zielona herbata na sterydziaka?

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
iwashi
Debiutant ✽
Posty: 26
Rejestracja: 28 lis 2006, 19:14
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

zielona herbata na sterydziaka?

Post autor: iwashi » 18 lis 2007, 16:51

Witam wszystkich,

Chciałem sie podzielić z Wami rzeczą, którą na sobie przetestowałem i ze mogę mowić, ze działa (przynajmniej na mnie). Nie wiem czy ktos juz o tym pisywał na forum.

We własnym zyciu przezywam drugą przygodę z metypredem - prócz przytycia nie mialem efektów ubocznych, ale samo przytycie jednak działało jakos zle na moją psychikę. Sam nie wiem czemu :P
Tak czy inaczej syndrom Cushinga ujawnił się za pierwszm razem dość szybko (po niecałym miesiącu nagle - potem bylo gorzej). Bylem wtedy na dawkach 32 mg pierwszy tydzien, potem 16 mg przez 3 miesiace. Przytyło mi sie wtedy ze 4 kg (czyli nie tak duzo), ale gęba zrobila sie naprawde okrągła.

Drugi raz w tango z metypredem poszedłem ponad miesiąc temu. Tym razem dostałem bardziej końską daweczkę (tydzien kroplówki po 56 mg, potem zszedlem do tabletek 52mg i co tydzien opuszczałem 4 mg).

Gdzies kiedys wyczytałem, ze jak sie duuuzo pije wody to efekt Cushinga jest mniejszy.
Nigdy potwierdzenia na to nie znalazlem - nawet wsrod lekarzy, których sie o to pytałem.
W necie natomiast tej informacji powtórnie nie odnalazłem.
Duzo wody nie mialem zamiaru pić, bo to jednak męczące jest...ale zielona herbata jest baaardzo moczopędna, wiec spróbowalem tego. Herbat pije 5-6 kubków dziennie. Sikam często. Zielonej herbaty z poczatku sie nie lubi - ale to jest ten "aquired taste" - tak jak z kawą. Im wiecej sie wypije, tym bardziej się ją lubi :). Zielonych herbat jest multum na rynku jesli sie pojdzie do wiekszego centrum handlowego, bądz zamówi przez net. Aromatyzowanych, niearomatyzowanych. Jest w czym wybierać.
ZH jest zdrowa, co powszechnie jest wiadome :).

Tak czy inaczej po ponad miesiącu metypredu + ZH nic (sic!) po mnie nie widać.

Ciekaw jestem czy ktos z Was miał podobne przygody z ZH, bądź z piciem duuzych ilości wody jednoczesnie biorąc kortykosteroidy.

Będę pisać w miare dalszego brania metypredu, co sie ze mną dzieje i czy moja hipoteza
sie sprawdziła ostatecznie.

Tak czy inaczej myślę, że nie mamy nic do stracenia wiec moze zacząć warto pić :).

Pozdro,
tb
iwashi

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Posty: 4274
Rejestracja: 06 sie 2006, 12:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: zielona herbata na sterydziaka?

Post autor: Raysha » 19 lis 2007, 09:32

że też wczesniej o tym nie pomyslałam :(
Moze opatentujesz jakis nowe cos na sterydy ? :D

Piciu
Znawca ❃❃
Posty: 2059
Rejestracja: 02 wrz 2006, 02:13
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: zielona herbata na sterydziaka?

Post autor: Piciu » 19 lis 2007, 12:03

Ja tak może nie całkiem na temat. Gdyż tylko o zielonej herbacie.

Pije już ją namiętnie z 3 lata. I faktycznie działa ona pozytywnie na cały organizm.
Jednak na rynku tak jak wspomniał @ iwashi jest multum rodzajów tej herbaty.
I bardzo dużo jest kiepskiej jakości i SMAKU.

Dlatego wielu od razu się do niej zniechęca. :zalamany:

Z własnego doświadczenia to moge polecić (sypaną) zieloną herbate z Herbapolu.
Koszt to mniej więcej 4 zł. Bez żadnych dodatków zapachowych i smakowych.
Te dodatki to zwykła chemia.
Uwaga! Bardzo ważne aby nie zalewać zielonej herbaty wrzątkiem, tylko wodą o temperaturze do 90 C . Wyższa temperatura eliminuje prozdrowotne właściwości herbaty.
Zalecam zaparzać 3 minuty - wtedy działa lekko ,ale zato długo rześko.
Natomiast dłuższe 5- 8 min. uspokaja.
Dlatego warto także zaopatrzyć się w termometr elektroniczny(dostępny na allegro) lub inny do mierzenia temperatury. potraw.
Dobrze aby pić herbate po posiłkach aby przyzwyczaić i nie podrażnić żołądka. Lecz to tylko moja sugestia.
Pozdrowionka :smile:

Awatar użytkownika
misiek1
Aktywny ✽✽✽
Posty: 889
Rejestracja: 09 gru 2006, 19:43
Choroba: CD
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: zielona herbata na sterydziaka?

Post autor: misiek1 » 19 lis 2007, 15:03

Z tego co czytałem to herbate zielona nalezy zaparzac w temperaturze 50-60 C.
Ja tak robie, zaparzam tak jak napsiales okolo 3 minut, wtedy herbata najlepiej stymuluje układ nerowowy.
ZIelona Herbata ma silne działanie bakteriostatyczne , działa na układy moczowy, nerwowy, pokarmowy , sercowo-naczyniowy.
Zielona herbata ma tez dzialanie antyoksydacyjne poprzez obecnosc monomerycznych polifenoli(katechin)
U podloza wiekszosci chorob lezy zaburzenie rownowagi antyoksydacyjnej tak wiec spozywanie herbat zielonej czy czarnej lezy w naszym interesie.
Martwisz się chorobą ? ale z Ciebie egoista, na tej samej ziemi umiera codziennie tysiące dzieci z głodu, to jest prawdziwa choroba.

Zaglądam tu raz na jakiś czas ale nie są to godziny ani dni a nawet tygodnie :)

Awatar użytkownika
iwashi
Debiutant ✽
Posty: 26
Rejestracja: 28 lis 2006, 19:14
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zielona herbata na sterydziaka?

Post autor: iwashi » 19 lis 2007, 15:08

Piciu, Tak masz oczywiscie racje.

W supermarketach est ciezko dostać DOBRĄ herbatę. Mi osoiscie chodzilo o herbaty sypane takie ze specjalnych herbacianych sklepików :).

W sklepikach herbacianych jest mnóstwo rodzajów zielonej i naprawde dobrej herbaty.
Drozszej troche niz zwykla...
ale coś za coś :).

Naprawde sie przestawilem na zieloną herbatę zupelnie...i nawet przestalem lubic czarną.

Michał_Z,

Tak masz racje - parzyć w ok 70 stopniach pod przykrywką przez 3 minuty, nie dluzej.
Potem herbata nabiera goryczy i toksycznych wlasnosci.
Najlepiej w zaparzaczu (takim siteczku co sie wklada do szklaneczki).

Warto przejrzec oferty sklepów internetowych, bo ciekawych rzeczy mozna sie dowiedziec o herbatach zielonych i ich sposobie konsumpcji :)
iwashi

Awatar użytkownika
misiek1
Aktywny ✽✽✽
Posty: 889
Rejestracja: 09 gru 2006, 19:43
Choroba: CD
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: zielona herbata na sterydziaka?

Post autor: misiek1 » 19 lis 2007, 15:12

iwashi pisze:Tak masz racje - parzyć w ok 70 stopniach pod przykrywką przez 3 minuty, nie dluzej.
Napisalem 50-60 a nie 70 :D
Ja zaparzam do 3 minut w tym czasie do napary przechodzi prawie cala zawartosc kofeiny xD
Martwisz się chorobą ? ale z Ciebie egoista, na tej samej ziemi umiera codziennie tysiące dzieci z głodu, to jest prawdziwa choroba.

Zaglądam tu raz na jakiś czas ale nie są to godziny ani dni a nawet tygodnie :)

Awatar użytkownika
iwashi
Debiutant ✽
Posty: 26
Rejestracja: 28 lis 2006, 19:14
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zielona herbata na sterydziaka?

Post autor: iwashi » 19 lis 2007, 15:16

Mikrusia, No o patencie nie myslalem, bo raczej tu nie przejdzie, ale miło będzie jesli
metoda faktycznie bedzie działać i będzie sie nazywać "Metoda na
IWASHIego" (ah ta skromność :P).

Nie no serio, to mam nadizeje, ze to zadziała. Co więcej, jestem przekonany, ze jeśli to działa, to będzie też działać u ludzi z zaawansowanym syndromem Cushinga.

Kiedys mialem przezycie w górach gdy bylem sterydziakiem. Zjadlem zatruty pokarm i potem spędzilem noc w łazience (nie tylko ja ale cała moja ekipa). Następnego dnia ludzie mowi mi, ze lepiej wyglądałem. A to oznacza, ze jesli sie odwodnilem dość gwałtownie, to
opuchlizna tez spadła.

Proste wnioski mozna wyciągnąć i z tego :).

-edit-
Skleiłem posty. Prosze nie pisać dwóch jeden pod drugi, tylko edytować.

Michał_Z,
Z tymi 60 to prawde mowiac nie wiem - ale pewnie wszyscy mamy racje :) . Bo mozna parzyc w 60 i w 70-80 i będzie dobrze :) . Byle nie w 100.

Co do zielonych herbat to ja polecam Dilmah zielona sypaną (NIE w TOREBKACH).
Jest smaczna.

Niezłą aromatyzowaną tez jest "Green Nepal" liptona - sypana. Ale ona ma chyba sztuczne aromaty dodawane.


Ponadto polecam naturalne aromatyzowane : jaśminową, śliwkową. Ale tu juz wchodzi indywidualny gust.

Reszty smaków sam nie odkryłem jeszcze. Wzystko przede mną i przed Wami :)
Ostatnio zmieniony 19 lis 2007, 19:29 przez iwashi, łącznie zmieniany 1 raz.
iwashi

Piciu
Znawca ❃❃
Posty: 2059
Rejestracja: 02 wrz 2006, 02:13
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: zielona herbata na sterydziaka?

Post autor: Piciu » 19 lis 2007, 15:24

Tak, oczywiście panowie macie racje jeżeli chodzi o zaparzanie w temperaturach 50-70 C herbaty zielonej.
Lecz trzeba dodać, że wodą o takiej temperaturze zalewamy herbate świeżo zebraną z krzaka lub poddanej lekkiej obróbce.
W praktyce te herbaty nie są dostępne na polskim rynku :nie: .

No chyba że @ iwashi wiesz gdzie można tą herbate dostać?

Awatar użytkownika
iwashi
Debiutant ✽
Posty: 26
Rejestracja: 28 lis 2006, 19:14
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zielona herbata na sterydziaka?

Post autor: iwashi » 19 lis 2007, 15:29

Piciu,
I jeszcze jedno. Przypominają mi sie informacje i tak piszę kilkoma postami - przepraszam.

Z tym piciem po posiłkach trzeba pamietać, zeby picie bylo ZNACZNIE (20-30 min) po posiłku. Nigdy w trakcie. Oczywiscie mowie o chorujących. Herbata pita w trakcie posiłku powoduje znacznie gorsze wchłanianie m.in. żelaza. Wiec u osob z niedoborem Fe (takich jak np. ja i wielu Crohników i CUków) jest to niezbyt polecane.

-edit-
Piciu,
Z info dostępnym w sieci np. http://www.herbaciarnia.p...=herbata&type=3

wnioskuje, ze te co są tam wymienione są ok. Nie wiem czy masz rację czy nie.
Te herbaty natomiast mozna dostać w sklepach internetowych, bądź centrach handlowych wiekszych (np arkadia w Warszawie sklepik Tea&Tea, zlote tarasy jest taki sklepik na dole przy kakadu i mnostwo innych).
Sklepów internetowych polecać nie chcę, bo nigdy z zadnego nie kupowalem.
Ale jest ich mnóstwo. Np. eherbata.pl - pierwsze co znalazlem w googlach. Ceny są mniejsze troszke od tych w centrach handlowych. Ale nieznacznie.

Przypominam- nie pisz jednego posta pod drugim, tylko edytuj.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2007, 19:31 przez iwashi, łącznie zmieniany 1 raz.
iwashi

Piciu
Znawca ❃❃
Posty: 2059
Rejestracja: 02 wrz 2006, 02:13
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: zielona herbata na sterydziaka?

Post autor: Piciu » 19 lis 2007, 15:56

@ iwaszi , nie sprawdziły się rozpowszechnione ostrzeżenia ,że picie zielonej herbaty może wpływać negatywnie na absorpcję żelaza zażywanego w formie suplementów.
A także w pokarmach popijanych zieloną herbatą.
Wręcz przeciwnie, znane są przypadki, w których picie herbaty wywiera pozytywne działanie w leczeniu anemii.
Tym przykładem również jestem ja - ale to całkiem przypadkiem.
Nie mogłem pić czarnej herbaty, gdyż mnie od razu przeczyszczała.
A ziołowych herbatek miałem dość. Wiec spróbowałem zielonej herbaty.
I tak zostało do dziś :smile:
Przed rozpoczęciem picia zielonej herbaty miałem anemie. Brałem suplementy i zastrzyki , generalnie nic nie pomagało.
Po 2-3 miesiącach picia herbaty i brania suplementów wróciło wszystko do normy.
Możliwe choć mam wielkie wątpliwości,że jakiś wpływ na wchłanianie żelaza może mieć herbata czarna.

Awatar użytkownika
iwashi
Debiutant ✽
Posty: 26
Rejestracja: 28 lis 2006, 19:14
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zielona herbata na sterydziaka?

Post autor: iwashi » 19 lis 2007, 16:07

Piciu,

O kurcze, zastrzeliłeś mnie - powiem szczerze. Myslalem, ze to tyczyło sie ogolnie herbat wszystkich. Ale skoro tak twierdzisz jak twierdzisz, to masz racje.

Dobrze wiedziec :).

Tylu jeszcze wielu rzeczy nie wiem :)
iwashi

Awatar użytkownika
misiek1
Aktywny ✽✽✽
Posty: 889
Rejestracja: 09 gru 2006, 19:43
Choroba: CD
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: zielona herbata na sterydziaka?

Post autor: misiek1 » 19 lis 2007, 17:25

Piciu pisze:Tak, oczywiście panowie macie racje jeżeli chodzi o zaparzanie w temperaturach 50-70 C herbaty zielonej.
Lecz trzeba dodać, że wodą o takiej temperaturze zalewamy herbate świeżo zebraną z krzaka lub poddanej lekkiej obróbce.
W praktyce te herbaty nie są dostępne na polskim rynku .
Drogi Piciu, Herbaty do zalewania w temperaturze 50-60 stopni sa dostepne w prawie kazdym sklepie, kazda zielona lisciasta herbata bez zadnych dodatkow taka za 2 zlote.

Pozdrawiam
Martwisz się chorobą ? ale z Ciebie egoista, na tej samej ziemi umiera codziennie tysiące dzieci z głodu, to jest prawdziwa choroba.

Zaglądam tu raz na jakiś czas ale nie są to godziny ani dni a nawet tygodnie :)

Piciu
Znawca ❃❃
Posty: 2059
Rejestracja: 02 wrz 2006, 02:13
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: zielona herbata na sterydziaka?

Post autor: Piciu » 19 lis 2007, 17:32

To znaczy ja opieram się na książce pt:

" Ekstrakt z zielonej herbaty. Lecznicza siła polifenoli."
napisana przez dr.Anna Cieślińska ; dr.Maciej A.Kamiński; dr.Alicja Lucińska.

A także na własnych obserwacjach - i one są najważniejsze , gdyż ileż to książek coś wychwalało, a po jakimś czasie okazywało się nieprawdą. A ja sam, na sobie to wypróbowałem.
Szkoda tylko że herbata choroby ze mnie nie wypędziła :zalamany:

Awatar użytkownika
misiek1
Aktywny ✽✽✽
Posty: 889
Rejestracja: 09 gru 2006, 19:43
Choroba: CD
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: zielona herbata na sterydziaka?

Post autor: misiek1 » 19 lis 2007, 17:44

Nie znam tej ksiązki , ja opeiram sie na tym co przeczytalem w kilku wydawnictwach o Bromatologii oraz na tym co przeczytalem na opakowaniu i na tym co widze.

Kupuje herbatę która jest w postaci połamanych nieregularnie, zasuszonych liści.
Watpliwe jest że została poddana jakiejś specjalnej obróbce chemicznej.
Jasnozielony napar z nutka gorczycy to wszystko :wink:
Martwisz się chorobą ? ale z Ciebie egoista, na tej samej ziemi umiera codziennie tysiące dzieci z głodu, to jest prawdziwa choroba.

Zaglądam tu raz na jakiś czas ale nie są to godziny ani dni a nawet tygodnie :)

Przemek84
Początkujący ✽✽
Posty: 64
Rejestracja: 26 wrz 2007, 22:26
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa

Re: zielona herbata na sterydziaka?

Post autor: Przemek84 » 20 lis 2007, 10:36

Jezeli chodzi o picie zielonej herbaty w trakcie zarzywania sterydow to dowiadczenia nie mam poniewaz zielona herbate zaczolem pic ok miesiac po zakonczeniu kurcji sterydami wczesniej ze wzgledu na Fe pilem tylko jakies owocowe i musze przyznac ze dobrze sie po niej czuje zwlaszcza jezeli chodzi o moje kochane jelita sa jakies spokojniejsze , zanim zaczolem ja pic jak mi sie zachcialo to musialem isc ;/ mimo ze niby wszysko bylo ok a teraz juz tego nie ma :) polecam zielona herbatke wszyskim :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Używki”