Azatiopryna a karmienie piersią

odwieczny dylemat i problem matek chorych na NZJ, znajdziecie tutaj wiele cennych rad

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Rima
Debiutant ✽
Posty: 44
Rejestracja: 26 lut 2004, 15:48
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Azatiopryna a karmienie piersią

Post autor: Rima » 29 lip 2010, 13:14

Witajcie, mam takie pytanie
Jestem w ósmym miesiącu ciązy, biorę od roku Azatioprynę (to moja durga ciąża i bez porównania lepiej ją zniosłam niz poprzednią - myslę, że to zasługa azatiopryny), czy ja mogę karmić po porodzie, lub do jakiego lekarza powinnam sie udać, żeby uzyskać taka wiedzę?? Gdy się pytama gatsro opdsyła mnie do pediatry, gdy pytam pediatry, odsyła do gastro. a nie chciałabym sama podejmować decyzji, bo wiadomo lek nie jest obojętny dla organizmu.
Pozdrawiam
Iza

Awatar użytkownika
ita71
Doświadczony ❃
Posty: 1885
Rejestracja: 28 sty 2009, 22:45
Choroba: CD u dziecka
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Azatiopryna a karmienie piersią

Post autor: ita71 » 29 lip 2010, 13:39

Nigdy nie mów nigdy...

Rima
Debiutant ✽
Posty: 44
Rejestracja: 26 lut 2004, 15:48
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Azatiopryna a karmienie piersią

Post autor: Rima » 29 lip 2010, 14:58

No włąsnie ja to wszystko mam bczytane już. W pierwszej ciązy musialam mieć wlączone sterydy. Potem było ok. W około 3 miesiące po pordizie zaczęły mi się zaostrzenia. w 5 miesiącu wylądowałam w szpitalu, gdzie włączono mi azę, oczywiście uprzedzane przed ciążą, absolutnie wręcza zakazano, ale tym samym odstawili mi leki antykoncepcyjne żeby nie obciażać wątroby i miałam do nich wrócić po zejściu ze sterydów. nie zdążyłam:) Gdy już byłam w ciąży z azą to tak bardzo mnie nie straszyli, raczje starali się uspokoić że najnowsze badania wskazują że azę m ożna w ciązy ale że z karmieniem różnie. Wyniki mam bardzo dobre, czuję się bardzo dobrze. Miałam prentalane - któe nic nie wykazały niepokojącego i USG które równierż nic niepokojącego nie wykazało. Teraz za 2 tygodnie mam kolejne. Bałam się czytać forum, bo tutaj strasznie duzo o wadach u dzieci poodczas przyjmowania azatiopryny, i tak wolałabym być dalek.a ale jednak nie wiem coz tym karmieniem piersią.
Biorę: Azatiopryna 150 mg x 1; Asamax 500 3x2; Kwas foliowy 20 mg x1.

Awatar użytkownika
ita71
Doświadczony ❃
Posty: 1885
Rejestracja: 28 sty 2009, 22:45
Choroba: CD u dziecka
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Azatiopryna a karmienie piersią

Post autor: ita71 » 29 lip 2010, 18:53

Z ulotki Azy
'Stosowanie leku w ciąży jest dopuszczalne jedynie w sytuacji, gdy jego stosowanie u matki jest bezwzględnie konieczne, a stosowanie bezpieczniejszego leku alternatywnego jest niemożliwe lub przeciwwskazane. Nie należy stosować w okresie karmienia piersią.'

Myślę,że najrozsądniej będzie,gdy decyzję podejmiesz razem z lekarzem prowadzącym.
Nigdy nie mów nigdy...

Awatar użytkownika
niunia
Początkujący ✽✽
Posty: 366
Rejestracja: 27 cze 2006, 21:12
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Gostyń (Poznan)
Kontakt:

Re: Azatiopryna a karmienie piersią

Post autor: niunia » 29 lip 2010, 21:50

Rima mam ten sam problem, jestem w 26 tc i od półtora roku jestem na azie :(
mój gastro stwierdził że mogę karmić piersią ale co zrobię to sama nie wiem!!
pozdrawiam trzymaj się

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Azatiopryna a karmienie piersią

Post autor: Mamcia » 30 lip 2010, 21:55

uporem maniak odsyłam do poradnika na temat ciąży Od tego czasu nic się nie zmieniło.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Rima
Debiutant ✽
Posty: 44
Rejestracja: 26 lut 2004, 15:48
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Azatiopryna a karmienie piersią

Post autor: Rima » 02 sie 2010, 09:31

Mamciu
ja czytałam poradnik, i to nie raz, ale dla mnie jako osoby ktora ma w ciągu miesiąca podjąc decyzje czy karmić przy Azatiprynie czy nie to niewiele wnosi. W spzitalu jak byłam i jak mi wdrażali aza to z 300 razy mówili żebym tylko absolutnie teraz nie zaszła w ciąże, ale cóż, jest coś takiego jak wpadka. I z drżeniem serca poszłam na wizyte do gastro i powiedziałam że jestem w ciąży to jakoś nikt sie nie przeraził, tylko mnie uspokoili. więc zgłupiałam bo to sprzeczne informacje są. A jak a forum poczytalam o wadach dzieci przy aza to od rauz się gorzej poczułam.
Oczywiście osobiście bardzo bym chciała karmić piersią, ale jak mam dzieciaka truć, to już sama nie wiem.

[ Dodano: 16-11-2010 ]
Witam serdecznie. No więc urodzilam drugiego zdrowego chopczyka, w terminie, 10 punktów Apgar dostał, siłami natury - czyli można, haha. Mój colitis odkąd biore azatiopryne milczy, dzieki Bogu. Miesiac przed porodem byłam u swojego gastro podpytać sie co mysli o karmieniu piersią podczas przyjmowania Azatiopryny, powiedziała, że skoro w ciąży sie chodzi to i karmić można, ale żeby niezadługo to trwało, tak do dwóch miesięcy. Żaden pedriatra nie chciał mi sie w tej kwestii wypowiedziec, mówili że jak jest w ulotce napisane z enie można to nie mozna. No i teraz mam dylemat, bo nadal karmię i tak trudno mi sie z cycem rozstać, bo pokarmu mam dużo i tak ma sie marnowac. i szkod ami na modyfikowane przechodzić. Eh, dylematy, dylemay,
czy mieliście podopbny porblem.
Iza

[ Dodano: 16-11-2010 ]
Witam serdecznie. No więc urodzilam drugiego zdrowego chopczyka, w terminie, 10 punktów Apgar dostał, siłami natury - czyli można, haha. Mój colitis odkąd biore azatiopryne milczy, dzieki Bogu. Miesiac przed porodem byłam u swojego gastro podpytać sie co mysli o karmieniu piersią podczas przyjmowania Azatiopryny, powiedziała, że skoro w ciąży sie chodzi to i karmić można, ale żeby niezadługo to trwało, tak do dwóch miesięcy. Żaden pedriatra nie chciał mi sie w tej kwestii wypowiedziec, mówili że jak jest w ulotce napisane z enie można to nie mozna. No i teraz mam dylemat, bo nadal karmię i tak trudno mi sie z cycem rozstać, bo pokarmu mam dużo i tak ma sie marnowac. i szkod ami na modyfikowane przechodzić. Eh, dylematy, dylemay,
czy mieliście podopbny porblem.
Iza
___
Biorę: Azatiopryna 150 mg x 1; Asamax 500 3x2; Kwas foliowy 20 mg x1.

Zablokowany

Wróć do „Karmienie w NZJ”