Zaostrzenie CU w ciąży

wszystkie obawy i rady związane z przebiegiem ciąży

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
doubletrouble
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 16 lut 2021, 00:34
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

Zaostrzenie CU w ciąży

Post autor: doubletrouble » 16 lut 2021, 00:53

Witam jako nowy użytkownik forum :)

Zwracam się z prośbą o rady.
Pod koniec 2018 zdiagnozowano u mnie pancolitis - 80% zniszczenia jelita, byłam wtedy w Szwecji gdzie próbowali leczyć na wiele sposobów aż w końcu podali infliximab. Zanim trafiłam do szpitala męczyłam się z pierwszym rzutem prawie miesiąc, schudłam 14 kg, ale pojawiła się Inflectra, dodatkowo prednizon - zostałam uratowana. Wróciłam do PL, chciałam kontynuować - niestety musiałam włączyć Aza, a później już byłam zbyt zdrowa. Zaostrzenie wróciło po roku, z racji covidu musiałam szukać ratunku na własną rękę - przyjęłam program kliniczny i po 3 msc była remisja.

Aktualnie jestem w ciąży bliźniaczej, dokładnie 23 t.c. Od niespełna miesiąca zauważyłam krew po wypróżnieniu. Miałam nadzieję, że to stan przejściowy (stres spowodowany śmiercią babci), ale czerwień nadal jest widoczna.
Od prawie 3 tygodni po konsultacji z moim gastro włączyłam Cortiment 1-0-0, dodatkowo zwiększyłam Asamax 4-0-4. Oczywiście zażywam też witaminy ciążowe (Prenatal Duo, DHA, Wit. D, rutinoscorbin).

Niestety sytuacja się nie poprawia, co prawda biegunek nie mam ale codzienny widok krwi zaczyna mnie przerażać.. Badania ciążowe są ok, morfo w normie, robiłam test PAPPA - bez ryzyka, każde USG super - 21/21 pkt dostały obie na połówkowym. Do tej pory przytyłam w ciąży 4 kg, czyli niewiele jak na podwójne szczęście w brzuchu. Boję się co będzie dalej, czy moje zaostrzenie nie wpłynie na zdrowie dzieci. Boję się o moje dziewczynki :(

Pomóżcie, proszę.

mari
Początkujący ✽✽
Posty: 237
Rejestracja: 23 gru 2017, 22:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Re: Zaostrzenie CU w ciąży

Post autor: mari » 16 lut 2021, 11:39

Po wielu latach od pierwszego rzutu choroby CU odezwało się właśnie w czasie ciąży kiedy całkowicie zapomniałam o chorobie mój ginekolog jak i gastro byli bardzo ostrożni do końca ciąży był asamax ,ponieważ u mnie w tym czasie żelazo doustne zaostrzało biegunkę,była też krew, wtedy lekarz zlecił kilka ,chyba 10 -14 / nie pamiętam już /robionych nie gotowych wlewek ze sterydem bo sam asamax nie dawał rady,i zastrzyki B12,to co zlecili nie wpłynęło ujemnie na dziecko pomogło było ok.

Abdul
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 02 maja 2019, 15:01
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
miasto: Bydgoszcz

Re: Zaostrzenie CU w ciąży

Post autor: Abdul » 19 lut 2021, 08:31

Nie martw się, może zaostrzenie nie jest tak silne. Krwawienie może być tez z hemoroidów, które są częste w ciąży.
Ja 11 lat temu, gdy byłam w ciąży tez miałam bardzo silne zaostrzenie- szpital, leczenie dożylne sterydami, bardzo silne biegunki. Przyczyna były tabletki z żelaza.
Dzidzia rozwijała się dobrze i nic się nie stało :) nie martw się na zapas, jednak do lekarza bym się udała.

doubletrouble
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 16 lut 2021, 00:34
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

Re: Zaostrzenie CU w ciąży

Post autor: doubletrouble » 19 lut 2021, 18:42

Dziękuję za odpowiedzi :)
Myślałam, że to mogą być hemoroidy ale nie jestem pewna a nie chce robić kolonoskopii..
W przyszłym tygodniu mam wizytę u gastro i docent, która prowadzi ciążę. Mam nadzieję, że wszystko będzie ok :)

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Zaostrzenie CU w ciąży

Post autor: Noelia » 04 mar 2021, 15:06

Większość leków stosowanych w NZJ można podawać w okresie ciąży i karmienia piersią.
Wg wszelkich publikacji zaostrzenie choroby jest większym zagrożeniem dla płodu i przebiegu ciąży niż jakiekolwiek działania niepożądane samych leków.
Mój art - takie "ciążowe wytyczne w pigułce" Ciąża a leki w nieswoistych zapaleniach jelit + warto się zapoznać z bibliografią, która wszystko wyczerpująco wyjaśnia :)
ciąża.png
tabele ciąża i KP.jpg
tabela ciąża.jpg
tabela ciąża Kłopocka.jpg
tabela ciąża 2.jpg
biologia w ciąży.jpg
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przebieg Ciąży”