IQOS - HEETS alternatywa w paleniu

palić czy nie palić oto jest pytanie

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ania74
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 18 sty 2019, 12:15
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

IQOS - HEETS alternatywa w paleniu

Post autor: ania74 » 13 mar 2019, 11:21

Witam, coraz więcej osób zamienia zwykłe palenie papierosów na urządzenie IQOS, tytoń nie jest palony, tylko podgrzewany. Używam tego niecały rok. Plusy to lepsze samopoczucie, brak cieni pod oczami, lepszy wygląd skóry, nie śmierdzę fajkami, brak chrypki rano. Minus to wzrost wagi :oops:
Czy używa ktoś z forum tego "wynalazku", jakie macie zdanie na ten temat, czy jest to tak szkodliwe jak papierosy? A może pomaga przy CU?
Cieszę się, że nie palę już klasycznych papierochów, ale ponieważ Iqos to coś nowego, zdaję sobie sprawę, że jeszcze jego skutki uboczne są niezbadane :?: Co myślicie?


edytowałam tytuł
Anette
remisja :)

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: IQOS - HEETS

Post autor: Noelia » 14 mar 2019, 16:25

ania74 pisze:
13 mar 2019, 11:21
jakie macie zdanie na ten temat, czy jest to tak szkodliwe jak papierosy?
Nie słyszałam o tym wcześniej, bo ani ja, ani mąż akurat z tytoniu/nikotyny nie korzystamy pod żadną postacią - mąż (chorujący na CU) nigdy nie palił, a ja (zdrowa) rzuciłam z kilkanaście lat temu (paliłam w gimnazjum i LO).
Ale ciekawe - z tego, co piszesz (że tytoń jest podgrzewany, a nie palony), wynika, że jest to zdecydowanie mniej szkodliwa alternatywa dla papierosów, bo nie ma substancji smolistych.
Ta metoda jest chyba podobna do waporyzacji marihuany (?)
W waporyzacji ziółek :razz: też chodzi o to, żeby nie było spalania, dymu, rakotwórczych substancji smolistych itd., tylko wdycha się samą parę (jak inhalacja) - przyswajanie składników aktywnych jest takie samo jak w przyp. zwykłego palenia, ale bez szkodliwego dla dróg oddechowych i płuc dymu.
Czyli taka zdrowsza opcja, tylko niestety droższa (waporyzator suszu kosztuje kilkaset zł).
ania74 pisze:
13 mar 2019, 11:21
A może pomaga przy CU?
W CU nikotyna może pomóc.
W żadnym wypadku nie znaczy to, że warto zacząć palić w tej chorobie, bo ogólne skutki dla całego organizmu (zdrowia i wyglądu) są oczywiście mega niekorzystne - wiadomo.
No i efekt ten dotyczy TYLKO CU - w przyp. CD jest na odwrót, tzn. w wielu badaniach udowodniono, że palenie tytoniu pogarsza przebieg choroby + jest czynnikiem sprzyjającym zachorowaniu na Crohna (zwiększa ryzyko zachorowania na CD).

W tym działaniu na CU chodzi konkretnie o nikotynę, a nie o tytoń.
Badania były prowadzone przede wszystkim z nikotyną przezskórną, czyli plastry.
W E-papierosach chyba też jest sama nikotyna, w przeciwieństwie do tego tytułowego IQOS, w którym podgrzewany jest tytoń.
Jakoś bardzo nie wnikaliśmy z mężem w te tematy tytoniowe, bo on i tak nie pali zwykłych papierosów, ani nie zamierza też specjalnie kupować "w celach terapeutycznych przy CU" plastrów z nikotyną, E-papierosów ani tego IQOS.

Zastosowanie w CU miały (albo mają - bo może ktoś korzysta) np. wlewki nikotynowe - kiedyś nasza gastro opowiedziała nam to jako ciekawostkę, no i faktycznie są artykuły o tych wlewkach, np.:
Nicotine enemas for active ulcerative colitis - A pilot study
("Wlewki z nikotyną w aktywnym CU")

I taka publikacja A randomized trial of nicotine enemas for active ulcerative colitis

Jest więcej doniesień o tych wlewkach, a z tych badań wynika, że są skuteczne w CU (wprowadzają w remisję, łagodzą objawy itp.) jako "dodatek do konwencjonalnej terapii" (czyli jako dodatek do normalnych, standardowych leków jak Asamax, sulfasalazyna itd.).

+ jest sporo badań ogólnie o nikotynie w CU, np.:
Anti-inflammatory effects of nicotine in obesity and ulcerative colitis
(czyli "Przeciwzapalne działanie nikotyny w otyłości oraz w CU")

"W tym artykule podsumowano aktualne dowody na działanie przeciwzapalne nikotyny w otyłości i w CU" - i faktycznie są takie dowody.
"Dym papierosowy jest głównym czynnikiem ryzyka wielu chorób, w tym raka płuc i zakażeń układu oddechowego.
Paradoksalnie zawiera również nikotynę - przeciwzapalny alkaloid.
Istnieje coraz więcej dowodów, że palacze mają mniejszą częstość występowania niektórych chorób zapalnych, w tym CU, a efekt ochronny obejmuje aktywację cholinergicznego szlaku przeciwzapalnego, który wymaga nikotynowego receptora acetylocholiny" - i potem już tak bardzo naukowo, więc dalej już nie tłumaczę.
Artykuł jest z 2011 r.
Na dole "Wnioski":
Conclusion
Much work remains in terms of understanding the anti-inflammatory effects of nicotine in obesity-related inflammation and ulcerative colitis. However, it is now known that the a7nAChR plays a major role in the anti-inflammatory effects of nicotine and nicotine attenuatesinflammation in both obesity and ulcerative colitis.What these findings suggest is the potential use of selective a7nAChR agonists as a new class of anti-inflammatory drugs. Despite tremendous efforts, obesity and obesity-related disorders remain at epidemic proportions and the etiology of ulcerative colitis remains unclear. Since the inflammatory response is an integral processin both obesity and ulcerative colitis, controlling the inflammatory response could ameliorate tissue damage. The effectiveness of a7nAChR agonists as a drug targetwill ultimately depend upon a clear understanding ofthe collective biological consequences of peripheral nAChR expression on inflammation. In addition, it should also be considered that the development of nicotine as a therapeutic intervention has its limitations due to toxicity related side effects and pharmacological non-specificity.
Czyli w mega skrócie:
"Obecnie wiadomo, że a7nAChR (jest to nazwa receptora) odgrywa główną rolę w przeciwzapalnym działaniu nikotyny, osłabiając stan zapalny zarówno w otyłości, jak i w CU."
"Pomimo ogromnych wysiłków, zaburzenia związane z otyłością pozostają w proporcjach epidemii, a etiologia CU pozostaje niejasna.
Ponieważ reakcja zapalna jest integralnym procesem zarówno w otyłości, jak i w CU, kontrolowanie reakcji zapalnej może złagodzić uszkodzenie tkanek."

A ciekawe, jak z wpływem tego IQOS na zęby - czy też tak zażółca i poszarza (nie wiem, czy jest takie słowo :lol: - chodzi mi o szary odcień na zębach) jak zwykłe papierosy (?) - bo akurat u mnie był to jeden z najważniejszych powodów, dla których rzuciłam fajki.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Papierosy”