Spadek wagi

wszelkie zalecenia co do żywienia w NZJ

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
zahar
Debiutant ✽
Posty: 22
Rejestracja: 07 wrz 2015, 16:54
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Spadek wagi

Post autor: zahar » 02 sty 2016, 20:29

Hej,
niepokojęsię trochęsystematyczną utratą kilogramów. Mam ponad 180 cm wzrostu a dziś waga pokazała mi 57 kilo, czyli tyle, ile ważyłem wchodząc w okres dojrzewania wiele lat temu. Spadłem do 60 kg po pobycie w szpitalu pod koniec listopada i od tamtej pory trzymałem siętego pułapu, który i tak był zdecydowania za niski. Teraz, ku mojej rozpaczy (prawie ;)) wskazóweczka zeszła jeszcze niżej.
Macie takie doświadczenie? Wiecie jak przytyć?
Dodam, że nie jem glutenu, nabiału, cukru, no i wielu innych innych rzeczy, które sięmoim cu nie dogadują.
Ostatnio zmieniony 02 sty 2016, 20:33 przez zahar, łącznie zmieniany 1 raz.

annawydra21
Debiutant ✽
Posty: 17
Rejestracja: 02 sty 2016, 11:54
Choroba: CU
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: Spadek wagi

Post autor: annawydra21 » 02 sty 2016, 22:15

hmmm nie pomogę jestem kobietą i waże zbyt dużo jak na to chorobę;/

ja na odwrót chciałabym schudnąć

a u mnie na przytycie działa nadmierna ilosc kalorii

ale każdy ma inną przemianę materi jeśli ja ją wogóle mam bo ja potrafię przytyć zajadać np 2 kostki dziennie czekolady...
Wyderka

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: Spadek wagi

Post autor: kalka_96 » 02 sty 2016, 22:23

Jak się obecnie czujesz?
Masz biegunki?
Jak wygląda Twoja dieta? Tzn chodzi o to ile jesz, czy wystarczająco dużo kalorii ?

Ja tak mam, że w zaostrzeniu chudnę, dość dużo :oops:
Waga wzrasta wraz z tym jak lepiej się poczuję, jak zadziałają leki.

Pijesz jakieś nutridrinki, ensure, resource?
Może warto o tym pomyśleć? I najlepiej jeśli pogadasz z dietetykiem, bo niedożywienie a niedowaga to dwie różne rzeczy. Boję się, że u Ciebie może być to i to. BMI niziutkie.
A jak badania? Morfologia, albuminy, białko?

zahar
Debiutant ✽
Posty: 22
Rejestracja: 07 wrz 2015, 16:54
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spadek wagi

Post autor: zahar » 02 sty 2016, 23:31

Dziękuję Wam za odpowiedzi.
Zapomniałem napisać, że od półtora miesięca jestem na dużych dawkach Encortonu, on podobno może tak działać, choć spodziewałem się, że będzie dokładnie na odwrót. Poza tym Mercaptopuryna.
Nie mam może końskiego apetytu, ale jem w miarę normalnie - 3 ciepłe posiłki dziennie, pomiędzy którymi podjadam to i owo. Na śniadanie kasza jaglana z warzywami, na obiad gęsta zupa z makaronem ryżowym, ryżem albo ziemniakami, na kolację jakiś zestaw z pieczonym/duszonym mięsem drobiowym albo rybą. Nie skąpię sobie tłuszczów (oliwy z oliwek, nierafinowanego, rzepakowego, lnianego tłoczonego na zimno). Porcje są spore, myślę, że dla wielu osób nie do zjedzenia, a mimo to kilogramy mi lecą.
Nie piłem nutridrinków, polecano mi je. Warto spróbować z Waszego doświadczenia? Jest szansa, żeby nabrać na nich masy? Może to jest w ogóle niewłaściwie postawione pytanie i faktycznie nie ma co się skupiać na wadze a bardziej na wartościach odżywczych. Z drugiej strony 57 kilo przy 182 cm to parametry skoczka narciarskiego lub anorektyka a nie "normalnego" mężczyzny w wieku 31 lat.
W przyszłym tygodniu idę do dietetyczki i będę się dopytywał.

Awatar użytkownika
_Ray_
Początkujący ✽✽
Posty: 112
Rejestracja: 07 lis 2010, 10:25
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Re: Spadek wagi

Post autor: _Ray_ » 03 sty 2016, 00:15

Żeby przytyć - zdrowy brzuch ( czyli remisja w naszym wypadku)+ cwiczenia fizyczne i jedzenie po wysilku. To rozruszalo moj metabolizm i obecnie na wadze 54kg. A startowałam z 43. Zatrzymało sie na 50 przez wiele lat a teraz piekne 54 :)
Cortiment MMX + Pentasa

bye bye aza- od sierpień 2016

karolek0303
Początkujący ✽✽
Posty: 321
Rejestracja: 17 cze 2014, 19:07
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Wieluń

Re: Spadek wagi

Post autor: karolek0303 » 03 sty 2016, 08:46

nie martw się, ja od kilku lat oscyluje w okolicach 60 kg przy 180cm wzrostu. Przed chorobą czy teraz podczas zajadania się sterydami i biologi,waga raczej niewiele się zmienia.

Wyjątkiem był pobyt w szpitalu, gdzie jadłem normalnie i do tego miałem żywienie pozajelitowe. Trochę masa ruszyła ale po tygodniu wróciła do normy. Także tego..
3x2 Asamax, Aza 50mg, czopki/wlewki Salofalk

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Spadek wagi

Post autor: Anette28 » 03 sty 2016, 10:28

Ja tam mówię w zdrowym ciele zdrowy brzuch- niestety nikt tak nie marzy, aby przytyć jak my, założę się, że połowa z nas ma w szafie kilka rozmiarow rzeczy.
Przytyć jest zawsze trudniej niż schudnąć, nie raz jak tak piszę czy mówię ludzie się śmieją- ale ja wiem z własnego doświadczenia, że jest trudno, kiedy ważyłam 45 kg przy wzroście 172 cm , aby wrócić do swojej wagi 58kg zajęło mi to 4 lata przy diecie wysokobialkowej plus slodycze między posiłkami.
Jak sobie przypomnę jak wtedy wyglądałam- wieszak, kosciotrup, ciuchy w rozmiarach dziecięcych na mnie wisiały, także chudym być to nie jest fajnie,
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

zahar
Debiutant ✽
Posty: 22
Rejestracja: 07 wrz 2015, 16:54
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spadek wagi

Post autor: zahar » 03 sty 2016, 10:49

Ha, żebym jeszcze miał siłę na ćwiczenia fizyczne.. Rano jestem zmęczony, brzuch mam opuchnięty i obolały, gimnastyka to ostatnia rzecz, na którą mam ochotę. No ale wiem, że to ważne i wzmacniające, pewnie warto siętrochęprzymusić.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Spadek wagi

Post autor: obyty.z.cu » 03 sty 2016, 11:25

po latach oglądania się na wagę,pilnowania jej,"trzymania" kurczowo,wyszło na to,że najlepiej to nauczyć się samemu gotowania.Poznać co i jak i kiedy.Poradnik Żywienia plus publikacje "mądrych" klinicznych doświadczeń,plus własne smaki itd.
Waga ruszyła kiedy zacząłem piec swoje ciasta (na forum jest o tym temat),tarty serowe,jabłkowe i wiele innych,plus zupy-ale kaloryczne i przyswajalne i inne działania doprowadziły ,że teraz to ja raczej mam problem z nadwagą.Tyle że bez sensu się tym martwić,bo kilka kg w tę czy tamtą w moim wypadku to żadna różnica.
_Ray_ pisze:+ cwiczenia fizyczne i jedzenie po wysilku. To rozruszalo moj metabolizm i
no właśnie,jakieś spacery,itd.
Ja jako praccholik odwalałem wszelakie prace w domu,ogrodzie,remonty i budowle.Oczywiście w odpowiedniej "dawce" :wink: bez przeginania.
Efekt musi być.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: Spadek wagi

Post autor: kalka_96 » 03 sty 2016, 13:05

zahar pisze:Nie piłem nutridrinków, polecano mi je. Warto spróbować z Waszego doświadczenia? Jest szansa, żeby nabrać na nich masy? Może to jest w ogóle niewłaściwie postawione pytanie i faktycznie nie ma co się skupiać na wadze a bardziej na wartościach odżywczych.
spróbuj nutridrinków. dietetyk może też ułożyć tak dietę, że włączy do niej nutridrinki tzn różne potrawy można przygotować z ich użyciem, tym samym zwiększają kaloryczność i wartość odżywczą posiłków

Awatar użytkownika
alex0101
Początkujący ✽✽
Posty: 281
Rejestracja: 18 maja 2014, 23:33
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Spadek wagi

Post autor: alex0101 » 03 sty 2016, 13:54

Ja za to potrzebuję całkowicie odmiennej porady :( :evil: niedoczynność zaatakowała i waga znowu hop.

zahar
Debiutant ✽
Posty: 22
Rejestracja: 07 wrz 2015, 16:54
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spadek wagi

Post autor: zahar » 04 sty 2016, 00:02

Zamierzam zacząć piec własne chleby. Dopytam o nutridrinki. Spacery też, niech tylko mróz zelżeje :)
Dziękuję Wam!

fiona

Re: Spadek wagi

Post autor: fiona » 04 sty 2016, 11:35

Nutridrinki mają laktozę. MeDrinki są bezglutenu i bez laktozy. Można je pić około 6-8 tygodni. Możesz usłyszeć od dietetyka o włączeniu do jadłospisu kaszki dla dzieci Sinlac.
Również miałam problem z utrzymaniem wagi a wzrost mamy podobny. Jeszcze parę miesięcy temu ważyłam 57 kg przy 180 cm, teraz 68 kg (chociaż po świętach może być ciut więcej).

BlueEyedGirl
Początkujący ✽✽
Posty: 93
Rejestracja: 12 mar 2015, 19:16
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Tarnów

Re: Spadek wagi

Post autor: BlueEyedGirl » 22 sty 2016, 21:59

też mam problem z tym żeby przytyć, ważę 42kg przy 160cm. Max jakie udało mi się osiągnąć w chorobie to 45kg, a najmniej było 39... Kiedyś ważyłam prawie 50kg i to jest cel który chciałabym osiągnąć tylko jak :?:
próbowałam nutridrinków ale jelita ich nie lubią :(
There is nothing people who suffer from a chronic illness want more than to be out everyday, feeling well and enjoying life.
— Marisa Troy

https://colitisulcerosasite.wordpress.com/ - mój CUdaczny blog :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Diety w NZJ”