Osłona na żołądek przy sterydach a karmienie

odwieczny dylemat i problem matek chorych na NZJ, znajdziecie tutaj wiele cennych rad

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Moniaaa89
Początkujący ✽✽
Posty: 162
Rejestracja: 09 mar 2012, 14:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Osłona na żołądek przy sterydach a karmienie

Post autor: Moniaaa89 » 21 paź 2017, 07:45

Dzień dobry! Kochani bardzo proszę o poradę. Niestety zaczęło wracać zaostrzenie choroby :( jestem przerażona, gdyż ciągle karmię piersią moja 6,5 miesięczną córeczkę i bardzo chciałabym to kontynuować. Byłam wczoraj prywatnie u mojej pani doktor i na razie podjęła decyzję o włączeniu Metypredu w bardzo małej dawce bo tylko 16 mg (żebym mogła dalej bezpieczne karmić) oraz wlewki z hydrokortyzonu na noc. Cały czas biorę też Sulfasalazyne 3x2 tabl. i kwas foliowy. Po tygodniu zdecydujemy czy ta dawka sterydu wystarcza czy jednak trzeba zwiększyć. Wykupiłam leki i dopiero po powrocie do domu oświeciło mnie że zawsze przy sterydach brałam osłonę na żołądek Controloc. Zupełnie zapomniałam o to zapytać panią doktor a ona tez nic o tym nie wspomniała (może sama zapomniała? ). Proszę powiedzcie mi czy Controloc jest bezpieczny przy karmieniu piersią? A może jakaś inna osłona będzie bezpieczniejsza? Może jakis Ulgastran czy coś? Czy po prostu mam nic nie brać i jakoś się przemęczyć bez osłony...
Obecnie biorę: Sulfasalazin EN 3x2 tabl., Ac. Folicum 15mg, Metypred 8mg, wlewki z hydrokortyzonu
---------------------------------------------------
"Muzyka uspokaja umysł, ułatwia wzlot myśli, a gdy trzeba, pobudza do walki..."

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Osłona na żołądek przy sterydach a karmienie

Post autor: obyty.z.cu » 21 paź 2017, 16:31

Moniaaa89 pisze:Wykupiłam leki i dopiero po powrocie do domu oświeciło mnie że zawsze przy sterydach brałam osłonę na żołądek Controloc. Zupełnie zapomniałam o to zapytać panią doktor a ona tez nic o tym nie wspomniała (może sama zapomniała? )
ale to IPP, czyli leki na nadkwasotę.
Nie ma więc co łączyć "w obowiązek" stosowania tych leków razem ze sterydami. Bierze się je wtedy, kiedy jest potrzeba, a nie kiedy idą sterydy, to wcale nie musi być równorzędne.
Kwasy można obniżyć i dietą jeśli jest taka potrzeba.Jeśli nie bierzesz IPP kiedy nie ma sterydów, to chyba nie ma u Ciebie takiej konieczności.
A ja mam dyspepsję żołądka ( i inne) i biorę dexilant, wolę go bo działa, i można go brać przy posiłku z innymi lekami, czyli nie ma problemu zapominania o braniu IPP 30 minut przed jedzeniem.
http://www.bartoszmowi.pl/phx_preparat/32795 pisze że zalecany i dla dzieci od 12 lat, czyli raczej bezpieczny.
tu ulotka https://www.leki-informacje.pl/sites/de ... 000236.pdf no i nie ma badań na karmienie ..niestety.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Posty: 4331
Rejestracja: 06 lis 2003, 15:04
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Osłona na żołądek przy sterydach a karmienie

Post autor: -Ania- » 22 paź 2017, 11:52

W ciąży Controloc mi odstawili, co do karmienia, moim zdaniem, lepiej nie brać dopóki się nie dowiesz co na to lekarz

Ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Awatar użytkownika
Moniaaa89
Początkujący ✽✽
Posty: 162
Rejestracja: 09 mar 2012, 14:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Re: Osłona na żołądek przy sterydach a karmienie

Post autor: Moniaaa89 » 23 paź 2017, 10:48

Dziękuję za odpowiedzi. Na razie postanowiłam nic nie brać i jak na razie na szczęście nie odczuwam żadnych dolegliwości ze strony żołądka. W piątek będę dzwonić do lekarki, bo mamy podjąć decyzję co do dalszej kuracji i jej zapytam o tę osłonę. Chyba że coś się będzie działo to zadzwonię wcześniej. Aktualnie jest duża poprawa jeśli chodzi o jelita (odpukać), więc mam nadzieję, że szybko uda się odstawić sterydy
Obecnie biorę: Sulfasalazin EN 3x2 tabl., Ac. Folicum 15mg, Metypred 8mg, wlewki z hydrokortyzonu
---------------------------------------------------
"Muzyka uspokaja umysł, ułatwia wzlot myśli, a gdy trzeba, pobudza do walki..."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie w NZJ”