Kolonoskopia a karmienie piersią

odwieczny dylemat i problem matek chorych na NZJ, znajdziecie tutaj wiele cennych rad

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Lamamala
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 18 sie 2017, 22:27
Choroba: CU
województwo: podlaskie

Kolonoskopia a karmienie piersią

Post autor: Lamamala » 19 sie 2017, 15:42

Witam serdecznie, choruję na CU od ok 8lat, dawno nie miałam kolonoskopii (zaszłam w ciążę i wszystko się poprzesuwało). Gastro uparła się na zbadanie kalprotektyny i wynik: 2671 mg/kg- chyba sporo.. ( czy to możliwe żeby było praktycznie bez objawów? )Chyba jednak czeka mnie niebawem kolonoskopia ale moja gastro twierdzi że po znieczuleniu nie można karmić przez kilka dni.. Moja Lalka ma co prawda już ponad 10 m-cy ale ząbkuje i często bywa że w ciagu dnia nie jje praktycznie nic oprócz cycucha. Jak się ma przygotowanie i znieczulenie do kolonoskopii z karmieniem, macie może jakieś doświadczenia?

grzes727
Debiutant ✽
Posty: 28
Rejestracja: 23 paź 2015, 08:43
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolonoskopia a karmienie piersią

Post autor: grzes727 » 20 sie 2017, 10:48

wynik <50 mg/kg świadczy o tlącym się stanie zapalnym.
W twoim przypadku to zaostrzenie.

Lamamala
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 18 sie 2017, 22:27
Choroba: CU
województwo: podlaskie

Re: Kolonoskopia a karmienie piersią

Post autor: Lamamala » 20 sie 2017, 16:41

Ale takie praktycznie bez objawowe?

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Kolonoskopia a karmienie piersią

Post autor: Noelia » 21 sie 2017, 12:11

Teoretycznie już wynik powyżej 100 oznacza wysoką aktywność zapalną, chociaż w przypadku NZJ te normy są mniej "restrykcyjne".
Ale Twój wynik to zdecydowanie zaostrzenie.
A że w zasadzie niemal bezobjawowe, to nic tylko się cieszyć.
Mąż przy podobnym wyniku miał kilkanaście (i więcej) krwistych biegunek na dobę, silne bóle i gorączkę.
Bardzo dobrze, że oznaczyłaś tę kalprotektynę, bo wiesz, że coś się dzieje nie tak i możesz zareagować, zanim rozwiną się nieprzyjemne objawy.

Mój mąż teraz wychodzi powoli z zaostrzenia, przed wizytą kontrolną ma zrobić to badanie i jeśli wynik będzie powyżej 200, to ma się zapisać na kolonoskopię.
Pewnie każdy gastro trochę inaczej do tego podchodzi, ale u Ciebie kolonka jest jak najbardziej wskazana.
Chyba, że Twój lekarz mógłby Ci na podstawie samej podwyższonej kalprotektyny zmodyfikować leczenie, np. zwiększyć dawkę mesalazyny (można podczas KP) albo włączyć np. Cortiment (też można) czy jakieś wlewki?

Ja na Twoim miejscu zdecydowałabym się na kolono bez znieczulenia po prostu.
To jest najlepsze wyjście, bo będziesz dokładnie wiedzieć, co się dzieje i gastro dobierze Ci skuteczne leki, a dziecka nie będziesz musiała odstawiać na kilka dni.

A jeśli masz jakieś traumatyczne doświadczenia i nie dasz rady bez uśpienia, to zamiast dawać małej MM, lepiej zwyczajnie ściągnij swoje i zamroź, ale to na pewno wiesz.
Ewentualnie są banki mleka przecież w wielu miastach albo może np. któraś znajoma również karmi akurat.
Jedna butelka MM podczas KP zaburza dziecku równowagę flory bakteryjnej na miesiąc, więc ja zawsze mroziłam zapasy, jak np. wyjeżdżałam na kilka dni albo jakaś impreza była ;) czy coś, żaden problem.
Czyli ogólnie to cokolwiek zdecydujesz, będzie ok :roll:

Jeśli podczas badania podadzą Ci np. propofol do znieczulenia albo opioidy przeciwbólowo czy benzodiazepiny, to w necie znajdziesz okresy półtrwania - czyli jak szybko lek jest usuwany z organizmu.
Ale i tak na wszelki wypadek lepiej dłużej odczekać z karmieniem, nawet kilka dni.
Oczywiście Fortrans itp. można podczas KP, bo się w ogóle nie wchłania do krwi.
Lamamala pisze:Ale takie praktycznie bez objawowe?
Niektórzy mają bezobjawowe zaostrzenia, zazdroszczę po stokroć :roll:
Tylko kontrolować powinnaś wtedy regularnie, właśnie kalprotektyna, CRP itp.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Kolonoskopia a karmienie piersią

Post autor: Tubisia » 21 sie 2017, 15:13

W temacie http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?f=77&t=13780 jest dość szczegółowo opisane badanie poziomu kalprotektyny, a także w kwartalniku J-elity http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=7618 .

grzes727 pisze:wynik <50 mg/kg świadczy o tlącym się stanie zapalnym.
W twoim przypadku to zaostrzenie.
Oj coś mi tu nie pasuje, a nie powinno być > ? Zresztą to zależy od testu i norm laboratoryjnych.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
S_Gosia
Aktywny ✽✽✽
Posty: 661
Rejestracja: 21 sty 2017, 21:41
Choroba: CU u dziecka
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Lubin

Re: Kolonoskopia a karmienie piersią

Post autor: S_Gosia » 21 sie 2017, 21:22

Tubisia pisze:
grzes727 pisze:wynik <50 mg/kg świadczy o tlącym się stanie zapalnym.
W twoim przypadku to zaostrzenie.
Oj coś mi tu nie pasuje, a nie powinno być > ? Zresztą to zależy od testu i norm laboratoryjnych.
Mi sie też tak wydaje jak Tobie Tubisia :)
Gosia - mama Krzysia (ur. 2004r.)
diagnoza: 12.01.2017r. - CU u dziecka
Asamax 500mg 2x3, Imuran 1x50mg, D-Vitum Forte 4000j.m., Ecomer, Vivomixx kapsułki, Sanprobi ibs - czekamy na remisję


Wygrana majowa i czerwcowa Lista Naszych Przebojów 2017 :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie w NZJ”