metypred w ciąży

wszystkie obawy i rady związane z przebiegiem ciąży

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sarenka
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 10 wrz 2007, 11:32
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

metypred w ciąży

Post autor: sarenka » 10 wrz 2007, 11:54

jaki wpływ ma na ciążę metypred? obecnie stosuję metypred i zastanawiam się czy powinnam się martić gdyby okazało się że jestem w ciąży.
sarenka

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: metypred w ciąży

Post autor: ranka » 10 wrz 2007, 17:29

sterydy w ciazy mozna stosowac,nie wolno natomiast karmic piersia.
ewentualnie zmodyfikowac dawke z gastroenterologiem.
Obrazek

Awatar użytkownika
benia79
Debiutant ✽
Posty: 44
Rejestracja: 26 paź 2007, 21:59
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Olkusz

Re: metypred w ciąży

Post autor: benia79 » 10 wrz 2008, 15:10

ranka pisze:sterydy w ciazy mozna stosowac,nie wolno natomiast karmic piersia.
ewentualnie zmodyfikowac dawke z gastroenterologiem.
Tak? a na ulotce napisano, ze przyjmowany matypred w I trymestrze powoduje rozszczepienie podniebienia u dziecka. Fakt, że moja pani gastroenterolog tez mówiła, ze można zajść w ciąże przy sterydach, ale tak przeczytałam na ulotce i jestem pełna obaw - niestety... :smutny:

Awatar użytkownika
sarenka
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 10 wrz 2007, 11:32
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: metypred w ciąży

Post autor: sarenka » 10 wrz 2008, 16:08

na szczęście metypred już odstawiłam, mnie też zawsze niepokoją te informacje na ulotkach, a zskazana jestem na połykanie tabletek garściami. Chociaż w mojej obecnej sytuacji dr ginekolog nie odradza starań o dziecko, to z kolei gastroenterolog wolałby abym w ciąży nie przyjmowała niektórych leków (np.azathioprine) w celu wyeliminowania jakiegokolwiek ryzyka wywołanego lekami. póki co czekam na chwilę, która pozwoli mi powiedzieć z radością "jestem w ciąży" :)
sarenka

ludwik71
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 04 cze 2009, 08:09
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: metypred w ciąży

Post autor: ludwik71 » 08 lut 2010, 08:13

Hej,
Ja mam CU.
Biorę Metypred od kilkunastu dni. Czy możemy się z żonką starac o dziecko?

kaneta
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 13 cze 2010, 23:14
Choroba: nie ustalono
województwo: opolskie
Lokalizacja: opole

Re: metypred w ciąży

Post autor: kaneta » 01 lip 2010, 08:47

właśnie,też jestem ciekawa...mój mężczyzna też bierze metypred...czy to wpływa jakkolwiek na płodność męskiego osobnika?

sasetka
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 30 gru 2010, 15:17
Choroba: CU
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Żary

Re: metypred w ciąży

Post autor: sasetka » 30 gru 2010, 15:28

Witam!
Jestem tu nowa, choć często przeglądam forum. Od 2 lat choruję na wzjg. Obecnie jestem w 15 tygodniu ciąży i niestety mam zaostrzenie choroby, mimo że w pierwszym trymestrze brałam metypred (bardzo małe dawki, ale jednak). W tej chwili mój gastro zwiększył mi dawkę sterydów do 24 mg. Z kolei mój ginekolog od początku jest bardzo przeciwny. Ciąża podobno rozwija się prawidłowo, ale mimo wszystko jestem pełna obaw (może to przez ten stres mam zaostrzenie). Oprócz metypredu biorę też 3x2 Asamax 500 i czopek Salofalk na noc. Czy są może na forum "jelitówki", które brały sterydy w ciązy i mogą mi coś na ten temat więcej powiedzieć? Z góry bardzo dziękuję.

Co do metypredu u męskich osobników, to mój mąż kiedyś zażywał i lekarz powiedział, że lepiej odczekać około 3 miesięcy, ponieważ plemniki mogą być uszkodzone i wtedy niestety może być chore dzieciątko.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: metypred w ciąży

Post autor: Mamcia » 30 gru 2010, 22:18

A może zamiast metypredu hydrokortyzon we wlewkach lub budenofalk w piance. To zależy od tego ile jelita masz zajęte.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

easy
Początkujący ✽✽
Posty: 128
Rejestracja: 20 paź 2009, 00:12
Choroba: nie ustalono
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Luboń

Re: metypred w ciąży

Post autor: easy » 03 sty 2011, 07:11

a 3 x 2 Asamax 500 to tez nie jest w tym stanie za dużo? można to jakoś zmniejszyć|?

M_i_m_i
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 28 maja 2011, 21:10
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: metypred w ciąży

Post autor: M_i_m_i » 02 lis 2011, 00:29

Witam,
W pierwszej ciąży brałam Metypred w II trymestrze w czasie zaostrzenia - dziecko urodziło się zdrowe.
Teraz po 2 poronieniach próbuję znależc ich przyczynę i "odkryłam", że nawet lekarze ginekolodzy stosują sterydy (głownie Encorton) na podtrzymanie ciąży, o powikłaniach w związku z tym nie słyszałam (to samo mówili mi lekarze w szpitalu).
Moim zdaniem nie powinnaś się więc obawiać.
Pozdrawiam,
M.
M.

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 18 mar 2008, 18:24
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: ....

Re: metypred w ciąży

Post autor: leila » 20 wrz 2012, 10:30

czyli bedac non stop na sterydzie przed zajsciem w ciazy i w czasie zajscia nie grozi to niczym dla dziecka?mozna zachodzic?
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Amkami
Początkujący ✽✽
Posty: 90
Rejestracja: 12 wrz 2008, 11:12
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Sochaczew
Kontakt:

Re: metypred w ciąży

Post autor: Amkami » 20 wrz 2012, 13:32

Prawie całą ciążę jestem na Encortonie i z tego, co mi mówiono nie jest to groźne dla dziecka. Jak mówi ulotka - "istnieje prawdopodobieństwo, że lek oddziałuje na płód". Lekarze (zarówno gastrolog, jak i ginekolodzy) zawsze mnie uspakajali, że większe szkody może zrobić zaostrzenie choroby niż branie sterydów. Słyszałam jedną opinię (nie wiem, na ile prawdziwą), że czasem przy sterydach pojawia się rozszczep podniebienia, ale wad rozwojowych poza tym nie stwierdzono. Może ktoś mądrzejszy będzie wiedział coś na ten temat.
Jeśli mogę coś zasugerować, to przed zajściem w ciążę porozmawiaj ze swoim gastrologiem. Ogólnie twierdzi się, że zajście w ciążę powinno odbyć w remisji. Nieplanowane zajście w ciążę w zaostrzeniu może skutkować tym, że zaostrzenie utrzyma się przez większość ciąży.
Tak málo mám krve
a ještě mi teče z úst

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 18 mar 2008, 18:24
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: ....

Re: metypred w ciąży

Post autor: leila » 20 wrz 2012, 19:49

u mnie takich długich remisji nie ma wiec pewno zajde jak krew bedzie w kale
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Amkami
Początkujący ✽✽
Posty: 90
Rejestracja: 12 wrz 2008, 11:12
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Sochaczew
Kontakt:

Re: metypred w ciąży

Post autor: Amkami » 21 wrz 2012, 13:10

Mam wrażenie, że zależności między ciążą a NZJ nie są zbyt gruntownie przebadane. Przynajmniej ja nie znalazłam obszerniejszych informacji na ten temat.
Poradnik "Ciążą, płodność i karmienie piersią" potwierdza to, co udało mi się wcześniej dowiedzieć od ginekologa:
"Dane z badań nad stosowaniem kortykoidów (kategoria C)
w ciąży wskazują na nieznaczny wzrost ryzyka wystąpienia
rozszczepu wargi lub podniebienia. Nie mają one natomiast
wpływu na niską masę urodzeniową i niski wiek biologiczny
dziecka. Należy jednak pamiętać, że zaostrzenie choroby może
mieć bardziej niekorzystny wpływ na dziecko niż stosowanie
kortykoidów, dlatego też ich zastosowanie może być konieczne"
Tak málo mám krve
a ještě mi teče z úst

kafka

Re: metypred w ciąży

Post autor: kafka » 21 wrz 2012, 21:02

Ja z kolei bralam Entocort od 6 miesiaca. Dzisiaj bylam z dzieckiem na kontrolnej wizycie u endokrynologa, ktory potwierdzil zdanie gastrologa, ze budesonid i Encorton sa bezpieczne (w standardowych dawkach) w ciazy. Wymienil nazwe tylko jednego sterydu, ktorego niestety juz nie pomnę, ale wydaje się stosunkowo mało popularny przy naszym schorzeniu skoro pierwszy raz slyszalam jego nazwę.

Mojemu dziecku kontrolnie robiono jonogram, glikemie ( w 1. i 2. tygodniu zycia) oraz USG kardiologiczne i echo serduszka. Mozesz po porodzie dla własnego spokoju poprosic szpital o te badania.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przebieg Ciąży”