przeszczep flory jelitowej

zabiegi medyczne w NZJ

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mari
Początkujący ✽✽
Posty: 238
Rejestracja: 23 gru 2017, 22:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: kraków

przeszczep flory jelitowej

Post autor: mari » 23 sty 2018, 22:11

prosiłabym o informację osoby z CU,CD ,które były leczone przez wykonanie przeszczepu flory jelitowej czy ten zabieg pomaga ,lub przynajmniej łagodzi dolegliwości.i gdzie można takie leczenie przeprowadzić .

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: przeszczep flory jelitowej

Post autor: obyty.z.cu » 23 sty 2018, 22:28

„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: przeszczep flory jelitowej

Post autor: Noelia » 24 sty 2018, 07:26

mari pisze:
23 sty 2018, 22:11
prosiłabym o informację osoby z CU,CD ,które były leczone przez wykonanie przeszczepu flory jelitowej czy ten zabieg pomaga ,lub przynajmniej łagodzi dolegliwości.i gdzie można takie leczenie przeprowadzić .
Były już wątki na ten temat:
przeszczep flory bakteryjnej
Przeszczep kału
Przeszczep flory jelitowej CSK MSW w Warszawie
dr.korolik przeszczep fekalny
Przeszczep flory bakteryjnej
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

mari
Początkujący ✽✽
Posty: 238
Rejestracja: 23 gru 2017, 22:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Re: przeszczep flory jelitowej

Post autor: mari » 24 sty 2018, 22:19

dzięki Noelia chyba źle szukałam,ale i tak nie ma konkretnych faktów że pomaga na dłużej uzyskać remisję.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: przeszczep flory jelitowej

Post autor: Noelia » 26 sty 2018, 08:51

mari pisze:
24 sty 2018, 22:19
dzięki Noelia chyba źle szukałam,ale i tak nie ma konkretnych faktów że pomaga na dłużej uzyskać remisję.
Ta metoda ma zastosowanie przede wszystkim u chorych na nawracające infekcje Clostridium difficile - przeszczep mikroflory jelitowej zmniejsza ryzyko nawrotu.
Jeśli chodzi o CU, to badania przeprowadzono póki co na zbyt małej grupie chorych, żeby wyciągnąć jakieś sensowne wnioski.
Na pewno warto spróbować, jeśli ktoś nie odpowiada na standardowe leczenie.
Gdyby mężowi zaproponowano taki eksperyment, to z pewnością by się zgodził, bo mikroflora odgrywa olbrzymią rolę w przebiegu NZJ i ma to wszystko duży sens.
FMT nie zaszkodzi, a jest spora szansa, że pomoże - i to jest wystarczający powód, żeby to przetestować, jeśli ktoś ma taką możliwość.

Są 2 metody - od góry (sonda przez nos - jak do żywienia enteralnego) albo od dołu (podczas kolonoskopii, a potem wlewki doodbytnicze).
Na jakichś angielskich stronkach przeczytałam, że wiele osób eksperymentuje samodzielnie w domu i to z dobrym skutkiem - rozcieńczają kał od odpowiedniego, zdrowego dawcy w soli fizjologicznej, a potem to wiadomo ;)
Jednak wg mnie jest to nie do końca przemyślane, bo wlewki (jakiekolwiek) docierają jedynie do zagięcia śledzionowego, czyli do końcówki zstępnicy (i to jak dobrze pójdzie - tzn. jeśli wlewka jest prawidłowo podana) - a jelito powinno zostać zasiedlone tymi dobroczynnymi bakteriami od samego początku, czyli od kątnicy/wstępnicy.
Dlatego najpierw podaje się materiał kolonoskopem - jak najdalej się da - a dopiero potem kontynuacja wlewkami - to chyba najbardziej sensowny sposób.
Opcja sondą od góry ma zastosowanie u osób z uporczywymi, wodnistymi biegunkami, bo wtedy trudno wytrzymać/utrzymać wlewki.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

mari
Początkujący ✽✽
Posty: 238
Rejestracja: 23 gru 2017, 22:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Re: przeszczep flory jelitowej

Post autor: mari » 27 sty 2018, 22:44

z uwagi na wieloletni przebieg choroby , kontrolną kolonoskopie mam raz w roku ,niestety po raz drugi po tym badaniu mam zaostrzenie ,nie wiem w moim przypadku jaki rezultat byłby po takim przeszczepie w trakcie kolonoskopii ,nieraz sobie myślę że jak jest choroba wyciszona to ograniczę te badania ,ale lekarz jest innego zdania .

Mila321
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 21 sie 2020, 21:19
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: warmińsko-mazurskie
miasto: Olsztyn

Re: przeszczep flory jelitowej

Post autor: Mila321 » 21 sie 2020, 22:17

Czy ktoś robił przeszczep flory jelitowej? A konkretnie u dra Klimczaka w Łodzi? Będę wdzięczna za odpowiedzi.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zabiegi Medyczne”