo to fermentujące to produkty, unikam też napojów gazowanych ale wód mineralnych w sanatoriach mi przepisywanych nie unikam :idea: ;

d) bardzo ostrych potraw unikam np. z chili, ostrą papryką czy ostro pieprzne

i czuję się wspaniale i jedzenie sprawia mi przyjemność

a gdy zaostrzenie to ziemniaczki gotowane na unormowanie a także ryż gotowany.

To co powyżej to cała moja dieta w 12 roku chorowania na CU. Poza tym co wymieniłem jem wszystko ale w niedużych ilościach.

Dużo ruchu i w ciągu 2 lat zleciałem z wagi z 85 kg do 72 kg czując się raczej dobrze.
Poza jakimiś dołkami zaostrzeniowymi opanowywanymi na ogół lekami : steryd to po tygodniu poprawa a przy mesalazynie to po około 3 miesiącach poprawa ( ok 90 wlewek salofalku + około 90 czopków salofalku )

Ps. Objawowo ostatnio wygląda na remisję objawową u mnie ...więc wczoraj małe spotkanie ze starymi kolegami w knajpce El Paso w Gdańsku: ziemniaczki zasmażane z serem i pomidorami, woda mineralna niegazowana i 3X 50 ml Finlandii niebo w gębie :mniam: a dziś na kaca :wink: :rotfl3: 4 michałki w czekoladzie :mniam: + 3 pierniki (duże) w czekoladzie deserowej

i czuję się wspaniale 2 x :wc2: na dobę ale ja tak miałem gdy zdrowy byłem.

lewa
Debiutant ✽
Posty: 14
Rejestracja: 13 lip 2014, 11:07
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: lewa » 20 lut 2016, 00:20

To była próba. Myślałam, że bez glutenu będę się lepiej czuła, bez przelewania i wzdęć. Nie mam uczulenia na gluten. Sądziłam jednak, że może źle go toleruję. Jak się człowiek nie przekona to nie wierzy. Gdy chleb razowy kukurydziany zaszkodził mi, to odstawiłam całkiem dietę bezglutenową i już do niej nie wracam. Jem jednak sporo zdrowej żywności, dlatego te różne mąki. Gdybym mogła to przeszłabym na dietę wegetariańską (ze względów ideologicznych). Niestety lubię mięso a w naszej chorobie potrzeba sporo białka natomiast strączkowe wzdymają. Aktualnie czuję się dobrze, choć mniej więcej raz do roku mam zaostrzenie. Jem ostrożnie głównie gotowane i niezbyt wymyślone, proste posiłki.

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: Jacekx » 20 lut 2016, 12:28

Lewa i tak trzymać :spoko:

Muszę jednak wyjaśnić dlaczego jestem sceptyczny wobec diet a już wrogi wobec tzw. leczenia dietetycznego.

Bo takie coś przećwiczyłem ze skutkiem odwrotnym tzn. :

a) jedzenie przestało mi sprawiać przyjemność a był to ponury obowiązek;

b) to co miało pomagać nawet z potrzebnego niektórym poradnika żywieniowego to u mnie raz to było placebo, dwa to co jednego dnia wyglądało, że pomaga a za dwa dni wyglądało, że szkodzi :smutny: ;

c) diety najczęściej to wykluczanie jakiś produktów - składników pokarmowych a to nie jest dobre dla nas chorych chyba, że jesteśmy na jakiś składnik uczuleni bądź mamy stwierdzoną w badaniach nietolerancje :smutny: .

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: michal_mg » 20 lut 2016, 14:57

Jacekx pisze:c) diety najczęściej to wykluczanie jakiś produktów - składników pokarmowych a to nie jest dobre dla nas chorych chyba, że jesteśmy na jakiś składnik uczuleni bądź mamy stwierdzoną w badaniach nietolerancje
przejście na dietę to nie tylko wykluczenia. To jest bardzo destrukcyjne podejście. Pawidłowym jest przeanalizować co wykluczam - jakie składniki pokarmowe tam są - i znaleźć te substancje w innych produktach, bez tego co wykluczamy. Inaczej prowadzi do do jeszcze gorszego wyniszczenia.
Samo przejście na dietę - obojętnie jaką - jest ZŁE. Należy bowiem znaleźć zamienniki w produktach, które dieta na którą przechodzimy dopuszcza.
No i najważniejsze: nie przechodźcie na dietę, ale po prostu zacznijcie inaczej jeść :)
Obrazek

Anonymous_a3de03cb

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: Anonymous_a3de03cb » 25 cze 2016, 18:24

Wyłączyłam gluten , uważam że każdy powinien rozpocząć właśnie od usunięcia tego szkodliwego białka z codziennej diety. W książce amerykańskiego kardiologa dr W.Davisa " Dieta bez pszenicy "są bardzo interesujące doniesienia na temat genetycznie zmodyfikowanej pszenicy i jej wpływu na nasze zdrowie. Obowiązkowa lektura dla każdego, kto zmaga się z chorobami autoimmunologicznymi. Myślę, że na stałe rozstałąm sie z produktami zawierającymi gluten, ponieważ efekty są b. zadawalające.zdrowie [qu :roll: ote="Baby"]Urtica, Stosuje od 2009 roku i mnie bardzo pomaga.[/quote]

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: obyty.z.cu » 25 cze 2016, 18:29

Anonymous_a3de03cb pisze:"są bardzo interesujące doniesienia na temat genetycznie zmodyfikowanej pszenicy i jej wpływu na nasze zdrowie.
czy ja się mylę czy w Polsce mamy zakaz GMO ?
może się zdarzyć że zwierzaki dostają pasze z GMO, ale ludzie nie.
Oczywiście oficjalnie.
http://www.greenpeace.org/poland/pl/co- ... -i-unijne/
i nie pisze czy dieta bezgłutenowa jest ok czy nie.
To sprawa badań alergi,nietolerancji i smaków indywidualnych.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

andrzaj
Debiutant ✽
Posty: 23
Rejestracja: 16 cze 2022, 12:23
Choroba: nie ustalono
województwo: podlaskie

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: andrzaj » 01 mar 2023, 10:49

Czy dieta bezglutenowa jest droga? Jak długo zajmuje nauczenie się nowych zasad?

Rozmeline
Początkujący ✽✽
Posty: 80
Rejestracja: 21 lip 2021, 12:36
Choroba: nie ustalono
województwo: łódzkie

Re: Dieta bezglutenowa

Post autor: Rozmeline » 01 mar 2023, 13:56

Obecnie jest bardzo wiele dostępnych produktów bezglutenowych
https://wikijak.pl/czy-produkty-bezglut ... wac-kazdy/
Jak możęsz wczytać się w tej stronie. Wprowadzenie ich do swojej diety nie jest jakieś bardzo problematyczne ;)
Dieta bezglutenowa może być droższa niż dieta zawierająca gluten, ze względu na to, że produkty bezglutenowe są często droższe. Jednakże, niekoniecznie oznacza to, że dieta bezglutenowa jest zawsze droga. Wiele produktów naturalnie bezglutenowych, takich jak warzywa, owoce, mięso, ryby, jaja i rośliny strączkowe, są w cenie podobnej do produktów z glutenem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dieta Bezglutenowa”