pentasa a karmienie piersią

odwieczny dylemat i problem matek chorych na NZJ, znajdziecie tutaj wiele cennych rad

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: pentasa a karmienie piersią

Post autor: Mamcia » 23 paź 2010, 19:41

Melko z proszku nawet najlepsze nie zastąpi mleka matki. Wiadomo od dawna, że dzieci karmione piersią rzadziej chorują i jak wynika z pracy cytowanej poniżej jest czynnikiem protekcyjnym przed zachorowaniem na IBD. To tylko jedna praca.
Population-based cases control study of inflammatory bowel disease risk factors.

Gearry RB, Richardson AK, Frampton CM, Dodgshun AJ, Barclay ML.

Department of Medicine, University of Otago, Christchurch, New Zealand. Richard.gearry@cdhb.govt.nz

Comment in:

* J Gastroenterol Hepatol. 2010 Feb;25(2):227-8.

BACKGROUND AND AIM: The rapid increase in inflammatory bowel disease (IBD) incidence confirms the importance of environment in its etiology. We aimed to assess the role of childhood and other environmental risk factors in IBD.
METHODS: A population-based case-control study was carried out in Canterbury, New Zealand. Participants comprised 638 prevalent Crohn's disease (CD) cases, 653 prevalent ulcerative colitis (UC) cases and 600 randomly-selected sex and age matched controls. Exposure rates to environmental risk factors were compared. Unadjusted and adjusted odds ratios (OR) with 95% confidence intervals (CI) are presented.
RESULTS: A family history of IBD (CD OR 3.06 [2.18-4.30], UC OR 2.52 [1.90-3.54]), cigarette smoking at diagnosis (CD OR 1.99 [1.48-2.68], UC OR 0.67 [0.48-0.94]), high social class at birth (CD and UC trend, P < 0.001) and Caucasian ethnicity (CD OR 2.04 [1.05-4.38], UC OR 1.47 [1.01-2.14]) were significantly associated with IBD. City living was associated with CD (P < 0.01). Being a migrant was associated with UC (UC OR 1.40 [1.14-2.01]). Having a childhood vegetable garden was protective against IBD (CD OR 0.52 [0.36-0.76], UC OR 0.65 [0.45-0.94]) as was having been breast-fed (CD OR 0.55 [0.41-0.74], UC OR 0.71 [0.52-0.96]) with a duration-response effect. Appendicectomy, tonsillectomy, infectious mononucleosis and asthma were more common in CD patients than controls (P < 0.01).

CONCLUSIONS: The importance of childhood factors in the development of IBD is confirmed. The duration-response protective association between breast-feeding and subsequent development of IBD requires further evaluation, as does the protective effect associated with a childhood vegetable garden.
oraz innymi chorobami
Curr Opin Immunol. 2010 Sep 17. [Epub ahead of print]
Neonatal tolerance under breastfeeding influence.

Verhasselt V.

INSERM, U924, 660, route des Lucioles, Valbonne, F-06560, France; Université de Nice-Sophia-Antipolis, Valbonne, F-06560, France.
Abstract

Diseases due to defect in tolerance induction such as allergy, celiac disease, or Type 1 Diabetes develop mostly in childhood indicating the necessity of early intervention for primary prevention. Epidemiological studies report that breastfeeding could protect from these diseases. However, data are controversial and the mechanisms unclear. Experimental data suggest that breastfeeding-induced protection might rely on tolerance induction as long as some criteria are fulfilled. Thus, the tolerogenic potential of breast milk would depend on maternal exposure to common environmental and dietary antigens and the efficiency of antigen transfer across mammary epithelium. Induction of tolerance upon breast milk-mediated antigen transfer will also depend on the presence of immunomodulatory factors in breast milk and of its impact on neonatal gut and immune system maturation. The better understanding of maternal influence on tolerance induction through breastfeeding should allow the development of new strategies to prevent immune-mediated diseases.
Może to suche fakty, ale widza na ten temat jest niezbędna i dziwię się stanowisku Ranki.
Ranka budesonid w piance, hydrokortyzon we wlewkach nie przenika praktycznie do organizmu i może być stosowany w ciąży bezpiecznie.
Uważa się również, że niewielki dawki sterydów są mniej szkodliwe dla dziecka niż rezygnacja z karmienia.
Rozumiem obawę przyszłych mam i tych, które właśnie urodziły, ale będę powtarzała z uporem maniaka, że nic nie zastąpi karmienia piersią i butelka nie jest wyborem, a ostatecznością.
To jest wasza inwestycja w wasze dziecko.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
funia
Aktywny ✽✽✽
Posty: 521
Rejestracja: 25 sty 2006, 11:30
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: pentasa a karmienie piersią

Post autor: funia » 23 paź 2010, 21:02

na pewno warto spróbowac. sutki bolą tylko przez 4-5 dni. i to poczucie bliskosci z dzieckiem jest przepiękne!

Jednak ja kiedy przestalam karmic poczulam się o wiele lepiej! o wiele więcej energii. Karmienie jednak bardzo daje się we znaki.

a co do wartosci karmienia piersią- mam przyjaciólkę, ktora 3 dzieci urodzila, zadnego piersia nie karmila. sa zdrowe, zero alerii, nie chorują.

moja bratowa karmila dziecko rok i jest chudelawym chucerkiem z alergią.

geny chyba jednak pierwszorzedną rolę grają

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: pentasa a karmienie piersią

Post autor: ranka » 23 paź 2010, 23:24

tak Mamciu ja to wiem ze mleko zdrowe, niezastąpione itd..
jednak podtrzymuje swoje zdanie ze jesli wraz z karmieniem piersia tracimy komfort zycia, komfort obcowania z malenstwem to nie bede sobie zawracala tym glowy i zdrowia.

dla jednych mam to konieczna koniecznosc, dla mnie nie, i mysle ze tak jak wspomniala funia, nie wszystko da sie przeskoczyc..

tak samo jak z tym ze ciąża to blogoslawienstwo.. dziecko to blogoslawienstwo samo w sobie ale sama ciąża to jakos nie,
Ostatnio zmieniony 23 paź 2010, 23:25 przez ranka, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Antonietta
Początkujący ✽✽
Posty: 187
Rejestracja: 12 mar 2010, 12:25
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Małopolska

Re: pentasa a karmienie piersią

Post autor: Antonietta » 23 paź 2010, 23:25

Dla mnie karmienie to magia! Zwyczajnie! Uwielbiam karmic!!!

Czyli czopkowa mozna pentase, tak wyczytalam. Nie bede igrac z karmieniem do roku, ale chociaz 6 miesiecy...

Wilk syty [wlasnie spi na brzuchu, bekal dopiero co] i owca cala :lol:

[ Dodano: 23-10-2010 ]
Ranka, tak mowilam jak bylam w 1 ciazy :wink: potem psycha mi zaczela klekac we fragmentach zycia dotychczas twardych! :roll: Sama zobaczysz :roll:

Troche Ci zazdroszcze! Pierwszy raz zostaje sie mama tylko raz! :wink:
"Mezny ten,kto w utrapieniu nie traci otuchy" [?]

Awatar użytkownika
funia
Aktywny ✽✽✽
Posty: 521
Rejestracja: 25 sty 2006, 11:30
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: pentasa a karmienie piersią

Post autor: funia » 24 paź 2010, 15:06

Martita, to faktycznie sprawa indywidualna

U mnie to trawlo ok 5 dni, potem przestaly bolec. Wszystkie masci moim zdaniem to pic n wodę, nic nie pomoglo. jak się zahartowaly, to bolec przestaly.

Dla mnie karmienie piersią bylo naprawdę pięknym wydarzeniem i zbudowalo duze poczucie bliskosci z moją córcią.

co do wygody to myslę, ze karmienie piersią jest jednak wygodniejsze. tzn ze fajnie jest jak dziecko np pije tez z buelki pokrm mtki- moze ona sobie wyjsc bez niego. Natomiast wyjscie z dzieckeim i butelką jest dla mnie koszmarem!! kazde wyjscie do lekarza z malą oznacza wziecie podgrzewacza do samochodu, butelki, pokarmu. mieszam to, potem sie okazuje, ze ona jednak NIE cche jesc. biore juz 2 butelki, jakby za jakis czas jednak CHICALA jesc (bo tylko godzinę taką butlę mozna wykorzystac)

a jak bedzie korek, albo cos, to jestem w kolejnym stresie.


jak karmilam, bylo o wiele latwiej

Awatar użytkownika
Antonietta
Początkujący ✽✽
Posty: 187
Rejestracja: 12 mar 2010, 12:25
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Małopolska

Re: pentasa a karmienie piersią

Post autor: Antonietta » 24 paź 2010, 21:19

Funiu, a moze brac sama wode ciepla, a mieszanke do sloiczka czy pojemniczka jakiegos. Rozrabiac przed podaniem. hmmm ?
"Mezny ten,kto w utrapieniu nie traci otuchy" [?]

Awatar użytkownika
Antonietta
Początkujący ✽✽
Posty: 187
Rejestracja: 12 mar 2010, 12:25
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Małopolska

Re: pentasa a karmienie piersią

Post autor: Antonietta » 05 gru 2010, 11:23

Chcialam zapytac , bo nie wiem czy wczoraj czegos nie pomieszalam.
Kochani co moze powodowac -Chłoniaka? Pentasa? Chodzi o przyjmowana w kazdej postaci?

Zakrecona jestem i wczoraj spacerowalam caly ten wyklad o lekach i wole zapytac.
"Mezny ten,kto w utrapieniu nie traci otuchy" [?]

Awatar użytkownika
Carl
Doświadczony ❃
Posty: 1016
Rejestracja: 28 lip 2010, 18:35
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: pentasa a karmienie piersią

Post autor: Carl » 05 gru 2010, 15:20

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]

A mi się wydaje, że to imuran, ale mogę się mylić :-)
Wpi**** budyń jak Miska każe :-P

easy
Początkujący ✽✽
Posty: 128
Rejestracja: 20 paź 2009, 00:12
Choroba: nie ustalono
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Luboń

Re: pentasa a karmienie piersią

Post autor: easy » 03 sty 2011, 07:34

a z asamaxem też jest taka możliwość?

Zablokowany

Wróć do „Karmienie w NZJ”